Bodrum haberleri; Bodrum haber 1
HABER

Kısıtlamadaki işyerlerine kira yok

Bodrum | Haber | News

HABER

Kısmen kısıtlanan yerlere kira ertelemesi

Bodrum'da tarım yatırımları ve destekleri

Paylaş


Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 07.01.2021 - Kısıtlamadaki işyerlerine kira yok

Bodrum Belediyesi kendi mülklerinde kiracı olan ve kısıtlama nedeniyle açılamayan işyerlerinde kira almayacak. Kısmen etkilenen işyerlerine de erteleme geldi.

Koronavirüs (Covid-19) salgınının neden olduğu ekonomik etkilerinin azaltılması amacıyla, Bodrum Belediyesi mülkiyetinde veya tasarrufunda olan taşınmazlarına ilişkin olarak irtifak hakkı, kiralama ve benzeri kullanımdan kaynaklanan ve ilgili mevzuatınca ödenmesi gereken bedeller veya tutarlar meclis gündemine taşındı.

Açılamayan işyerleri

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 15.12.2020 tarih ve 2020/27 sayılı genelgesine istinaden, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras'ın esnafa destek olunması amacıyla başlattığı çalışma sonrasında, Belediye Emlak İstimlak Müdürlüğü tarafından hazırlanan müzekkere meclis toplantısında görüşüldü.

Buna göre, söz konusu genelge ile faaliyetleri durdurulan (kahvehane, kıraathane, kır bahçesi, internet kafesi/salonu, elektronik oyun salonları, bilardo salonları, lokaller ve çay bahçeleri ve halı saha, nargile salonları) ve faaliyetleri kısıtlanan (restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya gibi yeme içme yerleri) işletmelerden kira bedeli alınmayacak.

Kısmen etkilenen işyerleri

Pandemi sürecine bağlı olarak faaliyetlerinde azalma meydana gelen (hafta sonları uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması ve diğer kısıtlamalar sebebiyle etkilenen yukarıda bahsi geçmeyen nitelikteki işyerleri) işyerlerinden tahsil edilecek bedellerin 3 ay ertelenmesi, ertelenen süre sonunda ertelenen süre kadar eşit taksitler halinde, herhangi bir gecikme zammı ve faiz uygulanmadan tahsil edilecek.

Koronavirüs (Covid-19) önlemleri konulu genelgeye istinaden, faaliyetleri durdurulan işyerlerinden geçmişe yönelik kapalı oldukları süre boyunca tahakkuk edilmiş olan kiralama ve benzeri (ecrimisil, işgal) kullanımdan kaynaklanan bedeller iptal edilecek.

Kısıtlamadaki işyerlerine kira yok

Bodrum Belediye Meclisi toplantısı, Ocak 2020

Fesih hakkı

Kapatılan ve kısıtlanan işyerlerinde, kiracının istemi halinde idarece yapılacak değerlendirme sonrasında sözleşmenin karşılıklı olarak fesih edilmesi söz konusu olabilecek.

Pandemi dolayısıyla Ocak ayı itibariyle 3 ay boyunca kira-ecrimisil bedellerine zam yapılmaması ve katı atık bedelleri ile işgaliye bedellerinin işletmeler kapalı olduğu sürece alınmaması kararlaştırıldı.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, genelge gereği kapatılan ve kısıtlanan 74 işletmeden alınan aylık yaklaşık 500 bin TL tutarındaki kira bedellerinin alınmayacağını, ayrıca süreçten etkilenen 118 işletmeden tahsil edilen aylık toplamda 2 milyon 190 bin TL nin 3 ay erteleneceğini duyurdu.

Başkan Aras, "Genelgede işgaliye alacakları ile net bir ifade yoktu ancak, diğer alacaklar kısmına biz işgaliyeyi de soktuk. Çünkü işgaliye, Bodrum'un asıl problemlerinden bir tanesi. İşgaliye alanı kullanan bütün işletmelerin yani bizim kiracılarımız dışındaki esnaflardan da söz ediyoruz artık, bu anlamda çapı genişlettik. Bu kapsamda olan işletmelerden kapalı olduğu sürece işgaliye bedellerinin tahsil edilmemesi ile ilgili bir karar daha alacağız" dedi.

Konuya ilişkin detaylı bilgi almak isteyen esnaflar, Bodrum Belediye Emlak İstimlak Müdürlüğü'nden bilgi alabilirler.

Görseller ve haber bilgisi Bodrum Belediyesi'nden alıntıdır.

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Bodrum Belediyesi

Bodrum Belediye Meclisi

Bodrum Haberleri