Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

DİKKAT; "İhbar edin para kazanın"

Genel | Haber | News

Yalcin Cakir Youtube


HAYATIN İÇİNDEN HABERLER
English News

"Report and get money" - CLICK

Kaçak kiralanan ev ve villaları ihbar edin para kazanın

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 27.06.2022 - DİKKAT; "İhbar edin para kazanın"

Evlerini, kayıt yaptırmadan günlük, haftalık, aylık kiraya verenlere ağır cezalar uygulanıyor. İhbar edenlere de 100 bin liraya kadar ödül var.

Yaz sezonun başlaması, okulların kapanması ile birlikte hareketlenen tatil sezonunda yazlık kentlerde konutların yasa dışı yollar ile günlük, haftalık ya da 6 aydan kısa süreli kiraya verilmesinin tespiti halinde ağır cezalar işleniyor. Evlerini yasa dışı kiraya verenleri ihbar edenler ise ihbar karşılığı para kazanıyorlar.

Özellikle pandemi döneminde popüler hale gelen kısa süreli villa, daire kiralamalarında mal sahibi yasal kayıtlarını tutmayıp, sümenaltı kiralama işlemlerine para cezasının yanı sıra hapis cezasına kadar giden uygulamalar var. Yani kayıt dışı (vergi dairesine bildirilmeden, polise/jandarmaya kayıt yaptırılmadan) olarak ev ve villalarını günlük, haftalık, aylık kiralayanları ihbar edenler bir sezonda yaklaşık 100 bin TL kazanabilirler.

DİKKAT; "İhbar edin para kazanın" 2

DİKKAT; "İhbar edin para kazanın"

"Vergi mükellefi olmak zorundalar"

Muğla'da faaliyet gösteren Mali Müşavir Akın Özdemir, kayıtsız konut kiralamasındaki cezai işlemlerin 90 yıllık bir geçmişi olduğunu belirterek "Yasal olarak yapmaları gereken şey, gidip vergi dairesinde günlük ve haftalık olarak kiraya verenlerin mükellefiyet tesis ettirmeleri gerekiyor. Ama tabii burada Kat Mülkiyeti Kanunu da devreye giriyor. Eğer sadece bir apartmanda bir daire ise verdiği şey diğer dairelerin de onayını almak zorunda, yoksa yapamaz. İşin emniyet boyutu da var. Emniyet açısından da kimlik bildirimi yapmadığı için herhangi bir aranan şahsın orada kalması durumunda yardım ve yataklık suçuna iştirak etmiş olabilir" dedi.

"İhbar et para kazan"

Sondakika haber sitesinde yer alan habere göre, Marmaris'te görev yapan Mali Müşavir Özdemir, "ihbarcının elde edeceği gelire gelince de yaptığım hesaplamalara göre bir sezonda yaklaşık 100 bin lira civarında ihbar ikramiyesi kazanılabilir. Tabi ki yaptığı ihbarın sayısına göre değişir bu" diyerek ihbarcılar için "Bir dilekçeyle vergi dairesine başvurmaları ve adres bilgilerini eksiksiz belirtmek yeterli oluyor" dedi.

İhbar edenlerin kimlik bilgilerinin gizli tutulduğunu ancak ihbar asılsız çıkarsa sadece vergi dairesinden hukuki yol ile alınıp şikayet edilebileceğini belirten Akın Özdemir, "Vergi dairesi, dilekçeyi verenin kişiliğini, kimliğini gizli tutmak zorunda. Yalnız asılsız bir ihbar olması durumunda da karşı tarafa tazminat ödemek durumunda kalabilirsiniz" diyerek asılsız ihbar yapanlara da uyarıda bulundu.

