Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

Koronavirüs aşısını nasıl olacaksınız?

HAYATIN İÇİNDEN HABERLER

Covid-19 aşı takvimi

5 grup var. Siz hangi guruptasınız?

Paylaş


Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 13.01.2021 - Koronavirüs aşısını nasıl olacaksınız?

Çin menşeli aşılar geldi. Aşılama başlayacak. Ancak kimler, nasıl, ne zaman aşılanacak? Herkes olabilecek mi?

Öncelik sağlık çalışanlarında, ardından 65 yaş ve üstü ile huzurevlerinde yaşayanlar. 3. grupta 50 yaş üstü ve en az bir kronik rahatsızlığı olanlar var. 4. grupta 50 yaş altı en az bir kronik hastalığı bulunanlar. Son grup ise ilk 4 grupta olmayan tüm bireyler.

Ancak siz eğer sağlık çalışanı ve 65 yaş üstü değilseniz "şimdilik" ALO 182, MHRS ya da e-Nabız sistemlerini boş yere zorlamayın.

İşte o sorular ve yanıtları;

- Aşı sıralaması nasıl olacak?

. Birinci grup sağlık çalışanları.
. İkinci grup 65 yaş ve üstü + huzurevlerinde kalanlar
. Üçüncü grup 50 yaş ve üstü ile en az bir kronik hastalığı olanlar
. Dördüncü grup 50 yaş altı en az bir kronik hastalığı bulunanlar
. Beşinci grup ilk dört grubun dışında kalan tüm bireyler.

- Nereden başvurulacak?

e-Nabız, MHRS uygulamaları ya da internet sitelerinden veya ALO 182 hattından. Ancak ÖNEMLİ, siz eğer sağlık çalışanı ve 65 yaş üstü değilseniz ALO 182, MHRS ya da e-Nabız sistemlerini şimdilik boş yere zorlamayın. En azından sağlık çalışanları ile 65 yaş ve üstünün sistemlere girişini zorlaştırmayın. Uygulamalara ya da web sitelerine girip kontrol etseniz de ilk iki grupta değilseniz sistem bir mesajla bunu size bildiryor ve sıranızı beklemenizi istiyor.

- 65 yaş ve üstündeyseniz, huzur evlerinde yaşıyorsanız;

e-Nabız ya da MHRS üzerinden veya internet sitelerindeki sağlık kayıt sistemleri üzerinden aşı sırasının sizde olup olmadığını göreceksiniz. 65 yaşın üstündeyseniz sıranız geldiyse uygulamalarda aşı olabileceğinizle ilgili bilgi çıkacak.

- Temaslı ya da bulaşlıysanız ne olacak?

Diyelim ki siz temaslısınız, o zaman 'şu anda temaslısınız, 10 gün içerisinde temasınız kalktığında tekrar sorgulayın' mesajı alacaksınız. Tekrar sorguladığınızda aşı sıranızın geldiğini gördükten sonra bu sefer sistem üstünden randevu alacaksınız.

- İşlem nasıl olacak? Aşı nerede vurulacak?

Aşıyı nerede olmak istediğiniz uygulamada size sorulacak. İşlem olarak size şöyle sorulacak; "Aşı sıranız gelmiş. Nerede aşı olmak istersiniz; hastane mi, sağlık merkezi mi yoksa aile sağlığı merkezinde mi olmak isterseniz?" Siz bir seçim yapacaksınız.

Seçtiğinizde de size o tarihe uygun aşı randevusu verilecek ve o saat içerisinde gittiğinizde aşı olduktan sonra 15 dakika merkezde bekleyeceksiniz.

Ondan sonra telefonunuzdaki aplikasyonda sizin aşınızın gerçekleştirildiği ve bir sonraki aşı için de randevunuz oluşturuluyor bilgisi çıkacak.

Sonrasında da sistem otomatik olarak ertesi gün 'herhangi bir şikayetiniz oldu mu olmadı mı, herhangi bir problem yaşadınız mı yaşamadınız mı' sorularını sorup e-nabız, MHRS ve Sağlık Bakanlığı data bankına bilgi aktaracak.

- Aşı olan herkes %100 güvenceye girmiş olacak mı?

Aşı olmak şart ve önemli. Aşı olanlarda yapılan incelemelerde hastaneye kaldırılma ve yoğun bakıma alınma oranlarında çok ciddi düşüşler yaşandığı gözlemlendi.

Ancak siz aşı olsanız da maske, mesafe, hijyen önlemlerini SAKIN terk etmeyin.

Uzmanlara göre her aşı uygulanan kişide "aşı tamamen etkili olacaktır" diye bir beklenti olmaması lazım. Bir de bazı nedenlerle bazı kişilerin aşılara cevap vermeme ihtimali de var.

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Korona aşı takvimi

Covid-19 aşı takvimi

Hayatın içinden haberler