Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

İmamoğlu'dan Soylu'ya yanıt

Genel | Haber | News

Yalcin Cakir Youtube


HAYATIN İÇİNDEN HABERLER
English News

Reply from İmamoğlu to Soylu - CLICK

Mahkeme kararı, bakanlık, Soylu ve iddialara yanıtlar

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 28.12.2022 - İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İçişleri Bakanlığı’nın başlattığı terör soruşturması ve Soylu'nun açıklamalarına yanıt verdi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İçişleri Bakanı Soylu'nun açıkalmalarını yalanladı. İmamoğlu, "Saygılarımla” diyerek kendisini aradığımı ve yardım istediğimi söylemiş. Bu kuyruklu bir YALAN! İstihbarat sende, telefon takibi sende, tüm bilgilere erişme gücün var. Bunu ispat edersen ben, edemezsen sen istifa etmelisin. HODRİ MEYDAN" dedi.

İşte o açıklama;

Dün yaptığı açıklamalar

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İçişleri Bakanlığı’nın başlattığı terör soruşturmasına bugün düzenlediği toplantıyla yanıt verdi. İmamoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu için, "Ne adalet, ne vicdan senin ruhunda yer bulmuyor. Sen kalbi de aklı da sadece kötülüğe çalışan bir zatsın" dedi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Millet İttifakı olarak adlandırılan 6'lı Masa'daki siyasi partilerin genel başkan yardımcıları ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, Saadet Partisi'nden Bülent Kaya, Gelecek Partisi'nden Prof. Dr. Serap Yazıcı, İYİ Parti'den Bahadır Erdem, CHP'den Muharrem Erkek, Demokrat Parti'den Mustafa Serhan Yücel katıldı. Deva Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu'nun yurtdışında olması nedeniyle toplantıya katılamadığı belirtildi.

Hakkında 2 yıl 7 ay hapis ve siyasi yasak kararı bulunan İBB Başkanı İmamoğlu şunları söyledi;

. Her ne kadar millet iradesinin temsil edildiği bu yere dönük, siyasi saikler ve yargı darbeleri ile müdahaleler olsa da dimdik görevimizin başındayız. Arkamızda 86 milyon insanımızın, 6'lı Masa'nın ve Millet İttifakı'nın gücünü hissederek yol yürüyoruz.

. Hukun vazgeçilmez bazı evrensel ilkeleri vardır. hukukun üstünlüğünün geçerli olduğu tüm demokratik ülkelerde, her ne olursa olsun geçerli normlar vardır. Mesela masumiyet karinesi gibi, suçun şahsiliği gibi, tabii hakim ilkesi gibi. Maalesef hukuksuzluk, bu iktidar döneminin normali oldu. Hukuk, siyasi iktidarın baskılarıyla eğilip bükülürse işte bugünkü Türkiye ortaya çıkar. Anayasamızda yazdığı gibi Türkiye bir hukuk devletidir.

. Bakan, 400 gün önce açık bir tespit yapmış ama aradan geçen zamanda terörist olduğunu iddia ettiği kişilere karşı herhangi bir yasal girişimde bulunmamıştır. Biz girişimde bulunmak istedik. Hem İçişleri Bakanlığı'na hem de İstanbul Valiliğine resmi yazı göndererek ‘557 teröristi bizim bilmemiz mümkün değil. Bu isimleri bize verin yasal işlem başlatalım' dedik. Bize ‘siz bizim muhatabımız değilsiniz' yanıtı verildi.

. OHAL kapsamında çıkarılan 667 sayılı KHK'nın 6749 ve 7333 sayılı yasaları, belediyelerdeki sakıncalı personelin işten çıkarılma yetkisini 31 Temmuz 2022'ye kadar İçişleri Bakanı'na veriyor. Yani bakan Soylu, sayı ve örgüt ismi vererek terörist tespiti yapmış ama 8 ay boyunca, terörist diye iddia ettiği kişileri işten çıkartmamıştır. Burada bakan soylu terörist diye iddia ettiği kişileri işten çıkarmayarak görev suçu işlemiş midir?

. Bu süreçte devletimizin istediği her türlü bilgi ve belge anında yetkili makamlarla paylaşıldı. Bu süreçte de bilgilendirme tek taraflı yürüdü, tarafımıza herhangi bir bilgi sunulmadı.

. Mülkiye müfettişleri, İBB'ye geldiğinde 8 kişilik ekibin başında ismini vermeyelim bir başka başmüfettiş vardı. Heyet bir süre incelemeyi bu başmüfettiş başkanlığında yaptı.

. Her nedense, siz nedenlerini iyi biliyorsunuz, yaza doğru bu müfettiş, heyet başkanlığından alındı ve Ankara'ya çekildi.

. Sağlık sebepleri bu konuda sık kullanılan bir gerekçedir bilirsiniz. Görevden alınan başmüffettiş yerine bir dönem AK Parti'den milletvekili adayı olan bir kişi getirildi. Ben İBB başkan adayı olduktan sonra Beylikdüzü belediye başkanlığı dönemimle ilgili 28 ayrı özel soruşturma açtı bu kişi.

. Arif Yıldırım adlı militan AK Partili bir zat-ı muhterem heyet başkanı oldu. Bu kişi, 20 Mayıs 2019'da Beylikdüzü Belediyesi'ne bir işlem ile ilgili soruşturma açtı. Belediye başkanı olarak beni suçlayarak ifademi almak istedi.

. Oysa ki o işlemin tarihi 31 mart 2019 seçimleri sonrasıydı. Beylikdüzü Belediyesi yeni başkanını seçmiş, ben ise mazbatası iptal edilmiş İBB başkanı idim.

. Yani bu kişinin gözü İmamoğlu konusunda bu kadar dönmüştür. Herkes iyi bilsin ki bu kişi adil ve tarafsız bir müfettiş değildir, bunu ispat etmiştir.

. Bize dönük saldırıların belirli bir takvim ve disiplin içinde yürüdüğünü söylüyorum. Bunlar sıradan olaylar değil. Bu süreçlere karşı çıkan da ister hakim, ister baş müfettiş olsun, bu insanlarda ortadan yok ediliyor.

