Genel Haber 15
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Gümüşlük Müzik Festivali'ne muhteşem kapanış

Gümüşlük Müzik Festivali Gulsin Onay, Erkin Onay ve Çağ Erçağ’ın kapanış konseriyle bu sene için sona erdi. Sanatçılar Antik Taş Ocağı'ndaki konser sonrası dakikalarca ayakta alkışlandı.

Türkiye’nin ilk yeşil festivali olma özelliğiyle dikkat çeken 17. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, devlet sanatçısı piyanist Gulsin Onay, keman sanatçısı Erkin Onay ve Türkiye’nin önde gelen çellistlerinden Çağ Erçağ’ın kapanış konseriyle son buldu.

Gümüşlük’te 2 bin 500 yıllık tarihi taş ocağında gerçekleşen konserin etkinlik sponsorluğunu Liba Laboratuarları üstlendi. Konser, 10 yıl önce festivalde Tchaikovsky’nin eserini, Gulsin Onay ve Erkin Onay ile birlikte seslendiren genç Çellist Benyamin Sönmez anısına düzenlendi. Kapanış konserinde icra edilen Tchaikovsky’nin, “Trio in A minor, Op. 50” başlıklı eserinde bu defa çelloda Çağ Erçağ yer aldı.

Gümüşlük Müzik Festivali'ne muhteşem kapanış 1

Gümüşlük Müzik Festivali'ne muhteşem kapanış

Barış Bağcı’dan Kapanış Konuşması

Bodrumlu sanatseverler ve bölgede yaşayan yabancı konukların büyük ilgi gösterdiği konser, hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uygun düzenlenirken, konser öncesinde konuşma yapan tiyatro ve sinema sanatçısı Barış Bağcı, pandemi döneminde festival etkinliklerini takip etmekten vazgeçmeyen sanatseverlere teşekkür ederek “Fiziksel mesafeler girdi belki aramıza ama tutkularımızın, ideallerimizin arasına giremedi bu mesafeler. Ülkemizde hatta tüm dünyada çoğu festival bir bir iptal olurken biz, devam etmeyi seçtik. Daha önce de benzeri ulusal çaplı olumsuzluklarla karşılaştık ama müzik susmaz dedik ve devam ettik. Bu yıl ise mucizevi bir şekilde, yaptığımız işe inanan destekçilerle kesişti yollarımız” dedi. Barış Bağcı sponsor ve destekçilere de teşekkürlerini iletti.

Gümüşlük Müzik Festivali'ne muhteşem kapanış 2

Gümüşlük Müzik Festivali'ne muhteşem kapanış

“Trio in A minor, Op. 50”

Festivalin sanat danışmanı ve devlet sanatçısı Piyanist Gülsin Onay, keman sanatçısı Erkin Onay ve Çellist Çağ Erçağ’ın katılımıyla gerçekleşen kapanış konserinde Romantik Dönem Rus klasik müzik bestecisi Pyotr İlyiç Çaykovski’nin bir eserine yer verildi.

Çaykovski'nin Üçlüsü olarak bilinen ve bestecinin piyano, keman ve viyolonsel için yazdığı eser, iki bölümden oluşuyordu. “Pezzo elegiaco (Moderato assai – Allegro giusto) (in A minor)” başlıklı ilk bölümün ardından, gecenin ikinci yarısında “(A) Tema con variazioni: Andante con moto (in E major)” ve “(B) Variazione finale e coda (in A major – A minor)” başlıklı bölüm klasik müzikseverlerle buluştu.

Bu son konser

Gülsin Onay konser öncesi yaptığı konuşmada, 10 yıl önce festival sahnesinde bu eseri Benyamin Sönmez’le birlikte seslendirdiklerini ancak yetenekli sanatçıyı kısa bir süre sonra kaybettiğimizi belirterek şunları söyledi;

Gümüşlük Müzik Festivali'ne muhteşem kapanış 3

Gümüşlük Müzik Festivali'ne muhteşem kapanış

Festival kapsamındaki bu son konserde Erkin Onay ve Çaǧ Erçaǧ ile Çaykovski'nin oda müziği şaheseri Op.50 Piyanolu Üçlüsü’nü, Antik Taş Ocağı’nın sihirli atmosferinde seslendireceğiz. Bu konseri, genç yaşta aramızdan ayrılan değerli viyolonselcimiz Benyamin Sönmez’in anısına ithaf ediyoruz. 10 yıl önce Benyamin Sönmez'le seslendirdiğimiz Çaykovski’nin bu muhteşem eserini, bu kez harika viyolonselcimiz Çağ Erçağ ile seslendirmek ve müzikseverlerle paylaşmak, şüphesiz çok özel bir deneyim. Böyle bir zamanda müziği paylaşmak çok güzel, sanat ve müzik hepimize şifa olsun.

Konser sonunda izleyiciler, üçlüyü alkış yağmuruna tuttu.

. FESTİVAL PROGRAMI İÇİN TIKLAYIN

. FESTİVAL GENEL BİLGİLERİ İÇİN TIKLAYIN

Güncel | Gümüşlük Festivali Haber | 15 Eylül 2020 | HABER 15 FESTİVAL HABER
Genel Haber 14
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - 7.Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali kapsamında düzenlenecek olan “Erkin Onay-Çağ Erçağ-Gülsin Onay” konseri

Gülsin Onay (piyano)Tchaikovsky
Erkin Onay (keman)
Çağ Erçağ (viyolonsel)

Trio in A minor, Op. 50

Tarih
15 Eylül 2020

Saat:
21.00

Yer:
Gümüşlük Antik Taş Ocağı

Erkin Onay-Çağ Erçağ-Gülsin Onay konseri

Erkin Onay-Çağ Erçağ-Gülsin Onay konseri, 15 Eylül 2020 Antik Taş Ocağı Gümüşlük

Gülsin Onay (piyano)

