Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

Karikatürist Latif Demirci

Genel | Haber | News

Yalcin Cakir Youtube


HAYATIN İÇİNDEN HABERLER
English News

Cartoonist Latif Demirci passed away - CLICK

61 yaşında hayata veda etti

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 05.06.2022 - Karikatürist Latif Demirci hayatını kaybetti / Cartoonist Latif Demirci passed away

Karikatürist Latif Demirci hayatını kaybetti. Demirci, bir süre önce kalp ameliyatı geçirmişti.

"Press Bey ve Media Hanım", "Muhlis Bey", "Mithat ve Mirsat", "Arap Kadri" gibi unutulmaz tiplemeleriyle bilinen Latif Demirci 61 yaşında hayata veda etti. Demirci, bir süre önce kalp ameliyatı geçirmişti.

Hürriyet Kitap Sanat sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında, "Gazetemizin usta çizeri sevgili Latif Demirci’yi kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Hayata, gündeme zekice bir mizahla baktığı tüm çizgileri bizimle" ifadelerine yer verdi.

Latif Demirci kimdir?

Kariyerine genç yaşta Gırgır ve Fırt dergilerinde yaptığı çizimlerle başlayan Latif Demirci, Fırt'ta 'Tarzan' ve Gırgır'da esprilerini Behiç Pek'in bulduğu 'Muhlis Bey' tiplerinin çizeri olarak geniş bir hayran kitlesi edindi. Kuruculuğunu yaptığı Hıbır ve onun devamı HBR Maymun dergilerinin kapanmalarından sonra mizah dergiciliğini bırakarak gazeteler ve dergiler için çalışmaya başladı.

Ödüllü karikatürist

90’lı yıllarda yurtiçi ve yurtdışında karikatür sergileri açan Demirci, kitap kapakları, poster ve çizgi film çalışmalarında da bulundu. Nokta, Panorama, Gazete Pazar, Söz gibi yayınların da kadrolarında yer alan Demirci, uzun süredir Hürriyet gazetesi için çalışıyordu.

Demirci, Canavar Koyun Orhan, Muhlis Bey, Arap Kadri, Mithat-Mirsat ve son olarak da Press Bey gibi pek çok ünlü karikatür tipi yarattı.

2015 yılında Sedat Simavi Karikatür Ödülü'nü almıştı.

Latif Demirci, kartikatürist

Latif Demirci, kartikatürist - Arşiv - GHA

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

 

Gumusluk Brands

ENGLISH

Cartoonist Latif Demirci passed away

Cartoonist Latif Demirci passed away. Demirci had undergone heart surgery a while ago.

Latif Demirci, one of the leading figures of the art of caricature in Turkey with his unforgettable characters such as "Press Bey and Media Lady", "Muhlis Bey", "Mithat and Mirsat", "Arab Kadri" passed away.

Latif Demirci, who is 61 years old, had a heart surgery a while ago. Hürriyet Kitap Sanat shared on its social media account, "We are saddened by the loss of our newspaper's master illustrator, dear Latif Demirci. All the lines in which he looks at life and the agenda with clever humor are with us."

Who is Latif Demirci?

Latif Demirci, who started his career at a young age with the drawings he made in Gırgır and Fırt magazines, gained a wide fan base as the illustrator of 'Tarzan' in Fırt and 'Muhlis Bey', whose jokes were found by Behiç Pek in Gırgır. After the closure of the Hbir and its sequel HBR Maymun magazines, which he founded, he quit working as a humor magazine and started working for newspapers and magazines.

Award-winning cartoonist

Demirci, who opened cartoon exhibitions at home and abroad in the 90s, also worked on book covers, posters and cartoons. Demirci, who was also in the staff of publications such as Nokta, Panorama, Gazete Pazar, Söz, had been working for Hürriyet newspaper for a long time.

Demirci created many famous caricature types such as Monster Koyun Orhan, Muhlis Bey, Arap Kadri, Mithat-Mirsat and finally Press Bey.

He received the Sedat Simavi Cartoon Award in 2015.

TAGS;

Latif Demirci

Karikatürist

Hayatın içinden haberler