Gümüşlük Haberleri 1
HABER

Gümüşlük'te denize foseptik atığı akıyor

Gümüşlük | Haber | News

GÜMÜŞLÜK HABERLERİ
English News

Sewage flowing into streams - CLICK


Yalcin Cakir Youtube

Gümüşlük Haber Ajansı - (GHA) - 04.05.2022 / Gümüşlük'te denize foseptik atığı boşaltılıyo

Gümüşlükte denize ulaşan derelere foseptiklerden çekilen kanalizasyon atıkları ve suları boşaltılıyor. İnanılmaz, korkunç ama resmi bilgi!..

İlk olarak 7/24 Bodrum adlı sosyal medya grubunun hesabından bir video yayınlandı. İddialara göre, içinde katı atıkların yüzdüğü kanalizasyon sularını içeren dere Gümüşlük sahilinden denize ulaşıyordu. Ardından Yetkin Report internet sitesinde yazan Filiz Pehlivan, sosyal medyada yayınlanan bir videoyu baz alarak iz sürdü ve önce Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras'a ulaştı. Ardından da MUSKİ yetkilileri Pehlivan'a ulaştı.

Filiz Pehlivan'ın gözlem ve tesbitleri sonucu ulaştığı yetkililerin yanıtları "korkunç." Vidanjörler derelere foseptiklerden çektikleri atıkları boşaltıyordu. Yani biz tercüme edelim, "içinde insan dışkılarının yer aldığı kanalizasyon suları derelere boşaltılıyordu..." Pehlivan gerçekten de araştırmacı gazetecilik yapıp önce Aras'a ulaştığını, Aras'ın MUSKİ'yi adres gösterdiğini, ardından MUSKİ yetkililerinin kendisine ulaştığı anlatıyor yazısında. Ve yazıdaki açıklamalara göre MUSKİ yetkilisi diyor ki;

"... vidanjörlerin kaçak olarak dereye atık boşaltması sonrası bu durumun gerçekleştiğini..."

Yani foseptiklerden çekilen atık suların derelere boşaltıldığını söylüyor yetkili. Üstelik Pehlivan'ın yazısı daha dün yayınlandı. Yani 3 Nisan 2022 tarihinde.

Peki durum ne?

Gümüşlük Rehberi'nin de daha önce defalarca irdelediği gibi Gümüşlük Çarşamba Pazarı'nın yanından geçip giden dere hala lağım kokuyor ve hala o deremsi şeyden denize oluk oluk pis su akıyor. Ve insanlarda o denizde yüzüyor, çocuklar o sahilde koşup oynuyor. Üstelik kimi Gümüşlük yaşayanları bunları yazınca bize kızıyor ve gördükleri yerde eleştiriyorlar. Gerekcesi de, "zaten sezonlar ölü geçti. Bir de bunları paylaşıp milleti kaçırıyorsunuz..."

İşte o video;

İlk olarak 7/24 Bodrum sosyal medya grubu Facebook hesaplarında yayınlanan o video aşağıda;

 

Filiz Pehlivan'ın yazısı

Filiz Pehlivan'ın bu çok önemli saptamalar içeren yazısının bir kısmı aşağıda. Tamamını okumak isteyenler yazının sonundaki bağlantıya tıklayabilir.

"2 Mayıs’ta sosyal medyada yer alan bir video ile çevreye duyarlı pek çok kişi isyan etti. Bodrum’un Gümüşlük sahiline bağlanan bir dereden katı atıkların da rahatça görülebildiği, simsiyah su denize akıyordu. Her gün yürüyerek geçtiğim güzergahta yer alan dereyi hiç bu kadar kirli görmemiştim. Hemen oraya gittim ve ne yazık ki derenin deniz ile buluştuğu yerde gördüğüm manzara ile dehşete kapıldım.

Gümüşlük, Muğla’ya bağlı Bodrum ilçesinin en güzel noktalarından biri. Gümüşlük halkı tarafından hala köy olarak adlandırılan, hızla artan yapılaşmaya karşın bakirliğini korumaya çalışan güzel bir mahallesi Bodrum’un. Güneşin batışını izlemek için mutlaka Gümüşlük’e gelinir. Sahil boyunca sıralanan salaş balıkçıları artık çok pahalı olsa da görülmeye değerdir. Türkiye’den ve dünyadan çok önemli sanatçıları ağırlayan Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali ise köyü bir marka haline getirmiştir.

Biraz ötede balık tutan, hatta denize girenler varken, katı pisliklerin yüzeyinde kolayca ayırt edilebildiği pis su, Gümüşlük’ün o eşşiz sahilinde deniz ile buluşuyordu. Derenin hemen yanında sezona hazırlanan motel sahipleri isyan içindeydi. Pek çok yere şikayet için başvurduklarını ama bir sonuç alamadıklarını söylediler.

