Bodrum haberleri; Bodrum haber 1
HABER

Mal varlıklarına "bloke" kararı

Bodrum | Haber | News

Bodrum
HABER

En net bilgiler, en doğru haber... HER ZAMAN...

English News

Decision to "block" assets - CLICK

 

Yalçın Çakır Youtube

Paylaş


Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 23.01.2023 - Bodrum Belediyesinde görevden alınan 2 başkan yardımcısı ve imar müdürünün mal varlıklarına el koyma kararı (bloke) çıktı. Peki ama bu noktaya nasıl ve neden gelindi? Haberde...

Bodrum Belediyesi'nde çeşitli gerekçelerle görevden uzaklaştırılan, görevden alınan başkan yardımcıları Turgay Kaya ve Hüseyin Tutkun'un mal varlıklarına savcılığın talebi üzerine Bodrum 2. Sulh Ceza Hakimliği tarafından bloke konuldu. Bodrum Belediyesi eski İmar Müdürü Melike Yapıcı Topuz'un gayrimenkulleri ve banka hesaplarına da yine Bodrum 2. Sulh Ceza Hakimliği tarafından bloke konuldu.

Mal varlıklarına "bloke" kararı

Mal varlıklarına "bloke" kararı, arşiv - GHA

Buraya nasıl gelindi?

Bodrum Belediyesi'nde bir süre ince İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişleri tarafından inceleme başlatılmış ve çok sayıda basılı ve dijital materyale de el konulmuştu. 2022 yılı Mart ayında başlatılan incelemelerde, Bodrum İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri belediyede arama yaptı. Soruşturmanın Bodrum Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü'nde çalışırken görev yeri değiştirilen bir personelin iddiaları üzerine başlatıldığı iddia edildi. İncelemenin tamamlanmasının ardından Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras açıklamada bulunmuştu.

"... Hakkında suçlamada bulunulan personel yok"

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras o tarihte (2022 Mart) yaptığı açıklama belediyenin Facebook hesabından yayınlandı. Aras'ın açıklaması şöyleydi;

Konuya ilişkin olarak hakkında suçlamada bulunulan her hangi bir personel ve yöneticimiz yoktur. Dolayısıyla gözaltına alınan bir personel ya da yöneticimiz de bulunmamaktadır. Bodrum Belediyesi, şeffaf ve hesap verilebilir bir yönetim anlayışıyla yönetilmektedir ve yapılan bütün işlemler mevzuat ve hukuka uygun olup her türlü denetime açıktır. İnceleme kapsamında 7 dosya ile ilgili iddialar var. Belediyemiz Teftiş Kurulu Müdürlüğü de iddialarla ilgili soruşturma başlatmıştı. İncelemelerimiz bu doğrultuda devam ediyor. Bizim alnımız açık başımız dik. Hiçbir şekilde usulsüz bir işleme imza atmadık, atmayız. Belediyemizin işlemleri tamamen hukuka uygundur. Sarihtir, şeffaftır.

Bodrum Belediyesi'nde incelemeye açıklama, Mart 2022, arşiv -GHA

Bodrum Belediyesi'nde incelemeye açıklama, Mart 2022, arşiv -GHA

"Gözaltına alınan yok"

Bodrum Belediyesi resmi internet sitesinden 23 Mart 2022 tarihinde yapılan açıklamada da şu görüşllere yer verilmişti;

"Konu: İddiaların İncelenmesi. Bodrum Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nde görevliyken görev yeri değiştirilen bir personelin iddiaları doğrultusunda idaremizce inceleme ve soruşturma başlatılmıştır. Kamuoyuna yansıyan hususlarla ilgili Cumhuriyet Savcılığınca talep edilen belgeler Emniyet Müdürlüğü personeline teslim edilmektedir. Konuya ilişkin gözaltına alınan bir personel yada yönetici bulunmamaktadır. Bodrum Belediyesi, şeffaf ve hesap verilebilir bir yönetim anlayışıyla yönetilmekte olup yapılan bütün iş ve işlemler mevzuat ve hukuka uygun olup her türlü denetime açıktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur. Bodrum Belediye Başkanlığı"

Bodrum Belediyesi'nde incelemeye açıklama, Mart 2022, arşiv -GHA 2

Bodrum Belediyesi'nde incelemeye açıklama, Mart 2022, arşiv -GHA

Kim geldi kim gitti?

