MUĞLA TEMSİLCİLERİ HABERLERİ

GENEL SPOR HABERLERİ

Spor Haberleri 1
HABER

TFF'nin yeni başkanı Mehmet Büyükekşi

Türkiye Futbol Federasyonu Olağanüstü Seçimli ve Olağan Mali Genel Kurulu yapıldı

Paylaş


Yalçın Çakır Youtube

Gümüşlük Haber Ajansı - (GHA) - 16 Haziran 2022 - TFF'nin yeni başkanı Mehmet Büyükekşi

TFF'nin yeni başkanı Mehmet Büyükekşi oldu. Büyükekşi, TFF Olağanüstü Seçimli Genel Kurulu'na tek aday olarak girmişti.

Türkiye Futbol Federasyonu Olağanüstü Seçimli ve Olağan Mali Genel Kurulu, Ankara JW Marriott Otel'de yapıldı. TFF Olağanüstü Seçimli Genel Kurulu'na tek aday olarak giren Mehmet Büyükekşi yeni başkan seçildi.

Başkanlık seçiminin ardından yönetim ve denetleme kurulu üyelikleri için seçim yapıldı. Seçimler sonucunda Yönetim Kurulu ve Denetleme Kurulu şu isimlerden oluştu:

TFF Yönetim Kurulu (Asıl)

Yalçın Orhan
Nüket Küçükel Ezberci
Murat Aksu
Yusuf Günay
İdil Karademirlidağ Suher
Erman Kalkandelen
İbrahim Burkay
Alkın Kalkavan
Ramazan Üçdan
Müslüm Özmen
Hamit Altıntop
Ali Düşmez
Talat Papatya
Volkan Can

TFF Yönetim Kurulu (Yedek)

Murat Şahin
Özen Kuzu
Süleyman Kocasert
Habil Yazıcı
Abdullah Altınkum
İbrahim Özbay
Sidar Tunca
Alparslan Baki Ertekin
Cem Gün
İbrahim Gökhan Kasapoğlu
Aladdin Varol
Gökhan Özsavaş
Cengiz Erdem
Şevket Çelik

TFF Denetleme Kurulu Asıl Üyeler:

Ömer Faruk Çelik
Osman Aslan
İsmail Gerçek
Selim Doğan
Ömer Burhanoğlu

TFF Denetleme Kurulu Yedek Üyeler:

Mehmet Ali Kaynar
Enes Malik Ay
Mert Erer
İsmail Serdar İplikçioğlu
Burak Alcan

Genel Kurulda konuşma yapan Mehmet Büyükekşi, Türk futbolunun güven ortamına ihtiyaç duyduğunu anlatarak, şunları söyledi:

"Rahmetli Hasan Doğan'ın yol arkadaşıydım, bu konuda hepimize önemli bir miras bıraktı. Size söz veriyorum, bu mirası en iyi şekilde temsil edeceğim. Ben bu yola güven, istikrar ve adalet prensibiyle çıkıyorum. Ortak arzumuz için hepinizi samimi desteğini talep ediyorum. Başarıya giden yolda böylece daha kısa sürede hedefe ulaşırız. Futbolu, dostluk kardeşlik ve sevginin ortak paydası olarak görüyoruz. Hepimiz ana sorunların ne olduğunu biliyoruz. Sadece yayın ihalesiyle ilgili iki cümle söyleyeceğim. Bu sene Süper Lig yayın ihalesinde bir uzatma yoluna gitmek zorunda kaldık. Farklı bir formül için zamanımız maalesef yok. 1 sene sonrası için şimdiden hemen çalışmalara başlamak zorundayız. Bu defa bunu son dakikaya bırakmadan, daha hızlı çalışarak farklı çözümler üretmek için yola çıkacağız."

