Bodrum haberleri; Bodrum haber 1
HABER

Yanan orman alanına RES'e tepki

Bodrum | Haber | News

Bodrum
HABER

Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) şerhi düşülmüş

English News

Response to RES in the burning forest area - CLICK

 

48haber.com.tr

Paylaş


Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 09.03.2023 - Bodrum'da yanan orman alanlarına RES yapılması projesine Bodrum Belediye Başkanı Aras tepki gösterdi. Peki ama Aras'ın itirazı neye? Detaylar haberde...

Bodrum ve Milas ilçeleri, Mazı, Demirciler, Gökpınar, Akçakaya, Fesleğen ve Demirciler Mahallelerinde, geçtiğimiz yıllarda yanan ormanlık alanların bir kısmını da içine alan Rüzgâr Enerji Santrali Projelerine Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, bir kez daha tepki gösterdi.

Proje uygulayıcı şirket tarafından Fesleğen Mahallesi Köy Kahvesinde gerçekleştirilen halk katılımı toplantısı için bölgeye giden CHP Bodrum İlçe Başkanı Başar Bıyıklı, Bodrum Belediyesi meclis üyeleri, çevreciler ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri tepkilerini dile getirirken Başkan Ahmet Aras geçtiğimiz yıllarda yanan ormanlık alanlar ve tarım vasıflı arazilerin bir kısmını içine alan bu projelerin mevzuata uymadığını, buralarla ilgili tasarrufta bulunanların işi oldu bittiye getirmeye çalıştığını söyleyerek düzenlenen toplantılara katılmayacağını söyledi.

Plan iptal edildi

Başkan Aras yaptığı açıklamada, 2021 yılında yaşanan orman yangınlarından sonra Mazı bölgesinde orman alanlarına, vatandaşın zeytinlik alanlarına Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) şerhi düşüldüğünü öğrendiklerini belirterek şunları ifade etti:

Bunu biz daha sonra öğrendik. Daha önce köylüye vatandaşa muhtarımıza böyle bir bilgi verilmemişti. Bu şerhleri öğrenince tabii ki toplumda bir tepki yarattı. Bunun üzerine 1/100.000’lik planda dava süreci başlattık. Daha sonra da burada yapılan planı öğrendik ve bu planı davayla iptal ettirdik. Çünkü 1/100.000’lik planda yer almayan bir konunun alt ölçekli bir planda yer alması imkansızdır. Biz, bu YEKA alanını burada iptal ettirmiştik. Ancak tekrar bir plan değişikliğine gittiler. Ortakent’te de bunu yapmışlardı. Hukuka neresinden gitseniz başka bir çıkar yol bularak insanların haklarına, hukuklarına onlara sormadan onlara danışmadan ilerleyen bir yol ve süreç bulunuyor. Burada da şöyle bir durum var: Biz davamızı açmışız, kazanmışız; arkasından yeni bir plan daha yapılmış. Bu planda da aynı zamanda da alınan lisansa uygun olan proje de ikiye bölünmüş. İki ayrı aşama olarak önümüze getirilmiş. Daha önce biz bütün olarak biliyorduk ve bütün olarak ÇED toplantısı yapılacaktı. Burada da oldu bittiyle karşı karşıya kalmış durumunda olabiliriz. ÇED sürecini ikiye bölüyorlar ve iki ayrı ÇED olarak önümüze getiriyorlar toplantılarda.

Yer Seçimi Yanlış

Özellikle yer seçiminde problem olduğunu savunan Başkan Ahmet Aras konuşmasını şöyle sürdürdü;

Biz bunu kendimiz uydurmadık. 5346 sayılı Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı Kullanımına İlişkin Kanunda, yenilenebilir enerji üretim alanlarının yer seçiminde kriterler var. Diyor ki ‘6831 Sayılı Orman Kanunu kapsamında kalan alanlardaki yatırımların gerekli izinler alınarak öncelikli olarak orman niteliğini kaybetmiş alanlarda gerçekleştirilmesi esastır.’ Biz o zaman niye buradayız? Bizim ormanlarımızı bunun için mi yaktınız? Orman niteliğini kaybetmiş yerlerde yapmak için mi bunlar yapılıyor burada? Bunun çok net bir şekilde açıklanması gerekmektedir. Özellikle Artuna ve Artuna-2’nin birçok tribünü orman alanlarının yanı sıra tarım alanlarında da kalmaktadır. Yine kanunda diyor ki ‘Tarımsal üretim amaçlı korunması esas olan 5403 Sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu kapsamında kalan tarım arazilerinde yapılacak olan yatırımlarda 5403 sayılı kanun hükümleri kapsamında, tarım dışı amaçla kullanım izni alınması zorunludur.

