Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

Depremde son durum

Genel | Haber | News

Yalcin Cakir Youtube


Gün gün gelişmeler;

6 Mart 2023

Kabine sonrası açıklamalar; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sona erdi. Yaklaşık 4 saat süren toplantının ardından konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan; Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısının 46 bin 104 olduğunu açıkladı.

Erdoğan, ''Cumhuriyet tarihinin en çok can kaybına, yıkıma ve acıya yol açan 6 Şubat depremleri ve sonrasındaki artçı sarsıntılar nedeniyle milletimize bir kez daha geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum.'' dedi.

Artçı depremler; AFAD'ın aktardığına göre, Elbistan'da saat 16.03'de 4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem, 13 km derinlikte gerçekleşti.AFAD tarafından aktarılan bilgiye göre, Hatay'ın Arsuz ilçesinde saat 14.02'de 4.1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Malatya'nın Doğanşehir ilçesinde 4,0 büyüklüğünde bir deprem yaşandı. Bingöl Solhan'da saat 07.57'de 4,2 büyüklüğünde deprem yaşandı.

5 Mart 2023

İskenderun Körfezi'nde deprem; İskenderun Körfezi'nde saat 23,49'da 4,5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. İskenderun Kaymakamı Demiryürek, ilk belirlemelere göre olumsuz bir durumun bulunmadığını söyledi. İlçenin sahil kesimindeki su yükselmesinin ise depremden değil, lodostan kaynaklandığı açıklandı.

2 Mart 2023

Tutuklu sayısı; Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerde yıkılan ya da imara aykırı değişiklik tespit edilen binalarla ilgili soruşturmalarda tutuklananların sayısı 218'e yükseldi.

Müteahhit yakalandı; Kahramanmaraş'ta çöken binalarla ilgili yürütülen soruşturöalar kapsamında hakkında yakalama kararı olduğu öne sürülen 69 yaşındaki müteahhit Y.K., Menteşe ilçesinde gözaltına alındı. Y.K. Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimat yazısıyla tutuklandı.

Artçı depremler; Kahramanmaraş'ta meydana gelen 11 ili vuran 7,7 ve 7,6'lık depremlerin ardından Hatay da 6,4 ve 5,8 büyüklüklerindeki depremlerle sarsıldı. Afet bölgesinde artçı sarsıntılar devam ediyor.

1 Mart 2023

Serbest bırakıldı; Sosyal medya paylaşımları nedeniyle gözaltına alınan Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, yurt dışına çıkış yasağı konulup adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Çadır kentte yangın; Kahramanmaraş'ta, çadır kentte sobadan kaynaklı yangın çıktı. Yangında 7 çadır tamamen yandı. 2 kişi yaralandı.

Ölü sayısı; AFAD, Türkiye'nin 11 ilinde büyük yıkıma neden olan Kahramanmaraş merkezli depremlerde can kaybının 45 bin 89'a yükseldiğini açıkladı. AFAD'dan yapılan açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı:

"358 bin 37 çadırın kurulumu gerçekleştirilmiştir. 11 ilimizdeki 332 noktada çadırkentler oluşturulmuştur. 10 il ve 162 noktada konteyner kent kurulumları devam etmektedir. Afet bölgesinde ve afet bölgesi dışında; çadır, konteyner, GSB yurtları, oteller, kamu misafirhaneleri, MEB tesisleri ve diğer tesislerde barınma hizmeti sunulan kişi sayısı 1 milyon 915 bin 687'dir."

27 Şubat 2023

Deprem; Ege Denizi, İzmir Körfezi Foça açıklarında 4.1 büyüklüğünde deprem meydan geldi. AFAD'da yer alan bilgilere göre bugün saat 18:22'de Ege Denizi İzmir Körfezi, Foça açıklarında 14.5 kilometre derinlikte 4.1 büyüklüğünde deprem oluştu.

Erdoğan ve Bahçeli Hatay'da; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile Adıyaman’da Altınşehir Konteyner Kenti'nde incelemelerde bulunarak depremzedeleri konteynerlerinde ziyaret etti.

Deprem; Malatya'da 5.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yer sarsıntısı Kahramanmaraş ve Adıyaman'da hissedildi. Malatya'nın Yeşilyurt ilçesinde AFAD verilerine göre bugün saat 12:04'te yerin 6.9 kilometre derinliğinde 5.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem Kahramanmaraş, Adıyaman, Elazığ ve diğer yakın illerde de hissedildi.

26 Şubat 2023

İstifa; MHP lideri Devlet Bahçeli Beşiktaş Jimnastik Kulübü (BJK) üyeliğinden istifa etti. Bahçeli, 'hükümet istifa' sloganları nedeniyle istifa etiğini duyurdu.

İçme suları; Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Gaziantep'te bakanlığın afet bölgesindeki çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Sularda halk sağlığını tehdit edecek bir durum tespit edilmediğini belirten Bakan Koca, "Gaziantep'te Nurdağı ve İslahiye haricinde şehir merkezindeki şebeke suyu, içme suyu olarak kullanılabilir" dedi.

Ölü sayısı; Kahramanmaraş merkezli yaşanan deprem felaketiyle ilgili açıklamalarda bulunan AFAD Başkanı Yunus Sezer, depremde hayatını kaybedenlerin sayısının 44 bin 374’e yükseldiğini açıkladı.

24 Şubat 2023

Akdeniz'de deprem; AFAD Akdeniz'de 4 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini açıkladı.

Malatya'da deprem; Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) verilerine göre Malatya'da 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin derinliği ise 7 km olarak kaydedildi.

Ölü sayısı; Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından yapılan açıklamada, hayatını kaybedenlerin sayısının 44 bin 218'e yükseldiği bildirildi. AFAD ayrıca deprem bölgesinden 528 bin 146 kişinin ise tahliye edildiğini duyurdu.

Spor organizasyonları başlıyor; Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, deprem felaketi sebebiyle ertelenen spor organizasyonlarının yeniden başlayacağını duyurdu.

Tutuklandı; Depremde Malatya'da yıkılanotelin sahibi ve aynı zamanda Battalgazi İlçesi Belediye Başkan Yardımcısı olan Zafer Kırçuval tutuklandı.

23 Şubat 2023

Hatay'da yeni bir deprem; Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından (AFAD) alınan bilgiye göre, Hatay'ın Defne ilçesinde saat 18.53'te 5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Yerin 9.76 km

Ölü sayısı; İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, depremlerde şimdiye kadar 43 bin 556 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

22 Şubat 2023

Ölü sayısı 42 bini geçti; AFAD'dan yapılan açıklamada, "Alınan son bilgilere göre Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis, Malatya ve Elazığ illerinde toplam 42 bin 310 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Bölgeden 448 bin 18 vatandaşımız tahliye edilmiştir" denildi.