2022 yılı Mart ayında başlatılan incelemeler sürerken asıl hareketlilik 2022 yılı Haziran ayında yaşandı. Görevden almalar, istifalar, görev değişiklikleri, yeni görevlendirmeler en yoğun 2022 yılı Haziran ayında yaşandı.

2019 tarihinden itibaren Bodrum Belediyesi Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Bodrum Belediye Meclis Üyesi Önder Batmaz incelemelerde adı geçmediği halde Haziran 2022'de istifa ederek tüm görevlerinden ayrıldı. Batmaz'ın yerine CHP’li Bodrum Belediye Meclis Üyesi İbrahim Akbaş getirildi.

İncelemeler sürerken İmar ve Şehircilik Müdür Vekili Melike Yapıcı Topuz görevden alındı. Melike Yapıcı, 03.06.2022 tarihinden itibaren Özel Kalem Müdürlüğünde Proje Koordinatörü olarak görevlendirildi. Melike Yapıcı'nın görevden alınmasıyla boşalan İmar ve Şehircilik Müdür Vekilliğine asli görevi uhdesinde kalmak üzere Bodrum Belediyesi Yapı Kontrol Müdür Vekili Serkan Balkan getirildi.

Şimdi mal varlığına bloke konan ve İçişleri Bakanlığı tarafından açığa alınan dönemin belediye başkan yardımcısı avukat Turgay Kaya'ya da 2022 yılı Haziran ayında Hukuk İşleri Müdürlüğü, Emlak ve İstimlak Müdürlüğü ile Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü bağlandı.

En önemli 2 birim Seferoğlu'na

İmar ve Şehircilik Müdürlüğü ile Plan ve Proje Müdürlükleri Haziran 2022 tarihinden itibaren Başkan Yardımcısı ve meclis üyesi İlknur Ülküm Seferoğlu'na bağlandı. Gümüşlük eski belediye başkanı Mehmet Ülküm'ün kızı olan avukat İlknur Ülküm Seferoğlu halen bu görevi sürdürüyor.

İlknur Ülküm Seferoğlu, arşiv - GHA

İlknur Ülküm Seferoğlu, arşiv - GHA

Balkan da açığa alındı

Bodrum Belediyesi yönetimi tarafından Haziran 2022 yapılanmasında İmar ve Şehircilik Müdürlüğü'ne vekaleten atanan Serkan Balkan'a Ekim 2022'de yine Bodrum Belediyesi yönetimi tarafından görevden el çektirildi. Serkan Balkan'ın, Yapı Kontrol Müdür Vekilliği görevi sırasındaki bazı dosyalarla ilgili olarak görevinden el çektirildiği iddia edildi.

"Haksız mal edinme şüphesi"

Belediyede 2022 yılı içinde yaşanan atamalar, görev değişiklikleri, açığa almalar ve soruşturmalarla incelemeler sonrası bugün mahkemeden mal varlıkları ve banka hesaplarına bloke konulduğu haberi geldi. İddialara göre, 2 eski başkan yardımcısı ile bir müdire hakkında, "haksız mal edinme şüphesi" iddiasıyla suç duyurusunda bulunuldu. Yine iddialara göre suç duyurusunda şu iddialar yer aldı;

"... Bodrum Belediyesi eski başkan yardımcıları Turgay Kaya ve Hüseyin Tutkun ile eski İmar Müdürü Melike Yapıcı'nın banka hesaplarında ve gayrimenkul varlıklarında dikkat çekecek şekilde artış görüldüğü, bu edinimlerin elde edilen gelir ve mutat tasarruf ölçüleri dikkate alındığında finansının olağan gözükmediği, bu durumun haksız mal edinme şüphesini artırdığı..."

