Gümüşlük Haberleri 1
HABER

DİKKAT... Tropik fırtına yön değiştirdi... 29.09.2018 - 13:15

Gümüşlük | Haber | News

GÜMÜŞLÜK HABERLERİ

DİKKAT... Tropik fırtına yön değiştirdi... 29.09.2018 - 13:15

DİKKAT... Tropik fırtına yön değiştirdi... 29.09.2018 - 13:15

Gümüşlük Haber Ajansı - (GHA) - DİKKAT... Tropik fırtına yön değiştirdi... 29.09.2018 - 13:15

Tropik fırtına yön değiştirdi

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden Ege Denizi'nde ilerleyen tropik fırtına hakkında açıklaması geldi. Açıklama şöyle;

''Fırtına Ege kıyılarını etkilemeden kuzeye yönelecek. Marmara'nın batısı ve kıyı Ege'de rüzgarın şiddeti ve yağış miktarı azalacak. Çiftçiler, denizciler ve balıkçılar uyarıları takip etsin.''

Meteoroloji Genel Müdürü Volkan Mutlu Coşkun, "Marmara'nın batısı ve kıyı Ege'de beklenilen rüzgar şiddeti ve yağış miktarının bir miktar azalması bekleniyor" dedi.

Coşkun'un basın açıklaması şöyle:

"Bilindiği üzere Ülkemizin kıyı Ege kısımları ile Marmara’nın batısında etkili olması beklenen Tropik Fırtına ile ilgili son değerlendirmeleri sizlerle paylaşmak istiyoruz…

Ülkemizin batı kıyılarını yarın sabah saatlerinden itibaren etkilemesi beklenilen Orta Akdeniz’de oluşan tropik fırtınanın; bugün yapılan son tahminlerde hareket yönünün değişerek, Mora Yarımadası üzerinden Ege Denizi üzerine kadar gelmesi ve şiddetini kısmen azaltarak kuzeye yönelmesi tahmin ediliyor.

Bu sebeple Marmara’nın batısı ve Kıyı Ege’de beklenilen rüzgar şiddeti ve yağış miktarının bir miktar azalması bekleniyor.

Muğla, Aydın, İzmir ve Balıkesir’in batı kıyı ilçeleri, Çanakkale ve Edirne’de Pazar günü rüzgar hızının 70-90 km/saat, yağış miktarının ise m2’ye 50-75 kg civarında gerçekleşeceği, ancak Ege denizinde açıklarda rüzgar hızının 100 km/saat ve üzerinde eseceği, yağışın ise metrekareye 100 kg üzerinde meydana geleceği tahmin ediliyor.

Bu tür fırtınaların, yön ve şiddeti değişebildiğinden Meteoroloji Genel Müdürlüğümüz tarafından anlık olarak takip edilmektedir.

Özellikle çiftçilerimize, denizcilerimize, balıkçılarımız ve bölgedeki vatandaşlarımız ile yetkililere; yaptığımız uyarıları takip etmelerini, dikkatli ve tedbiri elden bırakmamalarını öneriyoruz." (29.09.2018)

Açıklamanın tam metnini görmek isterseniz TIKLAYIN;

https://www.mgm.gov.tr/tahmin/uyari-goster.aspx?sN=18020665e

Önceki gelişmeler

T.C.TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI Meteoroloji Genel Müdürlüğü, tropik fırtınayla ilgili yeni bir uyarıda bulundu. Ve sosyal medya hesabından 30 Eylül 2018 Pazar günü olası bir fırtınada neler olabileceğini de tek tek sıraldı. Aynı zamanda Ege denizi'nde ÇOK ŞİDDETLİ FIRTINA UYARISI yaptı. (28.09.2018)

Muğla'da 120 kilometre

Meteoroloji 4’üncü Bölge Müdürü Davut Öztürk ise sorumluluk sahasında fırtınadan etkilenecek ilin Muğla olduğunu belirterek şöyle konuştu:

Pazar günü ilk saatlerden pazartesi sabah saatlerine kadar ’tropik fırtına’nın Muğla il ve ilçelerinde şiddetli rüzgâra, karada da bazen 90-120 kilometreye, deniz açıklarında da 60-90 kilometre saatte rüzgâra sebep olabileceğini, aynı şekilde bu ’tropik fırtına’nın Muğla il genelinde aşırı yağışlara yani ortalama 60-90, yer yer de 100 kilogram ve üzerinde aşırı yağışa sebep olacağını beklemekteyiz.” (28.09.2018)

Şiddetli sağanak

T.C.TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI Meteoroloji Genel Müdürlüğü'den gelen uyarıya göre pazar günü bir çok şehirde çok kuvvetli ve şiddetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, hortum , ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği belirtildi. (28.09.2018)

Detaylar için TIKLAYIN;

https://www.mgm.gov.tr/tahmin/uyari-goster.aspx?sN=18010664y

Gümüşlük Fotoğraf Ajansı; Bodrum

T.C.TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI Meteoroloji Genel Müdürlüğü'den gelen uyarıda şu ifadelere yer verildi:

