Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

Türk Telekom'dan % 67 zam

Genel | Haber | News

Yalcin Cakir Youtube


HAYATIN İÇİNDEN HABERLER
English News

67 percent hike in Turk Telekom - CLICK

1 Haziran 2022 tarihinde yürürlüğe girecek

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 03.04.2022 - Erdoğan'dan asgari ücret açıklaması

Türk Telekom toptan tarife ve port ücretlerine yüzde 67 oranında zam yaptı. Peki bu ne alnama geliyor? Size nasıl yansıyacak?

Türk Telekom'un aldığı yüzde 67'lik zam kararı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından 1 Haziran 2022 tarihinde yürürlüğe girecek şekilde onaylandı.

Peki ama bu ne anlama geliyor? Vatandaş bu durumdan nasıl etkilenecek? Zamlar cep ve sabit telefonlarla internet erişimine nasıl uygulanacak? Asıl sorular bunlar. Temel hizmeti TT'den alarak abonelere satan ve ileten işletmeler bu zammı doğal olarak hizmet bedellerine yanıstacak. Ama asıl hangi markanın ne kadar zam yapacağı ve tarifelerini neye çekecekleri Haziran 2022'de belli olacak.

Bu konuda da Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER)'den açıklamalar geldi. TELKODER, TT’den toptan hizmet satın alarak milyonlarca aboneye internet ve sabit telefon hizmeti sunan alternatif işletmecilerin bu durumdan finansal olarak büyük zarara uğrayacağını vurguladı.

Dernek, tüketicilerin de önümüzdeki dönemde makul sayılabilecek fiyat artışları yerine daha yüksek faturalar ödemek zorunda kalacağına dikkat çekti. TELKODER Başkanı Halil Nadir Teberci, “Türk Telekom tekrar devletin sahipliğine geçti ve ilk alınan karar zam oldu” dedi.

Bir ailenin yıllık faturası 4 bin liradan fazla

Türkiye’de bir kişinin yıllık iletişim faturası 1000 lirayı aşıyor. 2021 yılı verilerine göre, evlerinde bir sabit telefon ile genişbant internet aboneliği bulunan ve her bireyi cep telefonu hattı sahibi olan 4 kişilik bir ailenin, aldığı haberleşme hizmetleri için vergiler dahil ayda ortalama 353 TL harcıyor. Bunun 77.27 TL’si vergi olarak ödeniyor. Böylece bir hanenin yıllık haberleşme gideri ortalama 4 bin 238 TL düzeyinde.

TELKODER'in açıklaması;

Türk Telekom'dan % 67 zam

Türk Telekom'dan % 67 zam

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

 

Gumusluk Brands

ENGLISH

67 percent hike in Turk Telekom

Türk Telekom increased its wholesale tariff and port fees by 67 percent. So what does this get me? How will it affect you?

Türk Telekom's 67 percent hike decision was approved by the Information Technologies and Communications Authority (BTK) to enter into force on 1 June 2022.

But what does this mean? How will citizens be affected by this situation? How will the hikes be applied to internet access via mobile and fixed phones? These are the real questions. Businesses that buy and deliver the basic service from TT to their subscribers will naturally reflect this increase in their service fees. But it will be clear in June 2022 which brand will increase how much and what they will attract to their tariffs.

In this regard, statements came from the Free Telecommunication Operators Association (TELKODER). TELKODER emphasized that alternative operators that provide internet and fixed telephone services to millions of subscribers by purchasing wholesale services from TT will incur financial losses from this situation.

The association pointed out that consumers will have to pay higher bills instead of price increases that can be considered reasonable in the coming period. Halil Nadir Teberci, President of TELKODER, said, "Turk Telekom has become the ownership of the state again and the first decision was a raise."

The annual bill of a family is more than 4 thousand liras.

In Turkey, a person's annual communication bill exceeds 1000 TL. According to the data of 2021, a family of 4, each of whom has a fixed phone and broadband internet subscription, and each person has a mobile phone line, spends an average of 353 TL per month, including taxes, for the communication services it receives. 77.27 TL of this is paid as tax. Thus, the annual communication expense of a household is around 4 thousand 238 TL on average.

TAGS;

Türk Telekom

TELKODER

Hayatın içinden haberler