Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

"Mebus" kitapçılarda

Genel | Haber | News

Yalcin Cakir Youtube


HAYATIN İÇİNDEN HABERLER
English News

"Mebus" in bookstores - CLICK

Feridun Büyükyıldız'ın son kitabı

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 09.10.2022 - Yazar ve kütüphaneci Feridun Büyükyıldız'ın son kitabı, "Mebus" raflardaki yerini aldı. Sahipsiz bir kadın cinayetinin, bir mebusun ve bir dönemin hikayesinin anlatıldığı roman tarihi gerçeklere dayanıyor.

Kitap hakkında

“MEBUS”

Fatma Medeniye'nin, sahipsiz bir kadın cinayetinin, bir mebusun ve bir dönemin hikayesidir. İşgal yılları İstanbul’undan başlayan ve Cumhuriyetin ilk yıllarına uzanan bir dönem romanıdır. Çöken Osmanlı enkazının altında kalan hayatlar ile yeni filizlenen Cumhuriyetin kurumlarının şekillenişini, insanların savruluşunu anlatır. Dönemin karanlık simalarından Recep Zühtü’nün cinayetle biten aşkının, ceza almadan sürdürdüğü hayatının, cinayetin ertesi haftası milletvekili oluşunu tarihi gerçeklere dayanarak anlatır

Arka kapak yazısından

Recep Zühtü Soyak henüz 1919 yılında Milli Mücadele’ye katılmış, ölümüne kadar Mustafa Kemal Atatürk’ün en yakınları arasında yer almış bir şahsiyettir. Çok iyi bir silahşor olduğu rivayet edilen Recep Zühtü Bey’in, Mustafa Kemal Paşa’ya ölümüne sadık olan çekirdek kadronun, kimi kaynaklarda geçen isimlendirmeyle “Serez Fedaileri”nin önemli halkalarından biri olduğu da pek çok hatıratta ifade edilir.

Hakkında birçok söylenti olan Recep Zühtü’nün, Fatma Medeniye Hanım’la yaşadığı fırtınalı aşk ve sonrasında genç kadını öldürmesi ise onun hayatının en tartışmalı döneminin perdesini açmıştır. Atatürk’ün cinayeti duyduğunda “Kanuni icabı yapılmalıdır” dediği rivayet edilmekle birlikte süreç pek de öyle ilerlemez. Olaydan iki gün önce yapılan seçimlerde Zonguldak milletvekilliğine intihap olunan Recep Zühtü, Fatma Medeniye’yi “cinnet halinde vurduğu ve yapılan muayene sonucunda cezai ehliyetinin olmadığı”na dair bir raporla cinayet suçundan beraat eder. Hemen sonrasında ise TBMM’ye giderek yemin eder ve mebusluğa başlar.

Feridun Büyükyıldız, Recep Zühtü ve Fatma Medeniye’nin hikâyesi çerçevesinde Cumhuriyet’in ilk yıllarına farklı bir bakış açısı getiriyor. Bir dönem romanı olarak kaleme alınan bu eserde, tarihi gerçeklerden, kişilerden ve olaylardan esinlenilmiş, bir mebusun hayatı üzerinden dönemin namuslu bir eleştirisi yapılmaya gayret edilmiştir.

Mebus, roman, Inkılap Yayınları. Yazar: Feridun Büyükyıldız

Mebus, roman, Inkılap Yayınları. Yazar: Feridun Büyükyıldız

Feridun Büyükyıldız kimdir?

1968 yılında Çorum’un Sungurlu ilçesi, Tuğcu Köyü’nde doğdu. Ankara Üniversitesi, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü’nü bitirdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sınavını kazanarak Milli Kütüphane’de kütüphaneci olarak göreve başladı.

Hürriyet’in Agora ve Cumhuriyet’in Ankara eklerinde, Bütün Dünya, Roman Kahramanları, Kafdağı, Nart gibi çeşitli dergilerde sosyal ve kültürel içerikli yazıları yayımlandı. Bazı e-dergilerde yazarlık ve editörlük yaptı. Cumhuriyet Gazetesi Ankara ekinde “Başka Kent” adlı köşede bir süre şehir yazıları yazdı.

Şehir tarihi üzerine 2009’da yayımlanan Başka Kent Ankara adlı kitabı okuyucu tarafından ilgiyle karşılandı. Sihirli Tatil, Kütüphaneci Sincap ile Gök, Deniz ve Toprak adlı kitaplarını çocuklar için kaleme aldı. Kütüphaneci Sincap aynı zamanda oyunlaştırılıp tiyatro oyunu olarak sahnelendi. Yasama, yürütme, yargı erklerini ve TBMM’yi çocuklara anlatan Büyük Beyaz Bulut adlı kitabı, TBMM’yi ziyaret eden çocuklara dağıtılmak amacıyla 100.000 adet basılmıştır. Eser, TBMM’nin çocuklar için yayın yapan internet sitesinde tbmmcocuk.gov.tr’den online olarak okunabilir.

Çerkeslere Mektuplar adlı deneme türünde bir kitap da kaleme alan yazar, Kafkas Kültür Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği, Kafkasyalı Yazarlar Birliği Derneği Kurucu Üyeliği ve Başkan Yardımcılığı ile Türk Kütüphaneciler Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde de bulundu.