YÖKDİL ertelendi; Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca uygulanma tarihi 12 Mart olarak duyurulan Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı (YÖKDİL/1) 26 Mart'a ertelendi

Klıçdaroğlu'ndan çadır çağrısı; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hatay'da depremzedelerle bir araya geldi. Kılıçdaroğlu burada yaptığı açıklamada, "Gittiğim her yerde herkes çadır sorunundan bahsetti. Çadır sorunu için ben tekrar bu ülkeyi yönetenlere seslenmek istiyorum. Nasıl olur da siz bir çadır sorununu çözemezsiniz. Daha önce bir çağrı yapmıştık. Aynı çağrıyı tekrar yapıyoruz. Herhangi bir üretici evet biz çadır üretiyoruz diyorsa satın alıp deprem bölgesine göndermeye hazırız. Çadır üretmek bir bina yapmak değildir ki. Havalar ısınacak iktidarın çok daha çabuk hareket etmesi gerekiyor" dedi

RTUK'ten ceza; Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Halk TV ve Tele1’e üst sınırdan 5’er kez program durdurma ve idari para cezası verdi.

Erdoğan'dan açıklama; Deprem bölgesinde 1 milyon 123 bin bina incelendiğini belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “139 bin binadaki 458 bin bağımsız bölümün yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı olduğu tespit edildi. Halihazırda 865 bin vatandaşımız çadırda. 23 bin 500 vatandaşımız konteynerlerde.” dedi.

21 Şubat 2023

Hastaneler tahliye ediliyor; Hatay'da meydana gelen 6.4 ve 5.8'lik depremler şehir genelinde hissedildi. 6 Şubat'taki depremlerde de kısmen hasar görmesine rağmen sağlam kalan bölümünde hastalara bakılan İskenderun Devlet Hastanesi'ndeki hastaların tahliye edilmesi kararlaştırıldı. Bunun üzerine hastaneye onlarca ambulans sevk edildi. Ambulanslarla alınan hastalar, Payas ilçesinde kurulan sahra hastanesi ile Dörtyol Devlet Hastanesine nakledilmeye başlandı. Hastanedeki tüm hastaların sevk edileceği belirtildi.

20 ŞubatT 2023

Hatay 6.4 ve 5.8, 5.2 ve tekrar 5.2 ile yeniden sallandı; Hatay ve çevre illerde hissedilen 6.4 ve 5.8 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi. AFAD ve Kandilli Rasathanesi Hatay'ın Defne ilçesi merkezli 6.4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğini duyurdu. 20.04'te meydana gelen depremden üç dakika sonra, 20.07'de Hatay, Samandağ merkezli 5.8 büyüklüğünde bir deprem daha yaşandı. Ardından da bölgede 5.2 büyüklüğünde 2 ayrı deprem daha oldu.

Erdoğan ve Bahçeli bölgede; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP lideri Devlet Bahçeli, Hatay ve Kahramanmaraş'ı ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan burada yaptığı konuşmada "Sadece mart ayı içinde 11 ilimizde 200 bin konutun inşası için ilk adımı atıyoruz" dedi. MHP Lideri Devlet Bahçeli de halka hitaben konuşmasında "Cenab-ı Allah'ın büyük lutfuyla hepimiz bugünleri aşacağız, hepimiz normal hayatimiza döneceğiz, bütün ihtiyaçlar karşılanacak. Bu konuda MHP olarak sayın Cumhurbaşkanımızın yanındayız. Her konuda ona tam desteğimizi belirtmek istiyorum" ifadelerini kullandı

19 Şubat 2023

Ölü sayısı; AFAD, Kahramanmaraş merkezli depremlerde 41 bin 20 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Çöken otelin sahiplerinden; Adıyaman’da yıkılan Bozdoğan Otel’in ortaklarından N.B.İstanbul Havalimanı’nda yakalandı. Adıyaman 1.Sulh Ceza Hakimliği tarafından 'Taksirle Ölüme ve Yaralanmaya Neden Olma' suçundan arandığı tespit edilen N.B. polis tarafından gözaltına alındı.

Tutuklamalar; Kahramanmaraş merkezli depremlerde yıkılan ya da imara aykırı değişiklik bulunan binalarla ilgili 131 şüpheli tutuklandı. Cumhuriyet başsavcılıklarınca resen başlatılan soruşturmalarda 430 şüphelinin sorumlulukları belirlendi.

Sığınmacı akını iddiaları; Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile sınır hattında karadan ve havadan incelemelerde bulunan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar yetkililerden bilgi aldı. 1100 rakımlı Denizgören Hudut Karakolu'na giden Akar, herhangi bir yasa dışı geçiş teşebbüsünün olup olmadığı sorusuna 'hayır' yanıtı aldı.

18 Şubat 2023

Ölü sayısı; Deprem felaketinin 13. günü... AFAD'dan açıklama: Can kaybı 40 bin 642'ye yükseldi

Yeni deprem; Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesinde saat 22.31'de 5.1 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini bildirdi. Deprem, 12.18 derinlikte gerçekleşti. Deprem, çevre illerde de hissedildi.

Tutuklamalar; Depremde yıkılan binalarla ilgili şu ana kadar yürütülen soruşturmalar kapsamında 400 şüpheli tespit edildi. 39 şüpheli ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakılırken, 120 kişi tutuklandı, 112 kişi hakkında adli kontrol kararı verildi.

Christian Atsu; Yaşanan deprem felaketinde Hatay'daki evinde enkaz altında kalan Christian Atsu'dan acı haber geldi. Atsu'nun Türkiye temsilcisi Murat Uzunmehmet, Ganalı futbolcunun cansız bedenine ulaşıldığını açıkladı.

Sahte doktor tutuklandı; Depremin ardından Hatay'a giderek sözde doktor olduğunu söyleyip, ilaç parası adı altında para ve cep telefonu toplayarak kaçan şüpheli N.E.(29) İstanbul'da gözaltına alındı. Asıl mesleğinin elektrikçilik olduğu öğrenilen şüphelinin daha öncede nitelikli dolandırıcılık suçundan 40 suç kaydı olduğu ortaya çıktı. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüpheli tutuklandı.

16 Şubat 2022

09:00 Diyarbakır'da yıkılan binalarla ilgili "yapım kusurları ve kolon kesme" iddialarına ilişkin gözaltına alınan 39 şüpheliden, aralarında müteahhitlerin de bulunduğu 15 kişi tutuklandı.