Gülsin Onay’ın uluslararası müzik kariyeri Arjantin’den Japonya’ya uzanan bir coğrafyada 5 kıta 80 ülkeyi kapsar. Bugüne kadar dünyanın belli başlı tüm müzik merkezlerinde dinleyicilerle buluşan sanatçı Dresden Staatskapelle, İngiliz Kraliyet Filarmoni, Philharmonia Orkestrası, İngiliz Oda Orkestrası, Japon Filarmoni, Münih Radyo Senfoni, Saint Petersburg Filarmoni, Tokyo Senfoni, Varşova Filarmoni, Viyana Senfoni gibi önemli orkestralarla konserler verdi. Birlikte çaldığı şefler arasında Vladimir Ashkenazy, Erich Bergel, Michael Boder, Andrey Boreyko, Jorg Faerber, Vladimir Fedoseyev, Edward Gardner, Neeme Jarvi, Emmanuel Krivine, Ingo Metzmacher, Esa-Pekka Salonen, Jose Serebrier, Vassily Sinaisky, Stanislaw Wislocki ve Lothar Zagrosek sayılabilir.

Erkin Onay (keman)

Keman eğitimine, büyükbabası Joachim Reusch ile başlayan Erkin Onay 1989-94 yılları arasında Almanya’da Hannover Hochschule für Musik Profesörlerinden Prof. Atilla Aydıntan ile çalıştı. Bu dönemde Türkiye, Almanya, Yunanistan ve Fransa’da resitaller verdi ve genç müzisyenler festivallerine katıldı. Hannover’de 1990 ”Genç Müzisyenler” yarışmasında ikincilik ödülü aldı. 1994’te Almanya’da, Freiburg Üniversitesi’ne özel yetenek sınavı ile dört yıl erken kabul edildi ve eğitimine Prof. Jörg Hoffman ile devam etti. 1996’da İsviçre Winterthur Müzik Yüksek Okulu’nda Gyorgy Pauk’un sınıfına kabul edildi. 1998 yılından itibaren aynı okulda Heifetz’in son yıldız öğrencilerinden Prof. Rudolf Koelman ile çalıştı. Bu okuldan 2001 yılında “Konzertreife” (Konser Piyanisti) Diplomasını en iyi dereceyle aldı.

Çağ Erçağ (viyolonsel)

1986 yılında girdiği Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda Jozsef Györffy ve Prof. Doğan Cangal’dan eğitim alan Çağ Erçağ 1996 yılında pekiyi derece ile mezun oldu. Öğrenimi sırasında Akdeniz Gençlik Orkestrası ile Fransa, Hollanda, Lüksemburg ve Mısır gibi birçok ülkede konser veren sanatçı, ayrıca Lois Claret’nin ustalık sınıfına katılma fırsatı buldu.

. FESTİVAL PROGRAMI İÇİN TIKLAYIN

. FESTİVAL GENEL BİLGİLERİ İÇİN TIKLAYIN

Güncel | Gümüşlük Festivali Haber | 14 Eylül 2020 | HABER 14 FESTİVAL HABER
Genel Haber 13
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Gümüşlük Festivali Abate Berihun&Addis Ken Project’i Konuk ediyor

Dünya genelinde yaşam koşullarını değiştiren pandemi nedeniyle, farklı bir anlayış ve bakış açısı ile sanatseverlere seslenen 17. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, 12 Eylül Cumartesi akşamı festival merkezindeki “Yeşil Perde”de caz ustası Abate Berihun & Addis Ken Project’i konuk edecek.

Pandemi süreci nedeniyle programına dahil ettiği dijital çözümlerle de öne çıkan festival, saksafoncu ve besteci İsrailli Abate Berihun’un kurduğu Abate Berihun & Addis Ken Project konserlerinin, festival özel kayıtlarını Yeşil Perde’den izleyici ile buluşturacak.

Dijital kayıt Yeşil Perde'de yayınlanacak

Abate Berihun&Addis Ken Project

Abate Berihun&Addis Ken Project

Sosyal mesafenin korunduğu ve “Suda” başlığı altında açık havada gerçekleşecek konser, Gümüşlük sahilindeki festival merkezinde saat 21:00’da başlayacak.

Aslen Addis Ababalı olan Berihun, çok küçük yaşlarda saksafona ilgi duyar ve Addis Ababa Üniversitesi Müzik Okuluna kaydolur. Batı caz geleneği ve müziğini etkileyen en önemli iki ismin, Charlie Parker ve John Coltrane’nin albümleri burada ilk defa Berihun ile tanınır.

. FESTİVAL PROGRAMI İÇİN TIKLAYIN

. FESTİVAL GENEL BİLGİLERİ İÇİN TIKLAYIN

Güncel | Gümüşlük Festivali Haber | 10 Eylül 2020 | HABER 13 FESTİVAL HABER
Genel Haber 12
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Gümüşlük Festivali'nde film gösterimi ve panel

17. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, Gwen Jansen'in “Şehrin Yeşil Hikayeleri” (Green Tales of the City) adlı filim gösterimi ve Bodrum'un yeşil hikayeleri paneliyle devam etti.

Suda Festival merkezinde düzenlenen panelde çevreciler ve sanatseverler buluştu. Hollanda Başkonsolosluğu Kültür Başmüşaviri İpek Sur Van Dijk’ın açılış konuşması ile başlayan panelde Prof. Dr. Tanay Sıdkı Uyar, hem moderatör hem de konuşmacı olarak yer aldı.