Halen Bodrum, Gümüşlük'te yaşayan Ferdiun Büyükyıldız'ın son kitabı olan "Mebus" İnkılap Yayınlarından çıktı. "Mebus" kitapçılardan temin edilebiliyor. Aynı zamanda internetten de alabiliyorsunuz.

https://www.inkilap.com/mebus

Kitap Adı: Mebus
Kitap Yazar Adı: Feridun Büyükyıldız
Yayın Direktörü: Mehmet Bozkurt
Editör: Gökçe Şenoğlu
Kapak Tasarım: Emir Tali
Sayfa Tasarım: Beyzanur Karabulut
Sayfa Sayısı: 188
Ebat: 13,5 x 19,5
Tür: Roman
Kağıt / İç Baskı: III. Hamur Enzo, 52 gr.
Cilt / Kapak: Amerikan Bristol 230 gr.
ISBN / Barkod: 9789751044280

Feridun Büyükyıldız

Feridun Büyükyıldız, Gümüşlük 2018, (Fotoğraf: Yalçın Çakır)

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

 

Gumusluk Brands

ENGLISH

"Mebus" in bookstores

Author and librarian Feridun Büyükyıldız's latest book, "Mebus", took its place on the shelves. The novel, which tells the story of a murderous woman, a deputy and a period, is based on historical facts.

About the book

"MEBUS"

It is the story of Fatma Medeniye, a murder of an unclaimed woman, a deputy and an era. It is a period novel that begins in Istanbul during the occupation years and extends to the first years of the Republic. It tells about the lives left under the ruins of the collapsed Ottoman Empire, the formation of the institutions of the newly burgeoning Republic and the drift of people. Based on historical facts, he tells about the love of Recep Zühtü, one of the dark figures of the period, that ended in murder, his life without punishment, and his becoming a deputy the week after the murder.

From the back cover text

Recep Zühtü Soyak is a person who joined the National Struggle in 1919 and was among the closest relatives of Mustafa Kemal Atatürk until his death. It is also stated in many memoirs that Recep Zühtü Bey, who is rumored to be a very good gunslinger, was one of the important links of the "Serez Fedailer", as the core staff of Mustafa Kemal Pasha was loyal to his death.

The stormy love of Recep Zühtü, about whom there are many rumors, with Fatma Medeniye Hanım, and then his murder of the young woman, opened the curtain of the most controversial period of his life. Although it is rumored that Atatürk said, "It must be done as per the law" when he heard about the murder, the process does not proceed that way. Recep Zühtü, who was elected as Zonguldak deputy in the elections held two days before the incident, was acquitted of the crime of murder with a report stating that "he shot Fatma Medeniye in a frenzy and as a result of the examination, she did not have criminal capacity". Immediately after, he goes to the Grand National Assembly of Turkey and takes an oath and begins to be a deputy.

"Mebus" in bookstores

"Mebus" in bookstores

Feridun Büyükyıldız brings a different perspective to the first years of the Republic within the framework of the story of Recep Zühtü and Fatma Medeniye. In this work, which was written as a period novel, it was inspired by historical facts, people and events, and an honest criticism of the period was tried to be made through the life of a deputy.

Who is Feridun Büyükyıldız?

He was born in 1968 in Tuğcu Village, Sungurlu district of Çorum. He graduated from Ankara University, Department of Information and Document Management. He won the exam of the Ministry of Culture and Tourism and started to work as a librarian at the National Library.

His social and cultural articles were published in Hürriyet's Agora and Cumhuriyet's Ankara supplements, and in various magazines such as Whole Dünya, Roman Kahramanları, Kafdağı and Nart. He wrote and edited some e-journals. He wrote about the city for a while in the column called "Another City" in the Ankara supplement of the newspaper Cumhuriyet.

His book titled Another City Ankara, published in 2009 on the history of the city, was met with great interest by the reader. He wrote his books called Magic Holiday, Librarian Squirrel and Sky, Sea and Earth for children. Librarian Squirrel was also staged as a play. His book The Great White Cloud, which explains the legislative, executive, judicial powers and the TBMM to children, was printed in 100,000 copies to be distributed to children visiting the Grand National Assembly of Turkey. (The work can be read online at tbmmcocuk.gov.tr, the Turkish Grand National Assembly's website for children.)

The author, who also wrote an essay-type book called Letters to the Circassians, served as a Member of the Board of the Caucasian Culture Association, the Founding Member and Vice President of the Association of the Caucasian Writers Union, and a Member of the Board of the Turkish Librarians Association.

"Mebus", the last book of Ferdiun Büyükyıldız, who still lives in Bodrum, Gümüşlük, was published by İnkılap Publications. "Mebuz" can be obtained from bookstores. It's on the shelves. You can also get it online;

CLICK;

https://www.inkilap.com/mebus

Book Name: Mebus
Book Author Name: Feridun Büyükyıldız
Editorial Director: Mehmet Bozkurt
Editor: Gokce Senoglu
Cover Design: Emir Tali
Page Design: Beyzanur Karabulut
Number of Pages: 188
Size: 13.5 x 19.5
Genre: Novel
Paper / Inside Print: III. Dough Enzo, 52 gr.
Binding / Cover: American Bristol 230 gr.
ISBN / Barcode: 9789751044280

TAGS;

Mebus (Roman)

Feridun Büyükyıldız

Hayatın içinden haberler