08:45 Depremzedelerin eşyalarını çalan 7 kişi yakalandı. Adana’da depremzedelerin eşyalarını çaldığı tespit edilen 1’i kadın 7 kişi yakalanarak gözaltına alındı. Zanlılar ifadelerinin ardından adliyeye sevk edildi.

06:45 Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 10 ili vuran iki büyük depremde konutları hasar görenlere 10 bin liralık destek ödemesi yapılacağını bildirdi.

15 Şubat 2022

23:15 AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla Elazığ, depremden etkilenmesi bakımından 11'inci il olarak afet bölgesi olarak değerlendirilecektir" dedi.

20:15 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AFAD Koordinasyon Merkezi'ndeki Kabine Toplantısının ardından Kahramanmaraş merkezli depremlerde 35 bin 418 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

18.50 AFAD, Kahramanmaraş'ın Ekinözü ilçesinde saat 18.50'de 4.1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğini duyurdu.

17:00 Antalya Valisi Ersin Yazıcı, deprem bölgesindeki illerden kente getirilen depremzede sayısının 72 bine ulaştığını açıkladı.

15:00 Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD), depremzedelerin Kağıthane-İstanbul Havalimanı metro hattını 24 saat ücretsiz kullanabileceğini duyurdu.

14:00 Emniyet'ten yapılan açıklamada "Sosyal medya platformlarında depreme ilişkin provokatif paylaşımlarda bulunan 531 hesap yöneticisi tespit edildi, 221'i hakkında adli işlem başlatıldı. 64 şahıs gözaltına alındı, 17'si tutuklandı" denildi.

12:45 Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 10 ilde liselerde 1 milyon 29 bin öğrencimiz var. Bu öğrenciler için 71 ilde 1 milyon 279 bin öğrenci kapasitesi oluşturduk. Şu ana kadar bu kapsamda 3 bin 681 öğrenci, nakillerini diğer illere aldırdı.

11:00 AFAD Başkanı Yunus Sezer sosyal medya hesabından duyuru; "Asrın felaketi olan deprem afetinde, yıllarca omuz omuza çalıştığımız ve vatandaşlarımıza içtenlikle birlikte hizmet ettiğimiz AFAD personelimiz Şef Abdullah Demir, VHKİ İsmail Köse, Arama Kurtarma Teknisyeni Mustafa Gün, Mühendis İsa Erkan Tümer, Şoför Mustafa Çolak, Mühendis Yavuz Dokumacı, Şube Müdürü Mustafa Özden ile diğer kurumlardan AFAD bünyesinde görevli çalışma arkadaşlarımız Aydın Kaya, Mehmet Çalış ve Fatih Özen arkadaşlarımızı kaybetmiş olmanın üzüntüsü içindeyiz. Fedakâr arkadaşlarımıza ve büyük afette hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Cenab-ı Hak'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar ve aziz milletimize baş sağlığı diliyoruz."

10:00 MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TBMM'de partisinin grup toplantısında konuştu. "Türkiye'ye sonuna kadar sahip çıkacağız" ifadelerini kullanan Bahçeli, afet bölgesindeki illere sırasıyla gideceğini açıkladı.

08:15 Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, destek için Türkiye'ye gelen Özbekistan’ın arama-kurtarma ekibiyle Hatay’da bir araya gelerek kendilerine destekleri için teşekkür etti.

04.00 Enkaz altından yaralı olarak kurtulan 49 depremzede ve 25 refakatçi Adana’dan kalkan Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait uçakla İstanbul Atatürk Havalimanı’na getirildi. Yaralılar burada hazırda bekleyen ambulanslarla tedavi altına alınmak üzere çevre hastanelere sevk edildi.

13 Şubat 2023

14:10 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, SPK binası önüne gitti. SPK başkanını istifaya çağıran Kılıçdaroğlu, “Bu ülkede hiç kimse sahipsiz değildir. Soyguna izin vermeyeceğiz. Deprem bölgesinde soyulan 380 bin tasarruf sahibinin tamamının parası iade edilmelidir" dedi.

12:10 SAKOM’dan alınan son bilgilere göre Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis, Malatya ve Elazığ illerinde toplam 31.643 kişi hayatını kaybetti. 158.165 afetzede, bölgeden diğer illere tahliye edildi.

11:15 Gaziantep İslahiye'de depremin etkisiyle dağdan kopan kayaların yuvarlanarak tek katlı evlerin üzerine düşmesiyle 2 kişi hayatını kaybederken 5 kişi yaralandı. Ayrıca 360 küçükbaş hayvan öldü.

10:20 Emniyet Genel Müdürlüğü'nden açıklama... Açıklamada "Sosyal medya platformlarında depreme ilişkin provokatif paylaşımlarda bulunan 475 hesap yöneticisi tespit edildi. 56 şahıs gözaltına alındı, 14'ü tutuklandı. Yardımsever vatandaşlarımızı suistimal etmek isteyen internet sitelerinin kapatılması sağlandı" denildi.

08:45 Gaziantep Şehitkamil ilçesinde depremde yıkılan Emre Apartmanı'nın şantiye şefi olan Nazmi Tosun Ümraniye'deki evinde gözaltına alındı.

01:48 Kahramanmaraş'ta 4.6 büyüklüğünde bir artçı deprem daha meydana geldi. Depremin derinliği 7 kilometre olarak açıklandı.

00:45 İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, deprem bölgesindeki son durumu aktardı. "Sahada 300 bin çalışan var ve hepsi seferber halindedir" diyen Bakan Soylu, "Türkiye'de zihni yağmalanmış insanlar, afetle karşı karşıya kalan vatandaşlarımız istismar etmek için elinden geleni yapıyor. Onları Allah'a havale ediyorum. İşimiz bittikten sonra birkaç çift lafımız olur. Sosyal medya meselesinde de kim dezenformasyon yapıyorsa OHAL'in getirdiği tüm unsurlar kullanılmak kaydı ile hukuk karşısına çıkarılmaktadır. Bu ülkeye yapılabilecek en büyük kötülüklerden biri, bu dönemde insanların gündemini meşgul etmektir. Tekrar başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz. Bu milletin kodlarını değiştirmeye çalışanlara da bu millet izin vermeyecektir" ifadelerini kullandı.

12 Şubat 2023

20:30 İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA ekipleri depremde büyük hasar göre Hatay Havalimanı'nın pistindeki bakım çalışmalarını tamamladı. Çalışmaların tamamlanmasının arıdan Hatay Havalimanı’na ilk uçuş İstanbul Havalimanı’ndan kalkan TK3313 sefer sayılı Boeing 737 tipi uçakla gerçekleşti. Hatay’a inecek olan yolcu uçağında çok sayıda yardım malzemesi olduğu belirtildi.

