Gümüşlük haberleri; Kardak Kayalıkları
HABER

Gümüşlüğün anıt utancı sona erdi

Gümüşlük | Haber | News

GÜMÜŞLÜK HABER

Gümüşlüğün anıt utancı sona erdi

Gümüşlüğün anıt utancı sona erdi

Gümüşlüğün anıt utancı sona erdi...

Gümüşlük çarşı meydanında yer alan tarihi şehitler anıtı, bakımsızlıktan kurtuldu. Sanatçıların desteğiyle yapılan çalışmalarda anıtın etrafı temizlendi, boyası yenilendi, şehitlerin isimleri okunur hale geldi.

Gümüşlük çarşı meydanında tam da dev çapanın karşısında yer alan Şehitler Anıtı restore edildi. 18 yıl önce, Büyükşehir Yasası'yla kapatılan Gümüşlük Belediyesi tarafından yaptırılan, üzerinde Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı'nda şehit olan Gümüşlüklülerin isimlerinin yazılı olduğu şehit anıtına bakım yapıldı.

Vatandaşların, bakımsız bırakılması nedeniyle eleştirdiği anıt için 2 hafta önce, Gümüşlük Çevre Derneği Başkanı fotoğraf sanatçısı İbrahim Hakkı Zırh ve dernek üyeleri, Bodrum Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi'yle iletişime geçti.

Eski Gümüşlük olarak bilinen Karakaya köyünde yaşayan ve 1918-1922 yılları arasında şehit olan 8 şehidin adının yazılı olduğu anıtın bakımı dernek üyelerince yaptırdı.

Şehitlerin silinen isimleri, tekrar anıta yazıldı. Dernek Başkanı Zırh yapılan çalışmayla ilgili olarak şunları söyledi;

"Ülkesi için bu vatanın toprağı için Bodrum'dan giderek oralarda şehit olan vatandaşlarımızın isimlerinin bulunduğu anıt gerçekten bize yakışmayacak biçimdeydi. Zaman içinde yıpranmış, şehitlerimizin isimleri okunmaz hale gelmişti. Bayramlarda anma günlerinde saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşımızı söylediğimiz anıt, eski günlerinde kavuştu. Mutlu olduk, Allah bu vatanı koruyan bizlere emanet bırakan şehitlerimizden razı olsun. Bu ufacık ilgiyi onlardan esirgemememiz lazım."