Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

Bakanlıktan "Maymun Çiçeği" açıklaması

Genel | Haber | News

Yalcin Cakir Youtube


Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 22.05.2022 - Bakanlıktan "Maymun Çiçeği" açıklaması

Sağlık Bakanlığı dünyada yeni bir endişe kaynağı olan "maymun çiçeği" virüsü bulaşıyla ilgili açıklama yaptı. Ülkemizde görüldü mü? Haberde...

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, bilimsel adı Monkeypox olan (maymun çiçeği) hastalığının Türkiye'de bugüne kadar görülmediğini açıkladı. Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, virüsün ve hastalıkla ilgili gelişmelerin de yakınd atakip edildiğini belirtti.

Maymun çiçeği hastalığına ilişkin Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünden yapılan açıklama şöyle;

"Monkeypox, kemirgenler ve primatlar gibi vahşi hayvanlardan kaynaklanan ve bazen insanlara bulaşan zoonotik bir hastalıktır. Ortopoksvirüs ailesine ait olan maymun çiçeği virüsünden kaynaklanır. İnsan vakalarının çoğu, hastalığın endemik olduğu Orta ve Batı Afrika'da görülmüştür. Monkeypox, temas ve solunan büyük damlacıklar yoluyla damlacık maruziyeti ile bulaşabilir. Hastalık genellikle kendi kendini sınırlar ve semptomlar genellikle 14 ila 21 gün içinde kendiliğinden düzelir.

Monkeypox hastalığı ile ilgili gelişmeler DSÖ, Avrupa Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (ECDC) bildirimleri ve Uluslararası Sağlık Tüzüğü (2005) çerçevesinde diğer ülkelerin uluslararası odak noktaları ile bilgi alışverişinde bulunularak Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar ve Erken Uyarı Dairesi Başkanlığımız tarafından yakından takip edilmektedir. Ülkemizde bugüne kadar vaka görülmemiştir."

Maymun Çiçeği hastalığı hakkında Dünya Sağlık Örgütü (WHO) kaynakları:

https://www.who.int/health-topics/monkeypox#tab=tab_1

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) haritası - Kaynak: WHO

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) haritası - Kaynak: WHO

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

 

Gumusluk Brands

ENGLISH

Description of "Monkey Flower" from the Ministry

Ministry of Health: No case of 'monkey pox' has been seen in our country so far.

The General Directorate of Public Health of the Ministry of Health announced that Monkeypox (monkey pox) disease is followed closely and no cases have been seen in Turkey so far.

A statement was made from the General Directorate of Public Health of the Ministry of Health regarding the monkeypox disease. The statement made is as follows;

"Monkeypox is a zoonotic disease that originates from wild animals such as rodents and primates and is sometimes transmitted to humans. It is caused by the monkeypox virus, which belongs to the orthopoxvirus family. Most human cases have been seen in Central and West Africa, where the disease is endemic. Monkeypox is transmitted through contact and inhaled large droplets. The disease is usually self-limited and symptoms usually resolve spontaneously within 14 to 21 days.

Maymun Çiçeği hastalığı hakkında Dünya Sağlık Örgütü (WHO) kaynakları

Monkeypox disease - Source: WHO

Developments related to Monkeypox disease are closely followed by our General Directorate of Public Health, Communicable Diseases and Early Warning Department, by exchanging information with international focal points of other countries within the framework of WHO, European Center for Disease Control and Prevention (ECDC) notifications and International Health Regulations (2005). No cases have been seen in our country so far."

World Health Organization (WHO) resources on Monkeypox disease:

https://www.who.int/health-topics/monkeypox#tab=tab_1

TAGS;

Maymun Çiçeği Hastalığı

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü

Hayatın içinden haberler