15:55 AFAD'ın Twitter hesabından yapılan açıklamada, 29 bin 605 kişinin hayatını kaybettiği; deprem bölgesindeki 147 bin 934 depremzedenin de bölgeden diğer illere tahliye edildiği ifade edildi.

15:30 Hatay’da düzenlenen MYK Toplantısı’nda konuşan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, imar affını eleştirerek iktidara sert tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, "Ev kaçak depreme dayanıksız, oturabilirsin diyorsunuz, üstüne bir de para alıyorsunuz, yıkılıyor ve kendi mezarı oluyor. Bunun adı da devlet yönetimi oluyor. Batsın böyle devlet yönetimi. Böyle bir devlet yönetimi olamaz" dedi.

15:30 İYİ Parti Genel Başkan Meral Akşener, depremin vurduğu Osmaniye’de özel bir hastanede tedavi gören depremzedeleri ziyaret etti. Akşener, "Üniversitelerin kapatılması oraya ailelerin yani depremzedelerin KYK yurtlarına yerleştirilmesi çok yanlıştır. Sebebini söyleyeyim; diyelim 6 kişilik odaya 6 kişilik bir aile götürün. Aile mahremiyeti ortadan kalkar. Ailenin kendi içindeki birlikteliği ortadan kalkar. Şu kadar bir odanın içine anneyi, babayı, çocukları tıktığınızda olmaz. Asla bu yapılmamalıdır" dedi.

14:05 Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer 71 ilde 20 Şubat'ta okulların açılacağını duyurdu. Özer, depremde yıkım yaşanan 10 ilde ise 1 Mart'a kadar eğitime ara verildiğini ve 1 Mart'ta eğitime devam edilip edilmeyeceğine karar verileceğini söyledi.

13:15 Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Şu ana kadar 131 şüphelinin depremde yıkılan binalarla ilgili olarak sorumluluğu tespit edilmiş, 1´i tutuklanmış 113´ü hakkında gözaltı talimatı verilmiştir. Gerekli adli süreç titizlikle devam edecek" dedi.

09:15 AFAD'dan alınan bilgiye Malatya'nın Battalgazi ilçesinde saat 09:15'te 4.0 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

06:55 AFAD: Adıyaman'ın Sincik ilçesinde 4.1 büyüklüğünde artçı meydana geldi.

00:10 Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, depremde 24 bin 617 vatandaşımızın hayatını kaybettiğini açıkladı. Oktay ayrıca 10 ilde deprem suçları soruşturma büroları kurulduğunu ifade etti.

11 Şubat 2023

21:15 Türkiye Futbol Federasyonu, Spor Toto Süper Lig'de Hatayspor ile Gaziantep FK, Spor Toto 1. Lig'de Yeni Malatyaspor ve Adanaspor, TFF 2. Lig'den Adıyaman FK, TFF 3. Lig ekipleri Niğde Anadolu, Malatya Arguvan Spor'un ligden çekilme taleplerini kabul etti

19:25 Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, can kaybının 22 bin 327, yaralı sayısının ise 80 bin 278 yükseldiğini açıkladı.

18:50 Hatay'daki Rezidans İnşaat'ın müteahhidi Mehmet Yaşar Coşkun tutuklandı.

18:15 AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, TBMM'ye 21 Şubat'a kadar ara verme kararı aldık açıklamasını yaptı.

17:45 Gaziantep'te de çöken Ayşe Mehmet Polat Sitesi'nin müteahhidi ve fenni mümessili olan Mehmet Ertan Akay İstanbul'da gözaltına alındı.

16:20 Diyarbakır'da yıkılan binalarla ilgili Cumhuriyet başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında 33 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

16:10 Malatya Hekimhan'da 4.6 büyüklüğünde bir artçı deprem meydana geldi.

14:15 Cumhurbaşkanı Erdoğan, depremin etkilediği önce Diyarbakır'a ardından da Şanlıurfa'ya gitti. İki ilde konuşan Erdoğan,üniversitelerin kapatıldığını açıkladı. Erdoğan, uzaktan eğitim yapılacağını duyurdu. Üniversitelere ait yurtlar ise depremzedelere verilecek. Diğer yandan mart ve nisan celpleri mayısa ertelendi.

13:55 Olağanüstü Hal Kapsamında yargı alanında alınan tedbirlere ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.

11:00 CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Diyarbakır'da, "Yaşanan felaketi bir şekliyle telafi etmek zorundayız. Ölenleri geri getiremeyiz ama en azından hayatta kalanların daha sağlıklı, daha güzel bir ortamda hayatlarını sürdürmeleri için çaba harcamak zorundayız" dedi. Çadır üreticilerine seslenen Kılıçdaroğlu "Elinizde çadır stokunuz varsa bizim büyükşehir belediye başkanlarına ulaşın. Biz bunları satın alıp deprem bölgelerine göndereceğiz" ifadelerini kullandı.

11:00 Gaziantep'in Nurdağı ilçesinde 4.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Gaziantep'in Nurdağı ilçesinde saat 10:55'te 4.5 büyüklüğünde Deprem meydana geldi. Merkez üssü İkizkuyu Köyü olan deprem 6.5 kilometre derinlikte gerçekleşti.

10:20 Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada "Tüm bu çalışmalar için 100 milyar liralık bir kaynak tahsis ettik. Oturduğu binalar yıkılmış veya hasar görmüş vatandaşlarımıza 15 bin lira taşınma yardımı yapmaya başlıyoruz. Ev sahibi olanlar için aylık 5 bin, kiracı olanlara aylık 2 bin TL kira yardımı yapacağız" ifadelerini kullandı.

09:25 AFAD'ın yaptığı son açıklamaya göre depremde can kaybı sayısı 20 bin 665'e yaralı sayısı ise 80 bin 88'e yükseldi.

10 Şubat 2023

23:00 Depremlerde 20 bin 213 kişi hayatını kaybetti, 80 bin 52 kişi yaralandı. Afet bölgelerinden 86 bin 754 kişi tahliye edildi

17:00 Hatay'da depremde yıkılan rezidansın müteahhidi Mehmet Yaşar Coşkun, yurt dışına çıkmak isterken İstanbul Havalimanı'nda gözaltına alındı.

17:00 Yaşanan deprem felaketi nedeniyle emekli aylıklarının ödemesi öne çekildi.Memur maaşı ödemelerinin öne alınmasının ardından SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarının ödeme tarihleri de deprem dolayısıyla öne çekildi. Aylıklar Salı gününden itibaren ödenecek. bUNA GÖRE; SSK’lılar için 17-26 Şubat 2023 tarihleri arasında ödenecek olan gelir ve aylıklar 14-15-16 Şubat 2023 tarihlerinde hesaplara yatacak. BAĞ-KUR’lular için 25-28 Şubat 2023 tarihleri arası ödenecek gelir ve aylıklar ise 16 ve 17 Şubat 2023 tarihleri arasında hesaplara yatacak.

