Bodrum haberleri; Bodrum haber 1
HABER

Fatma Girik'in mezarı neden boş kaldı?..

Bodrum | Haber | News

Bodrum
HABER

Aras neredeydi? Neden katılmadı?

English News

This is not how Fatma Girik was remembered! - CLICK

 

Yalçın Çakır Youtube

Paylaş


Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 24.01.2023 - Sinema oyuncusu, eski belediye başkanı, Bodrum sakini Fatma Girik'in Bodrum'daki mezarı ölümünün 1. yıldönümünde boş kaldı. Peki ama Aras neredeydi? Ayrıntılar haberde...

Unutlmaz yüzlerce filme imza atan bir dönem Şişli Belediye Başkanlığı yapan, sosyal demokrat ve bir Bodrum aşığı olan aktrist Fatma Girik 24 Ocak 2022 günü aramızdan ayrılmıştı. Ölene kadar yaşamının büyük bölümünü Bodrum'da geçiren Fatma Girik vefatının ardından Torba Mezarlığı'nda hayat arkadaşı Memduh Ün'ün yanına defnedildi.

Fatma Girik mezar, arşiv - GHA

Fatma Girik mezar, arşiv, 24 Ocak 2022

12 Aralık 1943 doğumlu olan ünlü sanatçı ölüm yıldönümünde yalnız kaldı. Torba Mezarlığı'ndaki mezar taşında "Sonsuza kadar kalbimizdesin" yazan Fatma Girik'i 24 Ocak 2023 günü sevenleri ile ölümünün ardından, "unutmadık, unutmayacağız" diyenler yalnız bıraktı.

Ölümünün 1'inci yılında Fatma Girik'in kabrini yalnızca kardeşi Günay Girik ve 1 komşusunun ziyaret ettiği belirtildi. Sosyal medyada Fatma Girik adına açılan hayran sayfasında yayınlanan haber ve görsele göre Günay Girik bu duruma ilişkin şunları söyledi;

"Benim 12 yaşında babam öldükten sonra varoluş sebebim ablam. Ablamın yokluğunu çok hissediyorum. Burada insanların vefasızlığı da beni üzdü. İstanbul'da anma töreni düzenlenmiş ama kabri başında anma yapılsaydı daha iyi olurdu. Zeki Müren'den sonra Bodrum ve Torba Fatma Girik ile beraber anılır. Keşke kabrinin başında anılsaydı, ablam daha fazla mutlu olurdu."

Günay Girik açıklama, Facebook

Günay Girik açıklama, Facebook

Fatma Girik hayran sayfası TIKLA;

https://www.facebook.com/photo?fbid=725748602255767&set=a.334475304716434

Aras neden gitmedi?

Ahmet Aras, Fatma Girik ziyaret - 2019, arşiv - GHA

Ahmet Aras, Fatma Girik ziyaret - 2019, arşiv - GHA

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, ünlü sanatçıyı vefatından bir süre önce evinde ziyaret etmişti. Aras'ın bugün neden dolayı Fatma Girik'i mezarı başında anmadığı sorusunun yanıtı ise yurt dışında olmasından kaynaklıydı.

Ahmet Aras Brüksel, 24 Ocak 2023

Ahmet Aras Brüksel, 24 Ocak 2023

Aras, Avrupa Birliği Komisyonu tarafından 2030 yılı hedefiyle hayata geçirilen "İklim Değişikliğine Uyum Misyonu"na Avrupa genelinde kabul edilen 118, Avrupa Birliği Ülkeleri dışında kabul edilen 6 yerel yönetimden biri olan Bodrum’un Belediye Başkanı olarak, "Ufuk Programı toplantıları"na katılmak üzere Belçika'nın başkenti Brüksel'e gitti. Aras, 3 gün boyunca Brüksel'de olacak. Ama Ahmet Aras'ın şahsi Facebook, Twitter ve Instagram hesaplarında Fatma Girik'in bir görseliyle birlikte, "Bir yıldır olduğu gibi, sonsuza kadar Bodrum’un kalbindesin..❤️" notu paylaşıldı.

Ahmet Aras sosyal medya, arşiv, Twitter

Ahmet Aras sosyal medya hesabı, 24 Ocak 2023

Başkan yardımcıları neden yoktu?

Ancak Bodrum Belediyesinin hiç bir başkan yardımcısının Fatma Girik'in ölüm yıldönümünde mezarı başına gitmemesi, gittiyse de belediye resmi sosyal medya sayfalarında 24 Ocak 20223 tarihi itibariyle paylaşılmamış olması, Bodrum'dan yolu bir şekilde geçmiş sanatçılara anma etkinlikleri yapan ve kültür sanat, konser etkinlikleriyle ünlü olan Bodrum Belediyesi'nin etkinlik takviminde Fatma Girik için hiç bir organizasyonun planlanmamış olması da dikkat çekti.

En anlamlı mesaj Eynesil'den...

