Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

İsrail - Hamas savaşında 17 gazeteci yaşamını yitirdi

Genel | Haber | News

https://www.48haber.com.tr/


HAYATIN İÇİNDEN HABERLER
English News

17 journalists lost their lives - CLICK

Dolgu değil doğru haber

48 Haber Ajansı (GHA) - 19.10.2023 - İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalarda bölgede haber takibi yapan 17 gazeteci yaşamını yitirdi.

Hamas’ın ‘Aksa Tufanı’ ismiyle 7 Ekim’de İsrail’e karşı başlattığı saldırı ile birlikte İsrail’in ‘Çelik Kılıç Operasyonu’ ile karşılık vermesiyle başlayan savaşda binlerce sivil öldürüldü. Son olarak Gazze'de vurulan hastaneyde öldürülenlerle bilikte yaklaşık 5 bin sivilin öldüğü tahmin ediliyor.

Çatışmalarda yaşamını yitirenler arasında bölgede haber takibi yapan 17 gazeteci de bulunuyor. Filistin hükümetine bağlı Gazze'deki devlet medya ofisi, biri Lübnanlı olmak üzere 16 gazetecinin öldürüldüğünü duyurdu. Öte yandan Gazetecileri Koruma Komitesi / Committee To Protect Journalists (CPJ) öldürülen gazeteci sayısınını 17 olarak kaydetti.

CPJ’ye göre öldürülen gazetecilerin 13’ü Filistinli, 3’ü İsrailli ve 1’i Lübnanlıydı. Çatışmalarda 8 gazeteci yaralandı. Ayrıca bugüne kadar 3 gazetecinin kayıp olduğu veya gözaltına alındığı bildirildi.

CPJ'in Orta Doğu ve Kuzey Afrika program koordinatörü Sherif Mansour, “CPJ, gazetecilerin kriz zamanlarında önemli işler yapan siviller olduğunu ve savaşan taraflarca hedef alınmamaları gerektiğini vurguluyor”. Bölgedeki gazeteciler bu yürek parçalayan çatışmayı haber yapmak için büyük fedakarlıklar yapıyor. Tüm tarafların güvenliklerini sağlamak için adımlar atması gerekiyor” diye konuştu.

CPJ kaynak;

https://cpj.org/2023/10/journalist-casualties-in-the-israel-gaza-conflict/

Öldürülen gazeteciler - Photo by; CPJ

Öldürülen gazeteciler - Photo by; CPJ

Öldürülen gazeteciler

117 Ekim 2023

Muhammed Baloşa

Anadolu Ajansı ve The Guardian'ın haberine göre, gazeteci ve yerel medya kanalı "Filistin Bugün"ün Gazze'deki ofisinin idari ve mali müdürü Belousha, İsrail'in Gazze'nin kuzeyindeki El Saftavi mahallesine düzenlediği hava saldırısında öldürüldü .

Issam Bhar

TRT Arabistan ve Kahire merkezli Arap gazetesi Shorouk News'e göre, Hamas'a bağlı El Aksa TV gazetecisi Bhar, İsrail'in Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki hava saldırısında öldürüldü .

16 Ekim 2023

Abdülhadi Habib

Filistinli Gazeteciler Sendikası'na göre , Al-Manara Haber Ajansı ve Genel Merkez Haber Ajansı'nda çalışan gazeteci Habib, Gazze şehrinin güneyindeki Zeytun mahallesi yakınındaki evini hedef alan füze saldırısında aile üyelerinden birkaçıyla birlikte öldürüldü. Filistin topraklarında yaşayan Filistinliler tarafından yönetilen bağımsız haber kuruluşu Uluslararası Orta Doğu Medya Merkezi .

14 Ekim 2023

Yousef Maher Dawas

Filistin Chronicle'a katkıda bulunan yazarlardan ve Filistinli gençlerin liderliğindeki kar amacı gütmeyen bir proje olan Biz Sayı Değiliz'in (WANN) yazarı Dawas, İsrail'in kuzeydeki Beit Lahia kasabasındaki ailesinin evine düzenlenen İsrail füze saldırısında öldürüldü. WANN ve Filistin Chronicle'a göre Jabalia'nın kuzeyindeki Gazze Şeridi .