20:04 AFAD, saat 20.00'da Adana Saimbeyli merkezli 4.8 büyüklüğünde deprem olduğunu duyurdu. Deprem, 7 km derinlikte meydana geldi. Kandilli Rasathanesi, depremin 4.7 büyüklüğünde Kahramanmaraş merkezli olduğunu açıkladı.

15:00 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan can kaybı sayısının 18 bin 991'e yükseldiğini belirtti. Erdoğan, çadırda kalmak istemeyen depremzedelere 1 yıl süresince kira yardımı yapılacağını söyledi.

13:00 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, depremlerle ilgili incelemelerde bulunmak üzere Adıyaman'a hareket etti.

10:00 Türkiye Güreş Federasyonu, "asrın felaketi" olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremler sırasında enkaz altında kalan 5 güreşçinin daha vefat ettiğini duyurdu.

09:15 Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Şu ana kadar yapmış olduğumuz tespit çerçevesinde tüm ülke genelinde 12 bin 141 binanın yıkık veya ağır hasarlı olduğunu tespit ettik. Cumhuriyet tarihinin en büyük afet konut seferberliğini başlattık" ifadelerini kullandı.

09:00 Milli EĞitim Bakanı Mahmut Özer, "Bu yıl LGS’ye girecek öğrencilerimiz 2. dönem konularından, YKS’ye girecek öğrencilerimiz ise 12. sınıfın 2. dönem konularından sorumlu tutulmayacaktır" dedi.

08:50 AFAD'dan yapılan açıklamada 10 ilde toplam can kaybı 18 bin 342'ye yükseldi. Yaralı sayısının ise 74 bin 242 olduğu bildirildi.

05:20 Malatya BBSK'da depremde hayatını kaybeden voleybolcu sayısı 5'e yükseldi: Resul Gün, Görkem Can Gündüz, Tunahan Yıldız, Murat Çiloğulları ve Mehmet Can Ağırbaş yaşamını yitirdi.

09 Şubat 2023

23:45 Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, AFAD'da açıklamalarda bulundu. Oktay, depremde hayatını kaybedenlerin sayısının 17 bin 674'e yükseldiğini açıkladı.

20:50 AFAD, saat 20.50 itibarıyla Kahramanmaraş merkezli depremlerde 17 bin 134 kişinin hayatını kaybettiğini, 70 bin 347 kişinin yaralandığını açıkladı.

19:30 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile birlikte Bilkent Şehir Hastanesi’nde tedavi gören depremzedeleri ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, ziyaretin ardından; “Gerçekten de çok büyük acılar var. Az önce bir kadını ziyaret ederken, hıçkırıklarını tutamadı. Nasıl kurtulduğunu anlatmaya çalıştı. Zor bir şey” dedi.

19:12 Fenerbahçe ve Kulüpler Birliği Başkanı Ali Koç, Türkiye Futbol Federasyonu ile yapılan toplantının ardından görüşlerini aktardı. Koç, ligden çekilmeleri halinde Hatayspor ile Gaziantep FK'nin mali yükünü üstleneceklerini belirterek, "Bu kulüplerin çekeceği mali yükü, hep birlikte göğüslemek zorundayız" dedi.

19:10 Türkiye Futbol Federasyonu, deprem nedeniyle liglerin bir kez daha ertelendiğini açıkladı. TFF de yaptığı son açıklamada maçların 17 Şubat’ta oynanacağını duyurmuştu. Ancak bu karardan vazgeçildi ve yapılan son açıklamada maçlar Mart ayı başına ertelendi.

19:00 Deprem sonrası 'rekfakatcisiz çocuklar' ile ilgili bir açıklama yapan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, "Bütün hazırlığımız tamamlandı, personelimiz görevlendirdi. Kimliği tespit edilemeyen çocuklar için 'ben yakınıyım, akrabasıyım' diyenlere hiçbir şekilde teslim edilmeyecek" diye konuştu.

18:15 Cumhurbaşkanı Erdoğan deprem felaketinde can kaybının 16 bin 546'ya, yaralı sayısının 66 bin 132'ye yükseldiğini açıkladı.

17:00 İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Kahramanmaraş'a geldi ve spor salonuna yerleştirilen depremzedeleri ziyaret etti. Depremden sonra teşkilat mensuplarından bölgedeki durumu öğrendiklerini anlatan Akşener, milletvekili ve genel başkan yardımcılarından oluşan 16 kişilik heyeti depremden etkilenen 10 ilde görevlendirdiğini söyledi.

08:13 AFAD tarafından yapılan son dakika açıklamasına göre, depremlerde 12 bin 873'e yükseldi. Depremde 62 bin 937 kişi yaralandı.

18:05 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, felaketin dördüncü gününde; depremin vurduğu illere olan ziyaretine Kilis'le devam etti. Erfoğan, "Ekipler sahada görev başındadır ve tüm lojistik merkezlerine yerli yabancı her türlü yardım akmaktadır. Hem malzemelerin hem personelin deprem bölgesindeki organizasyonu AFAD tarafından yürütülmektedir. Eksikler olabiliyor ve bu eksiklikleri süratle giderme gayreti içindeyiz. Hiçbir vatandaşımızı sahipsiz bırakmayacağız. Şu an itibarıyla depremzede vatandaşlarımıza 10 bin lira destek vereceğiz ve konutları yıkılan vatandaşlarımıza TOKİ vasıtasıyla 1 yıl içerisinde evlerinin inşasını gerçekleştireceğiz" dedi.

06:50 Diyarbakır’da 72 saat sonra yaşanan mucizenin adı 'Yazgül' oldu. Kahramanmaraş’taki depremlerden etkilenen ve yıkımların olduğu Diyarbakır’da 8 katlı Yoldaş Apartmanı’nda ses alınması üzerine başlatılan kurtarma çalışmasında Yazgül Çaçan, depremin 72’nci saatinde bulunduğu yerden çıkarıldı.

03:30 AFAD tarafından apılan son dakika açıklamasına göre, depremlerde 12 bin 391 kişinin hayatını kaybettiğini, 62 bin 914 kişinin yaralandığını bildirildi

08 Şubat 2023

18:15 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,yaptığı açıklamada, can kaybının 9 bin 57, yaralı sayısının da 52 bin 979 olduğunu duyurdu. Erdoğan, 6 bin 444 binanın ise yıkıldığını belirtti

15:50 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş'taki çadır kentte yaptığı incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada, "Ne yazık ki vefat edenlerin sayısı 8 bin 574, yaralı sayısı 49 bin 133" dedi.

