Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

Muğla eğitim camiası seferber oldu

Genel | Haber | News

https://www.48haber.com.tr/


HAYATIN İÇİNDEN HABERLER
English News

Muğla education community mobilized - CLICK

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonunda

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 15.02.2023 - Muğla'daki kamu ve özel eğitim kurumları, yöneticiler, eğitmen ve kursiyerler, veli ve öğrenciler yardım seferberliği başlattı.

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonunda tüm ilçelerde mesleki eğitimden halk eğitim merkezlerine, Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinden Okul öncesi kurumlarına, özel öğretim kurumlarına kadar Muğla eğitim camiası öğrencisinden öğretmenine, kursiyerinden personeline, afetzedelerin acil ihtiyaçlarının giderilmesi ve depremin yaralarının sarılması için seferber oldu.

Muğla eğitim camiası seferber oldu 2

Muğla eğitim camiası seferber oldu

6 Şubat 2023’te Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 10 ilde etkili olan depremin yaraları, tüm Türkiye’de cansiperane sarılmaya çalışılıyor. Afetzedelere destek olmak için Muğla Valiliği koordinasyonunda, Muğla AFAD, Muğla Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Muğla Kızılay, Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Muğla Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve çeşitli kurum ve kuruluşlar çalışmalara aralıksız devam ediyor.

Yardım kampanyaları sürüyor

Öğretmen, öğrenci ve veliler, afetzedelerin acil ihtiyaçlarını gidermek için el ele tek yürek oldular. Gıdadan giyim eşyasına, battaniyeden hijyen ürünlerine kadar acil ihtiyaç malzemelerinden oluşan yardım paketleri, el birliğiyle hazırlandı. 13 ilçede İlçe Milli Eğitim Müdürleri tarafından belirlenen okullarda toplanan yardım paketleri, elden ele taşınarak afetzedelere ulaştırılmak üzere tırlara yüklenerek deprem bölgesine uğurlandı.

Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, "Bizler yek vücut bir milletiz. Birimizin canı yansa diğerinin yüreği sızlar. Biri dertlense diğeri derman olmak için çabalar. Böyle böyle yaralarımızı saracağız. Çünkü biz kadim ve necip bir milletiz. Destek olan öğretmen, veli ve öğrencilerimize sonsuz teşekkür ediyorum” dedi.

Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay

Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay

Öğrencilerden destek

Meslek Liseleri Depremin Yaralarını Sarmak için Üretiyor
Kara gün dostu meslek liseleri, bu zorlu süreçte de var gücüyle çalışarak tüm üretim kapasitesini kullanmaya devam ediyor. Menteşe Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesindeki fırın atölyesinde, besin değeri yüksek ve uzun süre tazeliğini koruyan 20 bin adet “Beslenme Dostu Çöreği” hazırlanarak afetzedelere gönderildi. Fırın atölyesinde, günlük olarak üretilen 10 bin çörek, afetzedelere ulaştırılmaya devam ediyor.

Soba Üretimi Yapılıyor

Muğla Şehit Ziya İlhan Dağdaş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin kimya atölyesinde sıvı sabun, dezenfektan ve hijyen malzemeleri üretilerek yardım tırları ile afet bölgesine gönderildi. Ayrıca afetzedeler için pelit sobası yapılıyor. Deprem bölgesine gönderilecek konteynerlerin bakım ve onarımları da meslek lisesi öğretmenlerinin destek verdiği çalışmalarla gerçekleştiriliyor.

Muğla eğitim camiası seferber oldu 4

Muğla eğitim camiası seferber oldu

Mobil Mutfaklar Kuruluyor

Fethiye Anadolu İmam Hatip Lisesinden gönüllü 8 personel, 4 araç ve 18 ton erzak ile intikal ettiği Adıyaman Stadyumu’nda aş evi kurarak depremzedelere ve arama kurtarma ve yardım çalışmalarına katılan ekiplere 3 öğün yemek çıkarıyor. Yiyecek ve içecek hizmetleri bölümü olan turizm meslek liselerinden gönüllü aşçılar da AFAD ve sivil toplum kuruluşları aracılığıyla kurulan mobil mutfaklarda, deprem bölgesinde vatandaşlara sıcak yemek çıkarıyor.

Afetzedeler için Tezgâh Başındalar

Muğla Olgunlaşma Enstitüsü ile il genelindeki Köy Yaşam Merkezleri ve Halk Eğitimi Merkezlerinde çalışan usta öğreticiler ve kursiyerler tarafından afetzedeler için battaniye, kışlık atkı, bere, eldiven, çorap, patik, polar giysiler ile çocuklar için oyuncaklar üretiliyor. Üretilen ürünler, Muğla Valiliği koordinasyonunda hazırlanan yardım tırıyla deprem bölgesine gönderildi. Usta öğreticiler tarafından çadırlarda kalan depremzedeler için ilk etapta 1500 uyku tulumu dikilmeye başlandı.

Öğretmenler Deprem bölgesinde

Depremin ilk günü Gaziantep’e askeri uçakla intikal eden Muğla MEB AKUB (Arama Kurtarma Ekibi) 15 gönüllü öğretmen ve personeliyle ilk günden itibaren arama kurtarma faaliyetlerine destek veriyor. Aynı zamanda AFAD ve çeşitli arama kurtarma ekiplerinde afet bölgesinde arama kurtarma çalışmalarına katılan öğretmenler, çadır kentlerin kurulması ve afetzedelerin buralara yerleştirilmesi ve ihtiyaçların dağıtılmasında Mehmetçiğe ve emniyet güçlerine destek veriyor.

