Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

Erdoğan'dan 10 soru, Kılıçdaroğlu'ndan 10 yanıt

Genel | Haber | News

Yalcin Cakir Youtube


Erdoğan sordu, Kılıçdaroğlu yanıtladı

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 01.06.2022 - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün sorduğu 10 soruya Kılıçdaroğlu'ndan yanıt geldi. Sorular ve yanıtların tamamı haberde.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün AK Parti grup toplantısında sorduğu 10 soruya CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan yanıt geldi. Sorular ve yanıtların tamamı haberde.

Cumhurbaşkanı'nın soruları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün AK Parti grup toplantısında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na 10 soru yöneltti. Erdoğan'ın soruları şöyle;

Birinci soru; PKK'dan YPG'ye bölücü terör örgütünün bütün unsurlarını, DHKP-C'den TİKKO'ya, FETÖ'den DEAŞ'a tüm terör örgütlerini, siyası uzantıları, medya destekçileri, yurt dışında bağlantılarıyla birlikte en şiddetli şekilde lanetliyor mu lanetlemiyor mu?

İkinci soru; Türkiye'nin PKK ve YPG'ye karşı yürüttüğü sınır ötesi harekatlarını destekliyor mu desteklemiyor mu?

Üçüncü soru; İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği tartışmalarında bir kez daha ortaya çıkan, Batı'nın terör örgütlerine ve ülkemizin milli çıkarlarına yönelik riyakar tutumuna karşı kendi devletinin izlediği politikaların yanında mı değil mi?

Dördüncü soru; Türkiye'nin Akdeniz ve Ege'de, sınır hattından kalıcı ekonomik bölgeler oluşturma çabalarına kadar verdiği milli mücadelede, ülkesinin safında mı karşımızdakilerin safında mı?

Beşinci soru; Dünyanın salgın ve savaş sebebiyle yaşadığı krizin ekonomik boyutunun ülkemize etkilerine karşı sürdürdüğümüz mücadeleye en azından ilkesel düzeyde destek veriyor mu vermiyor mu?

Altıncı soru; Mahkeme kararları ve kurum açıklamalarıyla yalan olduğu tescillenmiş iddiaları bir kenara bırakıp, siyaseti ülkenin ve milletin adil çıkarları üzerinden yürütmeye var mı yok mu?

Yedinci soru; Siyasi stratejilerini yabancı ülke temsilcilerine hazırlatmak ve onaylatmak yerine kendi partisinin mensuplarıyla ve ülke kamuoyuyla belirlemeye yönelecek mi yönelmeyecek mi?

Sekizinci soru; Bin yıldır, kanlarımızla sulayarak, ebedi vatanımız haline getirdiğimiz bu toprakların tüm değerleri, sembolleri, birikimleri ve kazanımlarıyla asil bir devletin evladı gibi hareket etmeyi kabul ediyor mu etmiyor mu?

Dokuzuncu soru; Partisi içindeki her türden terör örgütü destekçisini, her türden hırsızı, tacizciyi, tecavüzcüyü, istismarcıyı tasfiye etmeyi düşünüyor mu düşünmüyor mu?

Onuncu soru; Yüreği yetip 2023'te cumhurbaşkanı adayı olacak mı olmayacak mı?

CHP liderinin yanıtları

Erdoğan’a “Sorularına yanıtlarımı veriyorum” diyen Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından şu paylaşımda bulundu;

1-PKK’dan YPG’ye bölücü terör örgütünün bütün unsurlarını, DHKP-C’den TİKK’ya, FETÖ’den DEAŞ’a tüm terör örgütlerinin siyasi uzantılarını, medya destekçileri, yurt dışındaki bağlantılarını lanetliyor mu, lanetlemiyor mu?

Cevap: Hepsine lanet olsun. Onlarla gizli ilişkiler kuranlara, selefi örgütlerle petrol kaçakçılığına girişenlere, oy uğruna televizyonlarda onların mesajlarını okutanlara da lanet olsun.

2- Türkiye’nin PKK ve YPG’ye karşı yürüttüğü sınır ötesi harekâtlarını destekliyor mu desteklemiyor mu?

Cevap: Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınır ötesi operasyon yapar, yapmalıdır. Doğru olanı destekleriz, yanlış olanı ise desteklemeyiz. Siyasal saikler uğruna askerimizi operasyona gönderenlere ve operasyon gibi gösterip ülkemize yabancı asker postallarını sokanlara olumlu bakmadık, bakmayacağız.

