Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

Antalya zirvesi sona erdi

Genel | Haber | News

Yalcin Cakir Youtube


HAYATIN İÇİNDEN HABERLER
English News

Antalya summit ended - CLICK

3 bakan bir araya geldi

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 10.03.2022 - Türk, Rus ve Ukrayna dışişleri bakanlarının Antalya'da bir araya geldiği zirve sona erdi. Ne kararlar alındı? Detaylar haberde...

Türkiye'nin arabuluculuğu ile Antalya'da gerçekleşen Rusya-Ukrayna-Türkiye dışişleri bakanları toplantısı sona erdi. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitri Kuleba'nın katıldığı üçlü zirve, 1.5 saat sürdü.

Lavrov'un açıklamaları

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'un açıklamalarından öne çıkan kısımlar şu şekilde:

. Herhangi bir şekilde gerçek müzakere yolunun yanlış yere kullanılmamasını istiyoruz. Bugün şu anlaşıldı müzakerelerin yerini alacak hiçbir şey yoktur.

. Günlük olarak insani koridorların açılmasına yönelik önerimizin hala geçerli olduğunu teyit ettik.

. Ukrayna’ya silah gönderenler eylemlerinden sorumludurlar. Kiralık savaşçıları da teşvik edenler bundan sorumlu olacaktır.

. Biz Ukrayna’nın tarafsız bir ülke olmasını istiyoruz. NATO’nun genişlemesine karşı çıkarak hiçbir şekilde Ukrayna’nın güvenliğini sağlamasına karşı çıkmıyoruz.

. Halkımız birtakım güçlüklerle karşı karşıya kalıyor. Bu krizden sağlıklı bir şekilde çıkmayı umuyoruz

. Putin temaslardan asla kaçınmaz. Sadece bu temasların laf olsun diye gerçekleşmesini istemiyoruz. Bunu Kuleba ile görüştük. Putin, Zelenski ile görüşmeyi reddetmeyecek.

. Yaptırımlar konusunu öyle bir çözeceğiz ki Batılılara asla bağımlı olmayacağız. Öyle tedbirler alacağız ki benzer duruma bir daha düşmeyeceğiz.

Kuleba'nın açıklamaları

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba'nın açıklamalarından öne çıkan kısımlar şu şekilde:

. Bu toplantı hem kolaydı hem zordu. Zordu çünkü ben elimden geleni yaptım. Amacım en azından diplomatik bir çözüm bulmaktı.

. En trajik durum şu an Mariupol'de yaşanıyor. Kent bombardıman altında havadan bombardıman altında. Ve ben de insani bir amaçla buraya geldim. Amacım insani bir koridorun oluşmasını sağlamak Mariupol'den sivillerin çıkışını sağlamak için. Ne yazık ki Bakan Lavro bu konuda kararlılık sergilemedi ancak ilgili yetkililerle yazışacağını belirtti.

. Biz aynı zamanda 24 saatlik ateşkes kısmını da ele aldık. Herhangi bir ilerleme kaydetmedik bu konuda. Öyle gözüküyor ki farklı karar alıcıların devreye girmesi gerekecek. Çabalarımızı sürdürmeye karar verdik. Bu formatta yeniden görüşürüm.

. Ben burada (Antalya'da) bir Dışişleri Bakanı olarak, karar alabilme yetkisinde biri olarak çözüm bulma amacıyla geldim. Ama kendisi (Lavrov) sadece dinleme amacıyla geldi.

Çavuşoğlu'nun açıklamaları

Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları şu şekilde:

. Bu savaştan bölge ülkeleri başta olmak üzere herkes zarar gördü, görmeye devam ediyor. İnsani koridorların hiçbir engelle karşılaşmadan açık tutulması gerektiğini vurguladık. Kalıcı ateşkese kadar insani ateşkes uygulanmalı.

. Putin ve Zelenski arasında görüşme gerçekleştirilmesi de gündeme geldi. Ukrayna tarafı sayın Zelenski’nin böyle bir toplantıya hazır olduğunu, Sayın Lavrov da Sayın Putin’in prensip olarak buna karşı olmadığını söyledi.

Lavrov, Çavuşoğlu, Kuleba

Lavrov, Çavuşoğlu, Kuleba, arşiv - GHA

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

 

Gumusluk Brands

ENGLISH

Antalya summit ended

The summit, where Turkish, Russian and Ukrainian foreign ministers came together in Antalya, came to an end. What decisions were made? Details are in the news...

The meeting of the foreign ministers of Russia-Ukraine-Turkey, which was held in Antalya with the mediation of Turkey, came to an end. The tripartite summit, attended by Foreign Minister Mevlüt Çavuşoğlu, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov and Ukrainian Foreign Minister Dmitri Kuleba, lasted 1.5 hours.

Lavrov's comments

The highlights of Russian Foreign Minister Lavrov's statements are as follows:

. We do not want any form of real negotiation to be misused. Today it is understood that there is nothing to replace the negotiations.

. We confirmed on a daily basis that our recommendation to open humanitarian corridors still stands.

. Those who send weapons to Ukraine are responsible for their actions. Those who encourage hired fighters will also be responsible for this.

. We want Ukraine to be a neutral country. By opposing NATO's enlargement, we do not oppose Ukraine's security in any way.

. Our people are facing some difficulties. We hope to come out of this crisis healthy.

. Putin never avoids contacts. We do not want these contacts to take place just for the sake of talk. We discussed this with Kuleba. Putin will not refuse to meet with Zelensky.

. We will solve the sanctions issue in such a way that we will never be dependent on Westerners. We will take such measures that we will not be in a similar situation again.

Kuleba's statements

Highlights from the statements of the Minister of Foreign Affairs of Ukraine Kuleba are as follows:

. This meeting was both easy and difficult. It was difficult because I did my best. My aim was at least to find a diplomatic solution.

. The most tragic situation is currently happening in Mariupol. The city is under bombardment. And I came here for a humanitarian cause. My goal is to create a humanitarian corridor, to ensure the exit of civilians from Mariupol. Unfortunately, Minister Lavro did not show determination on this issue, but stated that he would correspond with the relevant authorities.

. We also discussed the 24-hour ceasefire part. We have not made any progress in this regard. It seems that different decision makers will have to step in. We decided to continue our efforts. See you again in this format.

. I came here (in Antalya) as a Minister of Foreign Affairs, with the authority to make decisions, to find a solution. But he (Lavrov) came just to listen.

Çavuşoğlu's statements

The headlines from Çavuşoğlu's statements are as follows:

. Everyone, especially the countries in the region, suffered from this war, and they continue to do so. We emphasized that humanitarian corridors should be kept open without any obstacles. A humanitarian ceasefire should be implemented until a permanent ceasefire.

. The meeting between Putin and Zelensky was also on the agenda. The Ukrainian side said that Mr. Zelensky is ready for such a meeting, and Mr. Lavrov said that Mr. Putin is not against it in principle.

TAGS;

Ukrayna - Rusya savaşı

Antalya barış zirvesi

Hayatın içinden haberler