"Orta Akdeniz üzerinde oluşan tropik fırtınanın, Pazar günü ülkemizin batı kesimlerini etkilemesi bekleniyor. Bu sistemle birlikte Ege'nin batısında (İzmir, Muğla, Aydın ve Manisa), Marmara'nın batısında (Çanakkale, Balıkesir, Tekirdağ, Kırklareli, Edirne'nin güneyi ile batı kesimleri başta olmak üzere İstanbul'da) yerel olarak çok kuvvetli ve şiddetli, Çanakkale ve Muğla ile İzmir ve Balıkesir'in batı kesimlerinde yer yer aşırı (100 kg/m2 üzeri) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, hortum , ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.'' (28.09.2018)

Detaylar için TIKLAYIN;

https://www.mgm.gov.tr/tahmin/uyari-goster.aspx?sN=18010662y

Fırtınada neler olabilir... DİKKAT...

T.C.TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI Meteoroloji Genel Müdürlüğü, sosyal medya hesabından fırtınanın olası olumsuzlukları hakkında uyarılarda bulundu.

Uyarılar şöyle;

- İnsanlar ve hayvanlar savrulan veya düşen parçalardan zarar görebilir.
- Bina ve evlerin kiremitleri, çatı kaplamaları veya iyi inşa edilmemiş çatıları uçabilir. Çatılardaki bacalar yıkılabilir, televizyon / uydu antenleri ve güneş enerjili su ısıtma sistemleri düşebilir
- Yere sabitlenmemiş karavanlar ve temelsiz prefabrik yapılar yerlerinden oynayabilir veya devrilebilir
- Minareler ve direkler devrilebilir. Tabelalar, trafik işaretleri ve trafik lambaları kopabilir, ağaç dalları kırılabilir ve kökü sağlam olmayan ağaçlar yerinden sökülebilir.
- Seralarda çerçevelerin kırılması ve bükülmesi, camların kırılması veya plastik örtülerin yırtılması şeklinde hasarlar görülebilir.
- Elektrik telleri zarar görebilir.
- Balık çiftliklerinde kuvvetli rüzgar, dalga veya deniz kabarması sebebiyle balıkların bulundukları kafesler zarar görebilir.
- Deniz dalgası veya kabarması sebebiyle plaj ve sahil şeritlerinde hasar ve su baskınları oluşabilir. (28.09.2018)

Denizde çok şiddetli fırtına uyarısı

Ege Deniz'inde Çok Şiddetli Fırtına Bekleniyor

Ege'de Pazar günü (30.09.2018) kuzey ve kuzeydoğu, güneyinde güneydoğu yönlerden kuvvetli şekilde esecek olan rüzgarın, zamanla Güney Ege’de güneybatı, açıklarında kuzeybatıdan 7 ila 9 kuvvetinde (75-90 km/sa) kuvvetli fırtına, Orta ve Güney Ege’de 8 ila 10 kuvvetinde (75-105 km/sa) tam fırtına, zaman zaman 11 kuvvetinde (120 km/sa) çok şiddetli fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

Ege'de fırtınanın aynı gün (30.09.2018 Pazar) gece saatlerinden itibaren etkisini kaybetmesi bekleniyor.

Marmara'da rüzgarın; Pazar günü (30.09.2018) sabah saatlerinden itibaren kuzey ve kuzeydoğu, Pazartesi günü sabah saatlerinde güneybatıdan 6 ila 8 kuvvetinde (50-75 km/sa) fırtına, zaman zaman 9 kuvvetinde (90 km/sa) kuvvetli fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor.
Marmara’da fırtınanın Pazartesi günü öğle saatlerinden sonra etkisini kaybetmesi bekleniyor.

Batı Karadeniz’de rüzgarın; Pazar günü (30.09.2018) öğle saatlerinden itibaren kuzey ve kuzeydoğu, Pazartesi günü sabah saatlerinden sonra güneybatıdan 6 ila 8 kuvvetinde (50-75 km/sa) fırtına, zaman zaman 9 kuvvetinde (90 km/sa) kuvvetli fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor.
Batı Karadeniz’de fırtınanın Pazartesi günü öğle saatlerinden sonra etkisini kaybetmesi bekleniyor.

Başta denizcilerimiz olmak üzere, ilgili ve vatandaşların, fırtına'nın sebep olabileceği olumsuzluklara (deniz kabarması, ulaşımda aksamalar vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir. (28.09.2018)

Detaylar için TIKLAYIN;

https://www.mgm.gov.tr/tahmin/uyari-goster.aspx?sN=18040663y

BEŞ GÜNLÜK HAVA TAHMİNİ İÇİN TIKLAYIN

Görsel ve bilgiler:

T.C.TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI Meteoroloji Genel Müdürlüğü

Tropik fırtına uyarısı

MGM

Gümüşlük haberleri