Yeni çıkan Spor Kanunu'na da dikkati çeken Mehmet Büyükekşi, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kanun çıktı, yönetmelikler çıkmadı. Yönetmeliklerin çıkması konusunun da takipçisi olacağız. Kulüplerle istişare içinde olacağız. Denetim mekanizmalarını güçlendirip, şeffaf bir hale geleceğiz. Temel görevlerine odaklanan bir federasyon yapısına ulaşacağız. Mevzuatla ilgili güncellenmesine inandığım pek çok konu var, birisi deplasman yasağı. Şüphesiz bazı önlemler alma konusunda ortak noktadayız. Seyircilerimizi mutlaka tekrar statlara kazandırmamız gerekiyor. Bu yasağın kalkmasını çok fazla önemsiyoruz. Bilet fiyatlarındaki KDV'nin de yüzde 8 olması için görüşmeler yapacağız. Temsilcilik ve gözlemcilik yapısıyla ilgili de kulüplerden gelen talepler konusunda önemli farklılıklar yapacağız. Korsan yayın da hem kulüpler hem de naklen yayın yapanlar için önemli bir gündem maddesi. Görev yapan komitelerin aktifleşmesi için elimizden geleni yapacağız."

Kulüpleri borç sarmalındaki mali yapıdan kurtarmayı istediklerini dile getiren Büyükekşi, "Bazı tedbirler almamız gerekiyor. Yayın ihalesi gelirlerinden hepimiz şikayetçiyiz ama bu ürünün değerini artırmak elimizde. Süper Lig'in değerini artıramazsak dış pazarda da karlı bir ürün oluşturamayacağız. ABD'den sonra 140 ülkeyle en fazla dizi, film satan ikinci ülkeyiz. Neden maçlarımızı da satmayalım? Bunun için de çalışacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Mehmet Büyükekşi, "hakem performansı yapay zeka modelleri, yetenek geliştirmek ve Rezerv Lig'in hayata geçirilmesi" projelerini ise şöyle anlattı:

"Hakem olunca güven daha çok önem kazanıyor. Çok ciddi adımlar atmamız gerekiyor. Hem mevcut hakemlerin gelişimi hem de yeni hakem gelişimi konusunda akademik çalışmalarımız olacak. Hakemlerin değil, futbolun kalitesinin konuşulduğu bir futbol camiası arzu ediyoruz. Hakem performansları bu yapay zeka üzerinden gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Fikstürlerin belirlenmesi ve sevkler konusunda da Kulüpler Birliği tarafından da görevlendirilen bir kişinin olacağı Lig Koordinasyon Kurulunu oluşturmayı planlıyoruz. Altyapıya da bilinçli şekilde yönelmemiz gerekiyor. Rezerv Lig taleplerine karşı olumluyum. Amacımız 2022-2023 sezonunda Rezerv Ligi hayata geçirmek. Bunun için hızlıca çalışmalar başlayacağız."

Futbolun marka değerinin artması gerektiğinin altını çizen TFF Başkan Adayı Ekşioğlu, "Bu konu o kadar önemli ki, yayın ihalesini geliri, küresel futbol ekonomisinde Türkiye'nin alacağı pay, dünyanın en iyi oyuncularının ligimize gelmesi, sponsorluk gelirlerinin artması, seyircinin ilgisinin artması buna bağlı. Bu yüzden bu konuya klasik değil, yepyeni bir bakış açısıyla bakacağız. TFF bundan böyle tüm paydaşlarıyla yenilikçi, şeffaf ve kurumsal olacaktır. Bunu başarabilmek için de ilklere imza atıyoruz. TFF'de bugüne kadar kadın yönetim kurulu üyesi olmamış, biz 2 kadın yöneticiyle yola çıkıyoruz. " ifadelerini kullandı.

Büyükekşi, desteklerden dolayı genel kurul üyelerine teşekkür ederek, "Gün, futbolu hak ettiği değerlere kavuşturma ve emek verme günü. Özellikle bana çok büyük bir destek verdiniz. Siz, beni güvenerek bu kürsüye çıkardınız, ben de size çok güveniyorum. Yapacak çok iş var. Biz olarak yapacağız. Marka değeri yüceltebilmek için birlikte çalışmalıyız." dedi.

Mehmet Büyükekşi, TFF Olağanüstü Seçimli Genel Kurulu ve Olağan Mali Genel Kurulu'nda başkan seçilmesinin ardından yaptığı konuşmada adaylık sürecinin başında "güven, adalet ve şeffaflık" ilkeleriyle yola çıktığını belirterek,"Sizler de bugün bu prensiplere inandığınızı, şahsım ve yönetim kuruluna güvendiğinizi oylarınızla ortaya koydunuz ve birlikte başarmanın yolunu açtınız." dedi.