Bu arada en anlamlı anma mesajı Eynesil'den geldi. Eynesil Belediye Başkanı Ahmet Latif Karadeniz, Fatma Girik'in ölüm yıldönümünde onun en anlamlı çağrılarından birisini alıntılayarak şu mesajı paylaştı;

"Öldüğümde arkamdan kötü konuşmasınlar bana yeter. Kimsenin canını yakmadım, kimseye kötülük yapmadım, kul hakkı yemedim, kimseyi hor görmedim. En önem verdiğim şey bu. İyi insan olmak, dünyada her şeyden daha zordur."
Saygı ve rahmetle anıyoruz…
#FatmaGirik
"

ynesil Belediye Başkanı Ahmet Latif Karadeniz, Fatma Girik mesajı

Eynesil Belediye Başkanı Ahmet Latif Karadeniz, Fatma Girik mesajı

İstanbul'da tören

Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin’in ev sahipliğinde, Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde bu akşam, anma etkinliği düzenlendi. Fatma Girik’in yeğeni ve manevi kızı Fatma Ahu Turanlı, sanatçının bir dönem menajerliğini yürüten gazeteci-yazar Bircan Usallı Silan, Cüneyt Arkın’ın eşi Betül Işıl Arkın, Burçak Evren, Cengiz Özkarabekir, Çiğdem Tunç, Engin Çağlar, Gül Sunal, Halil Ergün, Meral Orhonsay, Müjdat Gezen, Nur Sürer, Ümit Efekan ve sanat, siyaset, medya camialarından birçok tanınmış isim katıldı.

Şişli Belediyesi, Fatma Girik anması, 24 Ocak 2023

Şişli Belediyesi, Fatma Girik anması, 24 Ocak 2023

VİDEO

YENİ HABER SİTENİZ

Gümüşlüğe özel haber sitesi yayına başladı. Gümüşlük Haber Ajansı yayın grubu bünyesinde faaliyete geçen 48 Haber Sitesi'nde 7/24 canlı ve güncel haberlere ulaşabilirsiniz. Ayrıca "Yetti Gari" köşesine yazabilirsiniz..

ENGLISH

This is not how Fatma Girik was remembered!

Film actress, former mayor, Bodrum resident Fatma Girik was not mentioned at her grave in Bodrum on the 1st anniversary of her death. But where was Aras? Details are in the news...

Actress Fatma Girik, a social democrat and a Bodrum lover, who made hundreds of unforgettable films, served as the Mayor of Şişli for a term, passed away on January 24, 2022. Fatma Girik, who spent most of her life in Bodrum until her death, was buried next to her life partner Memduh Ün in the Torba Cemetery after her death.

The famous artist, who was born on December 12, 1943, was left alone on his death anniversary. On January 24, 2023, she left those who loved Fatma Girik, who wrote "You are in our hearts forever" on her tombstone in Torba Cemetery, and those who said we will not forget, alone.

It was stated that only her sister Günay Girik and one of her neighbors visited Fatma Girik's grave in the first year of her death. According to the news and image published on the fan page opened in the name of Fatma Girik on social media, Günay Girik said the following about this situation;

"After my father died at the age of 12, my sister is the reason for my existence. I feel the absence of my sister a lot. The disloyalty of people here also upset me. A memorial ceremony was held in Istanbul, but it would have been better if a commemoration had been held at her grave. After Zeki Müren, Bodrum and Torba were together with Fatma Girik. I wish my sister was more happy if she was remembered at the beginning of her grave."

Fatma Girik fan page CLICK;

https://www.facebook.com/photo?fbid=725748602255767&set=a.334475304716434

Why didn't Aras go?

Bodrum Mayor Ahmet Aras had visited the famous artist at his home shortly before his death. During Aras' visit, the image below was served to the media by the municipality. The answer to the question why Aras did not commemorate Fatma Girik at her grave today was because she was abroad. Aras, as the Mayor of Bodrum, one of the 118 local governments accepted throughout Europe and one of the 6 local governments accepted outside the European Union Countries, in the Climate Change Adaptation Mission implemented by the European Union Commission with the target of 2030, to attend the Horizon Program meetings in the capital city of Belgium. He went to Brussels. Aras will be in Brussels for 3 days. However, it was noteworthy that none of the vice-mayors from the municipality went to Fatma Girik's grave on the anniversary of her death, and that even if she did, it was not shared on the official social media pages of the municipality. But Ahmet Aras' personal Facebook, Twitter and Instagram accounts shared the note "You are in the heart of Bodrum forever, as you have been for a year..❤️" along with a visual of Fatma Girik.

The most meaningful message is from Eynesil...

Meanwhile, the most meaningful commemorative message came from Eynesil. Eynesil Mayor Ahmet Latif Karadeniz shared the following message in memory of Fatma Girik's death anniversary by quoting one of her most meaningful calls;

"When I die, it's enough for me not to talk badly behind my back. I didn't hurt anyone, I didn't hurt anyone, I didn't take any rights, I didn't despise anyone. That's what I care about most. Being a good person is more difficult than anything else in the world."
We commemorate with respect and mercy…
#FatmaGirik
"

Ceremony in Istanbul

An evening commemoration event was held at the Nâzım Hikmet Culture and Art House, hosted by Şişli Mayor Muammer Keskin. Fatma Girik's niece and adopted daughter Fatma Ahu Turanlı, journalist-writer Bircan Usallı Silan, who was the artist's manager for a period, Ahu Sungur, Cüneyt Arkın's wife Betül Işıl Arkın, Burçak Evren, Cengiz Özkarabekir, Çiğdem Tunç, Engin Çağlar, Gül Sunal , Halil Ergün, Meral Orhonsay, Müjdat Gezen, Nur Sürer, Ümit Efekan and many well-known names attended.

Mugla News

TAGS;

Fatma Girik

Fatma Girik anması

Bodrum Haberleri