Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

Emekli maaşları ve ikramiyeler ne zaman ödenecek? Zam var mı?

Genel | Haber | News

https://www.48haber.com.tr/


HAYATIN İÇİNDEN HABERLER
English News

Pensions and bonuses to be paid early - CLICK

Dolgu değil doğru haber

48 Haber Ajansı (GHA) - 08.06.2023 - Emekli maaşları ve bayram ikramiyesi ne zaman ve ne kadar ödenecek? En son ve en doğru bilgi haberde. Sitelerimizde "dolgu değil, doğru haber" yayınlarız...

Yeni dönemin ilk kabine toplantısında alınan kararlardan birisi de Kurban Bayramı nedeniyle emekli maaş ve bayram ikramiye ödemeleriydi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın toplantı sonrası açıkladığı takvime göre bu yıl 28 Haziran'da başlayıp, 1 Temmuz'da sona erecek Kurban Bayramı nedeniyle öncelikle bayram tatili 9 güne çıkartıldı.

Kurban Bayramı tatili

Yani Kurban Bayramı Tatili tarihleri şöyle;

23 Haziran 2023 Cuma akşamı mesai bitimi başlar - 2 Haziran 2023 Pazar günü biter.

Emekli maaş ve ikramiyeleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Güzel haberimiz emeklilerimize olacak, emeklilerimizin maaşları ve bayram ikramiyelerini kurban bayramı öncesinde ödeyeceğiz" diyerek ödemelerin tarihinin öne çekildiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan 2023, Haziran ayı ilk kabine toplantısı sonrası açıklamalar

İkramiyeler

Mevcut durumda bayram ikramiyeleri 2 bin TL olarak hesaplara yatıyor. Bayram İkramiyelerinde bir artış olup olmayacağı bilinmiyor. Uzmanlar, "böyle bir artış olsa bunu Cumhurbaşkanı Erdoğan duyururdu" diyor. Uzmanlar, bu nedenle de ikramiyelerde bir artış olacağı beklentisi içinde olunmaması gerektiğini belirtiyorlar. Olasılıklar ise şöyle;

"İlk formüle göre ikramiye yüzde 25 artışla 2 bin 500 liraya yükselebilir. İkinci formüle göre ikramiye yüzde 50'lik artışla 3 bin liraya çıkarılabilir."

Bayram ikramiyelerinin de maaşlarla birlikte yatırılabileceği konuşuluyor ancak bu konuda da resmi bir açıklama henüz yok. Bir kesim bayram ikramiyelerinin emekli maaşlarıyla birlikte hesaplara yatırılabileceğini öne sürerken bir kızım sosyal güvenlik uzmanı da 17-22 Haziran tarihleri arasında 5 günlük bir dilim içinde bayram ikramiyelerinin hesaplara yatırılabileceğini söylüyor. Ancak asıl açıklama Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, SGK ya da Bağ-Kur'dan yapılacak. Şu ana kadar böyle bir açıklama henüz yapılmadı. Bu nedenle gözler ilgili kurumlarda...

Kurban Bayramı ikramiyesinden emeklilik, ölüm ve sürekli iş göremezlik aylığı alanlar da yararlanacak. Ancak ikramiye alabilmek için bu ay (Haziran 2023) itibariyle aylık bağlanmış olması gerekiyor. Bu çerçevede yapılacak ödeme EYT'lileri de kapsıyor. Mayıs sonuna kadar emekli aylığı başvurusu yapanlar ile aylık bağlama işlemi tamamlananlar Kurban Bayramı ikramiyesini alabilecek.

Maaş takvimi

Mevcut duruma göre ödeme takvimi şöyle;

SGK, Bağ-Kur, dul, yetim vd...:

Maaşlar, 17 Haziran ile 21 Haziran tarihleri arasında 5 gün içinde ödenecek.

İkramiyeler: 17 Haziran ile 21 Haziran tarihleri arasında 5 gün içinde ödenecek.

Not: Ödeme takvimi kesin açıklaması ile olası zam (artış) Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, SGK ya da Bağ-Kur'dan yapılacak. Şu ana kadar böyle bir açıklama henüz yapılmadı. Bu nedenle doğru bilgi ve doğru bilgili haber bu açıklamayla yayınlanabilecek.

https://www.48haber.com.tr/

ENGLISH

Pensions and bonuses to be paid early

Pensions and holiday bonuses will be paid early. Day by day payment schedule is in the news...

One of the decisions taken in the first cabinet meeting of the new period was the payment of pensions and holiday bonuses due to the Eid al-Adha. According to the calendar announced by President Recep Tayyip Erdoğan after the meeting, the Eid holiday was increased to 9 days due to the Eid al-Adha, which will start on June 28 and end on July 1 this year.

Feast of Sacrifice holiday

In other words, the dates of the Eid-al-Adha Holiday are as follows;

The end of business starts on Friday, June 23, 2023 - ends on Sunday, June 2, 2023.

Pensions and bonuses

President Recep Tayyip Erdoğan announced that the payment date has been moved forward, saying, "The good news will be for our retirees, we will pay our pensioners' salaries and holiday bonuses before Eid al-Adha."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan açıklamalar 1

Salary and bonus statement from Erdogan

bonuses

In the current situation, the holiday bonuses are deposited in the accounts as 2 thousand TL. It is not known whether there will be an increase in the Holiday Bonuses. Experts say that if there was such an increase, President Erdogan would have announced it. For this reason, experts state that one should not expect an increase in bonuses. The possibilities are as follows;

"According to the first formula, the bonus can be increased by 25 percent to 2 thousand 500 liras. According to the second formula, the bonus can be increased to 3 thousand liras with a 50 percent increase."

It is said that holiday bonuses can also be paid with salaries, but there is no official statement on this issue yet. While some claim that holiday bonuses can be deposited into accounts with their pensions, one of my daughters, a social security expert, says that holiday bonuses can be deposited into accounts within a 5-day period between 17-22 June. However, the main statement will be made by the Ministry of Labor and Social Security, SGK or Bağ-Kur. No such statement has been made so far. For this reason, the eyes are on the relevant institutions...

Those who receive retirement, death and permanent incapacity pensions will also benefit from the Feast of Sacrifice bonus. However, in order to receive the bonus, it must be paid monthly as of this month (June 2023). The payment to be made within this framework also covers EYT members. Those who apply for a pension until the end of May and those whose pension is completed will be able to receive the Feast of Sacrifice bonus.

salary calendar

According to the current situation, the payment schedule is as follows;

SSI, Bag-Kur, widow-orphan etc...:

Salaries will be paid within 5 days from 17 June to 21 June.

Bonuses: Payable within 5 days between 17 June and 21 June.

Note: The final announcement of the payment schedule will be made by the Ministry of Labor and Social Security, SGK or Bağ-Kur. No such statement has been made so far. For this reason, correct information and accurate information will be published with this statement.

Muğla hastaneleri

TAGS

2023 Cumhurbaşkanlığı Kabinesi

Bayram izin ve ikramiyeleri

Hayatın içinden haberler