. Bu bakan kendini akıllı herkesi aptal sanıyor. Basın toplantısında ‘CHP'li belediyelerle ilgili 1107 soruşturma açtık ama Ak Parti belediyelerine de 885 soruşturma, ön inceleme başlattık' dedi. Aklı sıra ne kadar da adaletli olduğunu anlatıyor bize. Kendini akıllı sanan bakanın AK Parti belediyeleriyle ilgili incelemeleri imar yolsuzluğu, zabıta rüşvet iddiaları, imar planlarındaki ranta yönelik değişimler gibi konular.

. Üstelik de yasal olarak belediyelerin hiçbir güvenlik soruşturması yapamayacağı bir döneme ilişkin soruşturma açıyorsun…

. Eğer adil bir bakansan, 19 AK Parti ve kayyumun yönettiği büyükşehir belediyelerine de İBB'ye yaptığın personel soruşturmasını yap. Eğer adaletli olduğunu iddia ediyorsan Ataşehir, Seyhan gibi CHP belediyelerine gösterdiğin sertliği, yüzlerce AK Partili ve MHP'li ilçe belediyesine göster.

. Bir de çıkmış yüzdeler vererek grafik göstererek ben adil biriyim diyor. Ne adalet, ne hukuk ne ahlak ne vicdan senin ruhunda yer bulmuyor. Yüce Allah, insanı insan yapan bu melekeleri senden almış.

. Sen kalbi de aklı da sadece kötülüğe çalışan bir zatsın. Velhasıl bu toplantıda gördük ki bakan, geçen yıl 557 adet dediği terörist sayısını ülkedeki enflasyon oranında artırmış ve sayıyı 1668'e çıkarmıştı.

. İBB olarak terörle mücadelenin neresinde olacaksak orada durduğumuz için, yine dosyalarda göreceğiniz üzere bu 1.668 kişi ile ilgili de bakanlığımıza bilgi sorduk ama yanıt alamadık.

. 1 yıldır İBB'de var olduğu iddia edilen teröristlere ulaşmak ve haklarında yapabileceğimiz yasal işlemleri yapmak için mücadele ediyor ama bakan beyin engeline takılıyoruz. İBB'de olduğu iddia edilen teröristleri birisi saklıyor ve işlem yapmıyor. ama o birisi Ekrem İmamoğlu ya da İBB değil. Bakanlık bize hiç bilgi vermediği gibi bizim verilerimizle bakanlık verileri arasında da ciddi farklar var olduğunu gördük. Elimizdeki bilgileri soruşturma tarihine göre yeniden ele aldık.

. Daha ne olabilir derken, son olarak da 51 kişiyi diğer terör örgütleri klasmanına soktu. ‘Diğer terör örgütleri' hangileridir? mesela İBB'de Tamil gerillası mı var? İrlanda'nın bağımsızlığı için kurulan IRA örgütünden adam mı aldık işe? Böyle aymazlık mı olur? İşte bunlar bu kadar dalga geçilecek kişilerdir.

. Bildiğiniz gibi soruşturma tarihlerindeki 1 Ocak 2019-27 Haziran 2019 arasında biz görevde değildik. Öncesinde eski başkan Mevlüt Uysal ve kayyum döneminde de İstanbul valimiz sayın Ali Yerlikaya görevdeydi. Yani 1 Ocak 2019-18 Nisan 2019 arasındaki sorumluluk sayın Uysal da, 7 Mayıs 2019 -27 Haziran 2019 arasındaki sorumluluk da sayın valimizdeydi. Bu dönemleri de titizlikle inceledik.

. Bakan diyor ki; ‘güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapmadan belediyeye personel aldılar. Biz 27 Haziran 2019 günü mazbatımızı aldık.

. Bakan beyin bilerek istismar ettiği şu; Anayasa Mahkemesi biz göreve geldikten 5 ay sonra, 28 Kasım 2019 tarihinde bir karar aldı. Buna göre; kamu kurumlarında işe alınacak personel için güvenlik soruşturması-arşiv araştırması talebini yasal bulmadı ve kaldırdı. Bu yasak kararı 81 il valiliğine bizzat Soylu tarafından resmi yazıyla iletildi.

. Bir örnek vereyim. İBB olarak İstanbul Valiliği'ne kasım 2019'da bünyemize alacağımız bir memurumuz için arşiv araştırması talep etmişiz. VAlilik de 30 Aralık 2019 tarihinde İBB'ye verdiği yanıtta, Anayasa Mahkemesi kararına göre bu evrakı isteyemezsiniz demiş ve yazıyı işlemsiz olarak bize iade etmiş. Anayasa Mahkemesi, 28 Kasım 2019'dan yeni yasa çıkan 18 Nisan 2021'e kadar yani 17 ay boyunca, bakanın' yapmamışlar' dediği araştırmanın yapılmasını yasaklamıştı.

. Anayasa Mahkemesi'nin yasak kararı olan 17 ayda İBB'nin iştirak şirketlerine 11 bin 351 kişi işe alındı.

. İBB, İSKİ ve İETT'de de bu dönem alınanları sayarsanız 13 bin civarında personelin işe girdi. bu dönemde arşiv araştırması-güvenlik soruşturması yapılması yasaktı. Ocak 2021 tarihli yazısı elinizde. Bizzat kendisi bu evrakları istemeyin diye resmi yazı yazdı. Yani ilk iddiası tamamen iftira.

. Müfettiş raporuna göre kurumlarımıza alınan 25 bin 361 kişiye arşiv araştırması ve güvenlik soruşturması yapılmış.

. Yani, Anayasa Mahkemesi'nin yasakladığı dönemde işe aldığımız 13 bin civarındaki personele de bu araştırmayı yapmışlar. Ve şimdi bizi o dönemde niye yapmadınız diye savcılığa veriyorlar.

. Yasa yok, genelge yapmayın diyor. Valilik talebimizi reddediyor. Ama bakan yine de yapmalıydınız diyor. Bizim kendi emniyet teşkilatımız mı var bunları yapacak?

. Kurt kuzuyu yemek isteyince, kendisi suyun yukarısında olduğu halde “suyumu bulandırdın” dermiş. Ama biz kuzu değiliz, bu ülkede adaletin yerini bulacağı günlerin geleceğine inanıyoruz ve bunun mücadelesini veriyoruz.

. Peki, Anayasa Mahkemesi kararına kadar ve 17 aylık aradan sonra yeni yasa çıkınca İBB, arşiv ve güvenlik araştırmaları konusunda üzerine düşeni yapmış mıdır? Evet yapmıştır.

