Bodrum haberleri; Bodrum haber 1
HABER

Karaova Bağbozumu Şenliği başlıyor

Bodrum | Haber | News

HABER

5. Bodrum Karaova Bağ Bozumu Şenliği

Karaova Geleceğimizdir

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 02.09.2019 - Karaova Bağbozumu Şenliği başlıyor...

"Karaova Geleceğimizdir" temasıyla bu yıl 5. gerçekleştirilecek olan Bodrum Karaova Bağbozumu Şenliği için geri sayım başladı. 6 Eylül Cuma akşamı Bodrum Kumbahçe Meydanı’ndan Bodrum Belediye Meydanı’na yapılacak kortej yürüyüşüyle başlayacak olan 5. Bodrum Karaova Bağ Bozumu Şenliği öncesi Trafo Hakan Aykan Kültür ve Sanat Merkezi'nde basın toplantısı düzenlendi.

Basın toplantısına Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Karaova Derneği Başkanı Ali Öztürk ve Karaova bölgesi muhtarları ile şenlik paydaşı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. CHP Bodrum İlçe Başkanı Halil Karahan'ın da hazır bulunduğu toplantının açılış konuşmasını Karaova Derneği Başkanı Ali Öztürk yaptı.

Karaova Bağbozumu Şenliği başlıyor 2

Karaova Bağbozumu Şenliği başlıyor

Öztürk, şenliğin bu sene 'Karaova Geleceğimizdir" fikriyle yola çıktığını belirterek şunları söyledi;

Bu şenliğin ilk adımını attığımız günü anımsıyorum ve şimdi düşünüyorum da aslında bizler emekliyormuşuz. Bu şenlikler kapsamında okullar yaptık, kütüphaneler kurduk. Yerli tohumları keşfedip, eko turizm için hemşerilerimizi yönlendirdik. Bu yıl beşinci kez bir araya geliyoruz. Artık bu yaşta ayağa kalkıp koşmanın zamanı diyoruz. Karaovamızın zeytini, üzümü, zeytinyağı ve şarabıyla buradayız. İnciri, domatesi ve biberiyle bahçelerdeyiz. Bamyamızla, gambilyamızla mutfaklardayız. Bu yılki ana fikrimiz ‘Karaova Geleceğimizdir’ oldu. Çünkü biliyoruz ki, Bodrum’da artık yeni bir yaşam ve turizm anlayışı gelişiyor. Yazın artan nüfusumuz artık kışın da burada yaşamayı seçenlerle birlikte beklentilerin ötesinde bir sayıya doğru gidiyor. Bodrum’un beslenmesi için tarımla, nefes alması için ormanlarımızla buradayız. Eko turizmle evlerimizi, bahçelerimizi konuklarımıza açalım istiyoruz. Bu yüzdendir Karaova’nın gelecek planlarını bu anlayışla yapıyoruz. Denizin, güneşin yanına bir toprağı, bağı ve bahçeyi eklemek istiyoruz. Misafirlerimiz deniz kıyısında salatalarına kattıkları yağın zeytinini de gelip kendileri toplasınlar istiyoruz.

Karaova Bağbozumu Şenliği başlıyor 3

Karaova Bağbozumu Şenliği başlıyor

5. Karaova Bağbozumu Şenliği

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, şenliğin bu sene "Karaova Geleceğimizdir’ temasıyla düzenlenmesinin çok doğru bir tercih olduğunu belirterek başladığı konuşmasında şunları kaydetti:

"Karaova şu anda Bodrum Yarımadası'nda tarımsal özelliğini koruyabilmiş olan, aynı zamanda sulak arazilerin yoğunluğuyla üretime en elverişli olan bölgemizdir. Turizmin el uzatamadığı bir de kötü yüzü var bildiğiniz gibi. Cazibe merkezi olmak ne yazık ki her zaman iyi bir şey değil. Bodrum’da son dönemlerde çarpık yapılaşma Karaova bölgemize de sirayet etmiş durumda. Ancak bizler, tarım arazilerini betonlaşmaya mahkum edemeyiz. Belediyenin birinci görevi coğrafyayı korumak, toprağı korumak, geleceği korumak, insanı korumaktır. Karaova bizim geleceğimizse, geleceğinizi korumak zorundayız.

Karaova bölgesine özel yöresel ve kırsal mimarinin korunması için çalışacaklarını söyleyen Başkan Aras, “Sürülmeyen toprak kuraklaşır. Biz bunun da bilinciyle, binlerce yıldır tarımla geçinen topraklarımızın göz ardı edilmesini önlemek zorundayız. Ekilip biçilen toprak, yangınları da önler. Dolayısıyla tarım toplumu olmanın önemini asla yadsımamalıyız. Tarlalarına bakan, ürün alan insanlarımızın ekonomisini iyileştirmek önceliğimiz olmalı” diye konuştu.

