Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

Bel ağrıları ameliyatsız tedavi edilebilir

Genel | Haber | News

Yalcin Cakir Youtube


Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 27.07.2022 - En yaygın sağlık sorunlarından biri olan bel ağrısının ameliyatsız tedavi edilebildiğini biliyor muydunuz?

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Gökçe Yaşar, bel ağrılarında egzersiz ve fizyoterapi tekniklerine ek olarak nöral terapi, proloterapi, lokal ozon uygulamaları gibi enjeksiyon teknikleri ve kuru iğneleme yöntemi ile kalıcı tedavi sağlandığını bildirdi.

Bel ağrısı engellilik ve iş gücü kayıplarının en sık nedenlerinden biri olmasının yanı sıra günlük yaşamda önemli kısıtlanmalara ve psikolojik strese neden olan önemli bir sağlık sorunu. Medikal yöntemlerle, ameliyata gerek kalmadan ağrılardan kurtulmak, yaşam konforunu yeniden kazanmak mümkün. Denizli Özel Odak Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Gökçe Yaşar, ameliyatsız bel ağrısı tedavisini anlattı.

Aşırı kilo bel ağrısına yol açabilir

Travma, ağır kaldırma, iş ve sosyal hayattaki hareketsiz yaşam, uygun olmayan postürya da uzun süreli masa başı oturma gibi faktörlerle oluşabilirken bilinen bir neden olmadan da bel ağrısı meydana gelebilir. Fazla kilolu olmak ve sigara kullanımı da risk faktörleri arasındadır.

Ağrı ani başlangıçlı ya da giderek artan karakterde olabildiği gibi derinden gelen bir sızı ya da yanma şeklinde de karşımıza çıkabilir.Kalça ve bacaklara yayılan ağrı, uyuşma, karıncalanma eşlik edebilir; ilerleyen durumlarda ise bacaklarda kas gücü kaybı, idrar kaçırma ve makat bölgesinde uyuşma hissi gibi şikayetler eklenebilir."

Ağrının tek sebebi bel fıtığı değildir

"Sanılanın aksine bel fıtıkları ağrının en sık sebebi değildir. Ağrı; omurga çevresindeki kaslar, sinir kökleri, kemikler, faset eklemler, ligamanlar, omurga kemikleri arasındaki diskler ve iç organlardan kaynaklanabilir. Bel ağrısı sebeplerinden çok azı cerrahi tedaviye ihtiyaç duyar.

Bu yüzden öncelikle ağrının ayırıcı tanısının yapılması için bir uzman muayenesi ve sonrasında tedavi planlaması yapılmalıdır. Doktora başvurmaktan korkmayın Bel ağrılarının % 95-97’si ameliyatsız çok yönlü tedavi yaklaşımları ile tedavi edilebilir. Öncelikle hızlıca ağrı kontrolünü sağlayıp ağrı ve kısıtlılık nedeni ile çalıştıramadığımız kasları fizyoterapi tekniklerinden olan elektrik akım uyarısıyla ve sonrasında da egzersiz programıyla etkin bir şekilde çalıştırmalıyız. Bu süreçte 4 gün yatak istirahati önerilebilir, ancak uzun süreli yatak istirahati ve hareketsizliği önermiyoruz. Burada amaç kas zayıflığını önlemek, zayıflayan kasın gücünü ve esnekliğini en kısa sürede geri kazandırmaktır. Egzersiz ve hasta bilgilendirmesinin dahil edilmediği bir tedavi planı ile sorunların çözümünde yetersiz kalınır. Doğru duruş ve güçlü omurga çevresi kaslar tüm kas iskelet sistemini ilgilendiren hastalıkların tedavisinde temel hedef olmalıdır ve hastaya özeldir."

"Her hasta için ayrı planlanan egzersiz ve fizyoterapi tekniklerine ek olarak nöral terapi, proloterapi, lokal ozon uygulamaları gibi enjeksiyon teknikleri ve kuru iğneleme yöntemi ile kalıcı tedavi sağlanmaktadır.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Gökçe Yaşar

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Gökçe Yaşar

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

 

Gumusluk Brands

ENGLISH

Low Back Pain Can Be Treated Without Surgery

Did you know that back pain, one of the most common health problems, can be treated without surgery? Details are in the news...

Physical Therapy and Rehabilitation Specialist Dr. Gökçe Yaşar stated that in addition to exercise and physiotherapy techniques, injection techniques such as neural therapy, prolotherapy, local ozone applications and dry needling method provide permanent treatment for low back pain.

In addition to being one of the most common causes of disability and loss of work, low back pain is an important health problem that causes significant limitations and psychological stress in daily life. With medical methods, getting rid of pain without the need for surgery, life possible to regain comfort. Denizli Private Focus Hospital Physiotherapy and Rehabilitation Specialist Dr. Gökçe Yaşar talked about the treatment of low back pain without surgery.

Excess weight can cause back pain

“While trauma can occur with factors such as heavy lifting, sedentary life in work and social life, inappropriate posture or prolonged desk sitting, it can also occur without a known cause. pain may occur. Being overweight and smoking are also risk factors.

The pain may be of sudden onset or gradually increasing in character, or it may appear as a deep ache or burning. Pain spreading to the hips and legs, numbness, tingling may accompany; In advanced cases, complaints such as loss of muscle strength in the legs, urinary incontinence and numbness in the anus area may be added.

Herniated disc is not the only cause of pain

"Contrary to popular belief, herniated discs are not the most common cause of pain. Pain can be caused by the muscles around the spine, nerve roots, bones, facet joints, ligaments, discs between the spine bones, and inner spine. may originate from the organs. Few causes of low back pain require surgical treatment.

Therefore, first of all, a specialist examination and then treatment planning should be done in order to make the differential diagnosis of pain.
Do not be afraid to consult a doctor. 95-97% of low back pain can be treated with multi-faceted treatment approaches without surgery.
First of all, we can control the pain quickly, and the muscles that we cannot work due to pain and limitation, with the electrical current stimulus, which is one of the physiotherapy techniques, and then with the exercise.
We must run the program effectively. In this process, 4 days of bed rest may be recommended, but we do not recommend long-term bed rest and inactivity. Here, the aim is muscle weakness. Prevention is to restore the strength and flexibility of the weakened muscle as soon as possible. A treatment plan that does not include exercise and patient information is insufficient to solve problems. Correct posture and strong spinal muscles should be the main target in the treatment of diseases involving the entire musculoskeletal system and are patient-specific.

"In addition to the exercise and physiotherapy techniques planned separately for each patient, permanent treatment is provided with injection techniques such as neural therapy, prolotherapy, local ozone applications, and dry needling."

TAGS;

Bel ağrısı tedavisi

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Gökçe Yaşar

Hayatın içinden haberler