Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

Bodrum'da 4. kadın buluşması

Genel | Haber | News

Yalcin Cakir Youtube


HAYATIN İÇİNDEN HABERLER
English News

4th women's meeting in Bodrum - CLICK

Bodrum Belediyesi Toplumsal Cinsiyet Eşitlik Komisyonu

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 08.01.2023 - Bodrum Belediyesi Toplumsal Cinsiyet Eşitlik Komisyonu’nun 4. Kadın Buluşması gerçekleşti.

“Kadınların Seçim Gündemi” başlığıyla gerçekleşen buluşmaya Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Ummahan Yurt, CHP Bodrum Kadın Kolu Başkanı Umut Anıl Özdoğan, belediye meclis üyeleri, Bodrum Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Figan Erozan, mahalle sözcüleri katıldı.

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Figan Erozan açılış konuşmasında, Ahmet Aras’ın bir erkek siyasetçi olarak kurduğu Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü sayesinde Bodrumlu kadınların tarihine geçtiğini belirtti.

Mevcutta iki kadın belediye başkan yardımcısı olarak görev yaptıklarını söyleyen Belediye Başkan Yardımcısı Ummahan Yurt, “İkimiz de her aşamada elimizden gelen mücadeleyi veriyoruz. Biz, Bodrum Belediyesi olarak hiçbir zaman ‘mış’ gibi yapmadık. Her zaman konularımızı içselleştirdik. Bunu kadın sığınma evinde, kadın danışma merkezinde ve şimdi de mücadelemizi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’nde sürdürmeye karar verdik” dedi.

Bodrum Belediyesi Toplumsal Cinsiyet Eşitlik Komisyonu’nun 4. Kadın Buluşması 2

Bodrum Belediyesi Toplumsal Cinsiyet Eşitlik Komisyonu’nun 4. Kadın Buluşması

Kadınların her platformda daha atak olması gerektiğini söyleyen Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, “Bugün ben varım burada, yarın bir kadın olsun. Her ortamda her konuşmamda Bodrum’daki kadın mücadelesinden büyük bir gururla söz ediyorum. Sizlerin bu mücadelesini her zaman destekliyoruz, her zaman her ortamda daha gür bir sesle söylüyoruz” diye konuştu.

Bodrum Belediyesi olarak Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü kurmaktan dolayı son derece mutlu ve gururlu olduğunu ifade eden Başkan Ahmet Aras şöyle devam etti:

Kadın Aile Hizmetleri Müdürlüğü’müz de kuruldu. Oraya da ortak akılla bir kadro kuracağız. Hem Toplumsal Cinsiyet Eşitlik Birimi’ni hem Kadın Danışma Merkezi’ni, Kadın Sığınma Evi’ni içinde barındıracak ve bütün sosyal katmanlara hizmet edecek bir müdürlük olacak. Bunu da sizlerin desteğiyle yapacağız.

Bodrum’un milyon dolarlık yerlerden, dar gelirli vatandaşlara kadar büyük bir yelpazeyi kapsayan bir kent haline geldiğini söyleyen Aras, “Sosyal dengesizlikler var, ekonomik eşitsizlikler var. Yerel yönetim olarak 2023’teki hedefimiz, Bodrum’daki sosyal katmanlar arasındaki eşitsizliği gidermeye çalışmak. Bunun için bütün adımları atacağız” dedi.

Bodrum Belediyesi Toplumsal Cinsiyet Eşitlik Komisyonu’nun 4. Kadın Buluşması 3

Bodrum Belediyesi Toplumsal Cinsiyet Eşitlik Komisyonu’nun 4. Kadın Buluşması

Buluşma, Akçaalan Mahallesi Sözcüsü Hasbiye Dağ ve Yaka Türkmen Mahalle Sözcüsü Ferda Aslan’ın gerçekleştirdiği sunumlarla devam etti.

Kadının seçim gündemi konulu buluşmada kadınlar tarafından ifade edilenler sonucu ortaya çıkan sonuç bildirgesinde, kadınların seçilme hakkı kullanmaları konusunda siyasi partilere bağlı olmasına yönelik itiraz dile getirildi.

