Muğla seçim haberleri
HABER

CHP'de aslında ne oldu? Kocadon, Acar ve diğerleri...

Muğla | Haber | News

MUĞLA SEÇİM HABERLERİ

CHP'de aslında ne oldu? Kocadon, Acar ve diğerleri...

CHP'de aslında ne oldu? Kocadon, Acar ve diğerleri...

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - CHP'de aslında ne oldu? Kocadon, Acar ve diğerleri...

CHP'nin belediye başkan adaylarını belirleme sürecinde yaşananlar doğru ve yanlış bilgilerle kamuoyuna aktarılırken kafalarda "aslında ne oldu" sorusu kaldı. Örneğin, Bodrum Belediye Başkan adaylığı için adı MYK'dan geçen ve onay için PM'ye gönderilen Mehmet Kocadon için "PM'de reddedildi", "PM onay vermedi", "Kocadon'a veto" dendi. Ancak gerçek neydi?

Cumhuriyet Gazetesi'nden Mahmut Lıcalı yaklaşık 18 saat süren CHP Parti Meclisi (PM) toplantısında yaşananları dakika dakika kaleme aldı.

Mahmut Lıcalı'nın haberine göre aralarında Kocadon'un da bulunduğu 8 adayın ismi PM'nin oylamasına sunulmadan geri çekildi. Bu isimler ve ilçeler 3 ya da 4 Şubat 2019 tarihinde toplanacak PM'de değerlendirilecek. Yani Kocadon'la birlikte isimleri "PM tarafından onaylanmadı ya da reddedildi" denilen 8 isim aslında PM'de hiç oylanmadı.

Peki hangi isimlerdi onlar? İşte o isimler;

Antalya Akseki adayı Mustafa Kavasoğlu, İstanbul Şişli adayı Fidan Aslan Eroğlu, İstanbul Silivri adayı Özcan Işıklar, İzmir Buca adayı Aydoğan Hepdemirgil, İzmir Kemalpaşa adayı Rıdvan Karakayalı, İzmir Bayraklı adayı Cevat Durak, Muğla Bodrum adayı Mehmet Kocadon, Şanlıurfa Siverek adayı Fatih Mehmet Bucak.

Mahmut Lıcalı'nın haberi

Cumhuriyet Gazetesi'nden Mahmut Lıcalı'nın haberi özetle şöyle;

CHP PM’ye sunulan MYK’nin 151 kişilik aday listesinde birçok ismin üstü çizildi. Yedinci grup adayları belirlenirken İstanbul, İzmir, Muğla ve Mersin’in ilçe adayları konusunda sert tartışmalar yaşandı. Tartışmalar hem örgütlerde hem de PM üyelerinde istifalara neden olurken, Genel Merkez’in getirdiği listede çok sayıda aday PM’den geçemedi.

CHP’de önceki gün başlayan ve dün sabah saatlerine kadar devam eden toplantıda İstanbul, İzmir, Muğla ve Mersin’in ilçe adayları konusunda sert tartışmalar yaşandı. Toplantıda yaşanan tartışmalar hem örgütlerde hem de PM üyelerinde istifalara neden olurken, Genel Merkez’in getirdiği listede çok sayıda aday PM’den geçemedi.

8 aday çıkarıldı

MYK toplantısının ardından PM’ye sunulan listedeki Antalya Akseki adayı Mustafa Kavasoğlu, İstanbul Şişli adayı Fidan Aslan Eroğlu, İstanbul Silivri adayı Özcan Işıklar, İzmir Buca adayı Aydoğan Hepdemirgil, İzmir Kemalpaşa adayı Rıdvan Karakayalı, İzmir Bayraklı adayı Cevat Durak, Muğla Bodrum adayı Mehmet Kocadon, Şanlıurfa Siverek adayı Fatih Mehmet Bucak tepkiler üzerine geri çekildi.

5 aday yerine yeni isim

Listede yer alan İstanbul Avcılar adayı Hüseyin Aksu yerine PM’de Turhan Hançerli aday gösterildi. İzmir’de Çiğli adayı Ali Engin yerine Selim Utku Gümrükçü, Narlıdere adayı olan Gümrükçü yerine de Ali Engin aday oldu. PM’ye sunulan listede Muğla Marmaris adayı olarak Muhammed Ali Acar yer alırken, PM’de Mehmet Oktay aday oldu. Listede Zonguldak belediye başkan adayı olarak Ali Uzun yer alırken, PM’de Şenol Şanal aday olarak çıktı. PM’ye sunulan listede yer almamasına karşın Eskişehir Mihalgazi adayı olarak Bülent Durna, İstanbul Ataşehir adayı olarak Battal İlgezdi, İstanbul Beykoz adayı olarak Coşkun Tosun eklenerek PM’de kabul gördü.