13 Ekim 2023

Selam Mema

Serbest gazeteci Mema'nın ölümü bu tarihte doğrulandı. Mema, Filistinli gazetecilere yönelik medya çalışmalarını ilerletmeye kararlı bir kuruluş olan Filistin Medya Meclisi'nde Kadın Gazeteciler Komitesi'nin başkanlığını yürütüyordu. Filistin Gazeteciler Sendikası ve Filistin Yönetimi'nin resmi haber ajansı Wafa'ya göre, Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Jabalia kampındaki evinin 10 Ekim'de İsrail hava saldırısıyla vurulmasından üç gün sonra cesedi enkazdan çıkarıldı .

Skeyes Medya ve Kültürel Özgürlük Merkezi ve Filistinli Gazeteciler Sendikası'na göre, Hamas'a bağlı El Aksa Radyosu gazetecisi Husam Mübarek
Mübarek, İsrail'in Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki hava saldırısında öldürüldü .

İsam Abdullah

Reuters haber ajansının Beyrut merkezli kameramanı Abdullah , İsrail'in Lübnan sınırı yakınında düzenlediği bombardımanda öldürüldü. Abdullah ve diğer bir grup gazeteci, İsrail güçleri ile Lübnan'daki militan Hizbullah grubu arasında güney Lübnan'daki Al-Shaab yakınlarında meydana gelen karşılıklı bombardımanı haberleştiriyordu .

12 Ekim 2023

Ahmed Şehap

Filistinli kaynaklara göre, Sowt Al-Asra Radyosu (Mahkumların Radyo Sesi) muhabiri Şehab, eşi ve üç çocuğuyla birlikte, İsrail'in Gazze Şeridi'nin kuzeyinde yer alan Jabalia'daki evine düzenlediği hava saldırısında öldürüldü. Gazeteciler Sendikası ve Londra merkezli haber sitesi The New Arab .

11 Ekim 2023

Muhammed Fayiz Ebu Matar

Filistinli Gazeteciler Sendikası ve Filistin Yönetimi'nin resmi haber ajansı Wafa'ya göre, serbest çalışan bir foto muhabiri olan Ebu Matar, İsrail'in Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah şehrine düzenlediği hava saldırısı sırasında öldürüldü .

9 Ekim 2023

Saeed al-Taweel

İngiltere merkezli gazeteye göre, Al-Khamsa News web sitesinin genel yayın yönetmeni Al-Taweel, İsrail savaş uçaklarının Gazze'nin batısındaki Rimal bölgesinde çeşitli medya kuruluşlarının bulunduğu bir alanı özellikle Hiji binasını hedef alarak vurması sonucu öldürüldü. The Independent , Katar'ın sahibi olduğu İngilizce haber kanalı Al Jazeera English ve Filistin Yönetimi'nin resmi haber ajansı Wafa .

Muhammed Sobh

Haberlere göre, “Khabar” Haber Ajansı fotoğrafçısı Sobh da Rimal bölgesindeki hava saldırısında öldürüldü.

Hişam Alnwajha

“Khabar” haber ajansında gazeteci olan Alnwajha'nın da Al-Taweel ve Sobh'un hayatına mal olan aynı bombalamada öldürüldüğü bildirildi .

8 Ekim 2023

Esad Şamlak

Beyrut merkezli kar amacı gütmeyen araştırma ve savunuculuk kuruluşu The Legal Agenda'ya göre, serbest gazeteci Shamlakh, İsrail'in Gazze Şeridi'nin güneyindeki Şeyh Ijlin mahallesindeki evlerine düzenlediği hava saldırısında ailesinden dokuz kişiyle birlikte öldürüldü. LA) ve BBC Arapça .

7 Ekim 2023

Shai Regev

İbranice yayınlanan günlük gazete Ma'ariv'in dedikodu ve eğlence haberleri bölümü olan TMI'da editör olarak görev yapan Regev, Hamas'ın İsrail'e saldırısı sırasında öldürüldü. Maariv ve The Times of Israel'in haberine göre Shai Regev'in ölümünün doğrulanması, Shai Regev'in altı gün boyunca kayıp olduğunun bildirilmesinin ardından ailesine yapılan duyuruyla geldi .

Ayelet Arnin

İsrail Yayın Kurumu'nda haber editörü olan 22 yaşındaki Kan Arnin, Hamas'ın İsrail'in güneyindeki saldırısında öldürüldü. The Times of Israel ve Yahoo'ya göre onun öldürüldüğü bir arkadaşı tarafından ailesine bildirildi .

