Gümüşlük Haberleri 1
HABER

Gümüşlük yolları silbaştan...

Gümüşlük | Haber | News


Yalcin Cakir Youtube

Gümüşlük Haber Ajansı - (GHA) - 02.04.2022 / Bodrum yarımadasında altyapı çalışmalarıyla delik deşik olan yollar yenileniyor. Gümüşlük, Turgutreis yolları ve güzergahların son durumu haberde...

Bodrum yarımadasında kanalizasyon alt yapısı için MBB ve çeşitli bakanlıkların ortaklaşa çalışmalarıyla sağlanan fon ve kaynaklarla başlatılan alt yapı çalışmaları yaz yaklaşırken herkesi kara kara düşündürüyor.

Bodrum Beldiyesi'ne yönelik eleştirilerin ilk sırasında yer alan yolların durumu nedeniyle belediye yaptığı açıklamalarda altyapı çalışmaları bitmeden yüzeyde düzenleme yapılamadığı sık sık tekrarlanıyor. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras da sık sık "elimiz kolumuz bağlı" şikayetinde bulunuyor.

Gümüşlük yolları silbaştan

Gümüşlük yolları silbaştan

Delik deşik, toz toprak

Kışın çamur, bahar aylarında toz ve yollarda artık nederdeyse arabaları yutmaya başlayan çukurlarla boğuşan vatandaşlar ve esnafsa şaşkın, bezmiş ve bunalmış durumda. Özellikle Gümüşlük - Turgutreis arası ve Gümüşlüğün mahalle içi yolları sabır ve dayanma sınırlarını aştı. Sadece yollardaki çukurlar ve toz toprak değil konut inşaatları nedeniyle adım başı tozu dumana katan devasa hafriyat ve çimento kamyonları da özellikle esnafı bezdirdi. Cam açılamaz, kapı önüne çıkılamaz ve ana yolda dışarda oturulamaz hale gelindi.

Dolmuş güzergahları

Bir diğer çok önemli sorun da sık değişen güzergahlar. Toplu taşıma araçlarına binmek için yollarda saatlerce bekleyen vatandaşlar ne yapacağını şaşırmış durumda. Dolmuş sürücüleri de şaşkın. Bir kaç saat önce geçtikleri yolun kapatıldığını öğrenen sürücüler buldukları ara yollardan yolcuları taşımaya gayret ediyorlar. Ancak vatandaşa önceden bildirilmeksizin yapılan bu yol kesme ve güzergah değiştirme çalışmaları nedeniyle insanlar yollarda boş yere saatlerce bekliyor ve güzergah değişikliğinin bir diğer gerçek mağduru olan sürücülerle tartışıyorlar.

Gümüşlük yolları silbaştan

Gümüşlük yolları silbaştan

Aras'tan açıklama

Ve nihayet güzel haberler de gelmeye başladı. Bodrum Belediyesi alt yapısı tamamlanan bölgelerde sıcak asfalt ve çevre düzenlemesi çalışmalarının hızla başladığını duyurdu. Çalışmaları yerinde inceleyen Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, yaklaşan turizm sezonu öncesi yollardaki çalışmaların hız kazandığını belirterek, "Altyapı çalışmaları tamamlanan bölgelerde ekiplerimiz hızlıca üstyapı çalışmalarına geçiyor. Daha yaşanabilir bir Bodrum’un geleceği için yapılan bu çalışmaların tamamlandığı cadde ve sokaklarda ekiplerimiz, yaklaşan turizm sezonunu da göz önüne alarak çalışmalarını hızlandırdı” dedi.

Bodrum yollar 1

Asvalt serimleri başladı

Asvalt serimi yapılanlar

Bitez Atatürk Bulvarı’nda ADM Elektrik Dağıtım AŞ’nin altyapı çalışmalarının tamamlanmasıyla bisiklet yolu ve kaldırım çalışmalarının ardından bölgede finisherle gerçekleşen asfalt serimi de tamamlandı.
Bitez Müderriz Caddesi’nde tamamlanan altyapı çalışmasının ardından da caddede asfalt çalışması gerçekleşti.

Yalıkavak Mahallesi Tahsildar İbrahim Efendi Caddesi, İskele Caddesi ve Gür Sokak’ta, su taşkınlarının önüne geçmek için başlatılan geniş kapsamlı çalışmalarda da sona gelindi. Asfalt çalışmasının tamamlandığı bölgede, üstyapı çalışmaları devam ediyor.

