Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

Merve Dizdar'a en iyi kadın oyuncu ödülü

Genel | Haber | News

https://www.48haber.com.tr/


"Kuru Otlar Üstüne" ödülle başladı

48 Haber Ajansı (GHA) - 27.05.2023 - Merve Dizdar, Cannes Film Festivali’nde en iyi kadın oyuncu ödülünü aldı.

76. Cannes Film Festivali'nde yönetmen Nuri Bilge Ceylan'ın "Kuru Otlar Üstüne" filmindeki rolüyle oyuncu Merve Dizdar en iyi kadın oyuncu ödülüne layık görüldü.

Yönetmenliğini Nuri Bilge Ceylan’ın üstlendiği Erzurum’un Karayazı ilçesinin köylerinde çekimi yapılan “Kuru Otlar Üstüne” filmi İstanbul’a atanmak isteyen Samet karakterinin hikayesini konu alıyor.

VIDEO

Yönetmen Nuri Bilge Ceylan, filimin gösterimi sonrası yaptığı açıklamada şunları söyledi;

Nuri Bilge Ceylan

Nuri Bilge Ceylan'ın "Kuru Otlar Üstüne" filmi

"Belki de bütün karakterlerim, duyguları kendi ruhumda da hissettiğim, en azından ipuçlarını gördüğüm şeylerdir muhakkak, diye düşünüyorum. Ben karanlık taraflarına, ruhunun karanlık bölgelerine ilgi duyan bir insanım. Benim hayatta bir tür anlam yaratma şeklim bu belki de."

Festivalde "Kuru Otlar Üstüne" filmindeki rolüyle en iyi kadın oyuncu ödülünü kazanan Merve Dizdar, ödül aldıktan sonra şunları söyledi;

Nuri Bilge Ceylan'ın "Kuru Otlar Üstüne" filmi

Nuri Bilge Ceylan'ın "Kuru Otlar Üstüne" filmi

"Filmde canlandırdığım Nuray karakteri inandığı şeyler ve varoluşu için mücadele veren, bu uğurda bedeller ödemek zorunda bırakılmış bir kadın. Onun tanımak ve anlamak için uzun uzun çalışmak isterdim ama ne yazık ki yaşadığım coğrafyada kadın olmak, Nuray ve Nuray’ın duygusunu doğduğu günden beri ezbere bilmek gerektiriyor. Bu ödülü Nuray ve onun gibi kadınların mücadelesine güç verebilmek için ve bu ödülü kendisine layık görülenlere boyun eğmeyip eyleme geçen ve ne olursa olsun umut etmekten vazgeçmeyen tüm kız kardeşlerim ve Türkiye’de yaşamayı hak ettiği güzel günleri yaşamayı bekleyen tüm mücadeleci ruhlara armağan etmek istiyorum."

Nuri Bilge Ceylan'ın "Kuru Otlar Üstüne" filmi 3

Nuri Bilge Ceylan'ın "Kuru Otlar Üstüne" filmi

Filmde Deniz Celiloğlu, Merve Dizdar, Musab Ekici, Ece Bağcı, Cengiz Bozkurt, Münir Can Cindoruk, Elif Ürse, Erdem Şenocak, Elit Andaç Çam, Nalan Kuruçim rol aldı.

Film hakkında daha fazla bilgi için TIKLAYIN lütfen;

https://cdn-medias.festival-cannes.com/uploads/2023/05/159495.pdf

https://www.48haber.com.tr/

ENGLISH

Merve Dizdar received the best actress award at the Cannes Film Festival.

Actress Merve Dizdar was awarded the best actress award for her role in director Nuri Bilge Ceylan's film "Kuru Otlar Üstüne" at the 76th Cannes Film Festival.

Directed by Nuri Bilge Ceylan, the film "Kuru Otlar Üstüne", shot in the villages of Erzurum's Karayazı district, tells the story of Samet, who wants to be assigned to Istanbul.
Director Nuri Bilge Ceylan said the following in his statement after the screening of the film;

Nuri Bilge Ceylan's film "On Dry Herbs"

“Maybe all of my characters are definitely things I feel in my own soul, or at least see clues, I think. I'm a person who is interested in the dark side of my soul, the darker parts of my soul. Maybe that's the way I create some kind of meaning in life.”

Merve Dizdar, who won the best actress award for her role in the film "Kuru Otlar Üstüne" at the festival, said the following after receiving the award;

Nuri Bilge Ceylan's film "On Dry Herbs"

"The character of Nuray, whom I portrayed in the movie, is a woman who struggles for what she believes in and for her existence, and who has to pay the price for this cause. I would like to work for a long time to get to know and understand her, but unfortunately, being a woman in the geography I live in has memorized Nuray and Nuray's feelings since the day she was born. To give strength to the struggle of Nuray and women like her, to give this award to all my sisters who do not bow down to those who are deemed worthy of this award and take action and never give up hope no matter what, and to all struggling souls waiting to experience the good days they deserve to live in Turkey. I want."

Nuri Bilge Ceylan's film "On Dry Herbs"

Deniz Celiloğlu, Merve Dizdar, Musab Ekici, Ece Bağcı, Cengiz Bozkurt, Münir Can Cindoruk, Elif Ürse, Erdem Şenocak, Elit Andaç Çam, Nalan Kuruçim starred in the film.

For more information about the movie, please CLICK;

https://cdn-medias.festival-cannes.com/uploads/2023/05/159495.pdf

Muğla hastaneleri

TAGS

Nuri Bilge Ceylan

Merve Dizdar

Hayatın içinden haberler