Gümüşlük haberleri; Kardak Kayalıkları
HABER

Gümüşlük Klasik Müzik Festivali başlıyor

Gümüşlük | Haber | News

GÜMÜŞLÜK HABER

Gümüşlük Klasik Müzik Festivali başlıyor

Gümüşlük Klasik Müzik Festivali başlıyor

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - Gümüşlük Klasik Müzik Festivali başlıyor

Bodrum Klasik Müzik Derneği tarafından düzenlenen Gümüşlük Klasik Müzik Festivali başlıyor. 1 Ağustos–4 Eylül tarihleri arasında kapılarını müzikseverler için bir kez daha açacak olan 15. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, bu yıl da klasik müzikseverleri bekliyor.

Festival programı, yer, saat ve ulaşım bilgileri haberin sonunda...

Taşta

“Taşta” başlığı altında, 25 asırlık Antik Taş Ocağında gerçekleşecek konserler ve festival kapsamında gerçekleşecek “Suda” başlıklı konserlere ise yurt dışından birbirinden değerli caz ve etnik müzik sanatçıları davet edildi. “Kumda” serisi ise bu yıl festivalin genç yeteneklerine ayrıldı.

Piyanist Gülsin Onay’ın sanat danışmanlığını ve Piyanist Eren Levendoğlu’nun sanat yönetmenliğini yaptığı 15. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali kapsamında bu yıl ülkemizin yanı sıra Rusya, ABD/İsrail, Zimbabve, İtalya, Kıbrıs, Singapur ve Almanya’dan gelecek müzisyen konuklar, 4 hafta sürecek etkinlikler çerçevesinde 8 ana konser verecek. 5 enstrüman için düzenlenecek GFA masterclassları çerçevesinde ayrıca 5 de konser gerçekleşecek.

Klasik müzik konserleri önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da “Taşta” başlığı altında 25 asırlık tarihi taş ocağında gerçekleşecek. Tarihi mekandaki ilk konser, 10 Ağustos Cuma akşamı Rus asıllı ABD’li kemancı Alexander Markov ve dünyaca ünlü piyanistimiz Gülsin Onay’ın verecekleri konserle başlayacak.

12 Ağustos Pazar akşamı Fransız-Kıbrıs asıllı piyanist ve besteci Cyprien Katsaris bir resital verecek. Katsaris, seçkin bir yorumcu olmasının yanı sıra, tüm dünyada önde gelen bir pedagog olarak tanınıyor.

Gümüşlük’te klasik müzik konserleri 15 Ağustos Çarşamba akşamı Singapur’lu piyanist Shaun Choo ile devam edecek. Festival bünyesinde düzenlenen 4. Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışması ve Uluslararası İstanbul Orchestra’Sion Piyano Yarışması işbirliği çerçevesindeki ödüllerden biri olan resitalinde Choo, kendi bestelerine de yer verecek.

20 Ağustos Pazar akşamı, eğitimci ve yorumcu olarak çok saygın bir yere sahip olan Alman piyanist Konrad Richter, klasik müzikseverlerle Antik Taş Ocağında buluşacak.

Bu mekandaki konserler, 4 Eylül Salı akşamı “440 Tuş” başlıklı özel etkinlikle son bulacak. Bu konserde, Gümüşlük Festival Akademisinde eğitim almış olan ve şu an dünya sahnelerinde isimlerini duyuran dört piyanist ile devlet sanatçısı Gülsin Onay aynı sahnede, festivalin 15. yılını kutlayan bir konser verecekler. 5 pianist ve 5 piyano ile 440 tuşun hayat bulacağı konser, 15 yıl önce küçük çaplı bir piyano festivali olarak başlayan festivalin ilk yılına atıf da yapıyor.

Suda

Festivalde konserler 28 Ağustos Salı akşamı deniz kenarına inecek. “Suda” başlığı altındaki etnik müzik ve caz konserlerinin ilkine Blessing “Bled” Chimanga & Dreams Band konuk olacak.

Dünya turnesi kapsamında Zimbabve’den başlayan yolculuğunda Gümüşlük’e de uğrayacak olan grup, enerjik ve tutkulu performansıyla izleyiciyi bir Afrika yolculuğuna çıkaracak.

Suda konserlerinde diğer iki konser 1 ve 2 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek. New York Times’ın “büyük klarinetçi ve mükemmel bir doğaçlamacı” olarak tanımlandığı Oran Etkin ilk akşam Timbalooloo ile 'Çocukça Bir Gün' başlıklı projesi kapsamında çocuklarla ve cazseverlerle buluşacak. Sanatçı bir sonraki akşam, “Reimagining Benny Goodman” adlı projesiyle yine Gümüşlük sahilinde olacak.

Kumda

Festivalin “Kumda” başlıklı konseptini, bu yıl Gümüşlük Festival Akademisi (GFA) öğrencileri dolduracak. Gümüşlük sahilindeki festival merkezinde yer alan Toprak Ev’de gerçekleşecek konserler, 1 Ağustos’ta Kontrabasla başlayacak, 7 Ağustos’ta Viyolonsel; 9 Ağustos’ta Keman; 23 Ağustos’ta Piyano ile devam edecek ve 31 Ağustos akşamı Flüt konseri ile son bulacak.