Gümüşlük Festivali'nde film gösterimi ve panel 2

Gümüşlük Festivali'nde film gösterimi ve panel

Avrupa Yenilenebilir Enerji Birliği (EUROSOLAR) Başkan Yardımcısı ve Yenilenebilir Enerji Birliği (EUROSOLAR Türkiye) Başkanı olan Prof. Dr. Tanay Sıdkı Uyar, insanlığın, enerji üretiminde aldığı yolu anlattı.

Bodrum Kent Konseyi Başkanı Arif Yılmaz, Bodrum’da hala denizimiz temiz, havamız hala temiz ama üzerimizdeki baskı, yoğun yapılaşma baskısıdır” dedi.

Bodrum Tohum Derneği adına konuşan Fahir Üzümcü, Bodrum Belediyesi Tohum Merkezi’nin Bahçeyaka köyünde açıldığını duyurarak, Türkiye’de yerel tohumların korunması kapsamında yapılan çalışmaları anlattı. Ardından söz alan ‘Bizim Bostan’ kurucusu Cevdet Türk 2012’den bu yana, tükenmekte olan tohumları toplayarak, tohum bankası kurduklarını anlattı.

Gümüşlük Festivali'nde film gösterimi ve panel 3

Gümüşlük Festivali'nde film gösterimi ve panel

CEO panele interaktif katıldı

Şu an için dünyada benzeri çok az olan ve yeşil enerji üreten mobil aracı 17. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali’nin kullanımına gönderen firmanın CEO’su Roel Bleumer panele internet üzerinden canlı olarak katıldı. Bleumer, “konvansiyonel atıkta huzursuzluk ve maliyet gördük, fosil yakıtlarla çalışan jeneratörlere alternatif olarak bu jeneratörü ürettik” dedi.

Bodrum Kent Konseyi, Yürütme Kurulu Üyesi Yaman Olgaç “Kırk Yıllık Çevre anıları” başlığı altında bir konuşma yaptı. Oturum daha sonra soru-cevap şeklinde devam etti.

Gümüşlük Festivali'nde film gösterimi ve panel 4

Gümüşlük Festivali'nde film gösterimi ve panel

“Şehrin Yeşil Hikayeleri” Gösterildi

Panelin ardından “Şehrin Yeşil Hikayeleri” (Green Tales of the City) - film gösterimi izleyicisiyle buluştu. Hollandalı belgesel film yapımcısı Gwen Jansen'in birkaç ay süren projesi sonunda hazırladığı “Şehrin Yeşil Hikayeleri” (Green Tales of the City), Hollanda'nın farklı şehirlerinin ilham veren yeşil hikayelerini anlatıyor.

Gwen Jansen

Gwen Jansen

Yaratıcı ve yenilikçi bir yaklaşımla şehirlerin yaşam kalitesini artırmak üzere, insanların beraberce sürdürülebilir yaşam pratiklerine geçebileceklerini vurgulayan film, izleyicide yeni ufuklar açacak nitelikteydi.

. FESTİVAL PROGRAMI İÇİN TIKLAYIN

. FESTİVAL GENEL BİLGİLERİ İÇİN TIKLAYIN

Güncel | Gümüşlük Festivali Haber | 04 Eylül 2020 | HABER 12 FESTİVAL HABER
Genel Haber 11
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Şehrin Yeşil Hikayeleri

Gümüşlük Müzik Festivali tarihinde bir ilk. 4 Eylül 2020 Cuma günü Yeşil Perde-Suda Festival merkezinde belgesel film gösterimi gerçekleştirilecek. Hollandalı belgesel film yapımcısı Gwen Jansen'in Green Tales of the City belgesel gösteriminde panel de düzenleniyor.

Hollandalı belgesel film yapımcısı Gwen Jansen'in birkaç ay süren projesi sonunda hazırladığı belgesel, Hollanda'nın farklı şehirlerinin ilham veren yeşil hikayelerini anlatıyor.

Gwen Jansen

Gwen Jansen

Bu yıl ilk defa festival programına dahil olan, Hollanda Kraliyeti Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu ve Volta Energy’nin Yeşil Festival Sponsoru olduğu gösterim programı, “Başka Sinema” iş birliğiyle sinemaseverlerle buluşuyor.

Panel formatında gerçekleşecek gösterim programı, Hollandalı belgesel film yapımcısı Gwen Jansen'in birkaç ay süren projesi sonunda hazırladığı "Şehrin Yeşil Hikayeleri “(Green Tales of the City) belgeseli kapsamında düzenleniyor.

Green Tales of the City

Green Tales of the City

Bodrum'un yeşil hikayeleri

Festivalin sanat yönetmeni Eren Levendoğlu “Bodrum'un yeşil hikayelerini dinleyeceğimiz panelin, hep birlikte üreteceğimiz yeni yeşil projelere ilham vereceğine inanıyoruz” dedi.

Gwen Jansen 2

Gwen Jansen

Bodrum’un Yeşil Hikayeleri Panel Program;

19:30 - Açılış konuşması İpek Sur Van Dijk; Hollanda Başkonsolosluğu Kültür Başmüşaviri (Zoom Bağlantısı)
19:40 - Prof. Dr. Tanay Sıdkı Uyar, Avrupa Yenilenebilir Enerji Birliği (EUROSOLAR), Başkan Yardımcısı; Yenilenebilir Enerji Birliği (EUROSOLAR Türkiye), Başkan
20:00 - Arif Yılmaz, Bodrum Kent Konseyi, Başkan
20:10 - Fahir Üzümcü, Bodrum Tohum Derneği Üreticisi
20:20 - Fatma ve Cevdet Türk, Bizim Bostan
20:30 - Roel Bleumer, Volta-Energy, CEO (Zoom üzerinden)
20:40 - Yaman Olgaç, Bodrum Kent Konseyi, Yürütme Kurulu Üyesi
20:50 - Tartışma & QA
21:00 - Şehrin Yeşil Hikayeleri (Green Tales of the City) - film gösterimi

