Muğla Haberleri
HABER

Bodrum’un en büyük arıtma tesisi açıldı

Muğla | Haber | News

Dolgu değil doğru haber...

Yayıncı notu

48 Haber Ajansı ve ajans çatısı altında yayın yapan internet haber sitelerinde yayınlanan haberlerdeki yazılı, sesli, video şeklindeki görüş, demeç, yorum ve açıklamalar kaynaklarına aittir. Görüş, demeç, yorum ve açıklamaları yayınlamamız; desteklediğimiz, onayladığımız, fikir birliği içinde olduğumuz ya da karşı olduğumuz anlamına gelmez.
https://www.48haber.com.tr/


48 Haber Ajansı (48HA) - 14.02.2024 - Bodrum’un en büyük arıtma tesisi açıldı / Bodrum's largest treatment facility was opened

Muğla Büyükşehir Belediyesi, Bodrum’un en büyük arıtma tesisi olan Turgutreis İleri Biyolojik Arıtma Tesisinin açılışını düzenlenen törenle gerçekleştirdi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin en büyük altyapı yatırımlarından biri olan ve Bodrum’un doğasını, denizlerinin korunması açısından büyük önem taşıyan Turgutreis İleri Biyolojik Arıtma Tesisi Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’ün ev sahipliğinde düzenlenen törenle açıldı.

Açılışa Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, CHP YDK Üyesi Remzi Kazmaz, CHP Muğla Büyükşehir Belediye Başkan adayı ve Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, CHP Bodrum Belediye Başkan adayı Tamer Mandalinci, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Bodrum’un en büyük arıtma tesisi olan Turgutreis İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi açılışında konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün altyapının bir belediye başkanı için en riskli hizmetlerden biri olduğunu söyledi. Gürün, tüm riskleri alarak Muğla’da büyük bir altyapı yatırımını başlatmanın, bu yatırımları tamamlamanın gururunu ve mutluluğunu yaşadıklarını da sözlerine ekledi.

Turgutreis İleri Biyolojik Arıtma Tesisi'nin açılışı 2

Turgutreis İleri Biyolojik Arıtma Tesisi'nin açılışı

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün konuşmasını şöyle sürdürdü;

"2014 yılında başlayan bu maceranın bu şekilde sonuçlanmasından çok büyük keyif alıyorum. Altyapı projeleri belediye başkanları için büyük risktir ki bu süreçte bazı şikayetler aldık. Yolların bozuk olması çukurlar gibi. Bodrum’u toz duman içinde bıraktığımız için özür dileriz ama başka çaremiz yoktu. Ancak biz evin içinde otururken ağır bir tadilata girdik. Evin tüm elektrik, su tesisatlarını değiştirdik. Bunu yaparken toz toprak olur ama bunun yapılması da lazım. Şimdiye kadar bu hizmetler yapılamadığından biz bunu yapmak zorundaydık. Hizmetin durması diye bir şey yok. Son güne kadar hizmet edeceğiz. Bodrum’da Turgutreis çok önemli bir yatırım ama başka tesislerde var. Gümbet-Gümüşlük Atık su arıtma tesislerini yeniledik ve kapasitelerini arttırdık. Önümüzdeki dönem Ahmet başkanım yeni isale hattı yapacak ve burada yeşil alan sulaması yapılacak. Bu çok büyük bir tasarruf. Tüm tesislerimizi ileri biyolojik arıtma yapacak şekilde projelendiriyoruz.

Bodrumumuzda sürekli patlayan DSİ hatları seçimi, donanımı eksik ve yanlış yapılmış hatlar. Basınca dayanıksız hatlar. 3 binin üzerinde patlak oldu. Biz defolu malın ödemesini yapıyoruz ve dava sonucunda bunu almaktan vazgeçtiler. Bizde bu noktalarda bazı hatları yeniledik ve buradaki patlaklar yüzde 10’lara düştü. Barajlardaki suyun bitişi nedeniyle DSİ telaşlandı. CTP borularına dokunamıyoruz ancak mevcut sistemdeki basınç düzenlemeleriyle patlakları azaltmaya çalışıyoruz. 150 milyon TL’yi aşan bir yatırım yapıyoruz. Yaza kadar bu hizmeti sizlere sunacağız.

Fransız kalkınma ajansından 230 milyon Euroluk kredi için proje hazırladık ve kredi başvurusu yaptık. Hepsi uzmanlar tarafından incelendi. Kredi durumumuz için de uluslararası kredilendirme kuruluşu FİTCH’den en yüksek not olan AAA aldık. Mali yapımızla dimdik ayaktayız. Sağlanan kredinin 63,5 milyon EURO’su ile su altyapısını yenileyelim istedik. Patlak tamir edeceğimize yeni hat yapalım dedik. Ama kredi kullanımı için Cumhurbaşkanlığı tarafından uygundur imzası atılması gerekiyordu ancak maalesef atılmadı. 2020 Aralık ayından beri bekliyoruz. Aynı zihniyetle yerel seçimlerde aday olanlar Muğla’da hiç altyapı yapılmadı açıklaması yapmış, bilgi eksikliği olarak değerlendiriyor, vatandaşlarımızın özgür iradesine bırakıyorum. Bizler Muğla için çalışmaya, kültürü, tarihi, eşsiz güzellikleri."

