Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

İşte yeni maaşlar

Genel | Haber | News

Yalcin Cakir Youtube


HAYATIN İÇİNDEN HABERLER
English News

Here are the new pensions - CLICK

TUIK açıkladı maaşlar netleşti

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 03.01.2023 - Enflasyon rakamları açıklandı. SSK ve Bağ-Kur emeklileri, dul ve yetimlerin güncel maaşları da belli oldu.

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarına yapılacak zammı belirleyecek olan Aralık ayı enflasyon rakamları TUİK tarafından açıklandı. Açıklamaya göre, Aralık ayında enflasyon aylık yüzde 1,18, yıllık yüzde 64,27 olarak gerçekleşti.

Açıklanan bu rakamlara göre SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 15,39 oranında zam alacak. Memurlar da maaşlarına 16,4 oranında zam alacaklar. Ancak eğer maaşlara sosyal refah payı ayarlaması yapılırsa net maaşlar değişecek.

Hesaplama

Emeklilere yılda 2 kez uygulanan artışın 2023 yılı ilk dilimini hesaplamak isterseniz; mevcut maaşınızı (SSK / Bağ-Kur emeklileri için) 15,39 ile çarpın ve çıkan sonucu 100 rakamına bölün. Çıkan sonucu mevcut maaşınıza ekleyin.

Örneğin 3 bin 500 TL emekli maaşı alıyorsanız açıklanan enflasyon rakamına göre maaşınız 539 TL artışla 4bin 39 TL olacak. Ya da 4 bin 686 TL emekli maaşı alıyorsanız 721 TL artışla maaşınız 5 bin 407 TL oldu.

Ancak eğer maaşlara sosyal refah payı ayarlaması yapılırsa net maaşlar da değişecek. Bunun netleşmesi için de gözler Ankara'da çevrildi.

Dul ve yetim maaşları

Dul ve yetim aylıklarına gelen zam oranı ve yeni maaşlar belli oldu. SSK ve Bağ-Kur dul ve yetimlerin aylıkları yüzde 15,39 oranında zam oldu. Buna göre 2023 yılı Ocak - Temmuz arası en düşük 877 TL olan Dul ve yetim maaşı Bin 12 TL oldu. En yüksek Dul ve yetim maaşı da 11 bin 627 TL'ye yükseldi. Ancak eğer maaşlara sosyal refah payı ayarlaması yapılırsa net maaşlar da değişecek. Bunun netleşmesi için de gözler Ankara'da çevrildi.

Para, arşiv - GHA

Para, arşiv - GHA

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

 

Gumusluk Brands

ENGLISH

Here are the new pensions

December inflation figures were announced. The raise rate and current salaries for SSK and Bağ-Kur retirees have also been announced.

The inflation figures for December, which will determine the increase in the salaries of SSK and Bağ-Kur retirees, were announced by TUIK. According to the statement, inflation in December was 1.18 percent monthly and 64.27 percent annually.

According to these announced figures, SSK and Bağ-Kur retirees will receive a 15.39 percent increase. Civil servants will also receive a 16.4 percent increase in their salaries. However, if salaries are adjusted for social welfare, net salaries will change.

Calculation

If you want to calculate the first slice of the increase applied to retirees twice a year in 2023; Multiply your current salary (for SSK / Bağ-Kur retirees) by 15.39 and divide the result by 100. Add the result to your current salary.

For example, if you receive a pension of 3 thousand 500 TL, your salary will be 4 thousand 39 TL with an increase of 539 TL, according to the announced inflation figure. Or if you are receiving a pension of 4 thousand 686 TL, your salary has increased by 721 TL to 5 thousand 407 TL.

However, if salaries are adjusted for social welfare, net salaries will also change. In order to clarify this, eyes were turned to Ankara.

Widow's and orphan's salaries

The increase rate and new salaries for widows and orphans have been announced. The salaries of widows and orphans from SSK and Bağ-Kur have increased by 15.39 percent. Accordingly, the minimum wage for widows and orphans, which was 877 TL between January and July 2023, was 12 TL. The highest salary for widows and orphans rose to 11 thousand 627 TL. However, if salaries are adjusted for social welfare, net salaries will also change. In order to clarify this, eyes were turned to Ankara.

TAGS;

2023 Ocak-Temmuz emekli maaşları

Emekliye zam

Hayatın içinden haberler