Yaniv Zohar

İsrail'in İbranice yayınlanan günlük gazetesi Israel Hayom'da çalışan İsrailli fotoğrafçı Zohar, Hamas'ın İsrail'in güneyindeki Kibbutz Nahal Oz'a düzenlediği saldırı sırasında öldürüldü. Israel Hayom ve Israel National News, saldırıda eşi ve iki kızının da öldüğünü bildirdi. Israel Hayom'un genel yayın yönetmeni Omer Lachmanovitch CPJ'ye Yaniv'in o gün çalıştığını söyledi.

Muhammed El-Salhi

Filistin Yönetimi'nin resmi haber ajansı Wafa ve kar amacı gütmeyen Gazeteci Destek Komitesi'ne (JSC) göre, Dördüncü Otorite haber ajansı için çalışan foto muhabiri Al-Salhi, Gazze Şeridi'nin merkezindeki bir Filistin mülteci kampının yakınında vurularak öldürüldü. Ortadoğu'da medyanın haklarını savunuyor.

Muhammed Jarghoun

Filistinli basın özgürlüğü grubu MADA ve JSC'ye göre, Smart Media gazetecisi Mohammad Jarghoun, güney Gazze Şeridi'ndeki Refah şehrinin doğusundaki bir bölgedeki çatışmayı haber yaparken vuruldu.

İbrahim Muhammed Lafi

MADA ve JSC'ye göre, Ain Media fotoğrafçısı İbrahim Mohammad Lafi, Gazze Şeridi'nin İsrail'e giden Erez Geçişi'nde vurularak öldürüldü.

YARALI

13 Ekim 2023

Reuters, Reuters muhabiri Thaer Al-Sudani

Al-Sudani'nin, güney Lübnan sınırı yakınında Abdullah'ın öldürüldüğü saldırıda yaralandığını söyledi . Reuters gazetecisi

Maher Nazeh Nazeh de güney Lübnan'daki aynı saldırıda yaralandı. Elie Brakhya

El Cezire TV, El Cezire TV çalışanı Brakhya'nın da güney Lübnan bombardımanında yaralandığını söyledi . Güney Lübnan'daki saldırıda El Cezire TV muhabiri

Carmen Joukhadar Joukhadar da yaralandı . Christina Assi

AFP ve Fransa'ya göre, Fransız haber ajansı Agence France-Press'in (AFP) fotoğrafçısı Assi, güney Lübnan'a düzenlenen aynı saldırıda yaralandı

Dylan Collins

AFP'nin video muhabiri Dylan Collins de güney Lübnan bombardımanında yaralandı .

7 Ekim 2023

İbrahim Kanan

MADA ve JSC'nin haberine göre, Al-Ghad kanalı muhabiri Qanan, Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus şehrinde şarapnel parçası nedeniyle yaralandı.

Firas Lütfi

Televizyon ekibinin açıklamasına göre polis , güneydeki Aşkelon kentinde özel sektöre ait Sky News Arabia muhabiri Lufti'ye ve diğer Sky News gazetecilerine saldırdı . Lütfi, İsrail polisinin tüfekleri başına doğrulttuğunu, kıyafetlerini çıkarmaya zorladığını, ekibin telefonlarına el koyduğunu ve polis nezaretinde bölgeyi terk etmelerini sağladığını söyledi.

Tutuklu/Kayıp

7 Ekim 2023

Nidal Al-Wahidi

Al-Najah kanalından Filistinli fotoğrafçının kaybolduğu MADA tarafından bildirildi . Daha sonra Al-Wahidi'nin ailesi medyaya gazetecinin İsrail ordusu tarafından gözaltına alındığı bilgisini verdi.

Haitham Abdulwahid

Ain Media ajansından Filistinli fotoğrafçının da kayıp olduğu MADA tarafından bildirildi.

Karaca Idan

Karısı öldürülen İsrailli Ynet fotoğrafçısının kaybolduğu bildirildi ve ailesi onun 3 yaşındaki kızıyla birlikte rehin alınmasından korkuyor. CPJ, ailesinin saldırıya uğradığı gün çalıştığını doğruladı.

https://www.48haber.com.tr/

ENGLISH

17 journalists lost their lives

During the clashes between Israel and Hamas, 17 journalists who were covering news in the region lost their lives.

