Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

Depremzedelere ve muhtarlara yardım çağrısı...

Genel | Haber | News

https://www.48haber.com.tr/


Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu Toplantısında alınan kararlar gereği...

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 15.02.2023 - Deprem bölgeleri ile başka illere giden depremzedelere yardımların toplanması, depolanması ve dağıtılması konularında "hatırlatma" ve "uyarı" yayınlandı.

"Hatırlatma" ve "uyarı"larda, depremzedelerin mutlaka muhtarlıklara kayıt yaptırması gerekiyor. Yardımların da "kesinlikle" koordinasyon merkezlerine gönderilmesi ve dağıtımların oradan yapılması gerekiyor.

Son zamanlarda artan dolandırıcılık, sahtecilik ve suistimal haberleri üzerine Kaymakamlıklar harekete geçri. Valilikler aracılığıyla açık ve net bir şekilde kuralları yayınlanan deprem bölgeleri ve depremzedeler için yardım toplanması, nakli, depolanması ve dağıtılması konularında kaymakamlıklar açıklama ve hatırlatmalar yayınlıyor.

Yayınlar ve toplantılarda özellikle muhtarlara, "Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu Toplantısında alınan kararlar" bir kez daha tebliğ edilip dolandırıcılık ve düzensizlik olaylarına karşı muhtarlardan mahallelerdeki durum hakkında bilgilendirme isteniyor.

Bodrum Kaymakamlığı duyurusu

Bodrum Kaymakamlığı da, "Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu Toplantısında alınan kararlar" hatırlatılarak duyuru yayınlandı. Öncelikle Bodrum'a gelen depremzedelerin muhtarlıklara kayıtlarını yaptırmaları gerektiği vurgulandı. Ayrıca depremzedelerin her türlü ayni ihtiyaçlarının muhtarlıklara bildirilmesi çağrısı yapıldı.

Bodrum Kaymakamlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi;

Kıymetli Vatandaşlarımız. Yaşanan afetin ardından ilçemizde misafir ettiğimiz depremzedelerimizin, Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu Toplantısında alınan karar doğrultusunda;

Afet bölgesinden gelen vatandaşlarımızın, her türlü ayni ihtiyaçlarını bulundukları bölgedeki muhtarlıklara bildirmeleri, ilçeye yeni gelen ve henüz kayıt yaptırmayan vatandaşlarımızın da işlemlerini daha hızlı yapabilmek adına kayıtlarını muhtarlıklardan yaptırmaları gerekmektedir.

İşte o duyuru;

Muhtarlarla toplantı

Gelen bilgilere göre muhtarlarla yapılan toplantılarda depremzedeler için yardım toplama, yardım depolama ve yardım dağıtımı faaliyetlerinin "kesinlikle" Kaymakamlık koordinasyonundaki yetkilendirilmiş kurum, kuruluş ve kişilerce yapılması ve açıklanan yardım merkezi alanlarının kullanılmasının zorunlu olduğu hatırlatıldı.

Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu Toplantısında alınan karar doğrultusunda, ilçe, mahalle, belde ve köylere gelen ya da getirilen depremzedelere rastgele yardım yapılamayacağının, depremzedelerin mutlaka muhtarlıklara kayıt yaptırması gerektiğinin altı çizilerek dağıtım, depolama, toplama, yardım talebi gibi durumlarda suistimallerin önüne geçilmesi gerektiğinin ve bunun kanuni zorunluluk olduğunun da altı çizildi.

Neden böyle oldu?

Medyada yer alan haberlere de yansıyan suistimal ve dolandırıcılık olaylarının önüne geçmek; ayrıca yardımların doğru kurum ve kişilere ulaşmasını sağlamak için "Kaymakamlıklar Koordinasyonunda" şartıyla yardım çalışmalarının kuralları açıklanmıştı. Karmakamlıkların izni dahilinde olmayan ya da izin alınmış olsa dahi bilgilendirme yapılmadan sürdürülen yardım toplama, depolama, dağıtma faaliyetlerini haber alan bazı art niyetliler bu noktalara gidip depremzede olmadıkları halde depremzede olduklarını belirtip yardım istiyor hatta seçerek alıp gidiyorlar. Ya da bu tür deprem dağıtım ve depolama faaliyetlerinde bulunanlar kendi tanıtımları / reklamları için yardımları şahsi olarak dağıtma yoluna gidebiliyorlar.