Gümüşlük yolları silbaştan

Asvalt serimleri başladı

Çalışması yarılananlar

Turgutreis - Gümüşlük yolunda alt yapısı bitirilen noktalarda stabilize çalışmaları başladı. Kadıkalesi ile AVTA kavşağı arası borular, hatlar döşenip çukurlar kapatıldı. Bodrum Belediyesi yetkilileri ilgili firmaların yeni kazılar yapmaması halinde asfaltlama ve kilitli taş döşeme işleri ile kaldırım tadilatlarının Mayıs ayına yetiştirilebilemesi için hazırlık yapıldığını belirtiyor.

Gümüşlüğün durumu

Gümüşlük'te Cuma Yanı'ndan köşe Kadıhan markete kadar sıcak asfalt yapılacağı belirtildi. Bu güzegahta altyapı çalışmaları bitirildi ve çukurlar toprakla doldurulup kapatıldı. Altyapıyı üstlenen müteahhit firmaların işini tamamladığı noktalara Bodrum Belediyesi ekipleri girdi. Yoldaki mevcut kilitli taşların tamamı Bodrum Belediyesi ekip ve ekipmanlarıyla Şok market önüne kadar söküldü. Bu nedenle yol Kemal Durmaz ilk ve Ortaokulu önünden Cuma Yanı Çapa Heykeli'ne kadar araç trafiğine geçici olarak kapalı.

Gümüşlük yolları silbaştan

Gümüşlük yolları silbaştan

Muhtar Zeki Pay'dan açıklama

Gümüşlük Mahallesi Muhtarı Zeki Pay da çalışmaları doğrudan inşaatın başına giderek gözlemliyor. Gümüşlük Rehberi olarak görüşüne başvurduğumuz muhtar Pay, "Bodrum Belediyesi ekipleri alt yapısı tamamlanıp çukurları kapatılan güzergahlarda parke taşları sökmeye başladılar. İlk etap olarak Kadıhan market köşesine kadar sıcak asfalt yapılacak. Vatandaş merak etmesin adım adım takipteyiz" dedi.

Gümüşlük mahalle muhtarı Zeki Pay

Gümüşlük Mahallesi Muhtarı Zeki Pay

Muhtar Zeki Pay, çekilen eziyetin büyük olduğunu bildiklerini kendilerinin de aynı eziyeti yaşadıklarını vurgulayıp şunları söyledi;

"Biliyoruz, vatandaşta esnafta bezdi. Ancak Bodrum Belediyesi tarafından üstyapı çalışmaları başlatıldı. Merkezden Kadıhan Markete kadar tüm kilitli taşlar ve parke taşlar sökülüyor. Stabilize bitince yol tamamen sıcak asfalt olacak. Mahallemiz de bu sıkıntılardan kurtulacak. Zaman zaman plansızlıklar, programsızlıklar oldu maalesef. Kurumlar arası iletişimsizlik, yetki sorunları da yaşandı. Ancak kimse merak etmesin sorunların takipçisi, mahallemizin de sahibiyiz. Defalarca yetkililerle görüştük, dilekçeler verdik. Vatandaşın derdini, sorununu, esnafın sıkıntısını bıkmadan usanmadan aktardık. İnsanların hakkını, hukukunu her koşulda arıyor ve peşine düşüyoruz. Kapımız herkese açık muhtarlığa gelip öğrenmek istedikleri herşeyi bana sorabilirler."

Ahmet Aras, Zeki Pay

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Gümüşlük Mahallesi Muhtarı Zeki Pay (Soldan sağa)

ENGLISH

Gumusluk roads are completely rebuilt ...

The roads in the Bodrum peninsula, which were riddled with infrastructure works carried out by the MBB and ministries, are finally being renewed.

Infrastructure works started with the funds and resources provided by the joint efforts of MBB and various ministries for the sewerage infrastructure in the Bodrum peninsula make everyone ponder as summer approaches.

Due to the condition of the roads, which is in the first place of the criticisms against Bodrum Town, it is frequently repeated that the surface cannot be arranged before the infrastructure works are completed in the statements made by the municipality. Bodrum Mayor Ahmet Aras also frequently complains that "our hands are tied".

