Bodrum haberleri; Bodrum haber 1
HABER

Görme Engelliler Fotoğraf Sergisi

Bodrum | Haber | News

HABER

6. His-Gördüklerinizin de Ötesinde

Türkiye'de bir ilk

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 08.08.2019 - Türkiye'de bir ilk; Görme Engelliler Fotoğraf Sergisi

Bodrum’da “6. His-Gördüklerinizin de Ötesinde” isimli Görme Engelliler Fotoğraf Sergisi açılıyor. Türkiye’de bir ‘ilk’ olacak projenin ilk adımı, 9 Ağustos 2019 Cuma günü Bodrum Belediyesi Hakan Aykan Kültür ve Sanat Merkezi Trafo Kafe’de gerçekleştirilecek basın toplantısıyla atılacak. Toplantıya Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras da katılacak.

Görme Engelliler Fotoğraf Sergisi 16 Ağustos Cuma günü saat 18.00’de Oasis Alışveriş Merkezi’nde açılacak. Sergi, 25 Ağustos tarihine kadar burada görülebilecek. Aynı sergi, 29-30 ve 31 Ağustos tarihlerinde ise Yalıkavak Marina’da açılacak.

Sergide Tayfun Cura, Efe Beray Altın ve Cengiz Orçun adlı görme engelli fotoğraf sanatçılarının toplam 40 eseri yer alacak. Fotoğraf sanatçıları, gönüllü eğitmenler Mine Kahraman, Tuncay Özdal ve Murat Aslankar tarafından verilen fotoğraf eğitiminin ardından çeşitli mekanlarda çektikleri fotoğrafları ilk kez beğeniye sunacak.

Görme Engelliler Fotoğraf Sergisi

Görme Engelliler Fotoğraf Sergisi

Engelleri kaldırmanın bir yolunun da sanattan geçtiğini ortaya koyan proje, görme engelli bireylerin topluma kazandırılması, sosyalleşmesi ve hayal dünyalarında yarattıkları imgelerin dışa vurulabilmesi adına Türkiye’de ilk kez hayata geçiriliyor.

6. His-Gördüklerinizin de Ötesinde

İçinde yaşadığımız toplumun engelli bireyler konusunda farkındalığını artırmak ve dezavantajlı gruplarla toplumun tüm kesimlerini ortak paydada buluşturmak amacıyla böyle bir proje geliştirdiğini anlatan Özlem Şen, “Engelli bireylerin özgüven duygusunu pekiştirmelerini sağlayarak, onlara destek verildiği taktirde neler başarabildiklerini göstermek ve topluma da anlamlı bir mesaj vermek istiyoruz. Uzun yılları kapsayacağı düşünülen bu projenin ilk basamağı, Görme Engelliler Fotoğraf Eğitimi ve Sergisi oldu” dedi.

Engelliler Toplumsal Sorumluluk Projesi’nin uzun soluklu bir proje olduğunu söyleyen Özlem Şen, dünyada örnekleri olan ve İstanbul’da da ön çalışması fotoğraf sanatçısı Ömür Erdoğan tarafından yapılan bu eğitimi Bodrum’da gerçekleştirmekten mutlu olduklarını belirtti.

Şen, Türkiye’de bir ilk olacak sergiye destek olan başta Turgutreis Lions Kulübü olmak üzere sivil toplum kuruluşları ve iş insanlarına da birer teşekkür plaketi vereceklerini ifade etti.

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras

Görme Engelliler Fotoğraf Sergisi

Bodrum Haberleri