13 isim çizildi

PM toplantısında İstanbul’da 29 ilçe belediye başkan adayı belirlenirken, 4 belediyede mevcut belediye başkanı ile devam kararı alındı, CHP’nin yönetiminde olduğu 5 ilçede farklı isimler aday gösterildi. CHP İstanbul’da Beyoğlu, Küçükçekmece, Maltepe, Şişli ve Silivri adaylarını açıklayacak. İzmir’de ise 24 ilçede aday açıklanırken, yalnızca 5 mevcut belediye başkanı ile yola devam kararı alındı. İzmir’de CHP’nin elindeki 17 belediyede değişikliğe gidildi. CHP İzmir’de Bayraklı, Buca ve Kemalpaşa adaylarını daha sonra açıklayacak.

Kadıköy 1, Beşiktaş 2 oyla

PM’de sert tartışmaların yaşandığı Kadıköy adayı Şerdil Dara Odabaşı 29 ret oya karşı 30 kabul oyuyla, Beşiktaş adayı Rıza Akpolat ise 29 ret oya karşı 31 oyla onay alabildi.

Salt çoğunluk tartışması

Odabaşı için yapılan oylama usul tartışmasına da neden oldu. Bazı üyeler PM Çalışma Yönetmeliği’nde yer alan “Kararlar aksi bir kural yoksa toplantıya katılanların salt çoğunluğuyla alınır” hükmüne göre 60 kişinin katıldığı toplantıda kabul kararının salt çoğunluk olan 31 oyla alınması gerektiğine işaret ediyor. Kadıköy için yapılan oylamada Odabaşı 29 ret, 1 çekimser ve 30 oyla kabul edildi. Bazı üyelerin ilk PM toplantısında bu konuya itiraz etmeye hazırlandığı öğrenildi.

PM’de istifa

PM üyesi CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç toplantıda İzmir ilçe adaylarına tepki göstererek istifa etti. PM üyesi Fatma Güner’in de Mersin ilçe adaylarına tepki göstererek istifa etmek istediği ancak bu kararından vazgeçtiği öğrenildi.

Marmaris’te gerginlik

Marmaris’te CHP’nin ilçe yönetimi, dün mevcut Belediye Başkanı Ali Acar yeniden aday gösterilmeyince hem yönetimden hem de partilerinden istifa ederek CHP ilçe binasını kilitlediler. Partililerce çağırılan çilingirin kapıyı açması için CHP İl Başkanlığı’ndan da gerekli izin çıkmadı. Sokakta açıklama yapan partililer “Biz buradaysak CHP burada demektir. İçeride olmamıza gerek yok” dedi.

Kadıköy diyaloğu

PM toplantısında bazı üyelerin Kadıköy’de mevcut başkan Aykurt Nuhoğlu’nun yeniden aday olmasını önerdiği ancak CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun bu öneriye doğrudan karşı çıktığı öğrenildi. Kılıçdaroğlu’nun, Nuhoğlu’nun “başarısız” bir dönem geçirdiğini belirterek, “Özür dileyerek söylüyorum ama benim gözümde başarısız bir belediye başkanıdır” dediği belirtildi.

400 aday daha açıklanacak

CHP dün açıklanan 145 adayla birlikte bugüne kadar toplam 842 adayını kamuoyuna ilan etti. CHP’nin bugüne kadar açıkladığı adayların 17’si büyükşehir, 36’sı il belediyesi oldu. CHP’nin işbirliği kapsamında İYİ Parti’ye bırakılan 110 belediye dışında yaklaşık 400 aday daha açıklaması bekleniyor. Bu kapsamda bir sonraki PM toplantısının 3 Şubat ya da 4 Şubat’ta yapılabileceği belirtiliyor.

Haberin tamamını okumak isterseniz TIKLAYIN;

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1221923/Kilicdaroglu_hangi_belediye_baskani_icin__basarisiz__dedi_.html

TAGS:

CHP Muğla

CHP PM

31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimi