Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

Deprem bölgelerinde okulların açılacağı tarihler

Genel | Haber | News

https://www.48haber.com.tr/


HAYATIN İÇİNDEN HABERLER
English News

School opening dates - CLICK

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer açıkladı

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 20.02.2023 - Deprem bölgesindeki okulların açılış tarihleri açıklandı. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in açıklamaları ve tüm detaylar haberde...

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile yapılan detaylı değerlendirmelerin ardından 10 il için oluşturulan eğitim öğretim takvimini açıkladı. Bakan Özer'in takvimine göre durum şöyle;

10 il, üç kategori

1. kategoride Kilis, Adana, Şanlıurfa ve Diyarbakır yer alıyor. (1 Mart'ta okullar açılıyor)
2. kategori Gaziantep - Osmaniye (13 Mart'a kadar uzattık)
3. kategori Adıyaman, Malatya, Kahramanmaraş, Hatay (27 Mart'a kadar uzattık)

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Malatya AFAD Koordinasyon Merkezi'nde yaptığı açıklamada önemli olanın güvenli bir şekilde süreci yürütmek olduğunu belirterek sağlam raporu olmayan hiçbir birimde eğitim öğretimi başlatmayacaklarının altını çizdi.

74 bin 884 öğrenci nakledildi

Bugün 71 ilde eğitim öğretime başlayan öğrenci ve öğretmenlere başarılar dileyen Bakan Özer, depremden etkilenen 10 ilden diğer illere naklini aldıran öğrenci sayısının da 74 bin 884'e yükseldiğini açıkladı.

Deprem bölgesindeki 10 ile Elazığ'ın da eklendiğini ifade eden Bakan Özer, bu kentteki öğrenciler için ikinci dönemde devam şartı aranmayacağını söyledi.

Sadece Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından sağlam raporu verilen okullarda eğitimin başlatılacağını belirten Özer, "Sağlam raporu almadan kesinlikle öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi okullara sokmayacağız. Eğitimin başlayacağı illerde de eğer sağlam raporu henüz alınmamışsa o okullarda eğitime başlamayacağız" dedi.

Kategoriler, iller, tarihler

Valiler, il millî eğitim müdürleri ile kapsamlı bir değerlendirme sonrasında 10 ili 3 kategoriye ayırdıklarını açıklayan Bakan Özer, şunları kaydetti;

"Birinci kategoride Adana, Diyarbakır, Kilis ve Şanlıurfa yer alıyor. Bu illerimizde merkez ve tüm ilçelerde 1 Mart tarihi itibarıyla eğitim öğretime başlıyoruz. İkinci kategoride Gaziantep ve Osmaniye yer alıyor. Bu illerimizde eğitim öğretime 1 Mart tarihine kadar verilen arayı 13 Mart'a kadar uzatıyoruz. Üçüncü kategoride ise Adıyaman, Malatya, Kahramanmaraş ve Hatay yer alıyor. Bu illerimizde de 1 Mart tarihine kadar verdiğimiz eğitim öğretime ertelemeyi 27 Mart tarihine kadar uzatıyoruz."

Bakan Mahmut Özer, "10 ilimizde tüm hastanelerde 1 Mart tarihine kadar hastane sınıfları açacağız. Bu hastane sınıflarında sadece tedavilerini hastanede gören öğrencilerimiz eğitim almayacak. Ayrıca yedi yirmi dört bir şekilde çalışan sağlık emekçilerimizin çocukları da bu sınıflardan yararlanabilecekler. 1 Mart tarihi itibarıyla LGS'ye girecek 8. sınıf öğrencilerimiz ve YKS'ye girecek 12. sınıf öğrencilerimiz için de destekleme ve yetiştirme kursu açacağız. İkinci ve üçüncü kategoride olan eğitim öğretimi ertelediğimiz illerde de sekiz ve on ikinci sınıfları desteklemek için 1 Mart tarihi itibarıyla destekleme ve yetiştirme kursları açarak öğrencilerimizi destekleyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Ders kitapları

Ders kitabı ve yardımcı kaynak ihtiyacının yanı sıra depremzede öğrencilerin tüm kırtasiye ihtiyaçları Bakanlık tarafından karşılanacak. 10 ildeki 8 ve 12'nci sınıftaki öğrencilerin ihtiyaç duyduğu ders kitapları ve yardımcı kaynakların yeniden bastırıldığını da belirten Özer açıklamalarını şöyle sürdürdü;

"Yaklaşık 11 milyon 820 bin 918 kitap ve yardımcı kaynağı 1 Mart itibarıyla tüm öğrencilerimize ulaştıracağız. Diğer sınıflar için ise özellikle iki ve üçüncü kategoride olan illerimiz için tüm sınıf seviyelerindeki ders kitaplarını ve yardımcı kaynakları tekrar basmaya başladık. İnşallah, onlar da bittiği zaman tüm öğrencilerimize ulaştıracağız. Depremzede öğrencilerimizin tüm kırtasiye malzemelerini Bakanlık olarak biz karşılayacağız. Öğrencilerimiz rahat olsunlar. Çantalarını, kitaplarını, silgilerini ihtiyaç duydukları her türlü eğitim öğretim materyalini Bakanlık olarak temin edip tüm öğrencilerimize ulaştıracağız."