Dr. Osman Gürün - Turgutreis İleri Biyolojik Arıtma Tesisi'nin açılışı - Şubat 2024

CHP Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) üyesi Remzi Kazmaz da açılışta yaptığı konuşmada, "Ne mutlu ki bana bugün burada efsane başkanım Osman Gürün’ün yapmış olduğu bu tesisin açılışına katılmak nasip oldu. Tam 10 yıllık bir emekle yapıldı. Belediyeciliğin en önemli unsuru saydam ve halkın parasını çarçur etmeden yapmaktır. Osman Başkan hedefi yüksek tuttu. Ahmet Başkanımın da Muğla için gece gündüz çalışacağına eminim" dedi.

Bodrum Belediye Başkanı ve CHP Muğla Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ahmet Aras’ta Turgutreis İleri Biyolojik Arıtma Tesisi açılışında yaptığı konuşmada şunları vurguladı;

"Muğlamıza uzun yıllar hizmet etmiş sevgili başkanımız Osman Gürün başkanım Bodrum’a önemli yatırımlar yaptı. Büyükşehir yasası ile Muğla’nın dört bir yanında altyapı kanalizasyon yol gibi eş zamanlı hizmetlere başladı. Özellikle bölgemizde önemli kanalizasyon çalışmaları yapıldı. 2020 yılında attığımız temel bugün sonuca ulaştı. Yaklaşık 4 yıldır yollarımız bozuldu, toz toprakla karşı karşıya kaldık. Bizler eleştirildik. Ancak bu hizmetlerle Bodrum tarihinde görülmemiş bir tesis ile buluştu. Ben bunun için sevgili başkanıma huzurlarınızda tekrar teşekkür ediyorum. Bodrum ülkemizin misafir odasıdır. Biz Muğlamızı tertemiz pırıl pırıl misafirlerimize açacağız. Sayın başkanım çıtayı yükseğe koydu bizde bu bayrağı gece gündüz demeden daha yükseğe taşıyacağız."

Turgutreis İleri Biyolojik Arıtma Tesisi'nin açılışı 4

Turgutreis İleri Biyolojik Arıtma Tesisi'nin açılışı, Şubat 2024

Bodrum Turgutreis İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi açılışında konuşan CHP Bodrum Belediye Başkan adayı Tamer Mandalinci de, "Hizmet belediyeciliğine" dikkat çekerek konuşmasını şöyle sürdürdü;

"İşte hizmet belediyeciliği tam olarak budur. Şu an Büyükşehir Belediye başkanımız sayın Osman Gürün’ün 2019’da verdiği sözü gerçekleştirmiş olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Biliyorsunuz ki bölgemizde hiçbir altyapı imkanı yoktu. Atık sular denize deşarj ediliyordu. Bu tesis sayesinde artık atık su sorunu kalmayacak. Bugün bizlere bu gururu yaşatan ve bayrağı en yukarıda bizlere teslim edecek olan Başkan Gürün’e teşekkür ederim."

Bodrum’da, Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımına 2021 yılında başlanan, Bodrum’un en büyük arıtma tesisi olan Turgutreis İleri Biyolojik Arıtma tesisi tamamlanarak hizmete başladı. 250 bin nüfusa göre hitap edecek olan arıtma tesisi Turgutreis Mahallesi başta olmak üzere Akyarlar, Dereköy, Peksimet, İslamhaneleri, Bahçelievler, Karabağ ve Akçaalan mahallelerine hizmet edecek ve yapılan 110 km kanalizasyon hattı Turgutreis Atıksu Arıtma Tesisi’ne bağlanacak. Turgutreis İleri Biyolojik Arıtma Tesisi güncel kurla 469 milyon 417 bin 388 TL’ye mal oldu.

Information!

Publisher's note: Opinions, statements, comments and explanations in the form of written, audio and video in the news published on 48 News Agency and internet news sites broadcasting under the umbrella of the agency belong to their sources. We publish opinions, statements, comments and statements; It does not mean that we support, approve, agree or oppose it.

https://www.48haber.com.tr/

ENGLISH

Bodrum's largest treatment facility was opened

Muğla Metropolitan Municipality opened the Turgutreis Advanced Biological Treatment Facility, the largest treatment facility in Bodrum, with a ceremony.

Turgutreis Advanced Biological Treatment Facility, which is one of the largest infrastructure investments of Muğla Metropolitan Municipality and is of great importance for the protection of Bodrum's nature and seas, was opened by Muğla Metropolitan Municipality Mayor Dr. It was opened with a ceremony hosted by Osman Gürün.

Muğla Metropolitan Municipality Mayor Dr. Osman Gürün, CHP YDK Member Remzi Kazmaz, CHP Muğla Metropolitan Municipality Mayor candidate and Bodrum Mayor Ahmet Aras, Menteşe Mayor Bahattin Gümüş, CHP Bodrum Mayor candidate Tamer Mandalinci, headmen and many citizens attended.

