Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

Bahar alerjisine iyi gelen besinler

Genel | Haber | News

Yalcin Cakir Youtube


Bahar alerjisine iyi gelen besinler ve beslenme yöntemleri

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 26.05.2022 - Bahar alerjisine iyi gelen besinler / Foods that are good for spring allergies

Bahar alerjisini geleneksek beslenme ve sağlıklı yaşamla hafifletmek mümkün mü? Uzmanı tüm bilinmeyenleri yanıtları.

Baharın gelmesi kimilerine canlılık ve tazelik getirirken, alerji problemi yaşayan kişiler için rahatsız edici durumlar yaratabiliyor. Baharla birlikte ağaçların, çimenlerin, otların ve diğer bitki türlerinin oluşturduğu polenler havaya yayılırken, insanlarda alerjik reaksiyonların oluşmasına neden olabiliyor.

Hafif ateş, burun akıntısı, öksürük, halsizlik, nefes darlığı, gözlerde sulanma ve sürekli hapşırma belirtileriyle ortaya çıkan bahar alerjisini en çok tetikleyen faktörler arasında zayıf bağışıklık sistemi, uykusuzluk, beslenme bozuklukları ve hareketsiz yaşam yer alıyor. Alerjik reaksiyonu bulunan kişilerin hayat kalitesini son derece etkileyen bahar alerjisini geleneksek beslenme ve sağlıklı yaşamla hafifletmek mümkün.

Datça Murat Çiftliği Sağlık Danışmanı Uzman Dr. Hüseyin Tapik, bahar alerjisine iyi gelen besinleri açıkladı. Peki neler bunlar ve neler yapılmalı. İşte konunun uuzmanından medde madde bahar alarjisiyle başa çıkmanın farklı yolları...

Bahar alerjisine iyi gelen besinler

Bahar alerjisine iyi gelen besinler - Görsel: Karnavalist

Bağışıklık sistemi

Bahar aylarında vücudun alerjen maddelere karşı daha dirençli olması için bağışıklık sistemini güçlendirmek ve sağlıklı beslenmek fazlasıyla önem kazanıyor. Sağlıklı yaşamanın ilk şartı olan yeterli su ve sıvı tüketimi, besinlerin sindirilmesinde ve iç organların temizlenmesinde etkili oluyor. Limon ile birlikte içilen su ise alerji ve birçok hastalığın önlenmesinde büyük bir fayda sağlıyor.

Bunun yanında mevsimin en taze sebze ve meyveleri özellikle kuşkonmaz gibi antioksidan bakımından zengin ürünlerin bol miktarda tüketilmesi gerektiğini belirten Datça Murat Çiftliği Sağlık Danışmanı Uzman Dr. Hüseyin Tapik, “Ferahlatıcı etkisiyle bahar ve yaz aylarının favori lezzeti nane çayı ve dalından koparılan taze nane mikrop öldürücü özelliğiyle yemeklerde, salatalarda ve çaylarda kullanmak bahar alerjisine karşı dayanıklı durabilmek için vazgeçilmezler arasında... Bununla birlikte elma sirkesi, içerdiği probiyotik sayesinde burun tıkanıklığı ve sürekli hapşırma gibi alerjik belirtileri azaltmaya ve bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı oluyor. Güçlü bir antioksidan olan ve C vitamini dışında da birçok vitamin ve mineral de içeren çilek, yeşil çay, çörek otu ve tarhana çorbası gibi besinler de doğal vitamin içerikleriyle bağışıklık sistemini güçlendirerek bahar alerjinin etkilerini azaltabiliyor” dedi.

Doğal vitamin ve mineraller

Bahar alerjisi olanların C, E ve B vitaminleri bakımından zengin ürünler tüketmesi gerekiyor. Bütün vitamin ve minerallerin orijinal kaynaklardan alınması gerektiğini belirten Uzman Dr. Hüseyin Tapik şunları söyledi;

Bahar alerjisi dönemlerinde özellikle bağışıklık sisteminin güçlenmesine etki eden ve vitamin kaynağı olan; Datça bademi, Çorum cevizi, kurt üzümü, kan üzümü ve fındık gibi kuruyemişler ve kurutulmuş meyvelerin tüketilmesi oldukça önemli… Aynı zamanda C vitamini açısından zengin olan limon, portakal, mandalina ve yeşil sebzeler tüketilmelidir. Ayrıca birçok hastalıkta olduğu gibi alerjik reaksiyonların tedavisinde de arı ürünleri çok büyük fayda sağlıyor. 4 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinler bal, propolis ve arı sütü gibi ürünleri mutlaka tüketilmelidir.

Bağırsak sağlığı büyük etken!

Bağırsak sisteminin de bahar alerjisini tetikleyen en önemli etkenlerden bir olduğunu belirten Uzman Dr. Hüseyin Tapik, “Yapılan çalışmalar alerjik hastalıkların gelişmesinde bağırsak sisteminin bozulmasının rolünü ortaya koyuyor. Bu nedenle bağırsak ve bağışıklık sistemi onarıldığında bahar alerjisinden kurtulmak ya da oluşan reaksiyonları aza indirmek mümkün. Hem prebiyotikleri (tahıllar, sebzeler ve meyveler), hem de probiyotikleri (süt ve ürünleri) tüketerek bağırsak florası düzenlenebilir. Bunların dışında kemik suyu, hindistan cevizi, nane, limon, zencefil ve elma sirkesi gibi bağırsak onarımına katkıda bulunan besinlerin tüketilmesine özen gösterilmelidir” dedi.