. Yasak kararı öncesi 5 aylık ve yeni yasa sonrası 8 aylık toplamda 13 ayda işe giren 7 bin 500 kişi için arşiv araştırması ve güvenlik soruşturmasını talep ettik. Bununla da yetinmedik, eski İBB yönetiminin 6 ayda işe aldığı 4 bin 116 çalışandan eksik olduğunu gördüklerimizin de arşiv ve güvenlik soruşturmalarını talep ettik.

. Bu 3 yıl için, toplam 10 bin 277 arşiv araştırması talebimizin 9 bin 617'sine cevap aldık. 660 kişinin arşiv araştırması için 1 yılı aşkın süredir cevap bekliyoruz.

. Hatırlatmak isterim 30 günde cevaplaması gereken, 660 kişiye 1 yıldır yanıt beklerken, müfettiş ise 25 bin 361 kişinin sorgusuna 5-6 ayda ulaşabildi. Demek ki isteyince oluyormuş.

. Eski başkan Mevlüt Uysal ve sayın vali Ali Yerlikaya'nın sorumlu olduğu dönemde işe alınan 4 bin 116 kişiden 1800'ü için güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması istenmemiş. Üstelik Anayasa Mahkemesi kararı yokken. Şimdi Uysal ve İstanbul Valisi de bizim gibi hileci mi oluyor?

. Bakan diyor ki; ‘işe alınacak personelin adli sicil kaydı alınırken, kamu seçeneği seçilmeliydi. Ama büyük çoğunluğu özel sektör seçeneğinden kayıt aldı. böylece işe alımda hülle yöntemi kullandılar.' Bakan Bey saçmalamış.

. Dediği gibi bir hülle yöntemi kullanılmışsa bizden önceki ilk 6 ayda yani eski başkan Mevlüt Uysal ve sayın İstanbul Valisi döneminde işe alınan 4 bin çalışanın 1400'ünün adli sicil kaydı özel şirket seçeneğinden alınmış olmazdı.

. Siz İstanbul Valisine, partili eski belediye başkanınıza hülleci mi diyorsunuz sayın bakan?

. Bakan Bey, belediye ve kuruluşlarında değerlendirme komisyonu olmadığı ya da komisyonu olan kuruluşlarında geç değerlendirme yaptığını iddia ediyor. İBB, İSKİ ve İETT'de değerlendirme komisyonlarımız görevini yapmaktadır.

. Bu zamana kadar çeşitli kayıtlardan 1105 dosya ele alındı. 974 dosyaya işlem yapılma gereği görülmedi, 46 terör ilişiği ve iltisakı içeren kişi işten çıkarıldı. 53 kişi de farklı suç bilgileri ve arşiv araştırmaları nedeniyle iş akitleri fesh edildi. Bu rakamların içinde bizden önceki döneme ait işe girişler de var.

. Peki, bakan bey sizin partinizin döneminde ne yapılmış? Siz, değil arşiv araştırması adli sicilinde yani basit sabıka kaydında bile silahlı terör örgütü üyeliği, bombalı terör eylemi gibi suçları olanları istihdam etmişsiniz.

. 2017'de işe aldığınız A.T, 2018'in temmuzunda işe aldığınız R.A bunlardan birkaçı. 2018 yılı kasım ve aralık ayında işe alınan 3 terör örgütü İBDA-C üyesi sabıkalı personelin iş akitlerini de biz feshettik.

. Bakan girişimleriyle adeta pandoranın kutusunu açtı. 2019 şubat ayında yani Mevlüt Uysal döneminde işe alınan Y.Y, yine 2019 ocak ayında 2. kez işe aldığınız O.Ç nasıl oldu da hassas gözlerinizden kaçtı acaba? Bakın arşiv araştırması demiyorum sabıka kaydında yazıyor diyorum. Ne yazıyor: silahlı terör örgütüne üyelik, silahlı terör örgütü yöneticiliği yazıyor. Bu 2 kişinin de işten çıkışı tarafımızca yapılmıştır.
6 FETÖ BAĞLANTILI PERSONEL İŞE ALINMIŞ

. Ama duyumlarımıza göre bu raporda hakkında işlem yapılması istenen kişiler sadece ben ve 100'den fazla eski- yeni yönetici arkadaşlarım. Size Mevlüt Uysal ve sayın vali dönemindeki eksikleri de anlattım. Yani aynı şeyle suçlanıyoruz.

. Eğer, savcılığa sunulan raporda, dönemin İBB Başkanı Mevlüt Uysal ve İBB yöneticileri, ayrıca İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve onun yöneticileri hakkında da işlem talep edilmişse bir lafım yok. Bugünün Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu da, o dönemin genel sekreter yardımcısıdır.

. Yani sorumlulardan biridir. Ama, altını çiziyorum o raporda sadece Ekrem İmamoğlu ve onun yöneticileri suçlanıyorsa, gökkubbeyi başınıza yıkarız.

. Herkese eşit muamele yapılmışsa tamam.Aksi takdirde Ak parti milletvekili adayı müfettiş, bu eksikliği yapmışsa bilerek ve isteyerek görevi ihmal suçu işlemiştir. Hesabını çatır çatır bakanıyla beraber öder.

. Toparlıyoruz, bakacağız sabıka kayıtlarından, arşiv araştırmalarından neler çıkmış da kimselerin kılı kıpırdamamış? Ne olsa bakan o zamanda aynı bakan değil mi? Bakan bey, yaktın partili arkadaşlarını haberin olsun…

. Güvenlikten sorumlu bir bakan terör örgütlerinin promosyonunu reklamını bu kadar aleni yapar mı? Bu suç değil mi? Bakan resmen devlet ağzıyla, terör örgütlerinin üyelerine sahip çıkmasının reklamını yapıyor. Bakanlığın zaten zayıf da, belediyeciliğin hiç yok.

. Belediyeler güvenlik kuruluşları değildir. Terör örgütlerine kim katılmış, onların akrabaları kimdir belediye bilmez, bilemez. Bunu bilmesi gereken kurumlar sizin başında olduğunuz güvenlik kurumlarıdır.

. O yüzden, bilmemizin mümkün olmadığı konularda nasıl oluyor da kendinizi suçlamanız gerekirken, bize çamur atıyorsunuz anlayamıyorum. Bakan bey, terör örgütlerinin yakınlarına jest yaptığımızı iddia ediyor.

