Bodrum haberleri; Bodrum haber 1
HABER

Bodrum Belediyesi güneşten elektrik üretiyor

Bodrum | Haber | News

HABER

Bodrum Belediyesi güneşten elektrik üretiyor

Bodrum Belediyesi güneşten elektrik üretiyor

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - Bodrum Belediyesi güneşten elektrik üretiyor

Bodrum Belediyesi ve Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu - Türkiye Bölümü (GÜNDER) tarafından projelendirilerek, Avrupa Birliği Hibe Fonu'nun destekleriyle “Sahil Kentlerinde Çatı Üstü Kurulumlar Projesi” tamamlanarak hayata geçti.

Bodrum Belediyesi güneşten elektrik üretiyor 1

Bodrum Belediyesi güneşten elektrik üretiyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın himayesinde Gazi ve Adnan Menderes Üniversiteleri gibi bir çok kurum ve kuruluşun desteğiyle geçtiğimiz Nisan ayında düzenlenen “2. Uluslararası Şehir, Çevre Sağlık Kongresi” kapsamında “Yerel Yönetimler Arası En İyi Uygulama Yarışması Akıllı Kent” kategorisinde 74 katılımcı arasında ikincilik ödülüne sahip olan projenin ilk pilot uygulaması, Yalıkavak Mahallesi’nde bulunan Bodrum Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü Hizmet Binasında gerçekleştirildi.

Binanın çatısına yerleştirilen 3 Kwh. Kurulum gücüne sahip 12 güneş paneliyle bölgede bulunan belediye hizmet birimleri, kendi enerjisini kendisi üretir hale geldi.

Bodrum Belediyesi güneşten elektrik üretiyor 2

Bodrum Belediyesi güneşten elektrik üretiyor

Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Engin Doğan, yenilenebilir enerji kaynaklarının kamu ve turizm sektörü için her geçen gün öneminin arttığını belirterek; “Sayın Başkanımız Mehmet Kocadon’un destekleriyle, çevreye duyarlı enerji tüketiminin belediyemizin tüm birimlerinde kullanılabilir hale gelmesi için, gerek Avrupa Birliği, gerek ilgili bakanlıklar ve STK.lar ile işbirliği içindeyiz. Yalıkavak hizmet binasına yerleştirilen güneş panellerinin kısa sürede belediyemizin yarımadadaki tüm hizmet binalarında yaygınlaşması için çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

Bodrum Belediyesi güneşten elektrik üretiyor 3

Bodrum Belediyesi güneşten elektrik üretiyor

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon temiz enerjinin önemine değinerek, “Güzel Bodrumumuzun havasıyla, suyuyla, mavisiyle ve tüm renkleriyle geleceğe yaşanılır bir yer olarak kalması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu doğrultuda belediyemiz bünyesinde gerçekleştirilen “Sahil Kentlerinde Çatı Üstü Kurulumlar Projesi”ni Bodrum için bir milat olarak görüyorum. Projenin ilk meyvesini Yalıkavakta görüyoruz. Bu projeyle Bodrum Belediyesi kendi enerjisini kendisi üreten bir belediye olma yolunda ciddi bir adım atmıştır. Çevreyi kirletmeden üretilen bu enerjinin kısa sürede tüm hizmet binalarımıza da çatı kurulumunun yapılmasını istiyorum” şeklinde konuştu.

Kaynak ve görseller;

Bodrum Belediyesi Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü
Çarşı Mah. Neyzen Tevfik Cad. Belediye Meydanı No:1 Bodrum/MUĞLA
Tel: +90 (252) 316 77 18 Faks: +90 (252) 313 93 56
basin@bodrum.bel.tr - www.bodrum.bel.tr

Güneş Enerjisi

Bodrum Belediyesi

Bodrum Haberleri