Sonuç bildirgesinde yer alan maddelerden bazıları şöyle:

. Seçilme hakkını kullanmak isteyen bağımsız kadın adaylarına yönelik destekleme çalışmalarının sağlanması,

. Siyaset yapma biçimlerinin ve yöntemlerinin kadınlara kapalı olduğu, dolayısıyla bunun dönüştürülmesi ve değiştirilmesi,

. Kadının ev içinde yaşamak zorunda kaldığı hayatın dışına çıkarak siyasete katılımın mümkün kılınabilmesi,

. Kadınların siyasette katılımlarının önündeki engellerin kaldırılması doğrultusunda yerel yönetimin çalışmalar başlatması,

. Kadınlara yönelik eşitsizliğin ve ayrımcılığın ortadan kaldırılması için pozitif ayrımcılık politikalarının ve çalışmalarının belediyeden başlamak üzere uygulanarak eşit temsiliyetin itirazsız sağlanması,

. Siyasetin her kadın için erişilebilir şekilde tekrar yapılandırılması,

. Yapılacak her türlü seçimde ilk beş sıranın koşulsuz kadın taraflı politikaları yapmaya talip olan kadınların aday gösterilmesi,

. Kadın politikalarından ve taban örgütlenmesinden gelen kadınların aday gösterilmesi,

. Cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldırmak için atölyelerin yapılması,

. Bütün karar verme mekanizmalarında kadınların aday olması için çalışma başlatılması,

. Muhtar, aza, belediye meclis üyesi, belediye başkanı ve milletvekili adayı olacak kadınların güçlendirilmesine yönelik siyaset atölyelerinin düzenlenmesi.

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

 

Gumusluk Brands

ENGLISH

4th women's meeting in Bodrum

Bodrum Municipality Gender Equality Commission's 4th Women's Meeting was held.

Bodrum Mayor Ahmet Aras, Bodrum Deputy Mayor Ummahan Yurt, CHP Bodrum Women's Branch President Umut Anıl Özdoğan, city council members, Bodrum Women's Solidarity Association President Figan Erozan, neighborhood spokespersons attended the meeting, which was titled "Women's Election Agenda".

In her opening speech, Figan Erozan, the President of Bodrum Women's Solidarity Association, stated that thanks to the Women and Family Services Directorate established by Ahmet Aras as a male politician, women in Bodrum made history.

Saying that they currently serve as two female deputy mayors, Deputy Mayor Ummahan Yurt said, “We both give our best at every stage. We, as Bodrum Municipality, have never pretended to be. We have always internalized our subjects. We decided to continue our struggle at the women's shelter, the women's counseling center and now at the Directorate of Women and Family Services."

Bodrum Mayor Ahmet Aras, who said that women should be more aggressive on every platform, said, “I am here today, tomorrow there will be a woman. I speak with great pride about the women's struggle in Bodrum every time I speak. We always support this struggle of yours, we always say it with a louder voice in every environment.

Expressing that he is extremely happy and proud to establish a Directorate of Women and Family Services as Bodrum Municipality, Mayor Ahmet Aras continued as follows:

Our Women's Family Services Directorate was also established. We will establish a team there with a common mind. It will be a directorate that will house both the Gender Equality Unit, the Women's Counseling Center and the Women's Shelter, and will serve all social layers. We will do this with your support.

Stating that Bodrum has become a city that covers a wide spectrum from million dollar places to low-income citizens, Aras said, “There are social imbalances, there are economic inequalities. As the local government, our goal in 2023 is to try to eliminate the inequality between social layers in Bodrum. We will take all steps for this.” said.

The meeting continued with the presentations of Akçaalan Neighborhood Spokesperson Hasbiye Dağ and Yaka Türkmen Neighborhood Spokesperson Ferda Aslan.

In the final declaration, which emerged as a result of the statements made by the women at the meeting on the women's election agenda, objections were voiced to the fact that women were affiliated with political parties in exercising their right to be elected.

Some of the items included in the final declaration are as follows:

. Providing support activities for independent women candidates who want to use their right to be elected,

. The ways and methods of making politics are closed to women, so its transformation and change,

. Making it possible for women to participate in politics by leaving the life they have to live in the home,

. Initiating studies by the local administration in order to remove the obstacles to women's participation in politics,

. Ensuring equal representation without objection by applying positive discrimination policies and works to eliminate inequality and discrimination against women, starting from the municipality,

. Restructuring politics in an accessible way for every woman,

. Nomination of women who aspire to make unconditional women-oriented policies in the first five places in any election to be held,

. Nomination of women from women's policies and grassroots organizations,

. Conducting workshops to eliminate gender inequality,

. Initiating work for women to be candidates in all decision-making mechanisms,

. Organizing political workshops aimed at empowering women who will be muhtars, members, members of the municipal council, mayors and candidates for parliament.

TAGS;

Bodrum Belediyesi Toplumsal Cinsiyet Eşitlik Komisyonu

4. Kadın Buluşması

Hayatın içinden haberler