. FESTİVAL PROGRAMI İÇİN TIKLAYIN

. FESTİVAL GENEL BİLGİLERİ İÇİN TIKLAYIN

Güncel | Gümüşlük Festivali Haber | 03 Eylül 2020 | HABER 11 FESTİVAL HABER
Genel Haber 10
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Gümüşlük Festivali yıldız gecesi muhteşem oldu

Türkiye’nin en başarılı genç piyanistlerden Can Çakmur, kemancı Deniz Şensoy ve Azeri çellist Jamal Aliyev tarih, doğa ve sanatın adresi Gümüşlük’te buluştu. 17. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali kapsamında tarihi Antik Taş Ocağında gerçekleşen gecede Bodrum’un sanat çevreleri ve bölgede yaşayan yabancı konuklar konsere büyük ilgi gösterdi.

Festivalin sanat yönetmeni devlet sanatçısı piyanist Gülsin Onay konseri ön sıralarda izleyenler arasındaydı. Açılışta bir konuşma yapan Onay, kemancı Deniz Şensoy’un rahatsızlığı nedeniyle konsere gecikerek katılacağını duyurdu.

Gulsin Onay, Ağustos, 2020, Gümüşlük

Gulsin Onay, Ağustos, 2020, Gümüşlük

Gülsin Onay izleyicilere, “Dün akşam gençlerimiz çok güzel bir konser verdi. Bu akşam da çok yetenekli gençleri dinleme fırsatı yakaladık” diyerek Jamal Aliyev, Can Çakmur ve Deniz Şensoy konseri ve 30 Ağustos Pazar günü piyano ustalık sınıfına katılan 11 genç piyanistin verdiği konserin biletlerinden elde edilen gelirin GFA burs fonuna aktarılacağını belirtti.

Gümüşlük Festivali'nde genç sanatçılar buluştu 2

Gümüşlük Festivali'nde genç sanatçılar buluştu

Çello için 2 Yapıt Seslendirildi

Bodrumlu klasik müzikseverlerin karşısına Rus romantizminin son büyük bestecisi Sergei Rachmaninoff’un bir eseriyle çıkan Jamal Aliyev ve Can Çakmur ikilisi, bestecinin “Trio élégiaque No. 1 in G minör” adlı üç çalgı için yazılmış eserini, çok büyük bir ustalıkla icra etti.

İlk bölümün ardından gecenin ikinci yarısında tekrar sahneye gelen Azerbaycanlı çellist Jamal Aliyev ve genç piyanist Can Çakmur’a, rahatsızlığına rağmen Deniz Şensoy da kemanıyla eşlik etti. Üçlü, bu defa Robert Schumann’dan bir eserle Bodrumlu klasik müzikseverlerin karşısına çıktı.

Gümüşlük Festivali'nde genç sanatçılar buluştu 3

Gümüşlük Festivali'nde genç sanatçılar buluştu

Alkışları Hak Eden Üçlü

Geçtiğimiz sene İKSV (İstanbul Kültür Sanat Vakfı) tarafından “Yarının Kadın Yıldızı” ödülünün sahibi keman sanatçısı Deniz Şensoy, yurtiçinde ve yurtdışında solo ve oda müziği konseri vererek katıldığı pek çok yarışmada birincilik ödülüne layık görüldü.

Üçlünün bir diğer başarılı üyesi ise Tokyo Filarmoni, Tokyo Senfoni, İskoç Kraliyet Orkestrası gibi orkestralar eşliğinde Wigmore Hall, Salle Cortot, Tokyo Opera City gibi konser salonlarında yer almış piyanistimiz Can Çakmur, 2018 yılı 10. Hamamatsu Uluslararası Piyano Yarışması ve 2017 İskoç Uluslararası Piyano Yarışması birincisi oldu.

Gümüşlük Festivali'nde genç sanatçılar buluştu 4

Gümüşlük Festivali'nde genç sanatçılar buluştu

Azeri çellist Jamal Aliyev. 1993 doğumlu Aliyev, 2017 yılında dünyaca ünlü BBC Proms Festivali kapsamında BBC Konser Orkestrası ile birlikte Londra’daki 8 bin kişilik Royal Albert Hall’da ilk defa sahne aldı. 2005 yılında dünyanın en büyük ustalarından Rostropowitch’ten Paris’teki evinde özel ders alan Jamal, 2008 yılında Londra'daki Yehudi Menuhin müzik okuluna kabul edildi. Aliyev, Warner Classics ve Fazıl Say ile beraber Avusturya’da çıkaracağı ve Four Cities sonatının da yer alacağı albüm çalışmasına hazırlanıyor.

. FESTİVAL PROGRAMI İÇİN TIKLAYIN

. FESTİVAL GENEL BİLGİLERİ İÇİN TIKLAYIN

Güncel | Gümüşlük Festivali Haber | 31 Ağustos 2020 | HABER 10 FESTİVAL HABER
Genel Haber 09
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Gümüşlük Festivali yıldız gecesi bu akşam

Bu akşam Uluslararası Gümüşlük Festivali yıldız gecelerinden birini daha yaşayacak ve Antik Taş Ocağında 3 muhteşem genç virtüözü ağırlayacak.

Saat 21.00’de başlayacak olan konserde Genç kuşağın çok yetenekli klasik müzik sanatçıları bir araya gelerek Rachmaninoff ve Schumann'ın eserlerini seslendirecekler. Kemanda Deniz Şensoy, piyanoda Can Çakmur ve viyolonselde Jamal Aliyev.

Deniz Şensoy

2000 yılında Adana’da doğan Deniz Şensoy, keman eğitimine 2006 yılında Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda Daniya Kainova ile başlamış ve Prof. Irine Iashvili ile devam etmiştir.

