Bodrum haberleri; Bodrum haber 1
HABER

Bina ve arsa metrekare birim değerleri belirleniyor

Bodrum | Haber | News

Bodrum
HABER

Takdir komisyonu toplantıları başladı

Bina, arsa, arazi vergileri için metrekare değerler belirleniyor

Paylaş


Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 27.04.2021 - Bina ve arsa metrekare birim değerleri belirleniyor

Binaların ve arsaların metrekarelerinin üzerinden alınacak emlak vergisini belirleyecek değerler belirlenmeye başlandı.

Belediyelerin önemli gelir kalemlerinden olan binaların metrekarelerinin üzerinden alınacak emlak vergisi, yine arsa üzerinden alınacak arsa vergilerinin belirlenmesinde temel olan metrekare birim fiyatları için takdir komisyonları toplanıyor.

Bodrum Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü tarafından, Vergi Usul Kanunu'nun mükerrer 49'uncu maddesinin (b) fıkrasında belirtilen, takdir komisyonlarının dört yılda bir arsalara ve araziye ait asgari ölçüde metrekare birim değerlerini takdir edecekleri hükme bağlanmış.

Bu hüküm uyarınca 2017 yılında söz konusu takdirler yapılmış, 4 sene geçmesinin ardından yeni takdirlerin belirlenmesi için takdir komisyonu ve mahalle muhtarlarının katılımıyla toplantılar düzenlenmeye başlanmıştır.

Vergi Dairesi'nden 2 memur, Tapu Müdürlüğü'nden 1 memur, Ticaret Odası'ndan 1 memur, Bodrum Belediyesi'nden 2 memur ve ilgili muhtarlıkların katılımıyla oluşan takdir komisyonları Bodrum Belediyesi Hakan Aykan ve Kültür Merkezi'nde toplantılara başladı.

Bodrum Belediyesi Mali Hizmetler Müdürü Ahmet Demirel gerçekleşen toplantıyla ilgili şunları söyledi:

Bodrum Belediyesi Takdir Komisyonu toplantısı, Nisan 2021

Bodrum Belediyesi Takdir Komisyonu toplantısı, Nisan 2021

MUĞLA ETKİNLİK TAKVİMİ

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. TEK TIKLA TÜM MUĞLA →  BURAYA TIKLAYIN

Vergiler belirlenecek

"Vergi Usul Kanunu'nun mükerrer 49'uncu maddesi gereğince ve Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından çıkartılan Emlak Vergisi Kanunu iç genelgesi 2021/1 genelgesi gereğince 4 yılda bir kurulan Emlak Vergisi tarhına esas teşkil etmesi için 4 yılda bir kurulan arsa metrekare takdir komisyonu toplantıları başladı. İlk olarak Karaova Bölgesi'nde bulunan 10 tane muhtarlığın katılımıyla bu toplantı gerçekleştirilecek. Bu neden önemli bir durumdur? Binaların metrekarelerinin üzerinden alınacak emlak vergisi, yine arsa üzerinden alınacak arsa vergilerinin belediye gelirinin içerisindeki payı çok yüksek. Bu nedenle orada yaşayan halkı da üzmemek adına, orada yaşayan halka da ekstra bir külfet getirmemek adına ince eleyip sık dokuyoruz. "

Takdir komisyonu toplantıları belirlenen plan doğrultusunda devam edecek.

MUĞLA SICAK HABER SON DAKİKA

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm sondakika haberlerine, sıcak gelişmelere bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. 7/24 Muğla son dakika haberleri  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Bodrum Beleidyesi

Bodrum Belediyesi Mali Hizmetler Müdürü Ahmet Demirel

Bodrum Haberleri