Bodrum haberleri; Bodrum haber 1
HABER

Gümüşlük'de kene kabusu

Bodrum | Haber | News

Bodrum
HABER

Keneler evlere girmeye başladı

Vatandaşlar belediyeden yardım bekliyor

Paylaş


Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 08.06.2021 - Gümüşlük'de kene kabusu

Gümüşlük'de 1200 hanelik ASKO sitesi ve çevresinde keneler insanları ve hayvanları tehdit ediyor.

Gümüşlük mahallesi yeni pazar yeri, Gümüşlük futbol sahası ve Gümüşlük mahallesi yeni pazar yeri, Gümüşlük futbol sahası ve çevresindeki belediyeye ait yollar, yeşil alanlar ile 600 hanelik ASKO sitesinde sürüler halinde dolaşan keneler artık sadece hayvanlara değil insanlara da musallat olmaya başladı.

Gümüşlük'de kene kabusu 2

Gümüşlük'de kene kabusu

Havaların ısınmasıyla birlite ortaya çıkan kenelerin sayısında kümes hayvanlarının azalması ve ilaçlama olmaması nedeniyle adeta patlama yaşanıyor. Özellikle ASKO sitesinde keneler artık sadece hayvanlara değil insanlara da musallat olmaya, sürüler halinde evlere girmeye başladı.

Tavuk ve benzeri kümes canlılarının artan inşaatlar nedeniyle eskisi kadar yaygın beslenememesi ve bu yönde ilaçlama yapılmaması kene popülasyonu artırdı. Gümüşlük ASKO sitesi ile çevresindeki hemen her yerde evcil hayvanlar ve sokak canlılarını keneler sardı. Ana yollarda sürüler halinde dolaşan keneler evlerin bahçeleri ve içlerine kadar girmeye başladı.

Gümüşlük'de kene kabusu 1

Gümüşlük'de kene kabusu

İnsanlara da yapışan, ısıran ve evlere giren keneler yüzünden sokağa çıkmaya korkan Gümüşlüklüler başta Bodrum Belediyesi ve Muğla Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ile il ve ilçe tarım müdürlüğü yetkililerinden yardım istedi.

Gümüşlük Rehberi'ne ulaşan mahalle sakinleri, "ilaca para yetiştiremez hale geldik. Evcil hayvanlarımız ve sokak canlıları perişan durumda. Evlerimizin içinde, bahçelerimizde, her yerde kene sürüleri dolaşıyor. Belediye Başkanımız Ahmet Aras beyden rica ediyoruz, yardım bekliyoruz. Dayanacak halimiz kalmadı. Sesimizi duyurun" dediler.

G.R. notu:

Dileyen belediye ya da il, ilçe tarım müdürlüğü yetkililerine bize ulaşmaları halinde gelen şikayetleri ve adresleri iletebilir; sokak sokak yardımcı oluruz.

TAGS;

Gümüşlük'de kene istilası

Bodrum Belediyesi

Bodrum Haberleri