"Allah'tan başkasından korkmam" ifadesini kullanan Büyükekşi, "Siz de göreceksiniz bir sene sonra burada çok daha farklı şeyler konuşacağız. Allah'tan başkasından korkmam. Zaten bir aydan beri bunu gördünüz. Baskılara boyun eğmedik, eğmeyeceğiz de. Biz doğrusunu yapacağız. Eğer doğru yaparsak çok farklı şeyler olacağını siz de göreceksiniz." diye konuştu.

Türk futbolunu arzulanan ve hak ettiği noktalara getireceklerini vurgulayan Büyükekşi, sözlerini şöyle tamamladı:

"Ben hep söyledim, biz bu yolda birlikte yürümeye kararlıyız. Özellikle her zamankinden çok farklı bir yönetim listesi oluşturduk. Her bölgeye hitap eden, her konuya hitap eden bir yönetim kurulumuz var. Onlarla çok güzel işlerin altına imza atacağız. TFF bünyesinde görev yapan Tahkim, Disiplin, Temsilciler, Uyuşmazlık Çözüm kurulları, MHK ve etik kurullar gibi tüm kurulların istifasını talep ediyorum. Biz bundan sonra bu yola çıkarken bembeyaz yeni bir sayfa açarak bu yolda ilerlemek istiyoruz."

Büyükekşi konuşmasının ardından yönetim kurulu üyelerini tek tek isimlerini okuyarak kürsüye çağırdı. Yeni yönetim kurulunun fotoğraf çekiminin ardından genel kurul sona erdi.

TFF'nin yeni başkanı Mehmet Büyükekşi

TFF'nin yeni başkanı Mehmet Büyükekşi
Görseller TFF'den alıntıdır.

ENGLISH

Mehmet Büyükekşi, the new president of TFF

Mehmet Büyükekşi became the new president of TFF. Büyükekşi entered the TFF Extraordinary Election General Assembly as the only candidate.

Turkish Football Federation Extraordinary Election and Ordinary Financial General Assembly was held at Ankara JW Marriott Hotel. Mehmet Büyükekşi, who entered the TFF Extraordinary General Assembly as the only candidate, was elected as the new president.

After the presidential election, elections were held for the members of the board of directors and supervisory board. As a result of the elections, the Board of Directors and the Supervisory Board consisted of:

Board of Directors (Main)

Yalcin Orhan
Nuket Kucukel Ezberci
Murat Aksu
Yusuf Gunay
İdil Karademirlidag Suher
Erman Tetovo
Ibrahim Burkay
Alkin Kalkavan
Ramadan Three
Muslim Ozmen
Hamit Altintop
Ali Dosmez
Talat Daisy
Volkan Can

Board of Directors (Substitute)

Murat Sahin
Ozen Lamb
Süleyman Kocasert
Habil Yazici
Abdullah Altinkum
Ibrahim Ozbay
Sidar Tunca
Alparslan Baki Ertekin
Cem Gün
Ibrahim Gokhan Kasapoglu
Aladdin Varol
Gokhan Ozsavas
Cengiz Erdem
Sevket Celik

Supervisory Board Main Members:

Omer Faruk Celik
Osman Aslan
Ismail Real
Selim Dogan
Omer Burhanoglu

Substitute Members of the Supervisory Board:

Mehmet Ali Kaynar
Enes Malik Moon
Mert Erer
İsmail Serdar İplikçioğlu
Burak Alcan

Mehmet Büyükekşi: "TFF will be innovative, transparent and institutional with all its stakeholders"

Speaking at the General Assembly, Mehmet Büyükekşi explained that Turkish football needs an environment of trust and said:

"I was the companion of the late Hasan Doğan, he left us an important legacy in this regard. I promise you, I will represent this legacy in the best possible way. I am on this path with the principle of trust, stability and justice. I request your sincere support for our common desire. Thus, we reach the goal in a shorter time on the road to the road. We see football as the common denominator of friendship, brotherhood and love. "

Emphasizing that the development of Turkish sports will start from infrastructure and amateurs, Büyükekşi said, "We all know what the main problems are. I will only say two sentences about the broadcast tender. This year, we had to go for an extension in the broadcasting tender of the Super League. Unfortunately, we do not have time for a different formula. 1 year later. "We have to start working right now. This time, without leaving it to the last minute, we will set out to find different solutions by working faster." said.