. Veya İBB'deki 959 kişinin yakınları terör örgütleriyle iltisaklı iddiasında bulunuyor. Sayın bakan, emniyet ve istihbarat gibi hayati önemdeki güvenlik konularını bağladığınız bakan yardımcınızın kardeşi FETÖ terör örgütü üyesi ve yurt dışında kaçak bir firari. 15 Temmuz 2016'dan beri.

. Kardeşi, yani 1. derece yakını FETÖ firarisi olan bakan yardımcısını, ağustos 2018'de yardımcınız olarak atayınca, siz de bir terör örgütü iltisaklısına jest mi yapmış oluyorsunuz?

. Acaba, güvenliği ve istihbaratı emanet ettiğiniz bakan yardımcınız İsmial Çataklı'nın, firari kardeşi nedeniyle FETÖ iltisaklısı olmasından yola çıkarak, bu kritik göreve tarafınızca getirilmesi, sizin FETÖ terör örgütüne yaptığınız bir jest midir?”

. Bu bakanın bir milli güvenlik sorunu olduğunu söylemiştim. Şimdi ortaya çıkan tablo devletimizin kıymetli valileri ve AK Partili siyasiler için de ciddi tehlike olduğunu ortaya koydu. Bu kişiyi bu göreve getiren Cumhurbaşkanı'dır.

. Görev ihmalleri zincirinin sorumlusu da doğal olarak odur. Burada sayın cumhurbaşkanı ya ortaya koyduğumuz fotoğrafın yaratacağı kaosa razı gelecek ya da İçişleri Bakanlığı koltuğuna bir cumhurbaşkanı olarak yüzünü kızartmayacak bir isim atayacak. Artık alenen ortaya çıkmıştır ki, Süleyman Soylu olmamıştır. Olmamış bu adam.

. Siyasi körlüğe gerek yok; İçişleri bakanlığı kapasitesi yok. Onlarca kez hem ak partiyi hem iktidarı rezil etti. Üstelik bizim bildiklerimizin eminiz ki, sizin bildiklerinizin yanında esamesi okunmaz.

. Ne yazık ki aklını ve kalbini günaha teslim etmiş, hırsı ve öfkesi tarafından kontrol edilen bu bakan Türkiye Cumhuriyeti'nin çok kıymetli kurumlarını istismar etmektedir. Gerçekten en büyük Türkiye düşmanı bile bu göreve gelse bu asırlık kurumları, yüzbinlerce aileyi böyle düşman bellemezdi.

. Umarım, bir bakanın yarattığı dezenformasyon ve doğmasına sebep olduğu bu kaotik durum, devletimizin aklı selim sorumluluk sahibi yetkilileri tarafından bir an evvel ele alınır. Bir bakanın karanlıklar içindeki ruh haline ne İBB'yi ne valilerimizi, ne de seçilmiş ya da atanmış yöneticilerimizi feda etmeyelim.

. Bu bir hukuk davası değil, siyasi dava. Bu bir mağduriyet davası değil, haysiyet davası. Kimse bizden susmamızı beklemesin. Öyle kolay kolay hakkımızı yedirmeyiz. Öyle kolay kolay mücadeleden vaz geçmeyiz.

. Ekrem İmamoğlu hedeftir. Çünkü Ekrem İmamoğlu onların iktidar anlayışlarının, beslenme kaynaklarının, rant kaynaklarının, merkezini söküp almıştır.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu

. Milletiyle, yol arkadaşlarıyla beraber. Kendisinin haberi yoksa partinin başındaki kişinin; söylüyorum: AK Partili yöneticilerimiz dahi vicdanlarıyla hareket edip Ekrem İmamoğlu için çalışmıştır 2019 yerel seçimlerinde.

. 25 yıllık iktidarını ellerinden söküp alan ve önümüzdeki 2023 Türkiye Cumhuriyeti iktidarının değişiminin de müjdecisi olan bu başarının, bu zaferin önünü keserek, karalayarak, onu lekeleyerek onun simgesi haline gelmiş bir belediye başkanını yasaklı hale getirerek aslında 2023 seçimlerine mesaj vermek ve o süreci baskı altında elde etme çabasıdır.

. Ama biz buna fırsat vermeyeceğiz. Büyük bir hırsları var. Büyük bir kinleri var. Büyük bir nefretleri var. Bunu kusuyorlar.

. Bu anlamda ne yazık ki dönem dönem, ahlak dışı birtakım uygulamaları, bizi takip etmeleri ama MOBESE’den ama başka şekilde ama başka biçimde her buldukları fırsatları değerlendirerek birtakım hamleler yapmaktadırlar. Ama ben tek bir şeye yaslanıyorum.

. O da milletimizin vicdanı ve yüce yaradan. Bizim sırtımız yere gelmeyecek. Biz bunları bir daha minderden kalkmamak üzere tuş edeceğiz.

. Her şeyi yapabilirler. Sayın Bakan’ın ve bu hamleleri yapan anlayışın bu belediyeye her türlü uygulamayı yapmaya dönük hareketi yapacağını biz biliyoruz.

. Onu bile yapmayı göze almış olduklarını düşünüyorum. Önümüzdeki 3-4-5 ay içerisinde ellerinden geleni ardına koymayacaklarını da biliyoruz. Bizim bu konuda çok tedbirli tabiri caizse çok uyanık çok organize bir biçimde bu organize kötülüğe karşı mücadele etmemiz gerektiğinin de farkındayız. Öncelikli meselemizdir.

. Siyasetin eksenini bu uygulamalarla kaydırmak istiyorlar. Yani iradenin sandıktan geldiği gerçeğini yok etmek istiyorlar. Sandıktan meşruiyetini alan bir iktidar olma yerine başka güçleri kullanarak süreci yönetme ahlakını, prensiplerini yerleştirmek istiyorlar.

. Bu da Türkiye’de aslında rejimin, cumhuriyetin tehdit altında olduğunun altyapısıdır. Buna karşı donanımlıyız, tedbirliyiz.

. Yoğun bir istişare içerisindeyiz. İttifaklarımızla ve toplumsal dinamiklerle yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Evet, daha çok çalışmalıyız. Evet, daha fazla tedbirli olmalıyız. Evet, daha fazla tepkilerimizi, anlamlı bir biçimde büyütmeliyiz” dedi.