Holes, dusty soil

Citizens and shopkeepers struggling with mud in winter, dust in spring and potholes on the roads that have almost started to swallow cars are confused, fed up and overwhelmed. In particular, the roads between Gümüşlük - Turgutreis and inside the neighborhood of Gümüşlük have exceeded the limits of patience and endurance. Not only the potholes and dust on the roads, but also the huge excavation and cement trucks, which add dust every step of the way due to residential constructions, especially annoyed the shopkeepers. It has become impossible to open the window, go in front of the door and sit outside on the main road.

Minibus routes

Another very important problem is frequently changing routes. Citizens waiting for hours on the roads to get on public transport are confused about what to do. The minibus drivers are also confused. The drivers, who learned that the road they passed a few hours ago was closed, are trying to carry the passengers by the side roads they find. However, due to these road-cutting and re-routing works carried out without prior notice, people wait in vain on the roads for hours and argue with the drivers who are the victims of the re-routing.

Statement from Aras

And finally the good news started to come. Bodrum Municipality announced that hot asphalt and landscaping works have started rapidly in the regions whose infrastructure has been completed. Bodrum Mayor Ahmet Aras, who examined the works on site, stated that the works on the roads gained speed before the upcoming tourism season and said, "Our teams quickly move on to superstructure works in the regions where the infrastructure works have been completed. taking this into account, he accelerated his work.

Gumusluk roads are completely rebuilt

Gumusluk roads are completely rebuilt

Asvalt paving

With the completion of the infrastructure works of ADM Elektrik Dağıtım AŞ in Bitez Atatürk Boulevard, the asphalt paving, which was carried out with a finisher in the region, was completed after the bicycle path and pavement works. After the infrastructure work completed on Bitez Müderriz Street, asphalt work was carried out on the street.

Comprehensive studies initiated to prevent floods in Yalıkavak Neighborhood Tahsildar İbrahim Efendi Street, İskele Street and Gür Street have also come to an end. In the region where the asphalt work has been completed, the superstructure works continue.

Those whose work was halved

Stabilization works have started at the points where infrastructure has been completed on the Turgutreis - Gümüşlük road. Pipes and lines were laid between Kadıkalesi and AVTA junction and the pits were closed. Bodrum Municipality officials state that preparations are being made so that paving works and pavement repairs can be completed by May if the relevant companies do not carry out new excavations.

The state of Gumusluk

It has been stated that hot delivery will be made from Friday Side to Kadıhan corner market in Gümüşlük. Infrastructure works on this route were completed and the pits were filled with soil and closed. Bodrum Municipality teams entered the points where the contractor companies that undertook the infrastructure completed their work. All of the existing locked stones on the road were dismantled by the Bodrum Municipality team and equipment, up to the front of the Şok market. For this reason, the road is temporarily closed to vehicle traffic from Kemal Durmaz Primary and Secondary School to the Cuma Yanı Anchor Statue.

Statement from Muhtar Zeki Pay

The headman of Gümüşlük Neighborhood, Zeki Pay, also observes the works directly by going to the head of the construction. The headman Pay, whose opinion we consulted as the Gumusluk Guide, said, "Bodrum Municipality teams have started to remove the cobblestones on the routes where the infrastructure has been completed and the pits have been closed. As the first stage, hot delivery will be made up to the Kadıhan market corner. Citizens do not worry, we are following step by step."

Muhtar Zeki Pay emphasized that they know that the persecution is great, and that they have experienced the same persecution and said;

"We know, the citizens and the shopkeepers were fed up. However, the superstructure works have started. All the locked stones and cobblestones are being removed from the center to Kadıhan Market. When the stabilization is finished, the road will be completely hot asphalt. Our neighborhood will also get rid of these problems. From time to time, there have been unplanned and unscheduled problems. Unfortunately, there has been a lack of communication between institutions, There were also authority problems. But no one should worry, we follow the problems, we are also the owner of our neighborhood. We have talked to the authorities many times and submitted petitions.

We tirelessly conveyed the troubles and problems of the tradesmen. We seek and pursue people's rights and law under all circumstances. They can come to the mukhtar's office, which is open to everyone, and ask me anything they want to know."

TAGS:

Gümüşlük mahalle muhtarı Zeki Pay

Bodrum Belediyesi

Gümüşlük

TEK TIKLA TÜM MUĞLA

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.