Mehmet Büyükekşi, who also drew attention to the newly enacted Sports Law, continued his words as follows:

"The law has been passed, the regulations have not. We will also follow the issue of the regulations. We will be in consultation with the clubs. We will strengthen the control mechanisms and become transparent. We will reach a federation structure that focuses on its basic duties. There are many issues regarding the legislation that I believe should be updated, one of which is the travel ban. No doubt. We are at a common point in taking some measures. We definitely need to bring our spectators back to the stadiums. We attach great importance to the lifting of this ban. We will negotiate for an 8 percent VAT on ticket prices. We will also make significant differences in the demands from the clubs regarding the representation and observer structure. Pirate broadcast "It is an important agenda item for both clubs and broadcasters. We will do our best to activate the working committees."

Expressing that they want to save the clubs from the financial structure in the debt spiral, Büyükekşi said, "We need to take some measures. We all complain about the broadcasting tender revenues, but it is in our hands to increase the value of this product. If we cannot increase the value of the Super League, we will not be able to create a profitable product in the foreign market. "We are the second country that sells more TV series and movies. Why shouldn't we sell our matches as well? We will work for that as well." made its assessment.

Mehmet Büyükekşi talked about the projects of "referee performance artificial intelligence models, developing talent and realizing the Reserve League" as follows:

"Confidence gains more importance when we become a referee. We need to take very serious steps. We will have academic studies on both the development of existing referees and the development of new referees. We want a football community where the quality of football is talked about, not referees. We plan to perform referee performances through this artificial intelligence. "We are planning to establish the League Coordination Board, which will include a person appointed by the Clubs Association to determine the fixtures and referrals. We also need to consciously focus on the infrastructure. I am positive about the Reserve League demands. Our aim is to bring the Reserve League to life in the 2022-2023 season. We will start working quickly for this."

Underlining the need to increase the brand value of football, TFF Presidential Candidate Ekşioğlu said, "This issue is so important that the revenue from the broadcast tender, Turkey's share in the global football economy, the arrival of the world's best players in our league, the increase in sponsorship income and the increase in the interest of the audience depend on it. That's why we will look at this issue not from a classical perspective, but from a brand new perspective.

It will be innovative, transparent and institutional with its colleagues. In order to achieve this, we are breaking new ground. There has never been a female board member in TFF, so we set out with 2 female executives. "she used the phrases.

Büyükekşi thanked the members of the general assembly for their support and said, "The day is the day to bring football to the values ​​it deserves and to work hard. Especially you gave me a great support. You put me on this podium with confidence, I trust you a lot. There is a lot of work to be done. We will do it ourselves. We must work together to elevate brand value." said.

Mehmet Büyükekşi stated that he set out with the principles of "trust, justice and transparency" at the beginning of the candidacy process, in his speech after he was elected as the chairman at the TFF Extraordinary Election General Assembly and the Ordinary Financial General Assembly, and said, "With your votes, you also believe in these principles and trust me and the Board of Directors. You put your mind to it and together you paved the way for success.” said.

Using the phrase "I don't fear anyone but Allah," Büyükekşi said, "You will see, we will talk about very different things here in a year. If we do it right, you'll see that very different things will happen." he said.

Emphasizing that they will bring Turkish football to the desired and deserved points, Büyükekşi concluded his words as follows:

"I've always said, we are determined to walk this path together. We have created a management list that is very different from usual. We have a board of directors that addresses every region and every subject. We will do great things with them. Arbitration, which works within the TFF, I demand the resignation of all committees such as Discipline, Representatives, Dispute Resolution committees, MHK and ethics committees. We want to move forward on this path by opening a white new page as we embark on this path from now on."

After his speech, Büyükekşi called the members of the board of directors to the podium by reading their names one by one. After the photo shoot of the new board of directors, the general assembly ended.

PUAN TABLOLARI & MAÇ SONUÇLARI

TFF Süper Lig, Misli.Com 2. Lig, Misli.Com 3. Lig, BAL, SAL maç sonuçları, Fikstür ve Puan Tabloları için burayı tıklayın

Gümüşlük dolmuş saatleri

TAGS;

TFF Yönetim Kurulu

Mehmet Büyükekşi

Spor haberleri