Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Elon Musk'la görüştü

Genel | Haber | News

Yalcin Cakir Youtube


HAYATIN İÇİNDEN HABERLER
English News

President Erdogan met with Elon Musk - CLICK

TÜRKSAT 5B uydusu uzaya gidiyor

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 18.12.2020 - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dünmyanın en zengin iş insanı Elon Musk'la görüştü. Görüşmede ne konuşuldu? Haberde...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Elon Musk ile dün yaptığı video konferans görüşmesinde “19 Aralık tarihinde SpaceX vasıtasıyla TÜRKSAT 5B uydumuzu uzaya fırlatacağız” dedi. Tesla ve SpaceX'in kurucusu Elon Musk da Türkiye ile gelecekte birçok şeyi yapmayı sabırsızlıkla beklediğini ve Erdoğan ile yeniden görüşmenin bir onur olduğunu belirterek, Türkiye'yi ziyaret etmek istediğini ifade etti.

19 Aralık'ta SpaceX aracılığıyla TÜRKSAT 5B uydusunun uzaya fırlatılacağını ve geçen Ocak ayında da TÜRKSAT 5A uydusunun uzaya fırlatıldığını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti;

"Aynı sene içerisinde 2 uydu fırlatan ender ülkelerden olduk. TÜRKSAT 5A uydumuz fırlatıldığında çocuklarımızdan TÜRKSAT 5A'nın, yani bir uydunun ve uzayın hayallerinde nasıl bir yer kapladığını resmetmelerini istedik. Evlatlarımızdan muhteşem geri dönüşler aldık. 5 binden fazla resim tarafımıza ulaştı. Her biri çok güçlü ve güzel hayallerin ürünü olan bu 5 bin resmi de bir dijital menkul yani NFT haline getirerek TÜRKSAT 5B'yi oluşturduk. İşte bu güzel ve gerçekten çok anlamlı NFT'yi size hediye etmek isterim. Çocuklarımızın gözlerinde oluşan pırıltı, ileride Türkiye'nin uydu teknolojileri alanında, otonom teknolojiler alanında, yapay zeka alanında, siber dünyada nerelerde olacağının ispatı niteliğindedir."

Elon Musk da NFT hediyesi için Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür ederek uydunun gönderilmesini ve Türkiye ile gelecekte birçok şeyi yapmayı sabırsızlıkla beklediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yeniden görüşmenin bir onur olduğunu belirten Musk, Türkiye'yi ziyaret etmek istediğini ifade etti.

President Erdogan met with Elon Musk

President Erdogan met with Elon Musk
Gumusluk Brands

İletişim Başkanı Altun'dan Türksat 5B paylaşımı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da konuyla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Cumhurbaşkanımızın vizyonu ile Türksat 5B haberleşme uydumuz uzaya doğru yola çıkacak. Bu sayede veri iletim kapasitemiz ve internet hızımız artacak. İnternet ulaşımı olmayan yerlere de internet ulaşımı sağlanmış olacak. Ülkemize hayırlı olsun" ifadelerini kullandı.

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

Mugla News

ENGLISH

President Erdogan met with Elon Musk

President Erdoğan: We will launch our TURKSAT 5-B satellite into orbit via SpaceX on December 19

President Recep Tayyip Erdoğan said at a video conference with Elon Musk yesterday, "We will launch our TURKSAT 5-B satellite into space via SpaceX on December 19." Elon Musk, the founder of Tesla and SpaceX, also stated that he was looking forward to doing many projects with Türkiye in the future, that it was an honour to have a meeting with Erdoğan again, and that he would love to visit Türkiye.

Stating that the TURKSAT 5-B satellite would be launched into orbit via SpaceX on December 19, and the TURKSAT 5-A satellite was launched into orbit last January, President Erdoğan continued, "We became one of the rare countries that launched 2 satellites into orbit in the same year. After the launch of our TURKSAT 5-A satellite, we requested our kids to draw a picture of how they imagined TURKSAT 5-A and the space. We received wonderful feedback from them. Over 5 thousand drawings were sent to us. We created TURKSAT 5-B by turning these 5 thousand pictures, each of which is a product of very sound and beautiful dreams and imaginations, into NFT, a digital asset. I would like to share with you this great and insightful NFT. The sparkle in our children's eyes demonstrates where Türkiye will be in the future in terms of satellite technologies, autonomous technologies, artificial intelligence, and the cyber world."

Elon Musk expressed gratitude to President Erdoğan for the NFT gift, saying that he is looking forward to launching the satellite and collaborating with Türkiye on a variety of projects in the future.

Saying that it is an honour to meet with President Erdoğan again, Musk expressed his desire to visit Türkiye.

TURKSAT 5-B post from Director of Communications Altun

In a post he shared on his social media account, Presidency’s Director of Communications Fahrettin Altun also said, "Our TURKSAT 5-B communication satellite will be launched into orbit thanks to our President's vision. Our data transmission capacity and internet speed will both improve as a result of this. Access to the internet will be provided to locations that now lack it. May it be auspicious for our country."

TAGS;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Elon Musk

Hayatın içinden haberler