DİKKAT; "İhbar edin para kazanın" 3

DİKKAT; "İhbar edin para kazanın"

Karakola bildirim mecburiyeti

Marmaris'te bazı evlerin haftalık kiralarının, Anadolu'nun bir köyünden arsa alınacak fiyatlarda olduğunu belirten sorumlu gayrimenkul danışmanı Çetin Aksu da emlakçıların bu işleri yapmasının yükünün ağır olduğunu belirtti. Aksu, "Marmaris ilçemizde veya turizm beldelerinde haftalık, aylık veya sezonluk kiralamalar yapılmakta. Şimdi öncelikle ev sahiplerinin dikkat etmesi gereken haftalık veya aylık verdiği kiralamalar da öncelikle maliyeden bir beyanname neticesinde aldıkları vergi numaralarını bağlı bulundukları karakol veya emniyete bildirerek aldıkları programları bilgisayarlarına yükleyip belirli şifreyle otel sistemi gibi giren konuklarının kimlik numaralarını bildirmekle mükellefler" dedi.

Bildirmeyene ceza

Vergi dairesine başvurmayan ve kiraladıkları konutları kullanan günlük, haftalık ya da aylık misafirleri karakola bildirmeyen ev sahipleri ağır yükümlülüklerle karşı karşıya kalıyorlar. Çetin Aksu açıklamalarını şöyle sürdürdü;

"Yani bunları bildirmek zorundalar. Olmadığı takdirde, bunun tespiti durumunda veya oluşabilecek herhangi bir sıkıntılı durum da ciddi anlamda maddi ve manevi cezalarla karşı karşıya kalıyorlar ki bunun maddi ceza boyutu 25 bin TL'den başlayıp yukarıya doğru devam eder. Hukuki boyutunda da kalan konukların bildirilmediği durumlarda kalanlar aranan birileri ise bu sefer de hukkuki anlamda cezayla karşı karşıya kalabiliyorlar."

DİKKAT; "İhbar edin para kazanın" 4

DİKKAT; "İhbar edin para kazanın"

Site yönetiminden izin alma zorunluluğu

Gayrimenkul danışmanı Çetin Aksu, "Bir aydan fazla süreyle ev kiralayan kiracıların da mülkün bulunduğu bölgedeki nüfus müdürlüğüne giderek beyan vermeleri gerekiyor. Yani nufus kaydını bildirmeleri gerekiyor" dedi. Aksu ayrıca konutta komşu meskenler var ise kısa süreli konut kiralamalarında mülk sahibinin, kiralanan yer daire ise apartman yönetiminden, kiralanan yer sitede ise site yönetiminden izin almak durumunda olduğunu da belirtti.

Aksu açıklamalarını şöyle sürdürdü;

"Her site haftalık veya aylık kiralamaya sıcak bakmıyor. Bunların gizli yapılması durumunda ortaya çıkabilecek sonuçlarda hem mal sahibi hem de eve giren konuklar ciddi sorunlarla karşı karşıya kalabilir."

TURSAB belgesi olmayan villa sahibi kiralama yapamaz

Turistik Seyahat Acenteleri Birliği Bölgesel Temsil Kurulu Başkanı Suat Esin villa turizmi için villa kiralayanların TURSAB belgeli olması gerektiğini vurgulayarak, "Eğer villa turizm yapacaksa bir vatandaş öncelikle Turizm Bakanlığı'ndan belgeli seyahat acentesi olması gerekiyor. Özelikle son yıllarda bu pandemiden sonra villa turizmi patladı ve kaçak da patladı. Tabii ki biz bunlarla elimizden gelen mücadeleyi yapıyoruz, bunları tespit ettiğimiz takdirde de kaçak seyahat acenteciliği faaliyetine giriyor ve tutanağını tutuyoruz, gerekli işlemleri yapıyoruz. Yetkililere de bununla ilgili tutanak gönderiyoruz" dedi.

Kaynak;

https://www.sondakika.com/yerel/haber-evlerini-kayitsiz-gunluk-kiraya-verenlere-agir-15042162/

DİKKAT; "İhbar edin para kazanın" 5

DİKKAT; "İhbar edin para kazanın"

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

 

Gumusluk Brands

ENGLISH

"Report and get money"

Those who rent their homes daily, weekly or monthly without registration are subject to heavy penalties. There is a reward of up to 100 thousand liras for those who report.