Thousands of civilians were killed in the war, which started with the attack launched by Hamas against Israel on October 7, called the 'Aqsa Flood', and Israel responded with 'Operation Steel Sword'. It is estimated that approximately 5 thousand civilians died, including those killed in the hospital that was recently hit in Gaza.

Among those who lost their lives in the clashes were 17 journalists who were covering news in the region. The state media office of the Palestinian government in Gaza announced that 16 journalists, including one Lebanese, were killed. On the other hand, the Committee To Protect Journalists (CPJ) confirmed the number of journalists killed, but recorded the number of dead journalists as 17.

According to CPJ, 13 of the journalists killed were Palestinian, 3 were Israeli and 1 was Lebanese. 8 journalists were injured in the clashes. Additionally, 3 journalists have been reported missing or detained so far.

“CPJ emphasizes that journalists are civilians doing important work in times of crisis and should not be targeted by warring parties,” said Sherif Mansour, CPJ's Middle East and North Africa program coordinator. “Journalists in the region are making huge sacrifices to cover this harrowing conflict. "All parties need to take steps to ensure their security," he said.

CPJ source;

https://cpj.org/2023/10/journalist-casualties-in-the-israel-gaza-conflict/

Murdered journalists

117 October 2023

Mohammed Balosha

According to the news of Anadolu Agency and The Guardian, Belousha, a journalist and administrative and financial manager of the local media channel "Palestine Today"'s office in Gaza, was killed in Israel's air strike on the Al Saftavi neighborhood in the north of Gaza.

Issam Bhar

Hamas-affiliated Al-Aqsa TV journalist Bhar was killed in an Israeli airstrike in the north of the Gaza Strip, according to TRT Arabia and Cairo-based Arab newspaper Shorouk News.

16 October 2023

Abdulhadi Habib

According to the Palestinian Journalists Union, journalist Habib, who worked for Al-Manara News Agency and Headquarters News Agency, was killed along with several of his family members in a missile attack targeting his home near the Zeitoun neighborhood in southern Gaza City. International Middle East Media Center, an independent news organization run by Palestinians living in the Palestinian territories.

14 October 2023

Yousef Maher Dawas

Dawas, a contributing writer to the Palestine Chronicle and author of We Are Not Numbers (WANN), a nonprofit project led by Palestinian youth, was killed in an Israeli missile attack on his family's home in the northern Israeli town of Beit Lahia. Gaza Strip north of Jabalia, according to WANN and Palestine Chronicle.

13 October 2023

Hi Mema

The death of freelance journalist Mema was confirmed on this date. Mema chaired the Women Journalists Committee at the Palestinian Media Council, an organization committed to advancing media work for Palestinian journalists. His body was recovered from the rubble three days after his home in the Jabalia camp in the northern Gaza Strip was hit by an Israeli airstrike on October 10, according to the Palestinian Journalists Union and the Palestinian Authority's official news agency Wafa.

According to the Skeyes Center for Media and Cultural Freedom and the Palestinian Journalists Union, Husam Mubarak, a journalist with Hamas-affiliated Al Aqsa Radio,
Mubarak was killed in an Israeli airstrike in the northern Gaza Strip.

Isam Abdullah

Abdullah, a Beirut-based cameraman for the Reuters news agency, was killed in Israeli bombardment near the Lebanese border. Abdullah and a group of other journalists were covering an exchange of shelling between Israeli forces and the Lebanese militant Hezbollah group near Al-Shaab in southern Lebanon.

12 October 2023

Ahmed Shehap

According to Palestinian sources, Sowt Al-Asra Radio (Radio Voice of the Prisoners) reporter Shehab, along with his wife and three children, was killed in an Israeli airstrike on his house in Jabalia, in the north of the Gaza Strip. Journalists' Union and London-based news website The New Arab.

11 October 2023

Muhammad Fayiz Abu Matar

Abu Matar, a freelance photojournalist, was killed during an Israeli airstrike on the city of Rafah in the southern Gaza Strip, according to the Palestinian Journalists Union and Wafa, the official news agency of the Palestinian Authority.

October 9, 2023

Saeed al-Taweel

According to the UK-based newspaper, Al-Taweel, editor-in-chief of the Al-Khamsa News website, was killed when Israeli warplanes hit an area where various media organizations were located in the Rimal region in the west of Gaza, specifically targeting the Hiji building. The Independent, Qatar-owned English news channel Al Jazeera English and Wafa, the Palestinian Authority's official news agency.