Suçlu Vidanjör Firmaları mı?

İlk aklıma gelen, Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (MUSKİ) tarafından işletilen ve Gümüşlük merkezinde bulunan pis su arıtma tesisinden kaynaklı bir sorun ihtimali oldu. Tesisin kapasitesi yetmiyor ve pis su arıtılmadan dereye deşarj ediliyor olabilir miydi? Zaten kapasitesi yetersiz olduğu için tesiste bir revizyon inşaatı vardı ve işin bitim tarihi de 12 Mayıs 2022 olarak belirlenmişti. Dereyi takip ederek arıtma tesisine kadar ulaştım ama bayram nedeniyle nöbetçiler dışında kimse yoktu. Bilgi alabilmek için Muğla Belediyesi’ne ulaşmam gerekiyordu.

Dereyi takip ederken gözüme çarpan vidanjörler, bu kirliliğin vidanjörlerin foseptiklerden topladığı atıkları kaçak olarak dereye bırakması kaynaklı olabileceğini de düşündürdü.

Dereye kaçak atık su boşaltılıyor

Vidanjörler, kanalizasyon ve foseptik çukurlarında yaşanan tıkanıklıkların bir pompa aracılığıyla giderilmesini sağlayan, aynı zamanda kanalizasyon sisteminin olmadığı yerlerde foseptik kuyularında biriktirilen atıkları çekmek ve arıtma tesisine kadar ulaştırmak için kullanılan araçlardır. Bodrum ve çevresinde de henüz merkezi altyapıya sahip olmayan ve foseptik kullanan yerleşim yerleri vardır.

Konuyu çözebilmek adına öncelikle Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’a ulaştım. Kendisine çektiğim fotoğrafları da ileterek nedenini öğrenmek istediğimi belirttim. Ahmet Aras hemen MUSKİ yetkilileri ile irtibata geçip nedenini öğreneceğini ve beni aratacağını söyledi.

Bir süre sonra MUSKİ yetkilisi aradı: Konuyu incelettiğini, arıtma tesisine ve ilgili yere belediye çalışanlarının ulaştığını, arıtma tesisi kaynaklı bir sorun olmadığını, zaman zaman karşılaştıkları gibi vidanjörlerin kaçak olarak dereye atık boşaltması sonrası bu durumun gerçekleştiğini iletti.

Neden diye sordum: Vidanjörler bunu nasıl ve hangi cesaretle yapabiliyorlardı, cezai yaptırımı yok muydu?"

Yazının tamamını okumak isterseniz TIKLAYIN...

https://yetkinreport.com/2022/05/03/bodrumda-derelere-kacak-atik-su-bosaltiliyor/

Gümüşlük'te denize foseptik atığı boşaltılıyor

Gümüşlük'te denize foseptik atığı boşaltılıyor - Görsel 7/24 sosyal medya hesabındaki videodan alıntıdır

ENGLISH

Septic tank waste is discharged into the sea in Gümüşlük

Sewage waste and water drawn from septic tanks are discharged into the streams reaching the sea in Gümüşlük. Unbelievable, scary but official information!..

A video was posted on the 24/7 Bodrum website. Allegedly, the stream containing the sewer waters in which the solid wastes were floating was reaching the sea from the coast of Gümüşlük. Then, based on a video posted on social media by Filiz Pehlivan, who wrote on the Yetkin Report website, she followed suit, first reaching Bodrum Mayor Ahmet Aras and then MUSKI officials.

The responses of the authorities, which Filiz Pehlivan reached as a result of her observations and determinations, were "terrible." The vacuum trucks were dumping the waste they had taken from the septic tanks into the streams. So let's translate, "sewage water containing human excrement..." In his article, Wrestler explains that he did investigative journalism and first reached Aras, Aras addressed MUSKI, and then MUSKI officials reached him. And according to the explanations in the article, the MUSKI official says;

"... that this situation happened after the vacuum trucks dumped waste into the stream illegally..."

In other words, the official says that the waste water drawn from the septic tanks is discharged into the streams. Moreover, Pehlivan's article was published only yesterday. So on April 3, 2022.

So what's the situation? As the Gumusluk Guide has repeatedly suggested, the stream that reaches the sea and passes by the Gumusluk Wednesday Market still smells of sewage, and the effluent still flows into the sea from that creek-like thing. And people walk in that sea, children run and play on that beach. Moreover, when some Gumusluk residents write about these, they get angry with us and criticize them wherever they see them. Its justification is, "The seasons are already dead. And you are kidnapping the nation by sharing them..."

Written by Filiz Pehlivan

https://yetkinreport.com/2022/05/03/bodrumda-derelere-kacak-atik-su-bosaltiliyor/

TAGS:

Gümüşlük dereleri

Gümüşlük çevre sorunu

Gümüşlük

TEK TIKLA TÜM MUĞLA

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.