12:00 Muğla İl Müftülüğünden gönüllü yaraları sarmak için yola çıktı. 3 araçla yola çıkan ekipleri uğurlayan Muğla İl Müftüsü Yaşar Çapçı, "Ülkemiz çok büyük bir felaketle karşı karşıyadır. Kahramanmaraş ve çevre illerde büyük yıkım oluşturan depremle ilgili devletimizin her kurumu gibi Muğla İl Müftülüğü tarafından Muğla İl ve İlçe Şubeleri Muğla Valiliğimizin koordinesinde ve AFAD ile birlikte yapılabilecek çalışmalar konusunda üzerine düşeni ortaya koymaktadır" dedi.

11:15 AFAD, depremlerde 7 bin 108 kişinin hayatını kaybettiğini, 40 bin 900 kişinin yaralandığını açıkladı

06:15 AFAD, depremlerde 6 bin 957 kişinin hayatını kaybettiğini, 38 bin 224 kişinin yaralandığını açıkladı. AFAD'dan yapılan açıklamada, "06.02.2023 tarihi 04.17’de Kahramanmaraş ili Pazarcık ilçesinde 7.7 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. İlk depremin ardından en büyüğü Elbistan Merkezli 7.6 büyüklüğünde olacak şekilde toplam 648 deprem meydana gelmiştir" denildi.

00:10 Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 5 bin 894 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

07 Şubat 2023

21:30 Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kahramanmaraş merkezli depremlerde 5 bin 434 kişinin hayatını kaybettiğini, 31 bin 777 kişinin yaralandığını açıkladı.

20:10 Hazine ve Maliye Bakanlığı vergi ödemleerinin tarijhlerini öteledi. Açıklamada, "deprem bölgesinde bulunan mükelleflerimiz için 31 Temmuz 2023 tarihine kadar mücbir sebep hali ilan edilmiştir. Deprem tarihi itibarıyla bu illerdeki mükelleflerin 6.2.2023 ila 31.7.2023 tarihleri arasında yerine getirmeleri gereken vergisel yükümlülükleri ertelenmiştir" denildi.

20:00 AFAD Deprem Risk Azaltma Genel Müdürü Prof. Dr. Orhan Atar, son durumu açıkladı. Tatar, "Şu ana kadar hayatını kaybeden vatandaşımız 4 bin 544. Yaralı sayısı 26 bin 721 kişi. Hasarlı binalardan uzak durulması gerekiyor artçı sarsıntılar devam ediyor. 435 artçı sarsıntı meydana geldi" dedi. Tatar, yıkılan bina sayısının 5 bin 775 olduğunu ve 60 bin 217 personel görev yaptığını söyledi.

19:50 Ölü sayısı AFAD tarafından 4.544 olarak açıklandı

19:30 Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nca (BDDK), Kahramanmaraş merkezli toplamda 10 ili etkileyen depremlerden etkilenen yurttaşlar için mevcut ve yeni kredilerde 6 Şubat'tan itibaren 6 ay boyunca vade ve taksit kolaylığı imkanı tanındı.

19:05 Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı uzmanlarının, sosyal medya platformlarından, vatandaşları korku ve panik yaratmak amacıyla provokatif paylaşımlarda bulunduğu değerlendirilen 135 hesap yöneticisinin tespitinin yapıldıüğı öğrenildi. Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla 7 şüpheli gözaltina alınırken 1 kişide tutuklanarak cezaevine gönderildi.

19:00 Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Kahramanmaraş'ta 5.2 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini duyurdu. Depremin derinliği ise 11.48 km olarak kaydedildi.

18:53 Teknik direktör Yılmaz Vural, Kahramanmaraş'ta meydana gelen 7.7 büyüklüğündeki deprem nedeniyle enkaz altında kalan TFF 1. Lig ekibi Yeni Malatyaspor'un kalecisi Ahmet Eyüp Türkaslan'ın cansız bedenine ulaşıldığını açıkladı.

18:50 Diyanet İşleri Başkanlığı, Kahramanmaraş merkezli deprem bölgesinde, 52 il müftüsü ve 2 bin 500 Diyanet 'personeli'nin görevlendirildiğini açıkladı.

18:30 Depremin etkilediği kentler için 100 TL sabit fiyat uygulamasına geçen THY, yeni bir karar aldı. Buna göre bölgeden yapılacak dönüş seferleri ücretsiz olacak. Konuyla ilgili açıklama yapan THY Basın Müşaviri Yahya Üstün "Deprem bölgesi dönüş seferleri ücretsiz olarak vatandaşlarımızın kullanımına açılmıştır" ifadelerini kullandı.

18:00 Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras Adanaya indi. Ardından İskenderun'a hareket etti. Bodrum'dan giden ekipler Hatay, Samandağ ve İskenderun'da görev yapacak.

18:00 Adıyaman'da enkaz altında kalan AKP Adıyaman Milletvekili Yakup Taş ve ailesinden 20 kişi hayatını kaybetti.

17:30 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Adana'dan sonra depremin vurduğu diğer kentlerden Hatay'ın İskenderun ilçesine geçti. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar'ın da eşlik ettiği Kılıçdaroğlu, İbrahim Karaoğlan Caddesi'ndeki binanın enkazına gitti.

15:50 Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenenlerin konaklaması için 17 bölgedeki tesislerde yaklaşık 50 bin yatak tahsis ettiklerini bildirdi.

14:55 Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Genel Başkanı İmran Okumuş, benzin ve motorin fiyatlarında bu gece yarısı yapılacak indirimin Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilediği bölgelerde bugünden itibaren geçerli olacağını bildirdi.

14:30 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Şu anda 3 bin 549 vefatımız 20 bin 534 yaralımız var" ifadelerini kullandı. Erdoğan, 10 ilde 3 ay süreyle OHAL ilan etme kararı aldığını duyurdu.

14:15 Türkiye Futbol Federasyonu, Türkiye'yi yasa boğan Kahramanmaraş merkezli 7.7'lik depremin ardından 10-11-12-13 Şubat tarihlerindeki Süper Lig maçlarının 17-18-19-20 Şubat tarihlerinde oynanacağını açıkladı. Ayrıca 6 Şubat'ta oynanacak olan Ümraniyespor - Adana Demirspor, Giresunspor - Yukatel Kayserispor ve Fenerbahçe - Konyaspor maçlarının da 21-22-23 Şubat tarihlerinde oynanmasının planlandığı ifade edildi.