3- İsveç ve Finlandiya’ya karşı kendi devletinin izlediği politikanın yanında mı, değil mi?

Cevap: NATO Türkiye’ye gereklidir. NATO’dan çıkmayacağız. Finlandiya ve İsveç’ten talep edilenler de doğrudur. Ancak biz biliriz ki, diploması kapalı kapılar ardında yapılır. Sonuçlar masada alınır. Ciddi devletler böyle yapar. Senin bu yaptığın ise ancak kabile devletlerinde olur. 3-5 oy almak için ülkenin itibarını yok sayarak, ucuz bir iç reklam malzemesine, dış ilişkileri kurban ediyorsun.

4- Akdeniz ve Ege’de, sınır hattında kalıcı ekonomik bölgeler oluşturma çabalarında Türkiye’nin yanında mı, değil mi?

Cevap: Duruşumuz çok nettir. Akdeniz ve Ege’de baskıyı arttırmamız şarttır. Gemi çıkardım geri çektim, ‘Biden beni keşke arasa’ diyerek olmaz bu işler. Yüreğin varsa, işgal edilen, silahlanan adalar konusunda atım at. Destekleyeceğiz.

5- Dünyanın salgın ve savaş sebebiyle yaşadığı krizin ekonomik boyutunun ülkemize etkilerine karşı sürdürdüğümüz mücadeleye ilkesel düzeyde destek veriyor mu?

Cevap: Bu uydurmalara kimse inanmıyor. Batı’da enflasyon ortalama %7, savaş halindeki Rusya’da %17.8, Ukrayna’da % 16.4 iken, bizim ülkemizde senden dolayı bu oran %157’dir. Yalanların da bir yere kadar, halkımızın zekasına hakaret etmeyi bırak.

6- Mahkeme kararları ve kurum açıklamalarıyla yalan olduğu tescillenmiş iddiaları bir kenara bırakıp, siyaseti ülkenin ve milletin adil çıkarları üzerinden yürütmeye var mı?

Cevap: Paravan vakıflar, 5’li çeteler, paramiliter yapılar milletimizin çıkarı değildir. Onlar olsa olsa senin ailenin ve kurduğun rejimin çıkarınadır. Aparatlarının hepsinin canına okuyacağız.

7- Siyasi stratejilerini yabancı ülke temsilcilerine hazırlatmak ve onaylatmak yerine kendi partisinin mensuplarıyla ve ülke kamuoyuyla belirlemeye yönelecek mi?

Cevap: Doğruları söylemiyorsun. Ya ispat et ya da özür dile.

8- Bin yıldır, kanlarımızla sulayarak, ebedi vatanımız hâline getirdiğimiz bu toprakların tüm değerleri, sembolleri, birikimleri ve kazanımlarıyla asil bir devletin evladı gibi hareket etmeyi kabul ediyor mu?

Cevap: Popülist söylemleri geçelim. Sen paravancısın. “Asil evlat” falan… Sana bu laflar büyük gelir. Büyük lokma ye ama büyük lafları bırak Erdoğan. Senin ağzına yakışmıyor bunlar.

9- Partisi içindeki her türden terör örgütü destekçisini, tacizciyi, tecavüzcüyü, hırsızı tasfiye etmeyi düşünüyor mu?

Cevap: Her türlü karanlık çevrelerle anılan senin için, iddialı bir soru olmuş bu. Bizde suç sümen altı edilmez, suçlu kollanmaz.

10- Yüreği yetip 2023’te cumhurbaşkanı adayı olacak mı olmayacak mı?

Cevap: Var mısın yarın erken seçimi ilan etmeye, aynı gün içinde adayımızı açıklayalım. Var mı sende o yürek Erdoğan!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Arşiv - GHA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Arşiv - GHA

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

 

Gumusluk Brands

ENGLISH

Erdogan asked, Kılıçdaroğlu answered

Kılıçdaroğlu responded to 10 questions asked by President Recep Tayyip Erdoğan today.

President Recep Tayyip Erdoğan asked CHP leader Kemal Kılıçdaroğlu 10 questions at the AK Party group meeting today. Erdogan's questions are as follows;

First question; Does it condemn all elements of the separatist terrorist organization from PKK to YPG, from DHKP-C to TİKKO, from FETO to DAESH in the strongest way, along with their political extensions, media supporters, and their connections abroad?

Second question; Does it support or not support Turkey's cross-border operations against PKK and YPG?