Çadır sınıflar

İkinci ve üçüncü kategorideki illerde her ne kadar eğitim öğretim ertelense de çadır kent ve konteynır kentlerde - Gaziantep Islahiye'deki gibi - anasınıfı, ilkokul ve ortaokul için çadır sınıflar oluşturacaklarını belirten Özer, eğitim öğretimin yanı sıra öğrencilere psikolojik olarak destek olmak için hizmete alınan psikososyal destek merkezi sayısının 377'ye ulaştığını açıkladı. Özer, "Bu çadırlarımızda okul öncesi öğretmenlerimiz, rehber öğretmenlerimiz ve psikolojik danışmanlarımız, çocuklarımızı oyun ve etkinliklerle sürekli desteklemek için çalışmalarını yapıyor ve bu kapsamda sayıyı her geçen gün daha fazla artıracağız inşallah" ifadelerini kullandı.

Taşımalı eğitim için de her türlü imkanı seferber ettiklerini kaydeden Özer, şöyle konuştu;

"10 ilden diğer illere giden öğrencilerimizi pansiyonlarımızda ücretsiz olarak konaklattırıyoruz. Her türlü kırtasiye malzemesini sağlıyoruz. Bu eğitim öğretime başlayan illerde ve bundan sonra başlayacak illerimizde sağlam okullara nakledilirse o öğrencilerimizin tamamını da taşımalı eğitim kapsamına alacağız. Ücretsiz olarak taşıyacağız. Ücretsiz olarak yemek yiyecekler ve tekrar bulundukları lokasyona, evse ev, çadırsa çadır, konteyner merkeziyse konteyner merkezine taşıyacağız."

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Malatya AFAD Koordinasyon Merkezi'nde yaptığı açıklama

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Malatya AFAD Koordinasyon Merkezi'nde yaptığı açıklama

https://www.48haber.com.tr/

ENGLISH

School opening dates

Minister of National Education Mahmut Özer announced the opening date of schools in the earthquake zone. All the details are in the news...

Minister of National Education Mahmut Özer announced the education and training calendar for 10 provinces after detailed evaluations with the Ministry of Environment, Urbanization and Climate Change. According to Minister Akar's calendar, the situation is as follows;

10 provinces, three categories

Kilis, Adana, Şanlıurfa and Diyarbakır are in the 1st category. (Schools open on 1 March)
2nd category Gaziantep - Osmaniye (extended until 13 March)
3rd category Adıyaman, Malatya, Kahramanmaraş, Hatay (extended until 27 March)

Minister of National Education Mahmut Özer, in his statement at Malatya AFAD Coordination Center, underlined that the important thing is to carry out the process safely and underlined that they will not start education in any unit that does not have a solid report.

74 thousand 884 students transferred

Wishing success to the students and teachers who started education in 71 provinces today, Minister Özer announced that the number of students who were transferred from 10 provinces affected by the earthquake to other provinces increased to 74 thousand 884.

Stating that the 10 provinces in the earthquake zone were also added to Elazig, Minister Özer said that students in this city will not be required to attend the second semester.

Stating that education will be started only in schools that have been given a sound report by the Ministry of Environment, Urbanization and Climate Change, Özer said, "We will definitely not let our students and teachers into schools without a sound report. We will not start education in those schools where the education will start, if the sound report has not yet been received."

Categories, provinces, traits

Explaining that they divided 10 provinces into 3 categories after a comprehensive evaluation with the governors, provincial national education directors, Minister Özer said;

"The first category includes Adana, Diyarbakır, Kilis and Şanlıurfa. In these provinces, we start education in the center and in all districts as of March 1. Gaziantep and Osmaniye are in the second category. In the third category, Adıyaman, Malatya, Kahramanmaraş and Hatay are included. We are extending the postponement of the education we provide until March 1st in these provinces until March 27th."

hospital classrooms

Minister Mahmut Özer said, "We will open hospital classes in all hospitals in our 10 provinces until March 1. In these hospital classes, only our students who receive their treatment in the hospital will receive training. In addition, the children of our healthcare workers who work 24/7 will also be able to benefit from these classes. We will also open support and training courses for our 8th grade students who will enter YKS and our 12th grade students who will enter YKS. We will support our students by opening support and training courses as of March 1 to support the eighth and twelfth grades in the provinces where we have postponed education in the second and third category. ' he said.

textbooks

In addition to the need for textbooks and auxiliary resources, all stationery needs of earthquake victims will be met by the Ministry. Stating that the textbooks and supplementary resources needed by the 8th and 12th grade students in 10 provinces were reprinted, Özer continued his statements as follows;

"As of March 1, we will deliver approximately 11 million 820 thousand 918 books and supplementary resources to all our students. For other classes, we have started to reprint textbooks and auxiliary resources for all grade levels, especially for our provinces in the second and third categories. Hopefully, when they are finished, we will send them to all our students. "As the Ministry, we will provide all the stationery materials of our earthquake-affected students. Let our students be comfortable. As the Ministry, we will provide their bags, books, erasers and all kinds of educational materials they need, and deliver them to all our students."

Tent classrooms

Özer stated that although education and training is postponed in the provinces in the second and third categories, they will create tent classrooms for kindergarten, primary and secondary schools in tent cities and container cities - as in Islahiye, Gaziantep. announced that the number of centers has reached 377. Özer said, "In these tents, our pre-school teachers, guidance teachers and psychological counselors are working to support our children with games and activities, and in this context, we will increase the number more and more every day, I hope."

Transported education

Noting that they have mobilized all kinds of opportunities for transported education, Özer said;

"We make our students who go to other provinces from 10 provinces stay in our hostels free of charge. We provide all kinds of stationery. If they are transferred to the people, we will include all of those students in the scope of transported education. We will ship it for free. They will eat for free, and we will transport them back to their location, house if house, tent if tent, container center if container center."

Muğla hastaneleri

TAGS

Depremde eğitim

Okulların açılacağı tarih

Hayatın içinden haberler