Muğla Haberleri
HABER

Türkiye’ye 10 milyon yerel tohum dağıtıldı

Muğla | Haber | News

MUĞLA HABER

Muğla Büyükşehir Belediyesi Yerel Tohum Merkezi

Yetiştirip dağıtıyorlar

PaylaşGümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 03 Nisan 2021 - Türkiye’ye 10 milyon yerel tohum dağıtıldı

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin yerel tohumları Türkiye’nin 80 iline ulaştı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin 80 iline ulaştırdığı 10 milyon yerel tohum ile İsveç’in nüfusu kadar yerel tohumu üretip dağıtmış oldu.

‘Yerel Tohum Ulusal Güç’ sloganı ile Türkiye’nin en kapsamlı Yerel Tohum Merkezlerinden birisini Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 93. yılında açan Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin ürettiği ve dağıtımını yaptığı yerel tohumlar, Türkiye’nin topraklarında hayat buluyor.

1 Şubat tarihinden itibaren 2020 yılının yaz sezonuna kadar üretilen 81 çeşit tohumu internet sitesi üzerinden dağıtan ve kısa sürede stoklarını tüketen Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin yerel tohumları Türkiye’nin 80 iline ulaştı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Yerel Tohum Merkezi 1

Muğla Büyükşehir Belediyesi Yerel Tohum Merkezi

10 milyon tohum

Türkiye’nin 80 ilinden yoğun talep alan ve kanun gereği her aileye ihtiyaç miktarı kadar dağıtılan tohumların sayısı 2019 yılından bugüne kadar toplam 10 Milyona ulaştı.

2021 yılında 4 Milyon, 2019 yılından bugüne kadar da 10 Milyon tohumu Türkiye’nin dört bir yanına dağıtan Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin dağıttığı yerel tohumlar sayı olarak 10 Milyon olan İsveç’in nüfusuna eşit. Alan olarak dikimi yapıldığında 150 futbol sahasını kaplayacak olan yerel tohumlar Türkiye’nin tüm illerine ulaştırıldı.

Kısa sürede stoklarını tüketen ve Türkiye’nin 80 iline tohum kargolayan Muğla Büyükşehir Belediyesine gelen en fazla tohum talebinin ise domates, biber, salatalık, fasulye, havuç ve bezelye olduğu öğrenildi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Yerel Tohum Merkezi 2

Muğla Büyükşehir Belediyesi Yerel Tohum Merkezi

Gürün'den yerli vurgusu

Ülkelerin ekonomik kuvvetini tarımdan aldığını söyleyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün şunları söyledi;

Anadolu toprakları farklı toprak yapısı, ürün yelpazesi ile dünyanın en bereketli yurtları arasındadır. Türkiye Cumhuriyeti Atatürk dönemindeki tarım politikaları ile kısa zamanda dışa bağımlılıktan kurtulmuş kendi kendine yeten ve ürettiği ürünleri pazarlayan konuma gelmiştir. Yerli üretime önem veren, doğru ürünlerle topraklarını donatan ve bu ürünleri işleyecek fabrikalar açan Türkiye Cumhuriyeti Atatürk vizyonu ile üreten köylüsünü milletin efendisi yapmıştır. Son yıllarda izlenen tarım politikaları ne yazık ki ülkemizi birçok üründe dışa bağımlı hale getirmiş, üreticimiz borçlandırılmış, tarlasına, traktörüne el konur hale gelmiştir."

Muğla Büyükşehir Belediyesi Yerel Tohum Merkezi 3

Muğla Büyükşehir Belediyesi Yerel Tohum Merkezi

Muğla sadece turizm kenti değil

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün her zaman söylediği gibi Muğla'nın sadece turizm kenti olmadığını vurgulayarak konuşmasını şötle sürdürdü;

"Muğla bir tarım kentidir. 2014 yılında Büyükşehir olan Muğlamızda kısa zamanda tarımsal gelişmeler için hizmetleri ve projeleri hayata geçirdik. Toprağımızın analizini yapan laboratuvardan, Türkiye’nin en donanımlı yerel tohum merkezine, yem, fidan desteğinden, alım garantili çiçek üretimine, katma değeri yüksek ürünler olan sakız ağacı, trüf mantarı üretim alanlarına, üretim ve tüketim kooperatiflerimizi desteğe, meyve sebze kurutma tesisinden, koku vadisine birçok projeyi hayata geçirdik. Üreticilerimizin tarlasından, hasadına, yem bitkisinden yerel tohumuna, tahlilinden satışına hep yanında oluyoruz."

MUĞLA SICAK HABER, SON DAKİKA HABERLERİ

Muğla ve ilçelerinde yaşanan tüm sıcak gelişmeler, son dakika haberleri için  →  BURAYA TIKLAYIN

TAGS;

Muğla Büyükşehir Belediyesi

Yerel Tohum Merkezi

Muğla haberleri