Slava Kainov ile oda müziği çalışmalarına katılmış, yurtiçinde ve yurt dışında pek çok solo ve oda müziği konserleri olmuştur. İlk orkestra konserini 8 yaşında Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası ile vermiştir. 2018 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Lisesi’nden Rasim Bağırov’un öğrencisi olarak mezun olmuştur. Deniz Şensoy, 13. Uluslararası Mimar Sinan Genç Müzisyenler Müzik Yarışması’nda birincilik, Gülden Turalı 4. Ulusal Keman Yarışması’nda üçüncülük ödülü almıştır.

Antik Taş Ocağında 3 muhteşem genç virtüöz

Antik Taş Ocağında 3 muhteşem genç virtüöz

Can Çakmur

Piyanist Can Çakmur 2018 yılında Hamamatsu Uluslararası Piyano Yarışması ve 2017 yılında Uluslararası İskoç Piyano yarışması birincisi ve Hamamatsu Yarışması Oda Müziği Ödülü kazananıdır. Bugüne kadar Tokyo Filarmoni, Tokyo Senfoni, İskoç Kraliyet Orkestrası gibi orkestralar eşliğinde Wigmore Hall, Salle Cortot, Tokyo Opera City gibi konser salonlarında sahneye çıkmıştır.

2019 yılında BIS firmasından yayımlanın ilk SACD kayıdı Diapason, ResMusica gibi dergilerden 5 yıldızlı ve Pizzicato dergisinden 5 yıldız üstü Supersonic eleştiriler aldı.

Antik Taş Ocağında 3 muhteşem genç virtüözler 2

Antik Taş Ocağında 3 muhteşem genç virtüöz

Jamal Aliyev

1993 doğumlu Jamal Aliyev, 2017 yılında dünyaca ünlü BBC Proms Festivali’nde BBC Konser Orkestrası ile birlikte Londra’daki 8 bin kişilik Royal Albert Hall’da ilk defa sahne aldı. Arts Club-Sir Karl Jenkins Müzik Ödülü’nü kazandı ve Genç Klasik Sanatçılar Vakfı’nın (Young Classical Artists Trust) temsili sanatçısı seçildi.

Champs Hill müzik yapım şirketinden (Champs Hill Records) çıkan “Russian Matters” isimli ilk CD kaydını piyanist Anna Fedorova ile yaptı ve eleştirmenler tarafından olumlu yorumlar aldı.Gelecek programları arasında, Atheneum’da düzenlenen Medici TV’de canlı yayınlanacak George Enescu Festivali kapsamında iki konçerto performansı yer alıyor.

Diğer taraftan Sir Karl Jenkins’in kendisine özel yazdığı ve orkestra ile beraber sahne alacağı yeni eserin prömiyerini İngiltere’nin çeşitli festivallerinde yapacak. Diğer projeleri arasında Classic FM, Warner Classics ve Fazıl Say ile beraber Avusturya’da çıkartacağı ve “Four Cities” sonatının da yer alacağı bir albüm çalışması var.

. FESTİVAL PROGRAMI İÇİN TIKLAYIN

. FESTİVAL GENEL BİLGİLERİ İÇİN TIKLAYIN

Güncel | Gümüşlük Festivali Haber | 31 Ağustos 2020 | HABER 09 FESTİVAL HABER
Genel Haber 08
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Genç piyanistler Toprak Ev'de

17. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali genç piyanistleri sanat severlerle buluşturacak. 11 genç piyanist, 30 Ağustos Pazar akşamı, Gümüşlük Toprak Ev’de izleyici karşısına çıkacak.

Genç piyanistler Toprak Ev'de 2

Genç piyanistler Toprak Ev'de

18-30 Ağustos tarihleri arasında devlet sanatçısı Gülsin Onay, Fransız piyanist Jean-Marc Luisada ve sanatçı Gökhan Aybulus eğitmenliğinde yürütülen ustalık sınıfının son gününde genç piyanistler bilgi ve tecrübelerini Bodrumlu sanatseverlerle buluşturacak.

Genç piyanistler Toprak Ev'de 3

Genç piyanistler Toprak Ev'de

Bahçeşehir Koleji Fen Lisesi, Bodrum Marmara Koleji, Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı, Hacettepe Üniversitesi Sanatlar Enstitüsü, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarları, Lefkoşa Türk Maarif Koleji, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Özel Sembol Anadolu Lisesi ve T.C. Ziraat bankası Güzel Sanatlar Lisesi’nden gelen, yaşları 11 ile 26 arasında değişen 11 yetenekli genç piyanist Toprak Ev’de festival dinleyicilerine benzersiz bir gece yaşatmaya hazırlanıyor.

Genç piyanistler Toprak Ev'de 4

Genç piyanistler Toprak Ev'de

Her sene olduğu gibi bu sene de elde edilecek konser geliri bir sonraki yılın GFA burs fonuna aktarılacak. Aydınlık bir gelecek için gençlerin her zaman desteklenmesi gerektiğini düşünen festival ekibi, bu misyon doğrultusunda gençleri sanatın usta isimleriyle buluşturmaya gelecek senelerde de devam edecek.

Genç piyanistler Toprak Ev'de 5

Genç piyanistler Toprak Ev'de

Festival kapsamında düzenlenen GFA piyano ustalık sınıfı bu sene ilk defa dijital ortamda 18 Ağustos Salı günü gerçekleşti. Dijital ortamda daha geniş coğrafyalara ulaşan GFA piyano ustalık sınıfı festivalin YouTube (www.youtube.com/c/gumuslukfest) ve Instagram (@gumuslukfest) adreslerinden 30 Ağustos Pazar gününe kadar çevrimiçi olarak yayınlanacak.

