Muğla Haberleri
HABER

Letoon Antik Kenti tanıtımı için protokol

Muğla | Haber | News

MUĞLA HABER

Letoon Antik Kenti tanıtılacak

Muğla Valiliği'nde toplantı

PaylaşGümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 22 Mart 2021 - Letoon Antik Kenti tanıtımı için protokol

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Letoon Antik Kenti İçin Hazırlanan Destek Protokolü İmzalandı.

Muğla'da yürütülen arkeolojik kazılara yardımcı olmak, tarihi ve kültürel varlıklarının tanıtımını sağlamak amacı ile Letoon Antik Kenti için hazırlanan destek protokolü Muğla Valiliği'nde düzenlenen toplantıda imzalandı.

Letoon Antik Kenti tanıtım toplantısı, Muğla Valiliği - Mart 2021

Letoon Antik Kenti t anıtım toplantısı, Muğla Valiliği - Mart 2021

Muğla Valisi Orhan Tavlı Başkanlığında, DSİ 21.Bölge Müdürü Göktuğ İlter, Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Zekeriya Bingöl, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Başkanları Özgen Uysal, Suat Esin, Yüksel Aslan, Muğla Turist Rehberleri Odası Başkanı Hamdi Turhan, Fethiye Müze Müdürü Emel Özkan’ın yanı sıra Kazı Başkanlığını Doç. Dr. Erdoğan Aslan’ın yürüttüğü Seydikemer ilçesine bağlı Letoon Antik Kenti ile ilgili hazırlanan destek protokolü taraflar arasında imzalandı.

Letoon Antik Kenti, Fotoğraf: Umut Özdemir 2

Letoon Antik Kenti, Fotoğraf: Umut Özdemir

Vali Orhan Tavlı, Muğla’daki antik kentlerin önemine vurgu yaparak, bu protokol ile Muğla İl Kültür Turizm Müdürlüğün ilgilendiği antik kentlerin diğer kurumlarla da iş birliği içinde sahip çıkılması için uğraş verdiklerini söyledi.

Toplantının sonunda Kazı Başkanı Doç. Dr. Erdoğan Aslan yaptıkları kazılarla ilgili kısa bilgiler sunarak bilgilendirme yaptı.

VİDEO;

MUĞLA SICAK HABER, SON DAKİKA HABERLERİ

Muğla ve ilçelerinde yaşanan tüm sıcak gelişmeler, son dakika haberleri için  →  BURAYA TIKLAYIN

UNESCO Dünya Mirası Listesinde

Letoon Kutsal Alanı günümüz İlimiz Seydikemer ilçesi, Kumluova Mahallesi’nin sınırları içerisinde bulunmaktadır. Antik Dönem’de Likya Bölgesi’nin batısında konumlanan bölge, bir dönemin hatırı sayılır yerleşimi olan Ksanthos kentinin yaklaşık 4 km güneybatısında yer almaktadır. 09.12.1988 tarihinde Ksanthos Antik Kenti ile birlikte, Likya ve batı mimarisine olan etkisi ile korunagelmiş Likçe dilinin çözümlenmesine katkısı olan yazıtları ile UNESCO dünya miras listesine dahil edilmiştir.

Letoon Antik Kenti, Fotoğraf: Umut Özdemir 3

Letoon Antik Kenti, Fotoğraf: Umut Özdemir

Kayalıklar ve su kaynağı bu merkezin kutsal kimliğini oluşumunu sağlayan başlıca ögelerdir. Bu merkezde Leto ile çocukları Artemis ve Apollon’un yanı sıra Nymphe (Luvice ali(ya), Likçe eliyana, Aramice hwrnys) olarak adlandırılan su perilerinin kültleri bulunmaktadır. Yalnızca bir dini merkez olarak planlanan Letoon Kutsal Alanı, Likya’nın en büyük kentlerinden Ksanthos, Patara, Pınara, Tlos, Sidyma ve Arsada’ya olan yakın konumuyla da Hellenistik Dönem’de Likya Birliği’ndeki tüm kentlerin ortak kutsal alanı ve birliğin tüm kararlarının yazılı ve sözlü duyurulduğu yer olmuştur.

Böylelikle dini kimliğinin yanında siyasi bir kimliğinin de bulunduğu söylenebilir. Bu kutsal alanda Leto ve çocukları Artemis ile Apollon’a adanmış üç tapınak, kutsal yol, kutsal su kaynağı ve bu kaynak üzerine inşa edilmiş anıtsal bir çeşme yapısı, tiyatro, portiko, Arruntii Anıtı ve Erken Hristiyanlık Dönemine ait kilise yer almaktadır.

Antik Kent Fotoğrafları: Umut Özdemir

Antik Kent Fotoğrafları Kaynak;

https://www.kulturportali.gov.tr/portal/xanthosletoon

MUĞLA SICAK HABER, SON DAKİKA HABERLERİ

Muğla ve ilçelerinde yaşanan tüm sıcak gelişmeler, son dakika haberleri için  →  BURAYA TIKLAYIN

TAGS;

Letoon Antik Kenti

Muğla Valiliği

Muğla haberleri