Savcılığın talebi ve mahkemenin kararıyla mal varlıkları ile banka hesaplarına bloke konulan 3 eski görevlinin yanı sıra bu isimlerden ikisinin birinci dereceden akrabalarından bazılarının üzerinde kayıtlı mal varlıkları ile banka hesaplarına da bloke konulması talebinde bulunduğu öne sürüldü. İddialara göre soruşturmada adı geçen bir başkan yardımcısıyla bir müdirenin bu görevlerde bulundukları sırada edindikleri Ankara, Kırıkkale'deki taşınmazları 2022 yılı Haziran ayında devrettikleri tesbit edildi.

Akrabalarla ilgili bloke talepleri

Bodrum Cumhuriyet Savcılığı, görevden alınan bir başkan yardımcısı ile birinci dereceden 2 akrabasının üzerine kayıtlı Ankara'da bir, Bodrum'da 3 ayrı mahlledeki taşınmazlara alım satımı engelleyecek şerh konulması, bankalarda bulunan her türlü hesaplarına ve kiralık kasa mevcutlarına bloke konulması talebinde bulundu. Mahkeme, toplam 5 ismin gayrimenkul ve banka hesaplarına 1 hafta içerisinde itiraz yolu açık olmak üzere tedbir konulmasına karar verdi.

Bloke ne demek?

Hangi durumlarda mal varlığına tedbir konabiliyor? Bir malın suçtan elde edilen kazançla alındığı veya kara parayla elde edildiği, söz konusu malın suç amacıyla kullanıldığı şüphesi varsa söz konusu mal için tedbir konulup devri engellenebilir. (Google)

Bodrum Belediyesi'nde incelemeye açıklama, Mart 2022, arşiv -GHA 3

Bodrum Belediyesi'nde incelemeye açıklama, Mart 2022, arşiv -GHA

YENİ HABER SİTENİZ

Gümüşlüğe özel haber sitesi yayına başladı. Gümüşlük Haber Ajansı yayın grubu bünyesinde faaliyete geçen 48 Haber Sitesi'nde 7/24 canlı ve güncel haberlere ulaşabilirsiniz. Ayrıca "Yetti Gari" köşesine yazabilirsiniz..

ENGLISH

Decision to "block" assets

The decision to confiscate (block) the assets of the 2 vice mayors and the zoning manager, who were dismissed from the Bodrum Municipality, was issued.

The assets of Turgay Kaya and Hüseyin Tutkun, the vice presidents of Bodrum Municipality, who were dismissed and dismissed for various reasons, were blocked by the Bodrum 2nd Criminal Court of Peace. The real estate and bank accounts of Melike Yapıcı Topuz, the former Zoning Director of Bodrum Municipality, were also blocked by the Bodrum 2nd Criminal Court of Peace.

How did you get here?

In Bodrum Municipality, an investigation was initiated by the Civil Inspectors of the Ministry of Interior for a while, and many printed and digital materials were also confiscated. In the investigations started in March 2022, the Bodrum Provincial Police Department teams searched the municipality for 8 hours. It was claimed that the complaint was initiated upon the allegations of a staff member who had been transferred while working at the Bodrum Municipality Directorate of Reconstruction and Urbanization. After the completion of the investigation, Bodrum Mayor Ahmet Aras made a statement.

"... There are no personnel charged against"

Bodrum Mayor Ahmet Aras' statement on that date was published on the municipality's Facebook account. Aras' statement was as follows;

“We do not have any personnel or managers who are accused of the issue. Therefore, we do not have any personnel or managers detained. Bodrum Municipality is managed with a transparent and accountable management approach, and all transactions are in compliance with the legislation and law and are open to all kinds of audits. There are allegations about 7 files within the scope of the investigation. Our Municipality's Inspection Board Directorate also launched an investigation into the allegations. Our investigations continue in this direction. Our forehead is open, our heads are high. We have not signed an illegal transaction in any way, we will not. Our operations are completely legal. It is clear, it is transparent.”