. Bizim ne HDP’yle ne de diğer siyasi partilerle bu sürecin işletilmesine yönelik ne bir ilişki, ne de bir ortaklık süreci vardır. Zaten mümkün değil. İBB'nin işe alım prensipleri ve prosedürleri bellidir. Terör örgütleriyle iltisaklı ya da sahada görevli insanlar var ise onları tespit edecek kişi ben değilim. Soruyu yanlış kişiye sordunuz. Bir başka platformda aynı soruyu sayın Bakan’a sormanızı size tavsiye ediyorum.

. Her şeyi anlatmış, tek zamanını yazmamış. Sayın Uçum, böyle bir şeyi ifade ettiği an itibariyle bunun aksi söylenmedikçe, bunun aksi bir tutum alınmadıkça ya da bu tutum bir şekilde ayıplanmadıkça bu Sarayın iradesi anlamına gelir. Çok net.

. Bu okumayı yapmak için müneccim olmaya gerek yoktur. Az önce söylediğim tehditleri ve süreçlerin ifadesi aslında tam da bu tarifi yapmaktadır.

. Sayın Danışmanım konuşması ya da köşe yazısı, daha önceki mahkemenin hakiminin sürülmesi ve onun yerine başka bir hakimin atanması.

. Örneğin bir soruşturma müfettişinin merkeze çekilmesi başka bir müfettişin buraya atanması aslında yargı içerisindeki ahlaklı, adaletli ve şahsiyetli insanların da bu süreçte iktidarın esiri olmuş olan insanların arasındaki bir mücadelenin de göstergesidir. HSK’ya seslenmek istiyorum.

. Bu kadar iddia varken, bu kadar konu konuşuluyorken, yargı bu kadar eleştiriliyorken, Samsun’a sürülen hakimle ilgili bu kadar iddialar varken niçin hakkında bir soruşturma açıp ifadesine başvurulmuyor?

. Bunun masaya getirildiğini de biliyoruz. Masaya getirilmesine rağmen HSK bu konuyu niye ele alıp soruşturmasını yüce Türkiye Cumhuriyeti yargısı adına yapmıyor.

. Acaba söyleneceklerden ve kayda gireceklerden mi endişe ediyorlar? Tir tir titriyorlar ve korkuyorlar? Çağırsınlar ifadesini alsınlar. Bunların hepsi yüz karası işler, organize kötülük işleri.

. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde muhalif tüm belediyeler de tehdit altındadır. İstanbul bunun ana gövdesidir.

. Her türlü, karalamayı yapmaya hazır olduklarını düşünüyorum. Bu konuda tedbiri, dayanışmayı, kol kola olmayı en üst seviyeye taşıma konusunda da kararlı olduğumuzun tekrar altını çizelim.

. Bizim yetkimiz ve seçimimiz 2024 Mart’ına kadar yapılmıştır. Seçimin tekrarı değil zamanında olacaktır.

. 2024 seçimlerinde hedefimiz yüzde 60 oy almak. 2024 seçimlerini öne alıp hemen seçim konusu, bence iddiamızı ortaya koyan bir vurgu. Önümüzde bir genel seçim var.

. Böyle bir ortamda böyle bir vurguyu fiili olarak ifade ettiğini düşünmüyorum genel başkanımızın. Sadece iyi yönetimin doğru yönetimin toplumdaki gücünün gösterme konusundaki öz güven cümlesidir.

. Bu özgüveni ortaya koymuştur. Bizim adımıza bu özgüveni millete ve topluma mesajını vermiştir.

. Yaşanan hukuksuzlukların sona ermesine dönük her şeye hazır olan cesur bir sürece sahip olduğumuzu hissettirme cümlesi olduğunu düşünüyorum.

. Şu an itibariyle partimiz içerisinde farklı iş birliklerini, farklı buluşmaları İBB ve İstanbul şehri içerisinde konuşuyoruz, düşünüyoruz.

. Hatta bunu bütün belediyelerimizde bütün yerel demokrasiyle, bütün cumhuriyetimizin demokrasisini korumak adına da ülke nezdinde de bir takım faaliyetleri kapsayan içinde sadece İmamoğlu'nun da olmadığı diğer belediyelerin de olduğu bir kapsayıcı modelle bir çalışmanın olduğunu ifade edeyim.

. Partimizin sahiplenme konusunda bir sorunu yoktur. Partimizin en üst düzey yöneticileri burada. Toplumsal faaliyetler konusunda sivil hareketler yapılıyor. Ziyaret ediliyoruz. Farklı öneriler var ama bunları çok doğru tasarlamak, çok doğru yönetmek istiyoruz.

. Bugünkü iktidarın arzusu, toplum içinde bazen kaos yaratmak olabilir. Ki bunu yapmaktan çekinmediklerini bir takım olaylarda gördük.

. Bu alanda hassas, dikkatli, tek bir insanımızın burnu kanamadan süreci demokrasi çerçevesinde gerçekleştiren bir anlayışla yöneteceğiz.

. Çıkan kararlar adaylık sürecinizi etkileyeceğini, aday olma ihtimalinizi ortadan kaldıracağını düşünüyor muşunu? Bu konuda 6'lı Masa'ya çağrınız var mı? sorusu üzerine “Benim adaylığım diye bir tartışma yok siyasetin gündeminde. Bence gerçek siyasetin gündeminde adaylık tartışması da yok. Öncelikle bu seçimi hep birlikte kazanabilmek ve bu kötü yönetim dönemini sona erdirmek lazım.6'lı Masa'nın yoğun bir gündemi var. Basının çok cazip bulduğu raiting alan bir konu. Medyanın raitinge düşkünlüğünü biliyorum. Bizim düşkünlüğümüz de kesinlikle bu seçimin muhalefet tarafından kazanılarak Türkiye’nin koruma al.

Ekrem İmamoğlu, Süleyman Soylu

Ekrem İmamoğlu, Süleyman Soylu (Soldan sağa)

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

 

Gumusluk Brands

ENGLISH

Reply from İmamoğlu to Soylu

İBB President Ekrem İmamoğlu responded to the terrorism investigation initiated by the Ministry of Interior and Soylu's statements.

Ekrem İmamoğlu, Mayor of Istanbul Metropolitan Municipality, responded to the terrorism investigation initiated by the Ministry of Interior with a meeting he held today. Imamoglu said about Interior Minister Soylu, "Neither justice nor conscience finds a place in your soul. You are a person whose heart and mind are only trying to do evil."

