Gümüşlük Haberleri 1
HABER

Gümüşlük Çevre ve Sanat Derneği'nden çağrı

Gümüşlük | Haber | News


Yalcin Cakir Youtube

Gümüşlük Haber Ajansı - (GHA) - 19.03.2022 / Gümüşlük Çevre ve Sanat Derneği'nden çağrı

Gümüşlük Çevre ve Sanat Derneği haberimizin ardından bir çağrı yayınladı ve proje önerisi sundu.

Gümüşlük Kültür ve Sanat Evi'nin kapatılarak belediye çay bahçesine depo yapıldığı haberimizin ardından Gümüşlük Çevre ve Sanat Derneği daha önce gündeme getirdiği ve belediyeye teklif ettiği bir projeyi yeniden hatırlattı.

Gümüşlük Çevre ve Sanat Derneği adına açıklama yayınlayan dernek başkanı İbrahim Hakkı Zırh, "Gümüşlük Kültür ve Sanat EVi yeniden açılmalıdır" çağrısı yaptı. Çağrıya ümüşlük Kültür ve Sanat Evi için oluşturulmuş proje görselleri de eklendi.

İbrahim Hakkı Zırh

İbrahim Hakkı Zırh, çevreci, aktivist, fotoğraf sanatçısı

İşte o açıklama ve görseller;

"GÜMÜŞLÜK KÜLTÜR VE SANAT EVİ TEKRAR AÇILMALIDIR.

Gümüşlük Mahallesinde önceki yıllarda var olan sanat evi sergi salonu ne yazık ki Belediye Çay Bahçesinin deposu olarak kullanılmaktadır. Gümüşlük gibi sanatsal olayların içinde olan bir yöreye böyle bir şey laik görülmemelidir.

Bizler Gümüşlük Çevre ve sanat Derneği olarak daha önceki yıllarda sergi salonu alanının çağdaş bir duruma kavuşması için yetkililere projemizi sunduk. Ne yazık ki Belediye yetkililerimiz bu konuda fazla duyarlı olmamışlardır. Ve sonuçta bu alanı tamamen kapatarak depo olmasını sağlamışlardır. Bizim projemizde zabıtanın kullandığı alanında birleştirilmesiyle güzel çağdaş bir sergi salonu olabilirdi. Bu konuda yetkililere tekrar ulaşacağız. İsteklerimizi bildireceğiz. Gümüşlük az olan sanat alanlarını çoğaltmak zorundayız.

Çağdaş yaşanabilir bir yer olmanın temel kurallarından biri o bölgede yaşayanların sorunlara sahip çıkmasıyla olur. Bizler Gümüşlük de yaşayanlar olarak Gümüşlük Mahallesini yaşanabilir yerler arasında ön sıralarda olmasını istiyoruz.

Gümüşlük Mahallesini sanata ve tarihe duyarlı kent kabul ediyoruz. Gümüşlük de var olan sanat etkinliklerinin kalitesinin artırılarak devam etmesini ve bölgemizde daha önce yaşamış uygarlıkların gün yüzüne çıkarılmasını istiyoruz.

Sanatsal etkinlikleriyle, tarihiyle, yaşayan insanlarıyla Gümüşlük Mahallesini seviyoruz.

Biz yola çıktık. Devamının geleceğine inanıyoruz.

GÜMÜŞLÜK ÇEVRE VE SANAT DERNEĞİ"

Proje görselleri;

Gümüşlük Kültür ve Sanat Evi proje görseli 1

Gümüşlük Kültür ve Sanat Evi proje görseli 1

Gümüşlük Kültür ve Sanat Evi proje görseli 2

Gümüşlük Kültür ve Sanat Evi proje görseli 2

İşte o haber

Gümüşlük Kültür ve Sanat Evi depo oldu

Bodrum Belediyesi Gümüşlük Kültür ve Sanat Evi kapatılarak, belediye çay bahçesine depo yapıldı.

Gümüşlüğün önemli kültürel markalarından, sergiler ve etkinliklerin düzenlendiği, kültür sanat yaşamında dünyaca tanınan mekanlardan olan Gümüşlük Kültür ve Sanat Evi kapatılarak Bodrum Belediyesi tarafından işletilen çay bahçesine depo yapıldı.

Gümüşlük Kültür ve Sanat Evi depo oldu

Sökülen tabela, arşiv - GHA

Resim, el sanatları, heykel, seramik, cam, deri ve benzseri sanat sergilerine, sanatçılara senelerce ev sahipliği yapan, sanatçıların hem eserlerini sergileyip hem de satma imkanı buldukları mekan sessiz sedasız malzeme deposu yapıldı. Mekanın girişinde ki "Gümüşlük Kültür ve Sanat Evi" tabelası sökülerek yerine Bodrum Belediye A.Ş.logolarının da yer aldığı "mal kabul" ve "depo" tabelaları asıldı.

Her sene ilkbahardan kış aylarına kadar onlarca sergiye ve sanat faaliyetine ev sahipliği yapan mekanın kapısına demir bir kapı daha eklenip kilit vuruldu.

Gümüşlük Kültür ve Sanat Evi depo oldu 2

Gümüşlük Kültür ve Sanat Evi depo oldu

Kültür ve sanat faaliyetlerine ayırdığı bütçe ve verdiği önemle bilinen Bodrum Belediyesi'nin Gümüşlüğe yönelik bu tasarrufunu vatandaşlar da şaşkınlıkla karşıladı.

Gümüşlük Kültür ve Sanat Evi depo oldu 1

Gümüşlük Kültür ve Sanat Evi depo oldu

G.R. Notu;

Bodrum Belediyesi, ilgili müdürlükler, belediye meclisi üyeleri, belediye başkan yardımcıları, Gümüşlük muhtarı ya da Gümüşlük mahallesinden seçilenlerin yanıtlarını eksiksiz, sansürsüz yayınlayacağız ve yanıt alana kadar soracağız. Sorumuz şu;

"Neden?"

Gümüşlük Kültür ve Sanat Evi depo oldu 4

Gümüşlük Kültür ve Sanat Evi depo oldu (Sol: Önce - Sağ: Şimdi - Mart 2022)

ENGLISH

Gümüşlük Culture and Art House became a warehouse

Bodrum Municipality Gümüşlük Culture and Art House was built as a warehouse for the municipality tea garden.

Gümüşlük Culture and Art House, which is one of the important cultural brands of Gümüşlük, one of the places where exhibitions and events are held and known in the culture and art life, was closed and a warehouse was built in the tea garden operated by the Bodrum Municipality.

The venue, which hosted painting, handicrafts, sculpture, ceramics and similar art exhibitions for years, and where artists had the opportunity to both exhibit and sell their works, quietly became a material warehouse. The "Gümüşlük Culture and Art House" sign at the entrance of the venue was removed and replaced with "goods acceptance" and "warehouse" signs.

An iron door was added to the door of the venue, which hosts dozens of exhibitions and artistic activities from spring to winter every year, and was locked.

Gümüşlük Culture and Art House became a warehouse

Gümüşlük Culture and Art House became a warehouse

We will answer all the answers from the headman of GHümüşlük, the members of the municipal council elected from this neighborhood, the deputy mayors, the municipal administrators or the administrators responsible for culture and arts here, as "uncensored". Citizens were also surprised by this saving of Bodrum Municipality, which is known for the budget and importance it allocates to cultural and artistic activities.

TAGS:

Gümüşlük Kültür ve Sanat Evi

Bodrum Belediyesi

Gümüşlük

TEK TIKLA TÜM MUĞLA

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.