Genç piyanistler Toprak Ev'de 6

Genç piyanistler Toprak Ev'de

. FESTİVAL PROGRAMI İÇİN TIKLAYIN

. FESTİVAL GENEL BİLGİLERİ İÇİN TIKLAYIN

Güncel | Gümüşlük Festivali Haber | 28 Ağustos 2020 | HABER 08 FESTİVAL HABER
Genel Haber 07
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Jean-Marc Luisada Gümüşlük'te konser verdi

17. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali dünyaca ünlü piyanist Jean-Marc Luisada'yı Gümüşlük'te mükemmel bir konsere imza attı.

Bosfor Turizm ana sponsorluğunda, Hollanda Kraliyeti Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu işbirliğinde gerçekleşen 17.Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, Tunus doğumlu Fransız piyanist Jean-Marc Luisada’yı 25 Ağustos Salı günü festival mekanlarından Antik Taş Ocağı’nda ağırladı.

Dünyanın önde gelen festivallerinde yer almış ve aynı zamanda Ecole Normale de Musique de Paris’de müzik profesörü olan Fransız piyanist Jean-Marc Luisada, 2500 yıllık tarihi taş ocağında gerçekleşen gecede Bodrumlulara unutamayacakları bir performans sergiledi.

Jean-Marc Luisada, Fotoğraf: Emre Mert Kökver 1

Jean-Marc Luisada, Fotoğraf: Emre Mert Kökver (Görsele tıklayarak büyütebilirsiniz)

Konser öncesi konuşma yapan Gümüşlük Müzik Festivali Sanat Danışmanı ve piyanist Gülsin Onay, sahne ışıklarının farklı olduğuna dikkat çekerek, güneş enerjisi panellerinin gelişiyle birlikte festivalin Türkiye’de gerçekleşen ilk yeşil festival olduğunu belirtti.

Konserin açılışını Joseph Haydn’ın Sonate n°13 in G major eseri ile yapan piyanist gecenin devamında, Bach’tan French Suite n°5 eseri, Chopin’in başyapıtlarından Grande Valse Brilliant in E flat major, op.18 başta olmak üzere Valse in A minor, op. 34 n°2 ve Scherzo n°2 in B flat minor, op. 31 eserlerini dinleyiciler ile buluşturdu.

Jean-Marc Luisada, Fotoğraf: Emre Mert Kökver 2

Jean-Marc Luisada, Fotoğraf: Emre Mert Kökver (Görsele tıklayarak büyütebilirsiniz)

Gecenin kapanışında Amerikalı besteci Gershwin’in Rhapsody in Blue eseri Jean-Marc Luisada’nın yorumuyla buluştu. Piyanist Luisada için Amerikan sineması ile eş değer olan bu eser New York, gece ve tutkuyu ifade ediyor. Sadece piyano için yazılan ve nadiren çalınan bu orjinal versiyonunu piyanist Luisada, Bodrumlu sanatseverlerle buluşturmanın mutluluğunu yaşadı.

Jean-Marc Luisada, Fotoğraf: Emre Mert Kökver 3

Jean-Marc Luisada, Fotoğraf: Emre Mert Kökver

Rus piyanist Nikita Magaloff ve Avusturyalı piyanist Paul Badura-Skoda’nın da öğrencisi olan Jean- Marc Luisada, 1985 yılında Varşova’da düzenlenen Uluslararası Chopin Piyano Yarışması’nda (International Chopin Piano Competition) beşincilik ödülüne layık görüldü. Daha 29 yaşındayken, Avrupa, Amerika ve Asya’da sahne almış sanatçı, genç yaşta “göze çarpan deha” sanatçı sıfatıyla dünya çapında tanındı.

. FESTİVAL PROGRAMI İÇİN TIKLAYIN

. FESTİVAL GENEL BİLGİLERİ İÇİN TIKLAYIN

Güncel | Gümüşlük Festivali Haber | 26 Ağustos 2020 | HABER 07 FESTİVAL HABER
Genel Haber 06
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Dünyaca ünlü piyanist Jean-Marc Luisada Gümüşlük'te

17. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali dünyaca ünlü piyanist Jean-Marc Luisada'yı Gümüşlük'te ağırlayacak. Luisada 25 Ağustos Salı günü konser verecek.

Bosfor Turizm ana sponsorluğunda geçtiğimiz hafta (17 Ağustos) açılış konserini gerçekleştiren 17.Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, Tunus doğumlu Fransız piyanist Jean-Marc Luisada’yı 25 Ağustos Salı günü saat 21.00’de festival mekanlarından Antik Taş Ocağı’nda ağırlamaya hazırlanıyor.

Dünyanın önde gelen festivallerinde yer almış ve aynı zamanda Ecole Normale de Musique de Paris’de müzik profesörü olan Fransız piyanist Jean-Marc Luisada, Joseph Haydn’ın Sonate n°13 in G major eseri ile konserine başlayacak.

Jean-Marc Luisada 1

Jean-Marc Luisada

Programın devamında Bodrumlu sanatseverler Bach’ın French Suite n°5 eseri, Chopin'in başyapıtlarından Grande Valse Brillante in E flat major, op.18, Valse in A minor, op. 34 n°2 ve Scherzo n°2 in B flat minor, op. 31 eserleri ile buluşurken, gecenin kapanışı 20. yüzyılın en iyi bestecilerinden Amerikalı Gershwin’in Rhapsody in Blue eseriyle gerçekleşecek.

Piyanist Luisada için Amerikan sineması ile eş değer olan bu eser New York, gece ve tutkuyu ifade ediyor. Sadece piyano için yazılan ve nadiren çalınan bu orijinal versiyonunu piyanist Luisada, Bodrumlu sanatseverlerle 2500 yıllık Antik Taş Ocağı’nda buluşturacak.