Heavy penalties are imposed if it is determined that the houses are illegally rented daily, weekly or for less than 6 months in summer towns during the holiday season, which gets active with the start of the summer season and the closure of schools. Those who report those who rent their houses illegally earn money in return for the report.

In the town of Marmaris, which is one of the most popular tourism cities of Muğla, it is considered that the homeowners' giving their houses to holidaymakers at exorbitant prices is not being able to prevent house rents. There are applications that do not keep the legal records of the owner in the rental of short-term villas and apartments, which have become popular especially during the pandemic period, and there are applications that go up to prison sentences as well as fines for under-floor rentals.

"They have to be taxpayers"

Financial Advisor Akın Özdemir stated that the criminal proceedings in unregistered housing rentals have a history of 90 years and said, "The thing they have to do legally is to go to the tax office on a daily and weekly basis to establish a liability. But of course, the Property Ownership Law comes into play here. "If it is an apartment in an apartment, what he gives has to get the approval of other apartments, otherwise he cannot do it. There is also a safety aspect. In terms of security, he may have participated in the crime of aiding and abetting if any wanted person stays there because he did not report his identity," he said.

"Report and get paid"

According to the news on the Sondakika news site, Financial Advisor Özdemir, who works in Marmaris, said, "As for the income of the whistleblower, according to my calculations, a notice bonus of around 100 thousand lira can be earned in a season. Of course, this depends on the number of notifications he makes". "It is enough to apply to the tax office with a petition and to provide complete address information," he said.

Akın Özdemir stated that the identity information of the whistleblowers is kept confidential, but if the denunciation turns out to be unfounded, they can only be filed with the tax office through legal means. He also warned those who made false reports.

Obligation to report to the police station

Responsible real estate consultant Çetin Aksu, who stated that the weekly rents of some houses in Marmaris are at the prices to be purchased from a village in Anatolia, also stated that the burden of real estate agents to do these works is heavy. Aksu said, "Weekly, monthly or seasonal rentals are made in our district of Marmaris or in tourism resorts. Now, weekly or monthly rentals, which the landlords should pay attention to, are first of all, as a result of a tax declaration from the finance department, they inform the police station or the police station they are affiliated with, and upload the programs they receive to their computers with a certain password. They are obliged to report the identification numbers of their guests who enter, like the system," he said.

Punishment for not reporting

Landlords who do not apply to the tax office and do not report their daily, weekly or monthly guests to the police station are faced with heavy obligations. Çetin Aksu continued his statements as follows;

"So they have to report them. Otherwise, they are faced with serious material and moral penalties in case of detection of this or in any troublesome situation that may occur, the financial penalty of which starts from 25 thousand TL and continues upwards. Those who remain in situations are wanted, and this time they may face legal punishment."

Obligation to obtain permission from management

Real estate consultant Çetin Aksu said, "Those who rent a house for more than one month have to go to the civil registration office in the region where the property is located and submit a declaration. In other words, they have to report their census records." Aksu also stated that if there are neighboring residences in the residence, the owner of the property has to get permission for short-term rentals, from the apartment management if the rented place is an apartment, and from the site management if it is a site or cooperative.

Aksu continued his explanations as follows;

"Not every site is willing to rent weekly or monthly. If these are done confidentially, both the owner and the guests entering the house may face serious problems as a result of the consequences."

Villa owner without TURSAB certificate cannot rent

Suat Esin, Chairman of the Regional Representation Board of the Union of Touristic Travel Agencies, emphasized that those who rent villas for villa tourism should have TURSAB certificate, "If a villa is going to tourism, a citizen must first be a travel agency certified by the Ministry of Tourism. Especially in recent years, after this pandemic, villa tourism has exploded and illegally. Of course, we can get away with these.

We are fighting against them, and if we detect them, we engage in illegal travel agency activities and keep the minutes, we take the necessary actions. We are sending a report about this to the authorities," he said.

Source;

https://www.sondakika.com/yerel/haber-evleri-kayitsiz-gunluk-kiraya-verenlere-agir-15042162/

 

TAGS;

Kayıtdışı ev kiralamaları

Sahte emlakçılar

Hayatın içinden haberler