7 ve 31 Ağustos tarihlerindeki GFA konserleri öncesinde Foodrum tarafından düzenlenecek olan mutfak atölyeleri için biletler Biletix’ten temin edilebilir. Diğer GFA konserleri öncesinde de Bitat, Slowfood ve Karnas Bağları ile işbirliği içinde, özel etkinlikler düzenleniyor.

Kumda serisinde konser verecek olan öğrenciler, konserler öncesinde masterclasslara katılacak. Festival süresince devam edecek olan 5 masterclass programına bu yıl 70 civarında öğrencinin katılımı bekleniyor.

Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali kapsamında konserler veren virtüözlerden ustalık dersleri alan genç müzisyenlerin ufuklarını ve tecrübelerini geliştiren okul, bugüne kadar 1200 civarında yeteneğe sertifika verdi. Bu yıl 28 Temmuz – 2 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek GFA Kontrbas Masterclassını Fora Baltacıgil; 1–7 Ağustos’ta düzenlenecek Viyolonsel Masterclassını Dilbağ Tokay; 04–10 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek Keman Masterclassını Alexander Markov ve Erkin Onay; 13–23 Ağustos tarihleri arasında genç yeteneklerle buluşacak olan Piyano Masterclassını Konrad Richter, Cyprien Katsaris ve Gülsin Onay gerçekleştirecek. 26–31 Ağustos tarihlerinde gerçekleşecek olan Flüt Masterclasına ise Bülent Evcil ve Raffaele Trevisani eğitmen olarak katılacaklar.

GFA 15. yılında, Bodrum Müzik Festivali ile işbirliği gerçekleştirdi. GFA öğrencileri 5 ve 6 Ağustos’ta 14. Bodrum Müzik Festivali çerçevesinde Gündoğumu Konserleri verecekler. Festival süresince 15. yıl şerefine düzenlenecek pop-up etkinlikler için festivalin sosyal medya hesapları ve web sitesi takip edilebilecek.

Antik Taş Ocağında gerçekleşecek Taşta konserlerinin başlama saati 21:15; diğer konserler 20:30’da başlayacak.

Biletler, Etkinlik olmayan günlerde 10.00-18.00 arasında Festival Merkezinden, etkinlik günlerinde saat 19.00’dan itibaren etkinlik mekanındaki Biletix gişesinden temin edilebilir.

Festival programı

15. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali 2018 Programı

01 Ağustos 2018

GFA Kontrbas
Yer: Toprak Ev (Adres aşağıda)
Başlama Saati: 20:30

07 Ağustos 2018

GFA Viyolonsel
Yer: Toprak Ev
Başlama Saati: 20:30

09 Ağustos 2018

GFA Keman
Yer: Toprak Ev
Başlama Saati: 20:30

10 Ağustos 2018

Alexander Markov, Keman & Gülsin Onay, Piyano
Yer: Antik Taş Ocağı (Adres aşağıda)
Başlama Saati: 21:15

12 Ağuston 2018

Cyprien Katsaris – Piyano
Yer: Antik Taş Ocağı
Başlama Saati: 21:15

15 Ağustos 2018

Shaun Choo, Piyano
Yer: Antik Taş Ocağı
Başlama Saati: 21:15

20 Ağustos 2018

Konrad Richter, Piyano
Yer: Antik Taş Ocağı
Başlama Saati: 21:15

23 Ağustos 2018

GFA Piyano
Yer: Toprak Ev
Başlama Saati: 20:30

28 Ağustos 2018

Blessing „Bled“ Chimanga & Dreams Band
Yer: Festival Merkezi (Adres aşağıda)
Başlama Saati: 20:30

31 Ağustos 2018

GFA Flüt
Yer: Toprak Ev
Başlama Saati: 20:30

01 Eylül 2018

1 Eylül Oran Etkin & Timbalooloo 'Çocukça Bir Gün'
Yer: Festival Merkezi
Başlama Saati: 20:30

02 Eylül 2018

Oran Etkin „Reimagining Benny Goodman Project“
Yer: Festival Merkezi
Başlama Saati: 20:30

04 Eylül 2018

440 Tuş
Yer: Antik Taş Ocağı
Başlama Saati: 21:15

FESTİVAL MEKANLARI ve ULAŞIM

ANTİK TAŞ OCAĞI
Fahrettin Altay Sokak Gümüşkaya Sitesi, Koyunbaba

GÜMÜŞLÜK FESTİVAL MERKEZİ & TOPRAK EV
Gümüşlük Mahallesi, 1120. Sokak Sahil Yolu.

Festival merkezi; Gümüşlük sahilinin güneyinde Sysyphos Pansiyon ile Zemda Otelin arasında yer almaktadır.

Dolmuş ve otobüs saatleri TIKLA

HARİTA

Haritaya tıklayarak büyütebilirsiniz.

Festival hakkında daha fazla bilgi ve bilet için TIKLAYIN

Gümüşlük Klasik Müzik Festivali

Gümüşlük Festival Akademisi

Gümüşlük Haberleri