Muğla eğitim camiası seferber oldu 5

Muğla eğitim camiası seferber oldu

Afetten etkilenen Çocuklara Psikososyal Destek Sunuluyor

İl genelindeki öğretmenevleri ve turizm uygulama otelleri de deprem bölgesinden gelen afetzedelerin hizmetine sunuldu. Depremzede ailelere, öğretmenevleri ve turizm uygulama otellerinde geçici konaklama imkanı sağlanarak ücretsiz yemek hizmetinin yanında giyim ve temel ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri ücretsiz ihtiyaç marketleri oluşturuldu. Konaklanan otel ve misafirhanelerde, çocukların psikososyal destek süreçlerine katkı sağlamak için oyun odaları oyun parkları hazırlandı. Okul öncesi öğretmenleri gönüllü olarak bu çalışmalarda görev alıyor.

Deprem bölgesinden Muğla’ya gelen afetzedeler ve çocuklar için Aile Sosyal Hizmetler ve Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde rehberlik ve psikolojik danışman öğretmenleri tarafından psikososyal destek çalışmaları yürütülüyor.

https://www.48haber.com.tr/

ENGLISH

Muğla education community mobilized

Public and private education institutions, administrators, trainers and trainees, parents and students in Muğla started a charity campaign.

Under the coordination of the Muğla Provincial Directorate of National Education, the Muğla education community, from vocational education to public education centers, from Guidance and Research Centers to pre-school institutions and private education institutions, mobilized to meet the urgent needs of disaster victims and heal the wounds of the earthquake, from students to teachers, trainees and staff.

The wounds of the earthquake, which took place in Kahramanmaraş on February 6, 2023 and were effective in 10 provinces, are being tried to be embraced in all of Turkey. AFAD, Social Assistance and Solidarity Foundation, Red Crescent, Provincial Directorate of National Education, Directorate of Family and Social Services, Provincial Directorate of Youth and Sports and various institutions and organizations continue to work uninterruptedly in order to support the disaster victims.

Aid campaigns continue

Teachers, students and parents joined hands to meet the urgent needs of the disaster victims. Aid packages, consisting of emergency supplies from food to clothing, from blankets to hygiene products, were prepared jointly. The aid packages collected in schools determined by the District National Education Directors in 13 districts were transported from hand to hand, loaded on trucks to be delivered to the disaster victims, and sent off to the earthquake zone.

Muğla Provincial Director of National Education Emre Çay said, "We are a single nation. thank you." said.

Support from students

Vocational High Schools Produce to Heal the Wounds of the Earthquake
Black day friendly vocational high schools continue to use all their production capacity by working with all their strength in this difficult process.
In the bakery workshop of Menteşe Atatürk Vocational and Technical Anatolian High School, 20 thousand "Nutrition-Friendly Donuts" with high nutritional value and long-lasting freshness were prepared and sent to the victims. 10 thousand donuts produced daily in the bakery workshop continue to be delivered to the disaster victims.

Stove Production is in progress

Liquid soap, disinfectant and hygiene materials were produced in the chemistry workshop of Muğla Martyr Ziya İlhan Dağdaş Vocational and Technical Anatolian High School and sent to the disaster area with aid trucks. In addition, a pelit stove is being built for the survivors. The maintenance and repairs of the containers to be sent to the earthquake zone are also carried out with the support of vocational high school teachers.

Muğla education community mobilized 5

Muğla education community mobilized

Mobile Kitchens Are Established

Our 8 volunteer staff from Fethiye Anatolian Imam Hatip High School set up a soup kitchen in Adıyaman Stadium, where it was transferred with 4 vehicles and 18 tons of provisions, and serve 3 meals a day for earthquake victims and teams participating in search and rescue efforts. Volunteer cooks from tourism vocational high schools, which have food and beverage services departments, also serve hot meals to citizens in the earthquake zone in mobile kitchens established by AFAD and non-governmental organizations.

They are at the Bench for the Disaster Victims

Blankets, winter scarves, berets, gloves, socks, booties, fleece clothes and toys for children are produced by master trainers and trainees working at Muğla Maturation Institute and Village Life Centers and Public Education Centers throughout the province. The products produced were sent to the earthquake zone with the aid truck prepared under the coordination of the Muğla Governorship. In the first place, 1500 sleeping bags were started to be erected for earthquake victims staying in tents by master trainers.

Teachers in Earthquake zone

Muğla MEB AKUB (Search and Rescue Team), which was transferred to Gaziantep by military plane on the first day of the earthquake, has been supporting search and rescue activities from the first day with its 15 volunteer teachers and personnel. At the same time, teachers who participate in search and rescue activities in the disaster area in AFAD and various search and rescue teams support our Mehmetçi and our security forces in the establishment of tent cities, the placement of disaster victims there and the distribution of needs.

Muğla education community mobilized 2

Muğla education community mobilized

Providing Psychosocial Support to Children Affected by Disaster

Teachers' houses and tourism application hotels throughout the province were also put into service for the disaster victims from the earthquake region. Families of earthquake victims were provided with temporary accommodation in teachers' houses and tourism application hotels, and free grocery stores were created where they could meet their clothing and basic needs in addition to free food service. In the hotels and guesthouses, game rooms and playgrounds have been prepared to contribute to the psychosocial support processes of children. Preschool teachers take part in these studies voluntarily.

Psychosocial support is provided by guidance and psychological counselor teachers in cooperation with the Directorate of Family, Social Services and National Education for the victims and children who came to Muğla from the earthquake region practices are carried out.

Muğla hastaneleri

TAGS

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü

Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay

Hayatın içinden haberler