Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

20. Uluslararası Bodrum Bale Festivali başladı

Genel | Haber | News

https://www.48haber.com.tr/


Dolgu değil doğru haber

48 Haber Ajansı (GHA) - 05.08.2023 - Muğla’nın Bodrum ilçesinde düzenlenen 20. Uluslararası Bodrum Bale Festivali, ’Harem’ ile başladı.

20. Uluslararası Bodrum Bale Festivali, Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği’nde Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenen ’Harem’ ile başladı. Klasik Türk Müziği eşliğinde muhteşem kostümleri ve dansları ile Merih Çimenciler’in yönetmenliğindeki iki perdelik eser; kudüm, ney, keman, kanun ve piyanonun eşliğindeki müziklerle, Dede Efendi ve Hacı Arif Bey’in en güzel klasik besteleri eşliğinde sahnelendi.

20. Uluslararası Bodrum Bale Festivali 4

20. Uluslararası Bodrum Bale Festivali - Harem oyunu

Osmanlı-Türk kültürünün bale ile anlatıldığı ve dünyanın birçok sahnesinde seyirciyle buluşan, Türkiye’de de gittiği tüm illerde sanatseverlerin yoğun ilgisi ile karşılanan ’Harem’ balesinin dekor ve kostümü Alexander Vasilliev, ışık tasarımını Tahsin Çetin yaptı.

20. Uluslararası Bodrum Bale Festivali 1

20. Uluslararası Bodrum Bale Festivali - Harem oyunu

Eser, Kemal adlı bir delikanlının Valide Sultan’a getirdiği bir mesajla başlarken; aşk, sevgi, fedakarlık, entrika ve iktidar mücadeleleri ile örülü bir Topkapı Saray hareminin hikayesinin anlatıldığı temsil, Bodrum’da büyük beğeni kazandı. Ankara, İzmir ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürlüklerinin bale toplulukları tarafından sahnelenecek üç büyük bale eseri ile festivale Hindistan ve İspanya’dan katılan dans topluluklarının etnik ve modern dans performansları Bodrum Kalesi’nde sanatseverlerin karşısına çıkacak.

ADO - Harem Oyunu - Afiş

Harem oyunu afiş

Festival çerçevesinde 8 Ağustos Salı günü İzmir Devlet Opera ve Balesi’nin ’Notre Dame’ın Kamburu’, 11 Ağustos Cuma günü Hindistan Dans Tiyatrosu’nun ’A Passage to Bollywood’, 13 Ağustos Pazar günü ’İspanyol Flamenko Dans Topluluğu’nun sergileyeceği ’Woman By Aarn Vivancos’, 16 ve 17 Ağustos’ta ise İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin ’Don Kişot’ adlı temsili Bodrum’da sahnelenecek.

20. Uluslararası Bodrum Bale Festivali 2

20. Uluslararası Bodrum Bale Festivali - Harem oyunu

Harem Video

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Murat Karahan, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Bu sene Bodrum Bale Festivalimizin 20’incisini düzenliyoruz. Sanatın, kültürün ve turizmin iç içe girdiği bir yer. Yerli ve yabancı turistlerin katılımıyla dolu dolu bir festival oluyor. Biletlerimiz bitmek üzere, tükenmek üzere. Bu sene 20’inci yıl münasebetiyle 5 ayrı dans disiplininden eser koyduk. Sergilendiği her akşam kapalı gişe oynayan 20 yılı aşkındır sergilenen Harem balemizle başlıyoruz. İnşallah harika bir festival geçireceğiz. Turizm ve sanatın birbirini desteklemesine çok önem veriyoruz. Geçen sene Aspendos’ta yaptığımı temsillerin yüzde 70’ini yabancı turistler oluşturuyordu. Ülkemizin tanıtımı konusunda bu çok önemli ve Türk sanatçısının ne kadar üst düzey sanat icra ettiğini ispatlamak açısından bizim için çok değerli." diye konuştu.

20. Uluslararası Bodrum Bale Festivali 3

20. Uluslararası Bodrum Bale Festivali - Harem oyunu

Festivalin ilk temsiline Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, Belediye Başkan Vekili Emel Çakaloğlu, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Murat Karahan ve Muğla Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Toprak’ın da aralarında olduğu çok sayıda sanatsever katıldı.

Genel Tanıtım Video

FESTİVALLE İLGİLİ ÖNCEKİ HABERLER İÇİN TIKLAYIN

https://www.48haber.com.tr/

ENGLISH

The 20th International Ballet Festival has begun

The 20th International Bodrum Ballet Festival, held in the Bodrum district of Muğla, started with the 'Harem'.

The 20th International Bodrum Ballet Festival started with the "Harem" staged by the Ankara State Opera and Ballet in the North Trench of Bodrum Castle. A two-act work directed by Merih Çimenciler with its magnificent costumes and dances accompanied by Classical Turkish Music; It was staged with music accompanied by kudum, ney, violin, qanun and piano, accompanied by the most beautiful classical compositions of Dede Efendi and Hacı Arif Bey. Alexander Vasilliev, the decor and costume of the ballet "Harem", in which the Ottoman-Turkish culture is told through ballet, met with the audience on many stages of the world and received great interest from art lovers in all the cities he visited in Turkey, Tahsin Çetin made the lighting design.

The work begins with a message that a young man named Kemal brought to Valide Sultan; The representation, in which the story of a Topkapi Palace harem, woven with love, self-sacrifice, intrigue and power struggles, is told, won great acclaim in Bodrum. Three big ballet pieces to be staged by the ballet companies of Ankara, Izmir and Istanbul State Opera and Ballet Directorates and ethnic and modern dance performances of dance companies from India and Spain will be presented to art lovers at Bodrum Castle.

Within the framework of the festival, İzmir State Opera and Ballet's 'The Hunchback of Notre Dame' will be performed on Tuesday, August 8, and 'A Passage to Bollywood' will be performed by the Indian Dance Theater on Friday, August 11, and 'Spanish Flamenco Dance Company' will perform on Sunday, August 13. Woman By Aarn Vivancos' and Istanbul State Opera and Ballet's performance of 'Don Quixote' will be staged in Bodrum on 16 and 17 August.

State Opera and Ballet General Manager Murat Karahan said in a statement to the press, “This year we are organizing the 20th of our Bodrum Ballet Festival. A place where art, culture and tourism intertwine. It is a festival full of participation of local and foreign tourists. Our tickets are about to run out. This year, on the occasion of its 20th anniversary, we put together works from 5 different dance disciplines. We start with our Harem ballet, which has been on display for more than 20 years, sold out every night it is exhibited. I hope we will have a great festival. We attach great importance to the support of tourism and art. Last year, 70 percent of the representations I made in Aspendos consisted of foreign tourists. This is very important for the promotion of our country and it is very valuable for us to prove how high-level art the Turkish artist performs."

Many art lovers, including Bodrum Governor Bilgehan Bayar, Deputy Mayor Emel Çakaloğlu, State Opera and Ballet General Manager Murat Karahan and Muğla Culture and Tourism Director Hüseyin Toprak, attended the first representation of the festival.

Muğla hastaneleri

TAGS

20. Uluslararası Bodrum Bale Festivali

The 20th International Ballet Festival

Hayatın içinden haberler