Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

Toplu taşımada "65 yaş" ödeneği artırıldı

Genel | Haber | News

https://www.48haber.com.tr/


Dolmuşlarda hat sahiplerine devletin verdiği "ücretsiz kart" ödeneği artırıldı

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 02.04.2023 - Toplu taşımada yolcularla sürücü ve araç sahipleri arasında en büyük sorun olan "ücretsiz" taşımada devletin verdiği ödeneklere % 70'e yakın artış yapıldı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığınca engelli, yaşlı, şehit yakını ve gazileri ücretsiz olarak taşıyan şehir içi özel halk otobüsü ve deniz ulaşım aracı sahiplerine yapılan aylık gelir desteği ödemesi artırıldı.

Resmi Gazete'de yayınlanan yeni düzenlemeye göre 1500 lira olan aylık ödemeler 2 bin 250 liraya, 1995 lira olan ödemeler 2 bin 992 liraya çıkarıldı.

Resmi Gazetede yayımlanan "Ücretsiz Seyahat Kapsamında Yapılacak Gelir Desteği Ödemesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" çerçevesinde ödeme miktarlarını düzenleyen maddede değişikliğe gidildi.

Buna göre, şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir özel denizyolu ulaşımı aracı için aylık 1500 lira olan destek ödemesi miktarı 2 bin 250 liraya, Ankara ve İstanbul büyükşehir belediyelerinde şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracına ödenen aylık 1995 lira ise 2 bin 992 lira 50 kuruşa çıkarıldı.

Ayrıca büyükşehir belediyesi olan diğer illerde şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracına ödenen aylık 1500 liralık destek 2 bin 250 liraya, büyükşehir belediyesi olmayan illerde şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracına ödenen aylık 1200 liralık destek de 1800 liraya yükseltildi.

Kaynak:

Resmi Gazete Kararın tam metni. TIKLA;

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2023/04/20230401-1.htm

Para, arşiv - 48 Haber Ajansı

Para, arşiv - 48 Haber Ajansı

https://www.48haber.com.tr/

ENGLISH

"65 years old" allowance increased in public transportation

In public transportation, the biggest problem between passengers, drivers and vehicle owners, "free" transportation, has increased by almost 100% to the allowances given by the state.

The monthly income support payment made by the Ministry of Family and Social Services and the Ministry of Treasury and Finance to the owners of private city buses and sea transportation vehicles that carry the disabled, elderly, relatives of martyrs and veterans free of charge has been increased.

According to the new regulation published in the Official Gazette, monthly payments from 1500 lira to 2 thousand 250 liras, from 1995 lira to 2 thousand 992 liras.

The article regulating the payment amounts was amended within the framework of the "Regulation Amending the Regulation on the Procedures and Principles Regarding the Income Support Payment to be Made within the Scope of Free Travel" published in the Official Gazette.

Accordingly, the monthly support payment amounting to 1500 TL for each private maritime transportation vehicle providing urban public transportation is 2 thousand 250 TL, and the monthly 1995 TL paid to each transportation vehicle providing urban public transportation service in Ankara and Istanbul metropolitan municipalities is 2 thousand. 992 lira was increased to 50 cents.

In addition, the monthly support of 1500 lira for each transportation vehicle providing urban public transportation services in other cities with metropolitan municipalities was increased to 2 thousand 250 liras, and the monthly support of 1200 lira for each transportation vehicle providing urban public transportation services in provinces without metropolitan municipalities was increased to 1800 liras.

Source:

Official Gazette Full text of the decision. CLICK;

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2023/04/20230401-1.htm


Muğla hastaneleri

TAGS

Toplu taşımada devletten "ücretsiz kart" desteği

Hat sahiplerine destek artırıldı

Hayatın içinden haberler