Dolandırıcılığa dikkat

Depremzedeler için hayırseverlerin yaptığı yardımların 2. el pazarlarına düşmesi, başkalarına devir ve satışının yapılması ihtimalleri de bulunan bu kontrol dışı yardım toplama, depolama ve dağıtma organizasyonları kesinlikle yasak.

Yetkililer bu tür çalışmaların gerçek depremzedelerin ihtiyaçlarının doğru adreslere ulaşmasına da engel olduğuna dikkat çekiyorlar. Bu ve benzeri sebeplerle, dolandırıcılık ve suistimallerin önüne geçilmsi amacıyla Kaymakamlıklar devreye girerek muhtarlara, "Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu Toplantısında alınan kararlar" uyarınca gerekli talimatları verdiler ve benzer durumların kaymakamlıklarla, kolluk güçlerine mutlaka bildirilmesi gerektiğini vurguladılar.

https://www.48haber.com.tr/

ENGLISH

Notification to headmen and earthquake victims

"Reminders" and "warnings" were issued on the collection, storage and distribution of aid to earthquake victims traveling to or going to earthquake zones and other provinces.

The district governorships issue explanations and reminders on earthquake zones and the collection of aid for earthquake victims, the transportation, storage and distribution of aids, whose rules are clearly and clearly published through the governorships.

A call was made from the odrum District Governor's Office to inform the mukhtars of all kinds of in-kind needs of the earthquake victims in order to be able to perform the procedures faster.

In the written statement made by the Bodrum District Governorate, the decision taken at the Disaster and Emergency Coordination Board Meeting was mentioned as follows;

“Dear Citizens. In line with the decision taken at the Disaster and Emergency Coordination Board Meeting of the earthquake victims we hosted in our district after the disaster;

Our citizens coming from the disaster area should report all their in-kind needs to the mukhtars in their region, and our citizens who have just arrived in the district and have not registered yet, should register from the mukhtars in order to be able to do their transactions faster.”

Meeting with mukhtars

According to the information received, it was reminded that during the meetings held with the mukhtars, the activities of collecting aid, aid storage and aid distribution for the earthquake victims "absolutely" must be carried out by authorized institutions, organizations and persons under the coordination of the District Governor's Office, and that the declared aid center areas should be used.

In line with the decision taken at the Disaster and Emergency Coordination Board Meeting, it is underlined that no aid can be provided to earthquake victims who come to or are brought to districts, neighborhoods, towns and villages, that earthquake victims must be registered with the headman's office, and that abuses such as distribution, storage, collection, and aid requests should be prevented, and It was underlined that this is a legal requirement.

Why did it split?

In order to prevent abuse and fraud, which was also reflected in the news in the media, and to prevent clutter and confusion, the rules of aid were announced on the condition of "District Governorship Coordination". Some ill-intentioned people, who are informed about the aid collection, storage and distribution activities that are not within the permission of the municipalities or that are carried out without informing even if permission has been obtained, go to these points and ask for help by stating that they are victims of the earthquake and even choose to go. Or, those engaged in such "illegal" earthquake distribution and storage activities may choose to distribute aid personally for their own promotions/advertisements.

Beware of fraud

These uncontrolled aid collection, storage and distribution organizations, which have the possibility of falling into second-hand markets, transferring and selling to others, are strictly prohibited.

Authorities draw attention to the fact that such efforts cause the real damage by preventing real earthquake victims from reaching the right addresses. For these and similar reasons, the District Governorships stepped in to prevent fraud and abuse and gave the necessary instructions to the mukhtars in accordance with the decision taken at the Disaster and Emergency Coordination Board Meeting.

Muğla hastaneleri

TAGS

Deprem yardımları

Deprem yardımı kuralları

Hayatın içinden haberler