Bodrum haberleri; Bodrum haber 1
HABER

Bodrum İskele Meydanı'na Sünger Heykeli

Bodrum | Haber | News

Bodrum
HABER

Bodrum Sünger Heykeli

Sünger Heykeli

Paylaş


Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 04.06.2021 - Bodrum'a Sünger Heykeli

Bodrum İskele Meydanı'na "Sünger Heykeli" dikildi. Sünger Heykeli sünger avcılarının anısına ithaf edildi.

Bodrum Belediyesi tarafından denizcilerin ve süngercilerin anısına, İskele Meydanı’na Sünger Heykeli dikildi. Sünger Heykeli’nin açılış törenine; Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Başkan Yardımcıları, CHP Bodrum İlçe Başkanı Halil Karahan, Bodrumlu Süngerci Aksona Mehmet lakabıyla tanınan Mehmet Baş, Bodrum Esnaf, Sanayici ve İş İnsanları Derneği (BESİAD) Başkanı Engin Kaplan, Heykeltraş Halil İbrahim Sever ve Nâzım Hikmet'i anma etkinlikleri kapsamında Bodrum’a davet edilen şairler ve vatandaşlar katıldı.

Bodrum'a Sünger Heykeli

Bodrum'a Sünger Heykeli - GHA

Sünger heykelini, ÇYDD’de Bodrum şubesi öğrencileri ile birlikte açan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras şunları söyledi;

Yüzlerce yıldır bu denizlerden gelmiş geçmiş, mezarları olmayan birçok denizci var. Onların anısını yaşatmak için Aksona Mehmet bütün ömrünü vakfetti. Son süngerci diyorlar ona, ben onu kabul etmiyorum. Daha onun yolundan çok süngerci, çok denizci, çok balıkçı geçecek bu topraklardan."

Bodrumlu sünger avcısı Aksona Mehmet (Mehmet Baş) tarafından 2011 yılında sünger avına çıktığı, Gökova Körfezi'nde 60 metre derinlikten çıkarttığı Melat Süngeri esere konu oldu.

Süngerci Aksona Mehmet, Arşiv - GHA

Sünger avcısı Aksona Mehmet, Arşiv - GHA

Sünger heykelini traverten taşından 3 aylık çalışma sonunda ortaya çıkardığını ifade eden heykel sanatçısı Halil İbrahim Sever, eserin iki mono bloktan oluştuğunu, Melat süngerinden esinlenerek hazırladığı üst bloğun 9 tonluk traverten taşından yontulduğu, alt kaidesinin 8 tonluk mermer olan eserin toplam ağırlığının 17 ton olduğunu belirtti.

TAGS;

Bodrum Belediyesi

Bodrum Sünger Heykeli

Bodrum Haberleri