İBB President Ekrem İmamoğlu held a press conference with the vice presidents of the political parties in the 6 Table, called the Nation Alliance. Bülent Kaya from the Felicity Party, Prof. Dr. Serap Yazıcı, Bahadır Erdem from the IYI Party, Muharrem Erkek from the CHP, and Mustafa Serhan Yücel from the Democrat Party. It was stated that Deva Party Deputy Chairman Mustafa Yeneroğlu could not attend the meeting because he was abroad.

İBB President İmamoğlu, who was sentenced to 2 years and 7 months in prison and a political ban, said;

. Although there are political motives and judicial coups against this place where the will of the nation is represented, we are still on our duty. We walk on the road feeling the power of our 86 million people, the 6-Table Table and the Nation Alliance behind us.

. There are some indispensable universal principles of law. In all democratic countries where the rule of law applies, there are valid norms whatever. For example, like the presumption of innocence, like the personality of the crime, like the principle of natural judge. Unfortunately, lawlessness became the norm in this ruling period. If the law is bent and twisted by the pressures of the political power, today's Turkey will emerge. As it is written in our constitution, Turkey is a state of law.

. The Minister made a clear determination 400 days ago, but has not taken any legal action against those he claims to be terrorists in the intervening time. We wanted to take the initiative. By sending an official letter to both the Ministry of Interior and the Governorship of Istanbul, it is not possible for us to know about the 557 terrorists. We said, 'Give us these names and we will initiate legal action'. We were given the answer 'you are not our interlocutor'.

. Laws 6749 and 7333 of Decree Law No. 667 enacted under the State of Emergency authorize the dismissal of objectionable personnel in municipalities until July 31, 2022, to the Minister of Interior. In other words, Minister Soylu identified terrorists by giving the number and name of the organization, but he did not dismiss the people he claimed to be terrorists for 8 months. Did the minister here commit a crime of duty by not dismissing the people he claims as terrorists?

. In this process, all kinds of information and documents requested by our state were instantly shared with the authorities. In this process, information was carried out unilaterally, we were not presented with any information.

. When the property inspectors came to IMM, there was another chief inspector, not to mention his name, at the head of the team of 8 people. The delegation conducted the investigation for a while under the chairmanship of this chief inspector.

. For some reason, you know the reasons well, towards the summer this inspector was dismissed as the head of the delegation and retired to Ankara.

. You know, health reasons are a frequently used justification in this regard. Instead of the dismissed chief inspector, a person who was a candidate for parliament from the AK Party for a period was brought in. After I became a candidate for mayor of IMM, this person opened 28 separate investigations about my term as mayor of Beylikdüzü.

. A militant AK Party member named Arif Yıldırım became the head of the venerable delegation. This person opened an investigation regarding a transaction against Beylikdüzü Municipality on 20 May 2019. He wanted to take my statement, accusing me as mayor.

. However, the date of that transaction was after the March 31, 2019 elections. Beylikdüzü Municipality elected its new mayor, and I was the mayor of IMM, whose mandate was revoked.

. In other words, this person's eyes are so turned on Imamoglu. Everyone should know well that this person is not a fair and impartial inspector, he has proven this.

. I say that the attacks against us follow a certain schedule and discipline. These are not ordinary events. Those who oppose these processes, whether they are judges or chief inspectors, are eliminated.

. This minister thinks he is smart and everyone is stupid. At the press conference, he said, 'We opened 1107 investigations against CHP municipalities, but we also launched 885 investigations and preliminary investigations against AK Party municipalities'. His mind tells us how fair he is. The investigations of the minister, who thinks he is smart, about the AK Party municipalities are about issues such as zoning corruption, police bribery allegations, changes in the zoning plans for rent.

. Moreover, you are opening an investigation regarding a period when municipalities cannot legally conduct any security investigations…

. If you are a fair minister, do the personnel investigation you made with the IMM for the 19 AK Party and metropolitan municipalities run by the trustees. If you claim to be just, show the harshness you show to CHP municipalities such as Ataşehir and Seyhan, to hundreds of AK Party and MHP district municipalities.

. He also says that I am a fair person by showing a graph by giving percentages. Neither justice, law, morality nor conscience find a place in your soul. Almighty God has taken from you these faculties that make man human.

. You are a person whose heart and mind are only trying to do evil. In short, we saw in this meeting that the minister increased the number of terrorists, which he said as 557, at the rate of inflation in the country last year, and increased the number to 1668.

. Since we, as IMM, are standing wherever we are in the fight against terrorism, we asked our ministry for information about these 1.668 people, as you can see in the files, but we did not get a response.

. We have been struggling for 1 year to reach the terrorists alleged to exist in IMM and to take legal action against them, but we are stuck with the minister's block. Someone is hiding the alleged terrorists in IMM and does not take action. but he is not Ekrem İmamoğlu or İBB. As the ministry did not give us any information, we saw that there were serious differences between our data and the ministry's data. We have reconsidered the information we have according to the date of the investigation.

. While saying what else could happen, it finally put 51 people in the other terrorist organizations classification. What are the 'other terrorist organizations'? For example, is there a Tamil guerilla in IMM? We hired people from the IRA organization for Irish independence? Is it such a disgrace? These are the people to make fun of.

. As you know, we were not on duty between January 1, 2019 and June 27, 2019 on the date of the investigation. Previously, the former president Mevlüt Uysal and our governor of Istanbul Ali Yerlikaya were on duty during the trustee period. In other words, the responsibility between January 1, 2019 and April 18, 2019 was with Mr. Uysal, and the responsibility between May 7, 2019 - June 27, 2019 was with our governor. We examined these periods meticulously.

. Minister says: 'They recruited staff to the municipality without conducting a security investigation and archival research. We received our certificate on 27 June 2019.

. This is what the Minister deliberately abused; The Constitutional Court took a decision on November 28, 2019, 5 months after we took office. According to this; It did not find the request for security investigation-archive research for the personnel to be recruited in public institutions legal and removed it. This ban decision was conveyed to the governorship of 81 provinces in an official letter by Soylu himself.

. Let me give an example. As IMM, we have requested an archive research for an officer we will recruit to the Istanbul Governor's Office in November 2019. In its response to the IMM on December 30, 2019, the Governor's Office said that according to the decision of the Constitutional Court, you cannot request this document and returned the letter to us without any action. The Constitutional Court had banned the conduct of the research, which the minister said 'did not do', for 17 months, from November 28, 2019 until April 18, 2021, when the new law was enacted.