12:45 Ölü sayısı AFAD tarafından 3432 olarak açıklandı

10:21 Ölü sayısı AFAD tarafından 3381 olarak açıklandı

06 Şubat 2023

23:25 Ölü sayısı AFAD tarafından 2315 olarak açıklandı

22:10 Ölü sayısı AFAD tarafından 1762 olarak açıklandı

20:40 7 gün Milli Yas ilan edildi.

19:27 Ölü sayısı 1651'e yükseldi.

18:35 Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kahramanmaraş'ta meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki depremin ve devamındaki sarsıntılarda 1541 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

17:30 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kahramanmaraş'ta yaşanan depremle ilgili yaptığı açıklamada, "Türkiye seferber olmalı. Hepimizin başı sağolsun, milletimizin başı sağolsun. İnşallah can kaybımız fazla olmaz. Kurtarma ekipleri zor koşullarda canla başla çalışıyorlar. Belediye, askerlerimiz, güvenlik güçlerimize minnet borçluyuz" diye konuştu

17:20 AFAD, Kahramanmaraş merkezli depremlerde 1498 can kaybı olduğunu ve sosyal medyadaki asılsız haberlere itibar edilmemesi gerektiğini bildirdi.

16:35 AFAD, Kahramanmaraş merkezli depremlerde 1121 can kaybı olduğunu, 7 bin 634 yurttaşımızın yaralandığını, 2 bin 834 binanın yıkıldığını bildirdi.

16:10 AFAD'dan depremle ilgili yapılan açıklamada Kahramanmaraş’ta 191, Gaziantep’te 200, Şanlıurfa’da 27, Diyarbakır’da 41, Adana’da 43, Adıyaman’da 20, Osmaniye’de 131, Hatay’da 250 Kilis’te 13 ve Malatya’da 98 olmak üzere bin 14 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

13:50 AFAD Deprem Risk Azaltma Genel Müdürü Prof. Dr. Orhan Atar, yeni depremin artçı olmadığını, bağımsız bir deprem olduğunu kaydetti.

Tatar, "Bu kadar büyük bir deprem sonrasında dünyanın her yerinde revizeler yapılır. Bu deprem sonrasında 100'ün üzerinde, 3 tanesi 6.6 büyüklüğü üzerinde olmak üzere artçılar meydana geldi. Az önce aynı bölgede 7.6 büyüklüğünde bir başka deprem meydana geldi. Bunlar birbirinden bağımsız, birbirini tetikleyen depremler. Ana şoklardan sonra 6.7, 6.6'ya kadar artçı sarsıntılar devam edecektir. Vatandaşlarımızın hasarlı binalara girmemelerini rica ediyoruz" dedi.

13:24 Kahramanmaraş'ta artçı olmayan 7.6 büyüklüğünde bir depram daha meydana geldi. Bu deprem de çok geniş bir bölgede hissedildi. Depremin Diyarbakır, Ankara, Adana ve Malatya'dan da hissedildiği belirtildi. AFAD verilerine göre ise Elbistan Kahramanmaraş'ta saat 13.24'te büyüklük 7.6 olan bir deprem daha meydana geldi. Depremin derinliği 7 kilometre olarak ölçüldü.

12:55 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AFAD Merkezi'nde depreme ilişkin açıklamalarda bulundu. Erdoğan, 7.7 büyüklüğündeki depremde 912 vatandaşın hayatını kaybettiğini, 5 bin 385 vatandaşın ise yaralandığını açıkladı.

11:00 - AFAD, Pazarcık ilçesinde saat 04.17'de, 7,4 büyüklüğünde depremin ardından saat 04.26'da merkez üssü Gaziantep'in Nurdağı ilçesi olan 6,4 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldiğini açıkladı. Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu ve Akdeniz Bölgesi'ndeki birçok il ve ilçe sarsıldı.

ABD depremin büyüklüğünün 7.8 olduğunu duyururken, Kandilli 7.7 olarak açıkladı. Çok geniş bir alanda yıkımlara sebep olan depremin merkez bölgelerinde çok sayıda bina yıkılırken yangınlar da çıktı.

Ölü ve yaralı sayısı; 1000'in üstünde ölü var

Deprem bölgelerinde ölü ve yaralı sayıları değişiyor. AFAD belirlili aralıklarla sonuç açıklıyor. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), merkezi Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi olan 7,7 büyüklüğündeki depremde saat 06.30 itibarıyla 7 ilde 76 kişinin yaşamını yitirdiğini, 440 kişinin yaralandığını açıkladı.

AFAD'dan depremle ilgili yapılan açıklamada Kahramanmaraş’ta 191, Gaziantep’te 200, Şanlıurfa’da 27, Diyarbakır’da 41, Adana’da 43, Adıyaman’da 20, Osmaniye’de 131, Hatay’da 250 Kilis’te 13 ve Malatya’da 98 olmak üzere bin 14 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TSİ 13:12'de ölü sayısının 900'ün üstünde olduğunu açıkladı

İlk açıklama

"SAKOM’dan alınan ilk bilgilere göre an itibarıyla Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman ve Malatya’da 76 vatandaşımız hayatını kaybetmiş; Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Malatya, Osmaniye, Hatay ve Kilis’te 440 vatandaşımız yaralanmıştır. Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında depremin seviyesi 4. seviye olarak ilan edilmiş olup illerimizde ve Başkanlık AFAD merkezinde tüm afet grupları toplanmıştır.

Dışişleri Bakanlığı ile yapılan görüşmelerde ERCC üzerinden kentsel arama ve kurtarma alanında uluslararası yardım çağrısında bulunulmuştur. Bölgede koordinasyona destek sağlamak üzere Kahramanmaraş’a Kayseri Valisi, Hatay’a Mersin Valisi, Gaziantep’e Mardin Valisi, Adıyaman’a Tunceli Valisi, Osmaniye’ye Bingöl Valisi ve Malatya’ya Sivas Valisi görevlendirilmiştir.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından bölgeye yönlendirilen ekipleri taşımak üzere 2 adet uçak görevlendirilmiştir. Tüm İl AFAD Müdürlükleri teyakkuza geçirilmiş olup arama ve kurtarma başta olmak üzere tüm ekipler bölgeye sevk edilmiştir."

Cumhurbaşkanlığı'ndan açıklama

Saat 11:00 284 can kaybı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye'yi sarsan depreme ilişkin açıklama yaptı. Oktay, "Toplam; 284 can kaybı, 2323 yaralı ve 1710 yıkılan bina var" dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kahramanmaraş'ta meydana gelen 7,4 büyüklüğündeki depremin ardından açıklama yaptı. Oktay 284 kişinin hayatını kaybettiğini, 2323 kişinin yaralandığını duyurdu.