Third question; Does it stand by the policies of its own state against the West's hypocritical attitude towards terrorist organizations and our country's national interests, which has emerged once again in the debates on NATO membership of Sweden and Finland?

Fourth question; In Turkey's national struggle in the Mediterranean and Aegean, from the border line to its efforts to create permanent economic zones, is it on the side of its country or on the side of our opponents?

Fifth question; Does it give support, at least in principle, to our struggle against the effects of the economic dimension of the crisis the world is experiencing due to the epidemic and war on our country?

Sixth question; Is there any way to put aside the allegations that have been proven to be false by court decisions and institution statements, and to carry out politics over the just interests of the country and the nation?

Seventh question; Will it tend to determine its political strategies with the members of its own party and the public opinion of the country instead of having the representatives of foreign countries prepared and approved?

Eighth question; Does it accept to act like a son of a noble state with all the values, symbols, savings and achievements of this land that we have made our eternal homeland by watering it with our blood for a thousand years?

The ninth question; Does it think or not to liquidate all kinds of terrorist organization supporters, all kinds of thieves, abusers, rapists, and abusers in his party?

Tenth question; Will he have enough heart to be a presidential candidate in 2023 or not?

Kilicdaroglu's replies

Kılıçdaroğlu, who told Erdoğan, "I am giving my answers to his questions," shared the following;

1-Does it condemn or not curse all elements of the separatist terrorist organization from PKK to YPG, political extensions of terrorist organizations from DHKP-C to TIKK, FETO to DEASH, media supporters and their connections abroad?

Answer: Damn them all. Damn those who have secret relations with them, those who engage in oil smuggling with Salafist organizations, and those who read their messages on television for the sake of voting.

2- Does it support or not support Turkey's cross-border operations against PKK and YPG?

Answer: The State of the Republic of Turkey conducts cross-border operations and should. We support what is right and we do not support what is wrong. We did not and will not look favorably on those who sent our soldiers to an operation for the sake of political motives, and those who put foreign military boots into our country by pretending to be an operation.

3- Is it on the side of its own state's policy towards Sweden and Finland, or not?

Answer: NATO is necessary for Turkey. We will not leave NATO. The demands from Finland and Sweden are also true. But we know that diploma is done behind closed doors. The results are taken at the table. That's what serious states do. What you do is only possible in tribal states. By ignoring the country's reputation to get 3-5 votes, you are sacrificing foreign relations to a cheap domestic advertising material.

4- Is it with Turkey in its efforts to create permanent economic zones on the border line in the Mediterranean and Aegean or not?

Answer: Our stance is very clear. It is imperative that we increase the pressure in the Mediterranean and Aegean. I pulled out the ship, I pulled it back, I wish Biden would call me, these things can't happen. If you have a heart, rant about the occupied, armed islands. We will support.

5-Does it support our struggle against the effects of the economic dimension of the crisis that the world is experiencing due to epidemic and war on our country, on a principled level?

Answer: Nobody believes these fabrications. While inflation is 7% on average in the West, 17.8% in Russia at war, and 16.4% in Ukraine, this rate is 157% in our country because of you. Stop insulting the intelligence of our people, to a certain extent, with your lies.

6- Is it possible to put aside the allegations that have been proven false by court decisions and institution statements, and to carry out politics over the just interests of the country and nation?

Answer: Front foundations, gangs of 5, paramilitary structures are not in the interest of our nation. At most, they are in the interest of your family and the regime you have established. We're going to slay all of their apparatus.

7- Will they tend to determine their political strategies with the members of their own party and the public opinion of the country instead of having the representatives of foreign countries prepared and approved?

Answer: You are not telling the truth. Either prove it or apologize.

8- For a thousand years, we have made it our eternal homeland by watering it with our blood.

Does it accept to act as the son of a noble state with all the values, symbols, savings and achievements of these lands we have conquered?

Answer: Let's skip the populist rhetoric. You are the frontman. “Noble son” or something… These words sound great to you. Eat a big bite, but stop the big words, Erdogan. They don't suit your mouth.

9- Does he intend to liquidate all kinds of supporters of terrorist organizations, harassers, rapists and thieves in his party?

Answer: This is an ambitious question for you, who are associated with all kinds of dark circles. With us, crime is not covered up, criminals are not looked after.

10- Will his heart be enough and will he be a presidential candidate in 2023 or not?

Answer: Are you ready to announce the early elections tomorrow, let's announce our candidate within the same day. Do you have that heart Erdogan?

TAGS;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu

Hayatın içinden haberler