Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

Çay mı içiyoruz boya mı?

Genel | Haber | News

HAYATIN İÇİNDEN HABERLER

Sucuk mu yiyoruz eşek mi?

Gıdada taklit ve tağşiş yapan firmalar ve ürünleri

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 15.09.2020 - Çay mı içiyoruz boya mı? Sucuk mu yiyoruz eşek mi?

Tarım ve Orman Bakanlığı toplam 91 firmaya ait 113 parti ürünü teşhir etti. Ürünlerin arasında yok, yok. Hangi firmalar, hangi ürünler...

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın resmi internet sitesinde kamuya açık olarak yayınlanan listede votkada kansere sebep olan Tersiyer Butil alkol, toz biberde boya, balda şeker, çayda gıda boyası, bitki çayında ilaç, zeytinyağında tohum yağı, çikolatada ilaç, yoğurtta nişaşta, dana etli köftede kanatlı eti, dana sucukda at, eşek eti tesbit edildi.

İşte o firmalar ve ürünler

Tarım ve Orman Bakanlığı web sitesinde yayınlanan "taklit ve tağşiş" yapan firmaların adları, markaları, ürünlerin listesi, türleri ve içindeki mamuller aşağıdak bağlantıda açılan sayfada "Kamuoyu duyurusu" başlığı altında yer almaktadır.;

https://www.tarimorman.gov.tr/GKGM/Duyuru/411/Kamuoyuna-Duyurulur

Tarım ve Orman Bakanlığı haber görseli

Tarım ve Orman Bakanlığı haber görseli - Görsel: Tarım ve Orman Bakanlığı internet sitesinden alıntıdır

Bakanlığın açıklaması

Tarım ve Orman Bakanlığı web sitesinde yayınlanan açıklama şöyle;

"Tarım ve Orman Bakanlığı vatandaşımızın sağlığını korumaya, gıdada taklit ve tağşiş yapanlara göz açtırmamaya devam ediyor. Bu kapsamda, taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 91 firmaya ait 113 parti ürün Bakanlık Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunuldu. İlgili açıklamaya https://www.tarimorman.gov.tr/GKGM/Duyuru/411/Kamuoyuna-Duyurulur bağlantısından ulaşılabilir.

Vatandaşımızın sağlığı söz konusu olunca kimsenin gözünün yaşına bakmayacaklarını vurgulayan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, bu kapsamda son olarak 91 firmanın 113 parti ürününü ifşa ettiklerini duyurdu.

Bakan Pakdemirli yaptığı açıklamada şöyle konuştu;

"Ülkemizde gıda güvenilirliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi, kişilerin sağlığının ve tüketici menfaatlerinin korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi amacıyla gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, işleme ve dağıtımının tüm aşamalarında resmi kontrol faaliyetlerini Bakanlık olarak büyük bir titizlikle yürütüyoruz.

Her zaman söylediğim gibi en etkin denetimci vatandaşımızdır. Söz konusu uygunsuzlukların tespit edilmesinde; Bakanlığımızca yürütülen denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikâyet, CİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı olduğu açıktır. Bu bakımdan tüketicilerin bu başvurularını sürdürmeleri, halkımızın sağlığının korunması yönündeki çalışmalarımız için büyük önem taşımaktadır. Bir usulsüzlük gördükleri anda vatandaşlarımızın Alo 174 Gıda İhbar Hattı ve 0501 174 0 174 numaralı WhatsApp Gıda İhbar Hattı aracılığı ile bize ulaşmalarını, şikayetlerini iletmelerini rica ediyorum."

Son yapılan ifşa ile beraber, ilk kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012 yılından bu yana 1.609 firmaya ait 3.605 parti ürün tüketicilerin bilgisine sunuldu."

Kaynak:

https://www.tarimorman.gov.tr/Haber/4729/Bakan-Pakdemirli-91-Firmaya-Ait-113-Parti-Urunu-Daha-Ifsa-Ediyoruz

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Tarım ve Orman Bakanlığı

Gıdada taklit ve tağşiş yapan firmalar

Hayatın içinden haberler