Bodrum haberleri; Bodrum haber 1
HABER

Bodrum Tarım AR-GE ve Yerel Tohum Merkezi

Bodrum | Haber | News

HABER

Ata tohumları ve yerel tohumlar korunacak

Bodrum Yerel Tohum Merkezi

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 05.09.2020 - Bodrum Tarım AR-GE ve Yerel Tohum Merkezi

Bodrum Belediyesi bünyesinde oluşturulan Bodrum Tarım AR-GE ve Yerel Tohum Merkezi açıldı. Merkezde ata tohumları, yerel tohumlar üretilip, korunup çoğaltılarak saklanacak.

2019 yılı Aralık ayında, Bodrum Belediye Başkanlığı tarafından “Bodrum Özüne Dönüyor” sloganıyla gerçekleştirilen I. Bodrum Tarım Çalıştayı sonuç bildirgesi kapsamında hazırlıkları tamamlanan Bodrum Tarım AR-GE ve Yerel Tohum Merkezi törenle hizmete açıldı.

Bodrum Tarım AR-GE ve Yerel Tohum Merkezi 1

Bodrum Tarım AR-GE ve Yerel Tohum Merkezi

Bodrum’un Mumcular-Bahçeyaka Mahallesi'nde, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen açılış törenine; CHP PM Üyesi ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, CHP PM Üyesi ve İstanbul Milletvekili Gökhan Zeybek, CHP Muğla Milletvekilleri Mürsel Alban, Süleyman Girgin ve Suat Özcan, CHP Bodrum İlçe Başkanı Halil Karahan, Bodrum Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri, Bodrum Ziraat Odası Başkanı Mehmet Melengeç, Kent Konseyi Başkanı Arif Yılmaz, bazı STK başkan ve yöneticileri, TARKO başkan ve yöneticileri, bölge mahalle muhtarları, Karaovalı çiftçiler katıldı.

Bodrum Tarım AR-GE ve Yerel Tohum Merkezi 2

Bodrum Tarım AR-GE ve Yerel Tohum Merkezi

Açılış töreni Karya Çiçekleri Halk Oyunları ekibi'nin gösterisi ile başladı. Ardından konuşmalarla devam etti. Kürsüye çıkanlar merkezin önemine dikkat çektiler.

Karya Çiçekleri Halk Oyunları Ekibi

Karya Çiçekleri Halk Oyunları Ekibi

Bodrum Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğünden sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Tayfun Yılmaz, “başka bir tarımın mümkün olduğuna inanıyor ve yaktığımız bu çoban ateşinin tüm yurtta alev alev yayılmasını diliyoruz” dedi.

Bodrum Belediye Başkan yardımcısı Tayfun Yılmaz

Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Tayfun Yılmaz

Konuşmaların ardından tohum yetiştirme alanına aday tohumların dikimi gerçekleştirildi. Ata ve aday tohumların saklandığı merkezin açılışını gerçekleştiren katılımcılar daha sonra tohumların saklandığı alanı gezdi.

Tören sonunda, TARKO Yönetim Kurulu Üyeleri, Yarımada’daki çiftçilerden topladıkları yaklaşık 60 yıllık tohumları Başkan Aras’a teslim etti.

Bodrum Tarım AR-GE ve Yerel Tohum Merkezi4

Bodrum Tarım AR-GE ve Yerel Tohum Merkezi

Bodrum Tarım AR-GE ve Yerel Tohum Merkezi

Aralarında, 7 bin yıllık ata tohumlarının da olduğu çok sayıda yerel tohumu uygun koşullarda saklamak, üretmek ve çoğaltmak amacıyla kurulan merkezde 133 metrekarelik bir Tohum Saklama Alanı ile tohum çimlendirme ve laboratuvar gibi fiziki yapılanmalar yer alıyor.

Merkezin tarla bölümünde ise Bodrum’un çeşitli yerel tohumlarından fide üretimi yapılacak, çoğaltılan tohumların bir bölümü uygun koşullarda koruma altına alınacak.

Bodrum Tarım AR-GE ve Yerel Tohum Merkezi 6

Bodrum Tarım AR-GE ve Yerel Tohum Merkezi

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Bodrum Tarım AR-GE ve Yerel Tohum Merkezi

Bodrum Belediyesi

Bodrum Haberleri