Mohammed Sobh

According to reports, “Khabar” News Agency photographer Sobh da RHe was killed in an air strike in the manufacturing area.

Hisham Alnwajha

Alnwajha, a journalist with the “Khabar” news agency, was also reportedly killed in the same bombing that claimed the lives of Al-Taweel and Sobh.

October 8, 2023

Assad Shamlak

Freelance journalist Shamlakh was killed along with nine members of his family in an Israeli airstrike on their home in the Sheikh Ijlin neighborhood in the southern Gaza Strip, according to The Legal Agenda, a Beirut-based non-profit research and advocacy organization. LA) and BBC Arabic.

October 7, 2023

Shai Regev

Regev, who served as an editor at TMI, the gossip and entertainment news section of the Hebrew-language daily newspaper Ma'ariv, was killed during Hamas' attack on Israel. Confirmation of Shai Regev's death came with an announcement made to his family after he was reported missing for six days, Maariv and The Times of Israel reported.

Ayelet Arnin

Kan Arnin, 22, a news editor at the Israel Broadcasting Corporation, was killed in a Hamas attack in southern Israel. His family was informed of his murder by a friend, according to The Times of Israel and Yahoo.

Yaniv Zohar

Israeli photographer Zohar, who worked for Israel's Hebrew-language daily newspaper Israel Hayom, was killed during a Hamas attack on Kibbutz Nahal Oz in southern Israel. Israel Hayom and Israel National News reported that his wife and two daughters also died in the attack. Israel Hayom editor-in-chief Omer Lachmanovitch told CPJ that Yaniv was working that day.

Mohammed Al-Salhi

Al-Salhi, a photojournalist working for the Fourth Authority news agency, was shot and killed near a Palestinian refugee camp in the central Gaza Strip, according to the Palestinian Authority's official news agency, Wafa, and the nonprofit Journalist Support Committee (JSC). He defends the rights of the media in the Middle East.

Muhammad Jarghoun

Smart Media journalist Mohammad Jarghoun was shot while covering the conflict in an area east of the city of Rafah in the southern Gaza Strip, according to Palestinian press freedom group MADA and JSC.

Ibrahim Muhammad Lafi

According to MADA and JSC, Ain Media photographer Ibrahim Mohammad Lafi was shot dead at the Gaza Strip's Erez Crossing leading to Israel.

13 October 2023

Reuters, Reuters correspondent Thaer Al-Sudani

He said Al-Sudani was injured in the attack in which Abdullah was killed near the southern Lebanon border. Reuters journalist

Maher Nazeh Nazeh was also injured in the same attack in southern Lebanon. Elie Brachya

Al Jazeera TV said that Al Jazeera TV employee Brakhya was also injured in the southern Lebanon shelling. Al Jazeera TV reporter in the attack in South Lebanon

Carmen Joukhadar Joukhadar was also injured. Christina Assi

Assi, a photographer for the French news agency Agence France-Press (AFP), was injured in the same attack in southern Lebanon, according to AFP and France.

Dylan Collins

AFP video correspondent Dylan Collins was also injured in the shelling of southern Lebanon.

October 7, 2023

İbrahim Kanan

According to the news of MADA and JSC, Al-Ghad channel reporter Qanan was injured by shrapnel in the city of Khan Younis in the south of the Gaza Strip.

Firas Lutfi

Police attacked privately owned Sky News Arabia correspondent Lufti and other Sky News journalists in the southern city of Ashkelon, the television crew said. Lutfi said that Israeli police pointed rifles at his head, forced him to take off his clothes, confiscated the team's phones and made them leave the area under police supervision.

Detained/Missing
October 7, 2023

Nidal Al-Wahidi

Palestinian photographer from Al-Najah channel was reported missing by MADA. Later, Al-Wahidi's family informed the media that the journalist was detained by the Israeli army.

Haitham Abdulwahid

It was reported by MADA that the Palestinian photographer from Ain Media agency was also missing.

Karaca Idan

An Israeli Ynet photographer whose wife was murdered has been reported missing and his family fears he will be taken hostage with his 3-year-old daughter. CPJ confirmed that he was working the day his family was attacked.

Muğla hastaneleri

TAGS

İsrail - Hamas savaşı

Öldürülen gazeteciler

Hayatın içinden haberler