Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

Engelliler Yuvarlakçay'da buluştu

Genel | Haber | News

https://www.48haber.com.tr/


HAYATIN İÇİNDEN HABERLER
English News

Disabled people met in Yuvarlakçay - CLICK

Dolgu değil doğru haber

48 Haber Ajansı (GHA) - 01.10.2023 - Yaza Veda Etkinliği’nde engelliler ve aileleri Yuvarlakçay’da buluştu. Engelli bireyler Yuvarlakçay’da gönüllerince eğlendi.

Muğla’nın çeşitli ilçelerinden gelen engelli bireyler ve aileleri Köyceğiz Yuvarlakçay’da düzenlenen Yaza Veda Etkinliği’nde bir araya geldi. Etkinliğe katılanların ulaşımları Fethiye Belediyesi ve Bodrum Belediyesi’nin tahsis ettiği araçlarla sağlandı.

Engelliler Yuvarlakçay'da buluştu 3

Engelliler Yuvarlakçay'da buluştu

Etkinliğin organizasyonunu Turkuaz Paralimpik Spor Kulübü, Gören Kalpler Eğitim Derneği ve Görme Engelliler Spor Federasyonu Muğla İl Temsilciliği üstlendi. Etkinlikte engelli bireyler ve aileleri, Yuvarlakçay’ın eşsiz doğasını, soğuk akarsuyunu ve piknik alanını keşfetme fırsatı buldu.

Böyle bir mekanda zaman geçirmenin engelli bireyler için hem fiziksel hem de ruhsal açıdan pek çok fayda ve kazanım sağladığı belirtildi. Yuvarlakçay’da engelli bireylerin ve çocukların soğuk suda yüzerek eğlenmeleri de etkinliğe renk kattı.

Konser verildi

Engelliler Yuvarlakçay'da buluştu 4

Engelliler Yuvarlakçay'da buluştu

Etkinlikte ayrıca Muğla Güzel Sanatlar Lisesi mezunu genç sanatçı İsmail Kağan Eren konser vererek müzik şöleni yaşattı. Engelli bireyler ve aileleri genç sanatçıya eşlik ederek şarkı söyleyip dans ettiler. Bu sayede engelli bireylerin sosyalleşmesi, kendine güvenmesi ve hayata daha pozitif bakması amaçlandı.

Görme engellilere kurs

Etkinliğe katılan Sosyolog ve Aile Danışmanı Seher Yılmazer ise görme engelli bireyler için Bağımsız Hareket Becerileri ile görme engelli bireylerin aileleri için Aile Destek Programının başlayacağına dair duyurusunu ve bilgilendirmesini yaptı. Bodrum Halk Eğitim Merkezi’nde yapılması planlanan eğitim Ekim ayı içerisinde başlatılacak. Ön kayıtların alındığı her iki kurs aynı anda başlatılıp eşgüdümlü olarak sürdürülecektir. Bu eğitimlerin engelli bireylere ve ailelerine bağımsızlık, özgüven, iletişim, problem çözme gibi beceriler kazandıracağı vurgulandı.

Engelliler Yuvarlakçay'da buluştu 1

Engelliler Yuvarlakçay'da buluştu

Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu Muğla İl Temsilcisi Metin Erat da etkinlikte engelli bireylere spor ve spor branşları ile yapılan faaliyetler konusunda bilgilendirme yaptı. Erat, engelli bireylerin spor yapmalarının hem fiziksel hem de zihinsel sağlıklarına katkı sağlayacağını, ayrıca spora teşvik edilerek toplumsal farkındalığın artırılmasının hedeflendiğini söyledi.

Yaza Veda Etkinliği’nin sonunda engelli bireyler ve aileleri günün anısına hatıra fotoğrafı çektirdiler. Etkinliği düzenleyen kurumlar, bu tür etkinliklerin devam edeceğini ve engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştırmak için ellerinden geleni yapacaklarını ifade ettiler.

Engelliler Yuvarlakçay'da buluştu 2

Engelliler Yuvarlakçay'da buluştu

https://www.48haber.com.tr/

ENGLISH

Disabled people met in Yuvarlakçay

Disabled People and Their Families met in Yuvarlakçay at the Summer Farewell Event. Disabled individuals and their families had fun at Yuvarlakçay.

Disabled individuals and their families from various districts of Muğla came together at the Summer Farewell Event held in Köyceğiz Yuvarlakçay. Transportation of the participants of the event was provided by vehicles allocated by Fethiye Municipality and Bodrum Municipality.

The organization of the event was undertaken by Turkuaz Paralympic Sports Club, Seeing Hearts Education Association and Muğla Provincial Representative of the Visually Impaired Sports Federation. At the event, disabled individuals and their families had the opportunity to explore Yuvarlakçay's unique nature, cold stream and picnic area.

It was stated that spending time in such a place provides many benefits and gains for disabled individuals, both physically and spiritually. Disabled individuals and children having fun swimming in cold water in Yuvarlakçay added color to the event.

Disabled people met in Yuvarlakçay

Disabled people met in Yuvarlakçay

The concert was given

At the event, young artist İsmail Kağan Eren, a graduate of Muğla Fine Arts High School, gave a concert and provided a musical feast. Disabled individuals and their families accompanied the young artist, singing and dancing. In this way, it was aimed for disabled individuals to socialize, gain self-confidence and have a more positive outlook on life.

Course for the visually impaired

Sociologist and Family Counselor Seher Yılmazer, who attended the event, announced and informed that the Independent Movement Skills for visually impaired individuals and the Family Support Program for the families of visually impaired individuals will start. The training planned to be held at Bodrum Public Education Center will start in October. Both courses for which pre-registrations are taken will start at the same time and continue in coordination. It was emphasized that these trainings will provide disabled individuals and their families with skills such as independence, self-confidence, communication and problem solving.

Metin Erat, Muğla Provincial Representative of the Turkish Visually Impaired Sports Federation, also informed disabled individuals about sports and sports branches and activities at the event. Erat said that participating in sports for disabled individuals will contribute to both their physical and mental health, and that it is aimed to increase social awareness by encouraging sports.

At the end of the Summer Farewell Event, disabled individuals and their families took a souvenir photo to commemorate the day. The institutions organizing the event stated that such events will continue and that they will do their best to make the lives of disabled individuals easier.

Muğla hastaneleri

TAGS

Engelliler Yuvarlakçay'da buluştu

Disabled people met in Yuvarlakçay

Hayatın içinden haberler