Speaking at the opening of Turgutreis Advanced Biological Wastewater Treatment Plant, the largest treatment facility in Bodrum, Muğla Metropolitan Municipality Mayor Dr. Osman Gürün said that infrastructure is one of the riskiest services for a mayor. Gürün added that they were proud and happy to initiate and complete a major infrastructure investment in Muğla by taking all the risks.

Muğla Metropolitan Municipality Mayor Dr. Osman Gürün continued his speech as follows;

"I am very pleased that this adventure, which started in 2014, has ended this way. Infrastructure projects are a big risk for mayors, and we received some complaints during this process. The roads are bad, such as potholes. We apologize for leaving Bodrum in dust and smoke, but we had no other choice. However, While we were living in the house, we undertook a heavy renovation. We changed all the electrical and plumbing systems of the house. Doing this would create dust and dust, but it had to be done. Since these services could not be provided until now, we had to do this. There is no such thing as stopping the service. We will serve until the last day. . Turgutreis is a very important investment in Bodrum, but there are other facilities. We renewed the Gumbet-Gümüşlük wastewater treatment facilities and increased their capacity. In the coming period, my chairman Ahmet will build a new transmission line and green area irrigation will be done here. This is a huge savings. We will improve all our facilities. We are designing projects to provide biological treatment.

The choice of DSI lines that constantly explode in our basement, lines with missing equipment and incorrectly constructed lines. Lines that are not resistant to pressure. There were over 3 thousand eruptions. We are paying for the defective goods and as a result of the lawsuit, they stopped taking it. We renewed some lines at these points and the bursts here dropped to 10 percent. DSI was alarmed due to the end of water in the dams. We cannot touch GRP pipes, but we are trying to reduce bursts with pressure regulations in the current system. We are making an investment exceeding 150 million TL. We will offer this service to you until the summer.

We prepared a project and applied for a loan of 230 million Euros from the French development agency. All of them have been examined by experts. For our credit status, we received the highest rating of AAA from the international credit agency FITCH. We are standing tall with our financial structure. We wanted to renew the water infrastructure with 63.5 million EURO of the loan provided. Instead of repairing the burst, we decided to build a new line. However, for the loan to be used, the Presidency had to sign it as appropriate, but unfortunately it was not done. We have been waiting since December 2020. Those who are candidates in the local elections with the same mentality have made a statement that no infrastructure has been built in Muğla. I consider this as a lack of information and leave it to the free will of our citizens. "We work for Muğla, its culture, history and unique beauties."

CHP High Disciplinary Board (YDK) member Remzi Kazmaz, in his speech at the opening, said, "How happy I am to attend the opening of this facility built by my legendary president Osman Gürün here today. It was built with 10 years of effort. The most important element of municipalism is transparency and "It is to do it without wasting the people's money. Osman Mayor set the target high. I am sure that President Ahmet will work day and night for Muğla," he said.

Bodrum Mayor and CHP Muğla Metropolitan Municipality Mayor candidate Ahmet Aras emphasized the following in his speech at the opening of the Turgutreis Advanced Biological Treatment Facility;

"Our dear president Osman Gürün, who has served our Muğla for many years, made significant investments in Bodrum. With the Metropolitan Law, he started simultaneous services such as infrastructure, sewerage and roads all over Muğla. Especially important sewerage works were carried out in our region. The foundation we laid in 2020 has reached its conclusion today. . For about 4 years, our roads have been broken and we have been faced with dust and soil. We have been criticized. However, with these services, Bodrum has met with a facility that has never been seen in its history. I would like to thank my dear president again for this. Bodrum is the guest room of our country. We will open our Muğla to our guests, sparkling clean. "Mr. President set the bar high, and we will carry this flag higher day and night."

Speaking at the opening of the Biological Wastewater Treatment Facility, CHP Bodrum Mayor candidate Tamer Mandalinci continued his speech by drawing attention to "Service municipalism" and said;

"This is exactly what service municipality is. We are now proud to have fulfilled the promise made by our Metropolitan Municipality Mayor, Mr. Osman Gürün, in 2019. As you know, there was no infrastructure opportunity in our region. Wastewater was being discharged into the sea. Thanks to this facility, there is no longer a wastewater problem. "There will be no more. I would like to thank President Gürün, who made us feel this pride today and who will hand over the flag to us at the top."

In Bodrum, the Turgutreis Advanced Biological Treatment facility, the largest treatment facility in Bodrum, the construction of which was started by Muğla Metropolitan Municipality in 2021, was completed and put into service. The treatment facility, which will cater to a population of 250 thousand, will serve the Turgutreis District, Akyarlar, Dereköy, Peksimet, İslamhaneleri, Bahçelievler, Karabağ and Akçaalan neighbourhoods, and the 110 km sewer line will be connected to the Turgutreis Wastewater Treatment Plant. Turgutreis Advanced Biological Treatment Facility cost 469 million 417 thousand 388 TL at the current exchange rate.

https://www.48haber.com.tr/

TAGS;

Turgutreis İleri Biyolojik Arıtma Tesisi

Dr. Osman Gürün

Muğla haberleri