. In 17 months, which was the prohibited decision of the Constitutional Court, 11,351 people were recruited to IMM's affiliate companies.

. If you count those who were recruited this term in İBB, İSKİ and İETT, around 13 thousand personnel were employed. Archival research-security investigations were prohibited during this period. You have the letter dated January 2021. He personally wrote an official letter so that you do not want these documents. So his first claim is pure slander.

. According to the inspector's report, archival research and security investigations were conducted on 25,361 people recruited to our institutions.

. In other words, they conducted this research on the approximately 13 thousand personnel we hired during the period banned by the Constitutional Court. And now they are giving us to the prosecutor's office asking why you didn't do it at that time.

. It says there is no law, don't make a circular. The governor's office rejects our request. But the minister says you should have done it anyway. Do we have our own law enforcement agency to do this?

. When the wolf wanted to eat the lamb, he said, "You have made my water cloudy" even though he was above the water. But we are not lambs, we believe that the day will come when justice will be served in this country and we are fighting for it.

. Well, until the decision of the Constitutional Court and after a 17-month hiatus, did the IMM do its part in archive and security research when the new law was enacted? Yes, he did.

. We requested an archive research and security investigation for 7,500 people who were employed in a total of 13 months, 5 months before the ban decision and 8 months after the new law. We were not satisfied with this, we requested archive and security investigations of the 4 thousand 116 employees recruited by the former İBB administration in 6 months.

. For these 3 years, we received answers to 9,617 of our 10,277 archival research requests. We have been waiting for an answer for more than 1 year for the archive research of 660 people.

. I would like to remind you that while waiting for an answer for 660 people, who had to answer in 30 days, for 1 year, the inspector was able to reach the queries of 25,361 people in 5-6 months. It means it happens when you want it.

. Security investigations and archival research were not requested for 1800 of the 4 thousand 116 people recruited during the period when former president Mevlüt Uysal and dear governor Ali Yerlikaya were responsible. Moreover, without the decision of the Constitutional Court. Now, are Uysal and the Governor of Istanbul also cheating like us?

. Minister says: ‘The public option should have been chosen when obtaining the criminal record of the personnel to be recruited. But the majority of them registered from the private sector option. so they used the hulle method in recruitment.' The Minister was ridiculous.

. If, as he said, a hulle method was used, the criminal records of 1400 of the 4 thousand employees recruited in the first 6 months before us, namely during the period of former President Mevlüt Uysal and Mr. Istanbul Governor, would not have been taken from the private company option.

. Are you calling the Governor of Istanbul and your ex-mayor from the party a hulle, Mr. Minister?

. Minister Bey claims that there is no evaluation commission in municipalities and institutions, or that he makes late evaluations in institutions that have commissions. Evaluation commissions work at IMM, İSKİ and IETT.

. So far, 1105 files from various records have been handled. It was not deemed necessary to take action on 974 files, and 46 persons with terrorism relations and affiliations were dismissed. The employment contracts of 53 people were terminated due to different crime information and archive research. Among these figures, there are also the employments belonging to the previous period.

. Well, minister, what was done during your party's term? You did not employ those who have crimes such as membership of an armed terrorist organization, terrorist bombing, even in the criminal record of archival research, that is, even in a simple criminal record.

. A.T you hired in 2017, R.A you hired in July 2018 are a few of them. We also terminated the employment contracts of the 3 terrorist organization IBDA-C members, who were convicted in November and December 2018.

. With his initiatives, the Minister almost opened a pandora's box. Y.Y, who was recruited in February 2019, that is, during the Mevlüt Uysal period, and O.Ç, who you recruited for the second time in January 2019, escaped your sensitive eyes. Look, I'm not saying archival research, I'm saying it's written in the criminal record. What it says: membership in an armed terrorist organization, leadership in an armed terrorist organization. The dismissal of these 2 people was made by us.
6 FETO-LINKED PERSONNEL HAS BEEN EMPLOYED

. But according to what we heard, only me and more than 100 old-new executive friends who are asked to take action in this report. I also told you about the shortcomings of Mevlüt Uysal and the governor. So we are accused of the same thing.

. If, in the report submitted to the prosecutor's office, action was requested against the then-IBB President Mevlüt Uysal and IMM administrators, as well as the Istanbul Governor Ali Yerlikaya and his administrators, I have nothing to say. Today's Minister of Transport, Adil Karaismailoğlu, was the deputy general secretary of that time.

. So he is one of the responsible. But, I emphasize, if only Ekrem İmamoğlu and his administrators are blamed in that report, we will destroy the dome of the sky on your head.

. If everyone is treated equally, it's okay. He pays his bill in a snap with his minister.

. We're tidying up, we'll see what came out of the criminal records, archive research, and nobody moved. After all, isn't the minister also the same minister? Minister, you burned your party friends...

. Would a minister responsible for security advertise the promotion of terrorist organizations so publicly? Isn't that a crime? The minister is officially advertising the support of terrorist organizations by the state. Even though your ministry is weak, there is no municipality at all.

. Municipalities are not security agencies. The municipality does not know who joined the terrorist organizations and who their relatives are. The institutions that need to know this are the security institutions you are at the head of.

. That's why I don't understand how you are blaming us when you should be blaming yourself for things we don't know. The Minister claims that we are making gestures to the relatives of terrorist organizations.

. Or the relatives of 959 people in IMM claim to be affiliated with terrorist organizations. Minister, the brother of your deputy minister, to whom you have linked vital security issues such as security and intelligence, is a member of the FETO terrorist organization and a fugitive abroad. Since July 15, 2016.

. When you appoint his brother, the deputy minister, whose 1st degree relative is a FETO fugitive, as your assistant in August 2018, are you making a gesture to a terrorist organization affiliate?

. Is it a gesture of yours to the FETO terrorist organization that your deputy minister, whom you entrusted with security and intelligence, Ismial Çataklı, was appointed to this critical task, based on the fact that he was a FETO affiliate because of his fugitive brother?

. I said that this minister is a national security issue. The picture that has emerged now has revealed that there is a serious danger for our state's esteemed governors and AK Party politicians. It is the President who appoints this person to this post.