Yanan orman alanına RES'e tepki

Yanan orman alanına RES'e tepki

Gerekli Mücadele Sürecek

Mücadelenin devam edeceğini vurgulayan Başkan Ahmet Aras, “Orman alanlarının herhangi bir şekilde kesinlikle orman vasfını kaybettiği tescil edilmemişken ki yanan orman alanları anayasa gereği kesinlikle farklı amaçla kullanılamaz, imara konu edilemez ya da farklı bir şekilde değerlendirilemez. İşte buradaki iki maddeye uygun olarak zaten biz bu konunun gerçekleşmeyeceğinde hem fikiriz ve bunun için buradayız. Bizi bu konuda ikna edemezler. Hukuken bizim elimiz sağlam. Biz bunun üzerine gerekli mücadelemizi hem Bodrum’da hem de Milas’ta sürdüreceğiz” dedi.

Daha önce Mazı Mahallesi’nde tepkisini gösteren Başkan Aras, düzenlenen halk katılımı toplantılarına bir kez daha tepki göstererek ilgililere itirazlarını belirtti ve toplantıya katılım sağlamadı.

VİDEO

48haber.com.tr

ENGLISH

Response to RES in the burning forest area

Bodrum Mayor Aras reacted to the project of constructing WPP in burned forest areas in Bodrum.

Bodrum Mayor Ahmet Aras once again reacted to the Wind Power Plant Projects, which included some of the forest areas burned in the past years, in the districts of Bodrum and Milas, Mazı, Demirciler, Gökpınar, Akçakaya, Feslegen and Demirciler Districts.

CHP Bodrum District President Başar Bıyıklı, Bodrum Municipality council members, environmentalists and representatives of non-governmental organizations, who went to the region for the public participation meeting held by the project implementing company in Fesleğen Mahallesi Village Coffee, expressed their reactions. He said that these projects, which include these, do not comply with the legislation, and that those who make savings about these places are trying to make the work a fait accompli and that he will not attend the meetings.

Plan Canceled But

In his statement, Mayor Aras stated that after the forest fires in 2021, they learned that a Renewable Energy Resource Area (YEKA) annotation was made in the forest areas and olive groves of the citizens in Mazı region:

We learned this later. Previously, such information was not given to the village, the citizen, our mukhtar. When he learned these annotations, of course, he created a reaction in the society. Thereupon, we started the lawsuit process in the plan of 1/100,000. Later, we learned about the plan made here and we canceled this plan with a lawsuit. Because it is impossible for a subject that is not included in the 1/100,000 plan to be included in a lower scale plan. We had this YEKA field canceled here. However, they went for a change of plan again. They did the same in Ortakent. Wherever you go to the law, there is a way and a process that proceeds by finding another way out and without consulting people's rights and laws without asking them. Here, too, there is a situation like this: We opened our case and won; Then a new plan was made. In this plan, the project, which is in accordance with the license obtained at the same time, is divided into two. It has been brought before us as two separate stages. Previously, we knew as a whole and the EIA meeting was going to be held as a whole. Here, too, we may be faced with a fait accompli. They divide the EIA process into two and bring it before us as two separate EIAs at the meetings.

Location Selection Wrong

Defending that there is a problem especially in the choice of location, Chairman Ahmet Aras said, “We did not make it up ourselves. In the Law No. 5346 on the Use of Renewable Energy Resources for the Purpose of Electricity Generation, there are criteria for choosing the location of renewable energy production areas. He says, 'It is essential that investments in areas within the scope of Forest Law No. 6831 are made primarily in areas that have lost their forest quality by obtaining the necessary permits.' Then why are we here? You burned our forests for this? Are these being done here to make them in places that have lost their forest quality? This needs to be explained very clearly. In particular, many tribunes of Artuna and Artuna-2 remain in agricultural areas as well as forest areas. Again, the law says, 'For investments to be made on agricultural lands within the scope of Soil Conservation and Land Use Law No. 5403, which is essential to be protected for agricultural production purposes, it is obligatory to obtain a use permit for non-agricultural purposes within the scope of the provisions of Law No. 5403.'

The Necessary Struggle Will Continue

Emphasizing that the struggle will continue, President Ahmet Aras said, “While it has not been registered that the forest areas have definitely lost their forest quality in any way, the burned forest areas cannot be used for different purposes, subject to zoning or evaluated in a different way as per the constitution. In accordance with the two articles here, we agree that this issue will not happen, and that is why we are here. They cannot convince us of this. Legally, we have a solid hand. We will continue our necessary struggle both in Bodrum and Milas.” said.

Mayor Aras, who had shown his reaction in Mazı Mahallesi before, reacted once again to the public participation meetings and expressed his objections to the relevant people and did not attend the meeting.

Mugla News

TAGS;

Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı

Rüzgâr Enerji Santrali

Bodrum Haberleri