Oktay yaptığı açıklamada şunları söyledi:

İl il ölü yaralı sayısı (Saat 11:00)

"Maraş'ta 70 vatandaşımızı kaybettik. Bu sayıların artacağını tahmin ediyoruz. Maraş'ta 200 yaralı, 300 bina yıkıldı. Hatay'da 4 can kaybı, 7 yaralı ve 200 yıkım var. Osmaniye'de 20 kayıp, 200 yaralı ve 83 yıkılan bina; Adıyaman'da 13 kayıp, 22 yaralı, 100 yıkılan bina; Diyarbakır'da 14 vefat; Urfa 18 kayıp, 200 yaralı, 60 yıkılan bina; Antep'te 80 ölü, 581 yıkılan bina; Kilis'te 8 öl, 50 yıkım; Adana'da 10 ölü, 118 yaralı; Malatya'da 47 ölü, 550 yaralı ve 300 yıkılan bina var. Toplam; 284 can kaybı, 2323 yaralı ve 1710 yıkılan bina var."

Haberleşme sıkıntılı

"Haberleşmeyle ilgili ilk etapta bazı sıkıntılar olabiliyor. İhtiyaç olmadığı sadece iletişim bakımından görüşmeler olmalı. Uzun görüşmeler olmamalı. Haberleşmede problem yaşamıyoruz. 102 mobil baz istasyonu bölgeye gönderilmiştir. 2 iletişim aracı, 504 jeneratör bölgeye sevk edilmiştir."

Fatura ve borçlara öteleme

"Fatura, borç vb. nedenlerle hatları kapatılmış olanların hatları açılmıştır. TURKSAT da uyduları bölgeye sevk etmiştir."

Doğalgazlar kesildi

"Gaziantep, Hatay ve Kahramanmaraş illeriyle bazı ilçelere doğalgaz akışı durdurulmuştur. Bakanlığımız onarım çalışmalarına başlamak üzeredir. Kilis'te doğalgaz hattı hasardan etkilenmiş durumda, ancak besleme devam etmektedir. Doğalgaz dağıtım şirketleriyle koordinasyon kurulmuştur."

Okullar tatil

"Tüm okullarımız 10 ilimizde bir hafta tatil. Milli Eğitim Bakanlığı ayrıca açıklama yapacak."

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

 

Gumusluk Brands

ENGLISH

Hit 10 provinces; 7.7magnitude earthquake

An earthquake with a magnitude of 7.4 occurred at 04:17 in the Pazarcık district of Kahramanmaraş. The earthquake near the surface caused great damage in 10 provinces in total.

AFAD announced that after the 7.4 magnitude earthquake in Pazarcık district at 04:17, another 6.4 magnitude earthquake occurred at 04:26, the epicenter of which is Gaziantep's Nurdağı district. Many provinces and districts in Eastern Anatolia, Southeastern Anatolia, Central Anatolia and the Mediterranean Region were shaken.

While the USA announced that the magnitude of the earthquake was 7.8, Kandilli announced it as 7.7. While many buildings were destroyed in the central regions of the earthquake, which caused destruction in a very wide area, fires broke out.

Number of dead and injured

The number of dead and injured varies in earthquake zones. AFAD announces results at regular intervals. The Disaster and Emergency Management Presidency (AFAD) announced that as of 06.30, 76 people lost their lives and 440 people were injured in the 7.4-magnitude earthquake in the Pazarcık district of Kahramanmaraş.

First statement

"According to the first information received from SAKOM, as of now, 76 of our citizens lost their lives in Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman and Malatya; Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Malatya, Osmaniye, Hatay and Kilis. 440 of our citizens were injured in Turkey. Within the scope of the Turkey Disaster Response Plan, the level of the earthquake was declared as level 4, and all disaster groups gathered in our provinces and in the AFAD center of the Presidency.

In meetings with the Ministry of Foreign Affairs, international assistance was called for in the field of urban search and rescue through the ERCC. In order to support the coordination in the region, the Governor of Kayseri was assigned to Kahramanmaraş, the Governor of Mersin to Hatay, the Governor of Mardin to Gaziantep, the Governor of Tunceli to Adıyaman, the Governor of Bingöl to Osmaniye and the Governor of Sivas to Malatya.

2 planes were assigned to carry the teams directed to the region by the General Staff. All Provincial AFAD Directorates have been put on alert and all teams, especially search and rescue, have been sent to the region."

Statement from the Presidency

11:00 am 284 deaths

Vice President Fuat Oktay made a statement regarding the earthquake that shook Turkey. Oktay said, "There are 284 casualties, 2323 injured and 1710 destroyed buildings in total."

Vice President Fuat Oktay made a statement after the 7.4 magnitude earthquake that occurred in Kahramanmaraş. Oktay announced that 284 people lost their lives and 2323 people were injured.

Oktay said:

Number of dead and injured province by province (11:00 am)

"We lost 70 of our citizens in Maraş. We expect these numbers to increase. In Maraş, 200 injured, 300 buildings were destroyed. There are 4 loss of life, 7 injured and 200 destroyed in Hatay. 20 missing, 200 injured and 83 destroyed buildings in Osmaniye. ; 13 missing, 22 injured, 100 destroyed buildings in Adıyaman; 14 deaths in Diyarbakır; 18 missing, 200 injured, 60 destroyed buildings in Urfa; 80 dead, 581 destroyed buildings in Antep; 8 dead, 50 destroyed in Kilis; "There are 10 dead, 118 injured in Adana, 47 dead, 550 injured and 300 destroyed buildings in Malatya. In total, there are 284 casualties, 2323 injured and 1710 destroyed buildings."

Communication is problematic

"There may be some problems with communication in the first place. There should be only communication in terms of communication. There should be no need for long talks. We do not have any problems in communication. 102 mobile base stations were sent to the region. 2 communication vehicles and 504 generators were sent to the region."

Postponement to invoices and debts

"The lines of those whose lines were closed due to bills, debts, etc. were opened. TURKSAT also dispatched satellites to the region."

Natural gas was cut off

"The natural gas flow to Gaziantep, Hatay and Kahramanmaraş provinces and some districts has been stopped. Our Ministry is about to start repair works. The natural gas line in Kilis is affected by damage, but the supply continues. Coordination has been established with natural gas distribution companies."

schools holidays

"All our schools are on vacation for one week in 10 provinces. The Ministry of National Education will also make a statement."

Muğla hastaneleri

TAGS

Kahramanmaraş deprem

Hit 10 provinces; 7.4 magnitude earthquake

Hayatın içinden haberler