Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

EPDK'dan elektrik tarifesi açıklaması

Genel | Haber | News

Yalcin Cakir Youtube


Elektrikte yeni tarife

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 01.03.2022 - Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), enerjide yeni tarife uygulamasının 1 Mart'tan itibaren geçerli olacağını açıkladı. Tüm detaylar haberimizde.

Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalar yaptı. Erdoğan, "Meskenler ile tarımsal sulamada kullanılan elektriğin KDV'si yüzde 18'den yüzde 8'e düşmüştür" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından sonra Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), yazılı bir açıklama yayınlayarak, 1 Mart'tan itibaren geçerli olacak yeni tarifeyi duyurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 28 Şubat 2022 - TCCB

EPDK açıklaması

EPDK tarafından yapılan yazılı açıklamada, "1 Mart 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere mesken aboneleri için düşük kademe limiti günlük 8 kWh (aylık 240 kWh) olarak belirlenmiştir. Bu oran mesken abonelerinin yüzde 81’ini yani yaklaşık 32 milyon aboneyi kapsamaktadır. Yapılan yüzde 10’luk KDV indirimi ile birlikte mesken abonelerinin günlük 8 kWh’e kadar olan tüketim miktarları için nihai fiyat 1,26 TL/kWh, günlük tüketimlerinin 8 kWh’ın üstündeki kısmı için ise 1,89 TL/kWh olarak uygulanacaktır. Düşük kademenin kapsadığı tüketim miktarının arttırılması ile birlikte mesken abonelerinin nihai faturasına yansıyan indirim oranı yüzde 14 seviyesine ulaşabilmektedir. Bir örnek ile açıklama gerekirse 30 günlük fatura döneminde 240 kWh tüketimi olan bir mesken abonesi, şubat ayında 350 TL elektrik faturası ödemişken, aynı tüketim miktarı için mart ayında 302 TL fatura ödeyecektir" denildi.

Ticarethaneler

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

"Yapılan bir diğer düzenleme ile ticarethane statüsündeki abonelikler için de kademe uygulamasına geçilmiştir. Mart ayından itibaren ilgili abonelerin günlük 30 kWh’e (aylık 900 kWh) kadar tüketimleri için yüzde 25 oranında indirim yapılmıştır. Bu kademedeki ticarethane abonelerinin günlük 30 kWh’e kadar olan tüketim miktarları için nihai fiyat 2,05 TL/ kWh’dir. Bu düzenleme ticarethane abonelerinin yüzde 91’ini, yani yaklaşık 6 milyon 315 bin aboneyi kapsamaktadır. Ayrıca kurumumuz tarafından Dağıtım Lisansı Sahibi Tüzel Kişiler ve Görevli Tedarik Şirketlerinin Tarife Uygulamalarına İlişkin Usul ve Esaslar’da da değişiklik yapılarak mesken abone grubunun kapsamı genişletilmiştir. Böylelikle 1 Mart 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere iktisadi işletmeleri hariç olmak üzere dernek ve vakıf merkezleri ile bunların şubeleri, cemevleri, köylerde içme suyu temini ve dağıtımı amaçlı kullanılan tesisler, mesken abone grubu kapsamına alınmıştır."

EPDK'nın açıklaması aşağıda;

EPDK elektrik tarifesi açıklaması, 01 Mart 2022

EPDK elektrik tarifesi açıklaması, 01 Mart 2022

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

 

Gumusluk Brands

ENGLISH

New tariff announcement from EMRA in energy

Energy Market Regulatory Authority (EMRA) announced that the new tariff application in energy will be effective from 1 March. All the details are here...

Energy Market Regulatory Authority (EMRA), by making a statement, announced the tariff that will be effective from 1 March.

In the written statement made by EMRA, "The low level limit for residential subscribers has been determined as 8 kWh per day (240 kWh per month), effective as of March 1, 2022. This rate covers 81 percent of residential subscribers, that is, approximately 32 million subscribers. The final price will be applied as 1.26 TL/kWh for the daily consumption of residential subscribers up to 8 kWh, and as 1.89 TL/kWh for the portion of their daily consumption above 8 kWh. With the increase in the amount of savings, the discount rate reflected on the final bill of the residential subscribers can reach 14 percent.To explain with an example, a residential subscriber with 240 kWh consumption in the 30-day billing period paid 350 TL electricity bill in February, while 302 TL bill in March for the same consumption amount. will pay."

EPDK

New tariff announcement from EMRA in energy

Businesses

The following statements were included in the statement:

"With another regulation, a tier application has been started for subscriptions with business status. As of March, a 25 percent discount has been made for the consumption of relevant subscribers up to 30 kWh per day (900 kWh per month). The final price for consumption amounts is 2.05 TL/ kWh. This regulation covers 91 percent of the commercial subscribers, that is, approximately 6 million 315 thousand subscribers. In addition, the Procedures and Principles Regarding the Tariff Applications of Legal Persons Holding a Distribution License and Supply Companies in Charge The scope of the residential subscriber group has been expanded by making changes in. Thus, association and foundation centers and their branches, cemevis, facilities used for the supply and distribution of drinking water in villages, excluding their economic enterprises, have been included in the residential subscriber group, effective as of March 1, 2022. "

TAGS;

EPDK açıklaması

Elektrik faturaları

Hayatın içinden haberler