Jean-Marc Luisada 2

Jean-Marc Luisada

Rus piyanist Nikita Magaloff ve Avusturyalı piyanist Paul Badura-Skoda’nın da öğrencisi olan Jean-Marc Luisada, 1985 yılında Varşova’da düzenlenen Uluslararası Chopin Piyano Yarışması’nda (International Chopin Piano Competition) beşincilik ödülüne layık görüldü. Daha 29 yaşındayken Avrupa, Amerika ve Asya’da sahne almış sanatçı “göze çarpan deha” sanatçı sıfatıyla dünya çapında tanındı.

. FESTİVAL PROGRAMI İÇİN TIKLAYIN

. FESTİVAL GENEL BİLGİLERİ İÇİN TIKLAYIN

Güncel | Gümüşlük Festivali Haber | 24 Ağustos 2020 | HABER 06 FESTİVAL HABER
Genel Haber 05
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Yeşil Perde açık hava film gösterimleri sürüyor

Gümüşlük Festivali kapsamında ilk kez programa alınan “Yeşil Perde” film gösterimleri sürüyor. 21, 22, 23, 24 Ağustos tarihlerinde Antik Taş Ocağı'nda isteyenler filmleri izleyebilir. Program detaylar haberimizdei Türkiye’de ilk defa yenilenebilir enerjiyle..

Başlangıç saat 21:00 Bilet 30 TL

Yeşil Perde açık hava film gösterimleri 1

Yeşil Perde açık hava film gösterimleri (GÖRSELE TIKLAYARAK BÜYÜTEBİLİRSİNİZ)

ANTİK TAŞ OCAĞI PROGRAMI

Antik taş Ocağı Film Gösterimleri

Antik taş Ocağı Film Gösterimleri (GÖRSELE TIKLAYARAK BÜYÜTEBİLİRSİNİZ)

FESTİVAL MERKEZİ PROGRAMI

Festival merkezi film gösterimleri

Festival merkezi film gösterimleri (GÖRSELE TIKLAYARAK BÜYÜTEBİLİRSİNİZ)

Yeşil Perde açık hava film gösterimleri 6

Yeşil Perde açık hava film gösterimleri (GÖRSELE TIKLAYARAK BÜYÜTEBİLİRSİNİZ)

. FESTİVAL PROGRAMI İÇİN TIKLAYIN

. FESTİVAL GENEL BİLGİLERİ İÇİN TIKLAYIN

Güncel | Gümüşlük Festivali Haber | 21 Ağustos 2020 | HABER 05 FESTİVAL HABER
Genel Haber 04
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Yeşil Perde açık hava film gösterimleri başlıyor

Bu yıl ilk defa festival programına dahil olan, Hollanda Kraliyet Başkonsolosluğu Kültür Başmüşaviri Ipek van Dijk ve Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali ekibi ile birlikte tasarlanan “Yeşil Perde” açık hava film gösterimleri bugün (19 Ağustos Çarşamba) başlıyor. Başlangıç saat 21:00 Bilet 30 TL

Yeşil Perde açık hava film gösterimleri 1

Yeşil Perde açık hava film gösterimleri

Türkiye’de ilk defa yenilenebilir enerjiyle gerçekleşecek olan gösterimler, festival mekanlarından Antik Taş Ocağı, Taşta Perde’de (19-24 Ağustos 2020) ve Gümüşlük Festival Merkezi, Suda Perde’de (27 Ağustos-17 Eylül 2020) izleyiciler ile buluşacak.

Yeşil Perde açık hava film gösterimleri 2

Yeşil Perde açık hava film gösterimleri

Başka Sinema projeler direktörü Azize Tan’ın küratörlüğünde bir araya getirilen seçkinin ilk filmi 2019 yapımı, yönetmen Levan Akın’ın kendini Gürcü halk danslarına adamış Merab karakterinin başından geçenleri anlattığı And Then We Danced (Ve Sonra Dans Ettik), bu akşam (19 Ağustos Çarşamba) Antik Taş Ocağı’nda gösterilecek.

Giriş: 30 TL
Başlangıç saati: 21:00

Yeşil Perde açık hava film gösterimleri 3

Yeşil Perde açık hava film gösterimleri

Yeşil Perde açık hava film gösterimleri 4

Yeşil Perde açık hava film gösterimleri

Yeşil Perde açık hava film gösterimleri 6

Yeşil Perde açık hava film gösterimleri (GÖRSELE TIKLAYARAK BÜYÜTEBİLİRSİNİZ)

. FESTİVAL PROGRAMI İÇİN TIKLAYIN

. FESTİVAL GENEL BİLGİLERİ İÇİN TIKLAYIN

Güncel | Gümüşlük Festivali Haber | 19 Ağustos 2020 | HABER 04 FESTİVAL HABER
Genel Haber 03
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Festivalin basın toplantısı yapıldı

17. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali muhteşem bir konserle dün açıldı. Bugün de Gümüşlük Festival merkezinde basın toplantısı düzenlendi.

Festivalin basın toplantısı yapıldı 2

Festivalin basın toplantısı yapıldı

Gümüşlük'de 17 Ağustos - 17 Eylül arasında bir ay sürecek olan 17. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali basın toplantısı Gümüşlük sahilindeki festival merkezinde yapıldı. Basın toplantısında ev sahipliğini Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras yaptı.

Festivalin basın toplantısı yapıldı 3

Festivalin basın toplantısı yapıldı

Basın toplantında Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Festival sanat danışmanı Devlet sanatçısı, piyanist Gülsin Onay, festival sanat yönetmeni piyanist Eren Levendoğlu ile festivalin destekçisi Hollanda Kraliyeti Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu temsilcisi katıldı.