. Naturally, he is responsible for the chain of neglect of duty. Here, the esteemed president will either accept the chaos that will be created by the photo we put forward, or he will appoint a name who will not blush as a president to the Ministry of Interior seat. It has now been publicly revealed that Süleyman Soylu did not exist. This man did not exist.

. There is no need for political blindness; The Ministry of the Interior has no capacity. He disgraced both the white party and the government dozens of times. Moreover, we are sure that what we know cannot be compared to what you know.

. Unfortunately, this minister, who has given his mind and heart to sin and controlled by his greed and anger, is exploiting the very precious institutions of the Republic of Turkey. Indeed, even if the greatest enemy of Turkey had come to this post, these centuries-old institutions and hundreds of thousands of families would not have been treated as such enemies.

. I hope that the disinformation created by a minister and this chaotic situation that he has caused will be dealt with by the responsible officials of our state as soon as possible. Let's not sacrifice the IMM, our governors, or our elected or appointed administrators for a minister's dark mood.

. This isn't a civil case, it's a political case. This is not a grievance case, it's a dignity case. No one should expect us to remain silent. We do not give up our rights so easily. We do not give up the fight so easily.

. Ekrem İmamoğlu is the target. Because Ekrem İmamoğlu has taken away the center of their understanding of power, sources of nutrition, sources of rent.

. With his nation, with his fellow travelers. If he is unaware, the person at the head of the party; I say this: Even our AK Party administrators acted with their conscience and worked for Ekrem İmamoğlu in the 2019 local elections.

. By blocking, slandering, slandering a mayor who has snatched 25 years of power from their hands and heralded the next 2023 change in the power of the Republic of Turkey, this success, by banning a mayor who has become his symbol, is actually to give a message to the 2023 elections and to achieve that process under pressure. is an effort.

. But we will not allow it. They have great ambition. They have a big grudge. They have great hatred. They vomit it.

. In this sense, unfortunately, from time to time, they make some moves by taking advantage of some immoral practices, following us, but in a different way, but in a different way. But I'm leaning towards one thing.

. He is the conscience of our nation and the supreme creator. Our backs will not come to the ground. We will pin them so that they never get off the mat again.

. They can do anything. We know that the Minister and the understanding that made these moves will make the move towards making all kinds of applications for this municipality.

. I think they even dared to do that. We also know that they will do their best in the next 3-4-5 months. We are also aware that we have to fight against this organized evil in a very cautious, so to speak, very vigilant and organized manner. It is our priority.

. They want to shift the axis of politics with these practices.

. So they want to destroy the fact that the will comes from the ballot box. Instead of being a power that takes its legitimacy from the ballot box, they want to establish the ethics and principles of managing the process by using other powers.

. This is the infrastructure that the regime and the republic are under threat in Turkey. We are equipped against it, we are cautious.

. We are in intensive consultation. We work intensively with our alliances and social dynamics. Yes, we should work harder. Yes, we should be more cautious. Yes, we need to scale up our further responses in a meaningful way,” he said.

. We have neither a relationship nor a partnership process with the HDP or other political parties to run this process. It's not possible anyway. IMM's recruitment principles and procedures are clear. If there are people affiliated with terrorist organizations or on duty in the field, I am not the person to detect them. You asked the question to the wrong person. I advise you to ask the same question to the Minister on another platform.

. He told everything, he did not write a single time. When Mr. Uçum expresses such a thing, it means the will of the Palace, unless it is stated otherwise, unless an opposite attitude is taken or this attitude is condemned in some way. Very clear.

. You don't need to be an astrologer to do this reading. The expressions of threats and processes that I have just mentioned make exactly this description.

. Mr. Counselor's speech or column, the expulsion of the judge of the previous court and the appointment of another judge in his place.

. For example, the appointment of an investigative inspector to the center is actually an indicator of a struggle between moral, just and personable people in the judiciary and people who have been prisoners of power in this process. I want to call HSK.

. When there are so many allegations, so many topics are discussed, the judiciary is criticized so much, why is there not an investigation about the judge who was exiled to Samsun and his statement is not taken?

. We also know that this has been brought to the table. Although it has been brought to the table, why does the HSK not take up this issue and conduct its investigation on behalf of the supreme judiciary of the Republic of Turkey?

. Do they worry about what will be said and recorded? Are they trembling and afraid? Let them call and take their statement. These are all disgraceful deeds, organized evil deeds.

. All opposition municipalities within the borders of the Republic of Turkey are also under threat. Istanbul is the main body of this.

. I think they are ready to do any scribbling. Let us underline again that we are determined to take precautions, solidarity and being arm in arm to the highest level in this regard.

. Our mandate and election was made until March 2024. It will be timely, not a repetition of the election.

. Our goal in the 2024 elections is to get 60 percent of the votes. Taking the 2024 elections to the fore and the issue of the election immediately, I think, is an emphasis that reveals our claim. We have a general election ahead of us.

. In such an environment, I don't think that our president actually expressed such an emphasis. It is just a self-confidence sentence of good administration to show the power of right administration in society.

. This showed self-confidence. On our behalf, this self-confidence has given its message to the nation and society.

. I think it is a sentence to make us feel that we have a brave process that is ready for anything to end the unlawful acts.

. As of now, we are talking and thinking about different collaborations and different meetings within our party within the IMM and the city of Istanbul.

. In fact, let me state that it is a work with an inclusive model that includes not only İmamoğlu but also other municipalities, which includes some activities in order to protect the democracy of our entire republic, with all local democracy in all our municipalities.

. Our party has no problem with ownership. The top executives of our party are here. There are civic movements on social activities. We are being visited. There are different suggestions, but we want to design and manage them very accurately.

. The desire of today's power may sometimes be to create chaos in society. We have seen in a number of events that they do not hesitate to do this.

. In this area, we will manage the process sensitively, carefully, without bleeding from a single person, with an understanding that takes place within the framework of democracy.

. Do you think that the decisions will affect your candidacy process and eliminate your possibility of being a candidate? Do you have a call to the 6th Table on this issue? On the question of "My candidacy is not on the agenda of politics. I don't think the candidacy debate is on the agenda of real politics. First of all, it is necessary to win this election together and to end this period of mismanagement. The 6-Man Table has a busy agenda. It's a topic that receives a lot of attention from the press. I know the media is fond of ratings. Our fondness for this election was certainly won by the opposition and Turkey's protection.

Upon

TAGS;

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu

Hayatın içinden haberler