Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

Çalışan annelere yeni haklar

Genel | Haber | News

Yalcin Cakir Youtube


HAYATIN İÇİNDEN HABERLER
English News

New rights for working mothers - CLICK

Doğum borçlanması kapsamı genişliyor

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 17.06.2022 - Çalışan annelere yeni haklar / New rights for working mothers

Doğum nedeniyle iş hayatına ara veren anneler için çok önemli bir düzenleme yapılıyor. Peki ne bu düzenleme, hangi haklar genişletilecek?

Doğum nedeniyle çalışma hayatından uzak kalan kadınların, geriye dönük prim ödemesi yapmasına olanak sağlayan, doğum borçlanması kapsamı genişliyor. Bu haktan yararlanmak için doğum öncesi sigortalı olmak gerekmeyecek.

Doğum öncesi sigorta

Çalışan kadınların itiraz ettikleri bir konuda düzenlemeye gidiliyor. Doğum nedeniyle çalışma hayatından uzak kalan kadınların, geriye dönük Prim ödemesi yapmasına olanak sağlayan, “Doğum Borçlanması” kapsamı genişliyor. Bu haktan yararlanmak için doğum öncesi sigortalı olmak gerekmeyecek. Edinilen bilgiye göre, sigortalı tüm kadınların bu haktan yararlanması için yapılan öneriler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e iletildi ve düzenleme yapılmasına karar verildi.

Doğum öncesinde sigortası olmayan kadınların doğum borçlanması yapmasını engelleyen düzenleme, tartışma konusu olmuştu. Askerlik borçlanmasında erkeklerin askere gitmeden önce sigortalı olup olmadığına bakılmaması çifte standart olarak değerlendiriliyordu. Bu konuda sendikalar ve Kadın örgütlerinin talepleri vardı.

Düzenleme yapılacak

Hürriyet Gazetesi'nden Nuray Babacan'ın haberine göre AK Parti’de yapılan değerlendirmelerde, “Mevcut düzenlemede, bir kadının doğum borçlanmasından yararlanması için Sigorta başlangıç tarihinin doğum öncesi olması gerekiyor. Ancak doğum yaptıktan sonra bir işe girip çalışan kadınlara doğum borçlanması hakkı verilmiyor. Askerlik borçlanmasında erkeklerin askere gitmeden önce sigorta yaptırıp yaptırmadığına bakılmıyor” denildi. Konu, Çalışma Bakanı Bilgin’e iletilerek, “Kadınların doğum borçlanması da askerlik borçlanması gibi olsun. Doğum borçlanması için doğumdan önce sigortalı olması koşulu kaldırılsın” önerisi getirildi. Bakan Bilgin, öneriye sıcak baktıklarını ve düzenleme yapacaklarını dile getirdi. Yapılacak düzenlemeyle kadınların sigorta başlangıç tarihi doğumdan sonra da olsa ‘doğum borçlanması’ yapabilecek.

Doğum borçlanması

Mevcut yasaya göre, çalışma hayatından bir süre boyunca doğum nedeniyle uzak kalan kadınların, geriye dönük prim ödeme yapmasına imkân veren duruma doğum borçlanması deniliyor. Doğum borçlanması doğumdan sonraki en fazla iki yıllık süre için yapılabiliyor. Her doğumda en fazla 720 günlük süre borçlanılıyor. Bu sürenin üzerinde doğum borçlanması yapılamıyor. Sigorta açısından büyük bir öneme sahip olan bu hak, doğum yapacak her çalışan kadın için geçerli. Kadınlar, 3 çocuk üzerinden 6 yıl kadar prim kazanma olanağına sahip olabiliyor.

Çalışan annelere yeni haklar, GHA

Çalışan annelere yeni haklar, arşiv - GHA

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

 

Gumusluk Brands

ENGLISH

New rights for working mothers

A very important arrangement is made for mothers who take a break from work due to childbirth. So what is this regulation, which rights will be expanded?

Maternity debt, which allows women who are out of working life due to childbirth to make retroactive premium payments, is expanding. It will not be necessary to be insured before birth to benefit from this right.

A regulation is being made on an issue that working women object to. The “Maternity Borrowing”, which allows women who are out of working life due to childbirth, to make retroactive premium payments, is expanding. It will not be necessary to be insured before birth to benefit from this right. According to the information obtained, the suggestions made for all insured women to benefit from this right were conveyed to the Minister of Labor and Social Security Vedat Bilgin and it was decided to make a regulation. The regulation that prevented women who did not have prenatal insurance from making maternity debt had been the subject of discussion. It was considered as a double standard not to check whether men were insured before joining the military in military debt. There were demands from trade unions and women's organizations in this regard.

According to the news of Nuray Babacan from Hürriyet Newspaper, in the evaluations made by the AK Party, “In the current regulation, the insurance start date must be before the birth for a woman to benefit from maternity debt. However, women who get a job and work after giving birth are not entitled to maternity debt. In military debt, it is not taken into account whether men have insurance before going to the military. The issue was conveyed to the Minister of Labor Bilgin and said, “Let women's maternity debt be like military service debt. It was suggested that the condition of being insured before birth should be abolished for maternity debt. Minister Bilgin stated that they look at the proposal warmly and that they will make arrangements. With the arrangement to be made, women will be able to make 'maternity debt' even if the insurance start date is after the birth.

According to the current law, the situation that allows women who have been away from working life for a while due to childbirth to make retroactive premium payments is called maternity debt. Birth debt can be made for a maximum of two years after the birth. A maximum of 720 days is owed for each birth. Birth debt cannot be made beyond this period. This right, which is of great importance in terms of insurance, is valid for every working woman who will give birth. Women can have the opportunity to earn premiums for up to 6 years out of 3 children.

TAGS;

Çalışan annelere yeni haklar

Doğum borçlanması

Hayatın içinden haberler