"No arrests"

In the statement made on the official website of Bodrum Municipality on March 23, 2022, the following views were included;

"Subject: Investigation of Allegations. An investigation and investigation has been initiated by our administration in line with the allegations of a personnel who was transferred while he was on duty in the Bodrum Municipality Directorate of Construction and Urban Planning. The documents requested by the Public Prosecutor's Office regarding the matters that were revealed to the public are delivered to the Police Department personnel. There is no manager. Bodrum Municipality is managed with a transparent and accountable management approach, all work and transactions are in compliance with the legislation and law and are open to all kinds of audits. It is announced with respect to the public. Bodrum Municipality"

Who came, who went?

While the investigations started in March 2022 continued, the real activity took place in June 2022. Dismissals, resignations, job changes and new assignments were most intense in June 2022.

Bodrum Municipality Councilor Önder Batmaz, who has been serving as the Deputy Mayor of Bodrum Municipality since 2019, resigned from all his duties in June 2022, although his name was not mentioned in the examinations. İbrahim Akbaş, a member of the Bodrum Municipality Council from CHP, was appointed to replace Batmaz.

Melike Yapıcı Topuz, Deputy Director of Zoning and Urban Planning, was dismissed after the investigations. Melike Yapıcı has been appointed as Project Coordinator in the Office of the Private Secretary since 03.06.2022. Bodrum Municipality Building Control Deputy Manager Serkan Balkan was appointed to the position of Deputy Director of Mar and Urban Planning, which was vacated by the dismissal of Melike Yapıcı.

In June 2022, Legal Affairs Directorate, Real Estate and Expropriation Directorate and License and Inspection Directorate were connected to Turgay Kaya, the deputy mayor of the period, whose assets are now blocked and suspended by the Ministry of Interior.

2 most important units to Seferoğlu

As of June 2022, the Directorate of Zoning and Urbanization and the Directorates of Plans and Projects were subordinated to İlknur Ülküm Seferoğlu, the Vice President and member of the assembly.

He was also released

Serkan Balkan, who was appointed as the deputy of the Directorate of Development and Urbanization by the Bodrum Municipality, was also dismissed by the Bodrum Municipality. It was alleged that Serkan Balkan was dismissed from his duty regarding some files during his duty as Deputy Building Control Manager.

"Suspicion of wrongful possession"

After the appointments, job changes, suspensions, investigations and investigations in the municipality in 2022, the news came from the court today that the assets and bank accounts were blocked. Allegedly, a criminal complaint was filed against 2 former vice-presidents and a headmistress on the allegation of "suspected wrongful acquisition of property". Again, according to the allegations, the following allegations were included in the criminal complaint;

"Bodrum Municipality former vice presidents Turgay Kaya and Hüseyin Tutkun and former Zoning Manager MeLike Yapıcı's bank accounts and real estate assets have increased noticeably, the finances of these acquisitions do not seem ordinary considering the income and habitual savings measures, and this situation increases the suspicion of unfair acquisition..."

In addition to the 3 former officials whose assets and bank accounts were blocked, it was claimed that some of the first-degree relatives of two of these names requested that their bank accounts be blocked with their assets registered on them. According to the allegations, it was determined that a vice president and a headmistress named in the investigation transferred the immovable properties in Ankara, Kırıkkale, which they had acquired while they were in these duties, in June 2022.

Block requests for relatives

The Bodrum Public Prosecutor's Office requested that an annotation be placed on immovables in one neighborhood in Ankara and in three different neighborhoods in Bodrum, registered on a dismissed vice president and two of his first-degree relatives, and blocking all accounts and safe deposit boxes in banks. The court decided to impose measures on the real estate and bank accounts of 5 names within 1 week, with a way to appeal.

What does blocked mean?

In which cases can property be seized? If there is a suspicion that a property has been purchased with the proceeds of crime or obtained with black money, and that the said property has been used for criminal purposes, measures may be taken for the said property and its transfer may be prevented. (Google)

Mugla News

TAGS;

Bodrum Belediyesinde inceleme

Bodrum Belediyesi

Bodrum Haberleri