Hangi ek önlemler alınmalı?

Doğru beslenme ve sağlıklı yaşamın yanı sıra bahar alerjisinin etkilerini aza indirebilmek için bir takım dış faktörlere de dikkat edilmesi gerekiyor. Bahar alerjisinin sebebi olan polenlerin en çok etrafa yayıldığı sabah saatlerinde dışarı çıkmamaya özen gösterilmelidir. Alerjinin nüksettiği dönemlerde piknik, bahçede çalışma ve açık hava egzersizlerine de ara verilmesi öneriliyor. Dışarı çıkılacağı zamanlarda ise polenlerden korunmak için şapka ve gözlük kullanılabilir.

Bununla birlikte, polenlerin hareketliliği rüzgarla birlikte arttığından dolayı rüzgarlı havalarda açık alanlarda çok fazla zaman geçirmemeye özen gösterilmelidir. Dışarıda giyilen kıyafetler de polenleri üzerinde taşıdıkları için kıyafetler çıkarıldıktan sonra mutlaka yıkanmalıdır. Bahar aylarında yıkanan çamaşırlar ise polenlerin olabileceği açık alanlar yerine kapalı yerlerde kurutulmalıdır.

Kaynak: karnavalist.com

Bahar alerjisine iyi gelen besinler - Görsel: Karnavalist 3

Bahar alerjisine iyi gelen besinler - Görsel: Karnavalist

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

 

Gumusluk Brands

ENGLISH

Foods that are good for spring allergies

Is it possible to alleviate spring allergy with traditional diet and healthy life? Expert answers all unknowns.

While the arrival of spring brings vitality and freshness to some, it can create uncomfortable situations for people with allergy problems. With the spring, the pollen formed by trees, grass, grass and other plant species spreads into the air and can cause allergic reactions in humans.

A weak immune system, insomnia, nutritional disorders and sedentary life are among the most triggering factors for spring allergy, which occurs with mild fever, runny nose, cough, weakness, shortness of breath, watery eyes and constant sneezing. It is possible to alleviate spring allergy, which affects the quality of life of people with allergic reactions, with traditional nutrition and a healthy life.

Datça Murat Farm Health Consultant Specialist Dr. Hüseyin Tapik explained the foods that are good for spring allergies. So what are they and what should be done? Here are the different ways to deal with the substance spring allergy from the expert on the subject...

Immune system

In spring, it is very important to strengthen the immune system and eat healthy in order for the body to be more resistant to allergen substances. Adequate water and fluid consumption, which is the first condition of a healthy life, is effective in digesting food and cleaning the internal organs. Drinking water with lemon provides great benefits in the prevention of allergies and many diseases.

In addition, Datça Murat Farm Health Consultant Specialist Dr. Datça Murat Farm stated that the freshest vegetables and fruits of the season, especially asparagus, should be consumed in abundance. Hüseyin Tapik said, “The favorite flavor of the spring and summer months with its refreshing effect, mint tea, and the fresh mint plucked from the branch, with its germ-killing feature, are indispensable to use in meals, salads and teas in order to be resistant to spring allergies. It helps to reduce allergic symptoms such as constant sneezing and to support the immune system. Foods such as strawberries, green tea, black cumin and tarhana soup, which are powerful antioxidants and contain many vitamins and minerals apart from vitamin C, can also reduce the effects of spring allergies by strengthening the immune system with their natural vitamin content.

Foods that are good for spring allergies

Foods that are good for spring allergies - Source: karnavalist

Natural vitamins and minerals

Those with spring allergies should consume products rich in vitamins C, E and B. Stating that all vitamins and minerals should be taken from original sources, Specialist Dr. Hüseyin Tapik said;

“Especially in the periods of spring allergy, which affects the strengthening of the immune system and is a source of vitamins; It is very important to consume dried fruits and nuts such as Datça almonds, Çorum walnuts, wolf currants, blood currants and hazelnuts. At the same time, lemon, orange, tangerine and green vegetables, which are rich in vitamin C, should be consumed. In addition, as in many diseases, bee products provide great benefits in the treatment of allergic reactions. Children over the age of 4 and adults should definitely consume products such as honey, propolis and royal jelly.

Intestinal health is a big factor!

Stating that the intestinal system is one of the most important factors that trigger spring allergy, Specialist Dr. Hüseyin Tapik said, “Studies reveal the role of intestinal system disruption in the development of allergic diseases. For this reason, it is possible to get rid of spring allergies or to reduce the reactions that occur when the intestine and immune system are repaired. The intestinal flora can be regulated by consuming both prebiotics (cereals, vegetables and fruits) and probiotics (milk and its products). Apart from these, care should be taken to consume foods that contribute to intestinal repair such as bone broth, coconut, mint, lemon, ginger and apple cider vinegar.

What additional measures should be taken?

In addition to proper nutrition and a healthy life, some external factors must be taken into account in order to minimize the effects of spring allergies. Care should be taken not to go out in the morning, when the pollen, which is the cause of spring allergies, spreads the most. It is recommended to take a break from picnics, gardening and outdoor exercises during periods of allergy recurrence. When going out, hats and glasses can be used to protect from pollen.

However, care should be taken not to spend too much time outdoors in windy weather, as the mobility of pollen increases with the wind. Since the clothes worn outside also carry pollen on them, they must be washed after removing the clothes. Laundry washed in spring should be dried indoors instead of in open areas where pollen may occur.

source: karnavalist.com

TAGS;

Datça Murat Çiftliği

Sağlık Danışmanı Uzman Dr. Hüseyin Tapik

Hayatın içinden haberler