Festivalin basın toplantısı yapıldı 4

Festivalin basın toplantısı yapıldı

Bodrum Belediye Başkan yardımcısı Emel Çakaloğlu nun da katıldığı basın toplantısında konuşmaların ardından Gülsin Onay bir piyano dinletisi sundu.

Festivalin basın toplantısı yapıldı 5

Festivalin basın toplantısı yapıldı

Festivalin basın toplantısı yapıldı 6

Gülsin Onay, Emel Çakaloğlu (Soldan sağa)

Festivalin basın toplantısı yapıldı 7

Festivalin basın toplantısı yapıldı

Görseller: Yalçın Çakır

. FESTİVAL PROGRAMI İÇİN TIKLAYIN

. FESTİVAL GENEL BİLGİLERİ İÇİN TIKLAYIN

Güncel | Gümüşlük Festivali Haber | 18 Ağustos 2020 | HABER 03 FESTİVAL HABER
Genel Haber 02
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Gümüşlük Festivali'ne mükemmel açılış

17. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali muhteşem bir konserle açıldı. Gümüşlük Festivali 2 ve Michail Lifits, Bach, Ravel, Szymanowski ve Franck'ın eserlerinden oluşan resital verdi.

Gümüşlük'de 17 Ağustos - 17 Eylül arasında bir ay sürecek olan 17. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali başladı. İlk akşamın açılışına müzikseverlerin yanı sıra Bodrum belediye Başkanı Ahmet Aras ve başkan yardımcısı Emel Çakaloğlu da katıldı.

Gümüşlük Festivali 2-2

Rosanne Philippens ve Michail Lifits

Devlet sanatçısı, piyanist Gülsin Onay'ın sanat danışmanlığı ve piyanist Eren Levendoğlu'nun sanat yönetmenliğinde gerçekleşen 17. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali'nin açılışı Gümüşlük Antik Taş Ocağı'nda gerçekleştirildi.

Gümüşlük Festivali 2-3

Rosanne Philippens ve Michail Lifits

Rosanne Philippens & Michail Lifits konseriyle başlayan festivalde başarılı Hollandalı sanatçılar Rosanne Philippens ve Michail Lifits, Bach, Ravel, Szymanowski ve Franck'ın eserlerinden oluşan bir resital verdi.

Gümüşlük Festivali 2-4

Bodrum Belediye Başkanı AHmet Aras, Piyanist Gülsin Onay

Koronairüs tedbirleri kapsamında sosyal mesafe kurallarına göre düzen sağlanan Antik taş Ocağın'daki festivalin açılış konuşmasını Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ve sanatçı Gülsin Onay yaptı.

Onay piyano resitali sunacak

Festivalin ilk gününe katılım çok yüksek olurken yarın (18.08.2020 Salı) Gümüşlük sahilde saat 19:30'da festival merkezinde Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ve Gülsin Onay bir basın toplantısı düzenleyecek. Daha sonra Gülsin Onay piyano dinletisi sunacak.

Gümüşlük Festivali 2-5

Gümüşlük Festivali'ne mükemmel açılış

Hollanda Kraliyeti İstanbul Başkonsolosu Bart van Bolhuis, Festival Sanat Danışmanı Devlet sanatçısı piyanist Gülsin Onay, Festival Sanat Yönetmeni Piyanist Eren Levendoğlu da toplantıda bulunacakllar.

. FESTİVAL PROGRAMI İÇİN TIKLAYIN

. FESTİVAL GENEL BİLGİLERİ İÇİN TIKLAYIN

Güncel | Gümüşlük Festivali Haber | 17 Ağustos 2020 | HABER 02 FESTİVAL HABER
Genel Haber 01
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - 17. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali başlıyor.

Hollanda Kraliyeti Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu ile birlikte Türkiye'nin ilk yeşil festivalini 17 Ağustos-17 Eylül 2020 tarihleri arasında gerçekleştiriyor.

Festival, dünyada az sayıda örneğine rastlanan ve Türkiye’de ilk defa yenilenebilir kaynaklardan üretilen yeşil enerji ile festivali gerçekleştiriyor olmanın heyecanını yaşıyor.

İlk defa 2004 yılında devlet sanatçısı piyanist Gülsin Onay sanat danışmanlığı ve piyanist Eren Levendoğlu'nun sanat yönetmenliğinde gerçekleşen 17. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, bu yıl Bosfor Turizm sponsorluğunda kontrollü normalleşme sürecinde belirtilen tüm sağlık önlemlerini alarak, kapılarını 17 Ağustos Pazartesi akşamı gerçekleştireceği Rosanne Philippens & Michail Lifits konseriyle bir kez daha Bodrumlu sanatseverler için açıyor.

Gümüşlük Festivali 1

Gümüşlük Festivali - Görsel; Gümüşlük Festivali web sitesinden alıntıdır.

17 yıldır dünyaca bilinen klasik müzik ve caz sanatçılarına Bodrum’un eşsiz mekanlarında ev sahipliği yapan, aynı zamanda Gümüşlük Festival Akademisi kapsamında genç müzisyenlere eğitim fırsatları sunan festival, bu sene kapsamını ilk defa genişleterek Başka Sinema direktörü Azize Tan’ın küratörlüğünde müzik, çocuk ve çevre temalarına odaklanan film seçkisini programına dahil ediyor.

Festival kapsamında gerçekleşecek konser, film gösterimleri ve sergilere paralel olarak çevresel sorunlara ve sosyo-kültürel yerel değerlere dikkat çeken paralel etkinlikler gerçekleşecek.

. FESTİVAL PROGRAMI İÇİN TIKLAYIN

. FESTİVAL GENEL BİLGİLERİ İÇİN TIKLAYIN

Güncel | Gümüşlük Festivali Haber | 16 Ağustos 2020 | HABER 01 FESTİVAL HABER