Karaova Bağbozumu Şenliği başlıyor 4

Karaova Bağbozumu Şenliği başlıyor

Karaova’nın kalkınması için tarım kesiminin üretimini destekleyeceklerini ama her şeyden önce Pazar yaratmaya çalışacaklarını anlatan Aras, bu doğrultuda ilk iş olarak Belediye bünyesinde bir Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü kurulduğunu kaydetti. “Köylümüzü kaderiyle baş başa bırakamayız” diyen Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, sözlerini şöyle sürdürdü:

Merkezi Karaova olan Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü’müzün açılışını şenliğimizin son gününde yapacağız. Bu müdürlüğün asli işi, köylümüze yol göstermek, üretim maliyetlerini düşürmek, hayatını kolaylaştırmak olacak. Karaova için en doğru ürünleri seçerek, üretime katkı sağlamak ve bunu da bilimsel yöntemleri kullanarak yapmak hedefimiz. İnsanlarımızın ürettiğinden kazanmasını sağlayacağız. Gençlerimizi tarımda çalışacak güvene ve motivasyona kavuşturacağız.

Karaova Derneği tarafından 6-7 ve 8 Eylül tarihlerinde düzenlenecek olan 5. Bodrum Karaova Bağbozumu Şenliği’ne yüzlerce yerel üretici ‘Karaova Geleceğimizdir” fikrinden hareket ederek, ürünlerini tüketicilerle buluşturacak.

Şenlik Programı

Bodrum Belediyesi’nin de desteklediği şenliğin resmi açılışı 7 Eylül Cumartesi günü saat 10:30’da Mumcular Mustafa Kalem Parkı’nda yapılacak. Karaova köylerinden gelen üreticilerin yerel ürünleri Mustafa Kalem Parkı içinde kurulan standlarda satışa sunulacak. Karaova’da bulunan üzüm bağları ve şarap mahzenleri iki gün boyunca ziyaretçilere açılarak bu şahane doğada tadımlar ve konserler düzenlenecek.

Yemek Yarışması

Karaova’nın unutulmaya yüz tutan lezzetleri ise yöresel yemek yarışması sayesinde yeniden şenliğin konuklarıyla buluşturulacak. Slow Food ve Arçelik’in katkılarıyla düzenlenecek yemek yarışmasında kavurmadan ot yemeklerine kadar bir çok eşsiz Karaova lezzeti maharetli ellerde yeniden hayat bulacak. 5. Karaova köyler arası yöresel yemek yarışmasında deneyimli bir jüri tarafından yapılacak değerlendirmeyle usta ahçılar ödüllendirilecek. Yemek yarışması 8 Eylül Pazar günü saat 14:30 ile 18:00 arasında Mumcular Mustafa Kalem Parkı içinde düzenlenecek.

Konserler

5. Bodrum Karaova Bağ Bozumu Şenliği gündüz yapılacak etkinlikler akşam konserleriyle de tam bir şenlik havasına bürünecek. 7 Eylül Cumartesi günü iki ayrı konserle hem Mumcular merkezindeki Atatürk Meydanı’nda dolduranlar hem de Karaova bağlarını ziyaret edenler müzikle buluşacak.

Bağbozumu şenliğinin açılış günündeki ilk konser Mumcular Atatürk Meydanı’nda Karaova Halk Korosu tarafından verilecek. Meydanı dolduranlar koronun ardından aynı zamanda Kars Ardahan Belediye Başkanı olan Faruk Demir’in türkülerine eşlik edecek. Bodrum Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenecek olan konserlerde sahne alacak olan Faruk Demir bu konserden elde edeceği geliri Ardahanlı öğrencilere burs olarak aktaracak.

Şenlik Ateşi

Aynı gün saat 22:00’da ise bir başka şenlik ateşi Dörttepe köyündeki Mor Salkım bağlarında yakılacak. Bu bağda buluşacak olan Karaovalı üzüm yetiştiricileri ve şarap üreticilerinin müthiş tatlarına sanatçı Senem Diyici’nin eşsiz yorumu eklenecek. Bu yıl ilk kez düzenlenen bu bağ konseri gelecek yıllarda Karaova’daki diğer bağlarda sürdürülecek. Karaova’da şenlik ateşi ve müziğin sesi hiç eksik olmayacak.

5. Bodrum Karaova Bağ Bozumu Şenliği’nin kapanış konserinde ise Mumcular’dan yükselecek ege türkülerinin melodileri, yine egenin dört bir yandan duyulacak. Kendisi de Fethiyeli olan Soner Olgun doğduğu topraklarda sazını eline alacak. Çok özel bir sahne performansı olan Soner Olgun’un söyleyeceği “Kerimoğlu” ile Atatürk Meydanı’nda olmak şimdiden heyecan verici bir bekleyiş olacak.

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Karaova Geleceğimizdir

Karaova Bağbozumu Şenliği

Bodrum Haberleri